Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA7293v - minimalne napięcie zasilania

wojakszwejk 29 Maj 2013 21:58 1233 11
  • #1 29 Maj 2013 21:58
    wojakszwejk
    Poziom 9  

Witam. Wszyscy pytają o max napięcie zasilania, a ja mam pytanie. Czy kostka będzie działać gdybym zrobił jej zasilanie z 2 akumulatorów 12V?
    Zbudowałem wzmacniacz, ale nie mam możliwości jego zasilenia, nie mam trafa ani możliwości kupienia go, bo nie mieszkam w PL. Nie mam tu sklepów elektronicznych.
    Mam tylko zasilacz regulowany i 2 akumulatory.
    Dzięki PZDR

0 11
  • #3 29 Maj 2013 22:15
    zbyszkok
    Poziom 17  

Może być ciężko. Popatrz na 16 stronę dokumentacji zasilanie/moc.

Czy będzie działać? Raczej tak, ale z mocą 5-10W. To bez sensu, pomijając czas działania na akumulatorach.

0
  • #4 29 Maj 2013 22:30
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Nie przesadzasz? - ok. 10W na 8 Ohm, więc na 4 Ohm powinno być ok. 15W.

0
  • #5 29 Maj 2013 22:39
    kybernetes
    Poziom 39  

wojakszwejk napisał:
    nie mam trafa ani mozliwosci go kupienia bo nie mieszkam w PL. Nie mam tu sklepów elektronicznych.
    wojakszwejk napisał:
    Mam tylko zasilacz regulowany i 2 akumulatory

Skoro tam gdzie mieszkasz masz problem z zasilaczem a jest dostęp do akumulatorów to zastosuj 4 akumulatory, przy zasilaniu +/- 24 V uzyskasz już konkretną moc.
    Ewentualnie ściągnij sobie potrzebne graty zamawiając przez internet.

0
  • #6 29 Maj 2013 22:42
    zbyszkok
    Poziom 17  

Zakładam, że stosowanie takiego wzmacniacza nie ma sensu (100W) aby uzyskać moc tego rzędu.
    Pomijając fakt jak kolega np. będzie te akumulatory ładował posiadając jedynie to co w poście.

0
  • #7 29 Maj 2013 22:46
    wojakszwejk
    Poziom 9  

trymer01 napisał:
    A dlaczego nie zajrzysz do datasheet?
    str.5, "Supply range".

A przepraszam nie zauwazyłem , mój błąd widziałem tylko max napiecie

zbyszkok napisał:
    Może być ciężko popatrz na 16 stronę dokumentacji zasilanie/moc.

Czy będzie działać raczej tak ale z mocą 5-10W to bez sensu, pomijając czas działania na akumulatorach.

Mnie nie chodzi o moc , zresztą to nie będzie pracować na tych akumulatorach . Chodzi mi tylko o to czy zadziała wzmacniacz ponieważ sam go projektuje i chce osiągnąc jak najmniejsze rozmiary płytek . Docelowo ma to byc 5 kanałowy wzmacniacz do auta
    4 kanały plus 1 na subwoofer , końcowo zasilany przetwornicą

W takim razie jeszcze się zapytam jaka może być rozbieżność napięć symetrycznych ? Chodzi mi po głowie połączenie 2 akumulatorów szeregowo z zasilaczem regulowanym do max 22V , wtedy uzyskam napiecie +/- 22/24 V , ewentualnie moge rozładować akumulatory do 11v i wtedy je połaczyc co da +/-22V w połaczeniu z zasilaczem, Wiem że kombinuję jak koń pod górkę ale cóż , trafa brak :cry:

kybernetes napisał:

Skoro tam gdzie mieszkasz masz problem z zasilaczem a jest dostęp do akumulatorów to zastosuj 4 akumulatory, przy zasilaniu +/- 24 V uzyskasz już konkretną moc.
    Ewentualnie ściągnij sobie potrzebne graty zamawiając przez internet.

Nie mam dostepu do akumulatorów , to sa akumulatory od mojego motocykla :)

0
  • #8 29 Maj 2013 22:49
    zbyszkok
    Poziom 17  

Hmm. Po co ci trafo? PWM jakiś, dławik, 2 kondensatory...
    Nie wiem. Tak na gorąco mi przyszło do głowy

0
  • #9 30 Maj 2013 02:34
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Taka asymetria zasilania, zwłaszcza do prób jest bez znaczenia.
    Zasilacz musi mieć odpowiednią wydajność prądową.

0
  • #10 30 Maj 2013 09:26
    Alemucha
    Poziom 28  

wojakszwejk napisał:
    ewentualnie moge rozładować akumulatory do 11v i wtedy je połaczyc ...
    dalej to już ich nie łącz tylko zawieź na złom

0
  • #11 30 Maj 2013 22:11
    wojakszwejk
    Poziom 9  

Nie nie będę ich rozładowywał , to by była ostateczność
    Wzmacniacz działa zarówno na samych akumulatorach (napięcie na nich spada do 12,5V) jak i na połaczonych aku plus zasilacz +/-22V,

Zachowuje sie dziwnie jakby nie przenosił niskich tonów wogóle , probowałem na komputerze z winampa oraz z odtwarzacza mp3. Musze poeksperymentować z elementami . Jest też bardzo czuły, bez potencjometra wejściowego nie da sie go do niczego podłączyć bo strasznie głośno gra.

0
  • #12 02 Cze 2013 22:22
    wojakszwejk
    Poziom 9  

Wzmacniacz po zmianie kilku elementów gra rewelacyjnie , problem z zasilaniem tez został rozwiązany , mój zasilacz regulowany robiłem chyba 7 lat temu i zapomniałem ze użyłem w nim transformator z odzysku który jest......symetryczny :) , daje piękne +/- 24V po wyprostowaniu , idealnie do testów wzmacniaczy.

Aby temat nie był śmieciem potwierdzam że wzmacniacz ten działa na dwóch połączonych akumulatorach 12V (sprawnych , moje mają 12,8 V na sucho).
    Troszkę zaniżyłem wartości elementów dla ST-BY i MUTE ponieważ nie byłem pewien czy przy tak małym zasilaniu te funkcje będą działać, wg noty musi być na nich 5V.

Dzięki pzdr.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo