Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór mocy pompy do instalacji CO

kjk10 29 Maj 2013 21:26 9153 21
  • #1 29 Maj 2013 21:26
    kjk10
    Poziom 11  

Witam, siadła mi wcześniej założona pompa do instalacji ponieważ rzeczowy majster dobral ja w imię zasady "mocy nigdy nie zawiele". I skutkiem tego było zatarcie łożyska poprzez za duże opory w instalacji. Prosił bym o pomoc w doborze odpowiedniej pompy, podajcie jakie informacje są potrzebne do obliczenia odpowiedniej mocy. Mogę na wstępie napisać, ze jest to dom o powierzchni grzewczej 150 m2, 2 piętrowy instalacja otwarta, kocioł zasila jeszcze ogrzewanie podłogowe na powierzchni 50 m2 i bojler 300 l. Jak dla mnie to powinny być 2 osobne pompy jedna na CO a druga na CWU ale nie było mnie jak instalacja była zakładana wiec zasadniczo za późno.

0 21
  • Metalwork
  • #2 30 Maj 2013 00:10
    Zygaqra
    Poziom 34  

Kto wymyślił diagnozę, że powodem zatarcia pompy były opory w układzie ogrzewania, drugi geniusz? Wielkość powierzchni ogrzewanej wymusza jedynie odpowiednią wydajność pompy. Wiele pomp posiada przełącznik mocy, którym można regulować wydajność pompy. Powodem zatarcia pompy mogła być praca na sucho lub zanieczyszczenia w wodzie.

0
  • #3 30 Maj 2013 09:32
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Myślę, że lepiej będzie jak dasz fotkę pompy i okolic. Jak napisał Zygaqra praca na sucho lub zanieczyszczenia. Czyli położenie pompy i filtr przed.

0
  • #4 30 Maj 2013 09:48
    kjk10
    Poziom 11  

podłączenie pompy

Dobór mocy pompy do instalacji CO Dobór mocy pompy do instalacji CO

0
  • #5 30 Maj 2013 16:55
    kjk10
    Poziom 11  

Wiec pomógł by mi kto w doborze tej pompy ?

0
  • Metalwork
  • #6 30 Maj 2013 20:36
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Daj złapać oddech, dopiero z procesji wróciłem, a Ty poganiasz...
    Ta pompa po prostu pogniewała się na Ciebie i Cię nie lubi. Nawet odwróciła się tyłem, żeby Ci to pokazać :)
    Zacznij od jej prawidłowego ustawienia. Zamknij zawory, poluzuj śrubunki i odwróć przodem do siebie. Potem imbusem odkręć śruby mocujące tę część zwróconą do Ciebie. Obróć ją, by skrzynka przyłączeniowa była z góry albo pionowo. Tak, aby przewód wychodzi z niej w dół. Lekko dokręć imbusy. Potem odkręć śrubę w środku korpusu. Włóż mały śrubokręt i spróbuj poruszać wirnikiem. Powinien się luźno kręcić. Jeśli będzie stawiał opór i nie uda się go rozruszać, ponownie odkręć imbusy i spróbuj ostrożnie wyjąć wirnik z korpusu. Uważaj, bo może wypaść i się stłuc :) Jak oczyścisz wirnik pompy oraz wnętrze korpusu, zmontuj ponownie. Sprawdź czy się kręci. Podokręcaj wszystko, zalej wodą, odpowietrz przez śrubę centralną, poruszaj jeszcze wirnikiem i włącz. Najczęstsze w/g mnie przyczyny zablokowania lub zatarcia nowej pompy to praca na sucho albo śmieci w instalacji. Jeśli to były śmieci, jest spora szansa, że ruszy. Przy okazji wyczyść filtr i jeśli pompa była zatkana mułkiem użyj środków do czyszczenia instalacji np. Fernox/Britex, Judo, albo Sentinel.
    Co do nowej. Ciężko tak na oko określić jaką potrzebujesz. Z dużym prawdopodobieństwem powinna wystarczyć 40tka, ale jeśli rury mają zaniżone średnice to czasem i 60tka nie starcza. Chyba ze dwa razy w ostatnich latach musiałem wstawiać 80tkę bo ktoś zaoszczędził na miedzianych rurach.

1
  • #7 31 Maj 2013 06:51
    tomaszk23
    Poziom 16  

zrób mi rysunek instalacji, zaznacz na nim kolanka trójniki zawory, średnice rur i elementów armatury, filtry .
    podejrzewam że piętro domu masz na wysokości 2,90/3,0 m jest to układ otwarty naczynie wyrównawcze ma mieć do 10% pojemności całkowitej instalacji wraz z kotłem.
    1) rysunek ma być czytelny
    2) czy to rzut izometrii piętra czy pion i poziom pietra niema znaczenia.
    3) zaznacz gdzie masz przyłączone naczynie wzbiorcze (wyrównawcze i na jakiej wysokości względem :
    -zasilającej (tej górnej)rury instalacji ono jest , i względem powrotnej części instalacji.

0
  • #8 02 Cze 2013 18:59
    William Bonawentura
    Poziom 31  

kjk10 napisał:

Nie da się dobrze dobrać pompy "na oko". Jeśli ktoś dobrze dobierze średnice instalacji to dom 150m2 da się obsłużyć na I biegu pompy "40". Jeśli zrobi instalację na rurkach Cu 12mm to i "60" na III biegu nie wystarczy. Wstępnym odniesieniem mogą być wskazania termometru zasilania i powrotu przy kotle lub za mieszaczem (zaworem 3/4D). Jeśli różnica temperatur przekracza 15 stopni - woda płynie za wolno. Jeśli jest mniejsza niż 10 stopni - przepływ jest niepotrzebnie duży.

0
  • #9 03 Cze 2013 04:55
    tomaszk23
    Poziom 16  

Mechanika płynu Panowie się kłania . Jest bardzo prosty wzór nawet dla niewtajemniczonych prosty. Qk= cp*M*dT
    - Qk - moc kotła w [kW]
    - dT - różnca temperatury pomiędzy powrotem a zasilaniem
    - M - strumień masy [kg/s] zamiennie stosowane z V- strumieniem objęstości [m^3/s]
    przekształć równanie do postaci która pozwoli ci na obliczenie M

jaka temperatura na powrocie ?
    jak chcesz to można ja obliczyć za pomocą równania energii podczas przepływu

Qk=∑Qg =∑cp*M*[t2-t1]
    (QG/cp*M)=t2-t1
    ad.-t2=t1
    i masz wszystko

potem z wzoru na stały strumień masy bądź objętości po przekształceni masz średnice dobierasz najbliższą dostępna w sklepie i jest gitara.

do każdego grzejnika masz przyłącze o jakiej d[mm] to proporcjonalnie do tej pierwszej wyliczonej będziesz miał str. masy .

jak znajdziesz narysujesz mi ten schemat to ci to wylicze migiem :D

Dodano po 2 [minuty]:

A.Bonawentura kto pana uczył Termodynamiki przepływowej jeśli mogę zadać to zapytanie ?

0
  • #10 03 Cze 2013 10:35
    Kot-huncwot
    Poziom 19  

Witam.

kjk10 napisał:

Podaj moc kotła, z tego wychodzi wymagany wydatek objętościowy/wagowy pompki do rozprowadzenia ciepła z kotła.
    Co do sukcesu przybliża, ale niestety jeszcze go nie gwarantuje.

Dodano po 7 [minuty]:

kjk10 napisał:
    I skutkiem tego było zatarcie łożyska poprzez za duże opory w instalacji.

Przepraszam, ale to jest bzdura piramidalna.

0
  • #11 04 Cze 2013 10:57
    kjk10
    Poziom 11  

Ta teza o zatarciu to nie moja tylko majstra, ale tez w to nie wierze. Schemat pomalu tworze bo nie mam gotowych planow. Bedzie ciezko z uwzglednieniem polozenia rur w podlodze bo nie pamietam jak to bylo kladzone, wiec moge tylko to co wystaje uwzglednic na rysunku

0
  • #12 04 Cze 2013 17:15
    William Bonawentura
    Poziom 31  

tomaszk23 napisał:
    Bonawentura kto pana uczył Termodynamiki przepływowej jeśli mogę zadać to zapytanie ?

W moich czasach uczyło się tego po prostu w VII klasie szkoły podstawowej...

0
  • #13 05 Cze 2013 04:45
    tomaszk23
    Poziom 16  

z tego co wiem nie byłoby to możliwe bo mam dziadka i rodziców którzy skończyli więcej dużo więcej jak VII.

Rozstaw długość i ilość kolan jeśli chodzi o podłogówkę, zwykły szkic wystarczy byle by czytelny i jasny dla odbiorcy.

0
  • #14 08 Cze 2013 09:43
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

tomaszk23 napisał:
    z tego co wiem nie byłoby to możliwe bo mam dziadka i rodziców którzy skończyli więcej dużo więcej jak VII.

Daję Ci słowo, że przedstawiony przez Ciebie wzór był już znany wszystkim uczniom w podstawówce w VII klasie szkoły podstawowej. Tak było przynajmniej w latach 80-tych ubiegłego stulecia. :D

0
  • #15 08 Cze 2013 12:27
    saskia
    Poziom 38  

tomaszk23 napisał:
    Mechanika płynu Panowie się kłania . Jest bardzo prosty wzór nawet dla niewtajemniczonych prosty. Qk= cp*M*dT
    - Qk - moc kotła w [kW]
    - dT - różnca temperatury pomiędzy powrotem a zasilaniem
    - M - strumień masy [kg/s] zamiennie stosowane z V- strumieniem objęstości [m^3/s]
    przekształć równanie do postaci która pozwoli ci na obliczenie M

jaka temperatura na powrocie ?
    jak chcesz to można ja obliczyć za pomocą równania energii podczas przepływu

Qk=∑Qg =∑cp*M*[t2-t1]
    (QG/cp*M)=t2-t1
    ad.-t2=t1
    i masz wszystko

potem z wzoru na stały strumień masy bądź objętości po przekształceni masz średnice dobierasz najbliższą dostępna w sklepie i jest gitara.

do każdego grzejnika masz przyłącze o jakiej d[mm] to proporcjonalnie do tej pierwszej wyliczonej będziesz miał str. masy .

jak znajdziesz narysujesz mi ten schemat to ci to wylicze migiem :D

Dodano po 2 [minuty]:

A.Bonawentura kto pana uczył Termodynamiki przepływowej jeśli mogę zadać to zapytanie ?

I wystarczy ze majster nie gradowal rurek miedzianych po cieciu i nie oszczedzal cyny do lutowania, a wszystkie te wzory mozna wsadzic do kotla aby choc troche ciepla uzyskac z papieru na ktorym beda wyliczenia. :-)

0
  • #16 09 Cze 2013 09:01
    tomaszk23
    Poziom 16  

Jakby babcia miała wąsy to by był dziadek. Słuchaj a jaka różnica w startach według ciebie jest większa, dla przykładu podam :

d- średnica dla obu prędkości taka sama

Zadanie obliczyć stratę lokalną w punkcie.

c1-0,1m/s predkośc przepływu z strata lokalana

c2-2m/s predkośc przeplywu

Z1-50, - wspołczynnik loklany strat

Z2-48, -współczynnik lokalny strat

dla Z1 , zastosować c1, c2

dla Z2 , zastosować c1, c2

wzór na straty lokalne jak koledzy piszą że zanją to ja wierze

Dodano po 7 [minuty]:

heh ja tam nikogo nie obrażma , bo dla mnie to zabawne :)

Dodano po 17 [minuty]:

chyba z 20 razy poprawiałem instalacje zrobioną przez majstra :) , jak dobrał pompkę 150 W do domku jednorodzinnego na P= 12[kW] (z mal instalacja) to sie za głowę zlapałem. mowie do Znajomego ale cię załatwił . Za prąd nie wyrobisz i poco ci taka pompa to studnie byś przetłoczył.
    Zamontowałem zwykłą chinie za parę złoty max. 75[W]na 3 biegi dział już 8 lat na 2 biegu eksploatowana. Tamta sprzedał komuś na allegro do pompowania wody deszczowej za basenu do foli. :)

0
  • #17 10 Cze 2013 16:55
    kjk10
    Poziom 11  

Wiec tak, nie udało mi sie zdobyć planów choćby zarysu jak przebiega instalacja przez dom i jak ponieważ majster stwierdził, ze nie pamięta. Próbowałem sam jakoś dotrzeć ale to jest nie możliwe bo cala instalacja idzie w podłodze. Mogę podać rozmiar rurek jakich użyto wiec:
    - na wyjściu z pieca użyto rurki o średnicy 30
    - na powrocie do pieca jest 22
    -do podłogówki użyto 1,7
    - do kaloryferów 1,7
    Instalacja jest miedziana, zbiornik wyrównawczy znajduje sie na strychu, wiec na ok jakieś 10 m, jest to dom piętrowy.

0
  • #18 11 Cze 2013 04:51
    tomaszk23
    Poziom 16  

schemat naszkicuj od reki i wpisz tak mniej więcej jakie wymiary. 1,7 ? to w jednost. cm

1
  • #19 11 Cze 2013 15:21
    kjk10
    Poziom 11  

Tamten przecinek dodałem przez pospiech, powinno być 17 wiec 1,7 cm. Nie mam jak naszkicować, widzę tylko rurki w kotłowni a reszta to kompletnie nie wiem jak się rozchodzi. Na pewno było robione jak najprościej i jak najtaniej (taki majster, ze len i złodziej). Nie ma żadnej tak mniej więcej uniwersalnej wartości mocy ? Dom jest budowany na półtora pustaka w środku styropian 10, dach ocieplony wata szklana.

0
  • #20 29 Lip 2013 20:07
    tomaszk23
    Poziom 16  

możesz kupić pompkę na trzy biegi tzn trzy moce, jedno fazową jeśli mniemasz podłogówki to P(W)max 25/50/85 W wystarczy. V-wydajności minimum 1[m^3. W razie problemu załączysz na wyższy bieg (moc). toja instalacja powinna dobrze chodzić na średnim biegu 50 W.

0
  • #21 20 Kwi 2017 10:41
    ART74
    Poziom 11  

przeglądam forum i zastanawiam się jaką ja powinienem mieć pompę , mam podłogówkę parter 100m2 siedem obwodów , 6 z nich to długość około 90-99m i siudmy to na zasilaniu drabinka i na powrocie 50m , rurka 16mm , ogrzewam PC PW zasilanie wody 32C powrut 22-24c do takiego układu jaka powinna być pompa obiegowa ?, drabinka jest zimna nie grzeje , możne troszkę na dole

0
  • #22 22 Kwi 2017 19:04
    dobroslaw
    Poziom 20  

Co do wydajności ogólnie lepiej dać pompę większą cena prawie ta sama więc na domek 25-60 w zupełności wystarczy moc zmniejszyć można ale już nie zwiększysz, zwłaszcza że jest podłogówka.

0