Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Udostepnienie internetu z laptopa przez router.

Bodziej 29 May 2013 23:09 4185 7
    Bodziej
    Level 2  
    Witam!
    Mam problem z konfiguracja routera, a mianowicie odbieram wifi od dziadka przez wielka antene wifi na dachu podlaczana do karty sieciowej usb tplinka, ktora jest podlaczona do laptopa z ubuntu. Mam router dlink di 524 i chciałbmym go podlaczyc do komputera kablem ethernet i skonfigurowac tak, zeby dawał sygnał wi fi zebym mogl korzystac tez na telefonie i tablecie.
    czy jest to mozliwe?

z gœry dziekuje za pomoc

Proszę poprawić pisownię. Regulamin, punkt 3.1.13. [piterus99]
    voitek1
    Level 39  
    Bodziej wrote:
    ...antene wifi na dachu podlaczana do karty sieciowej usb tplinka...
    Co to za model TPlink'a?
    Krzysiek99
    Level 27  
    Router ma brać internet z laptopa ? To nie prościej udostępnić internet bezpośrednio z niego ?
    piterus99
    Level 43  
    A szukałeś coś w Internecie sam? Bo ja znalazłem w sekundę kilka prostych instrukcji...
    Bodziej
    Level 2  
    Model tP lInk tl wn422g. Szukałem w internecie ale takiego konkretnego przypadku nie znalazłem. Przepraszam za bledy w pisowni ale jestem w norwegii i mam noreska klawiature i pare klawiszy jest poprzestawiane... Jezeli znalazles taki problem jak ja mam to prosze wklej linki tutaj lub wyslij mi na pw.
    Dodam jeszcze ze router dziadka jest polaczany kablem z routerem z sasiedniego domu (tamten router odbiera internet od dostawcy)
    pozdrawiam
    voitek1
    Level 39  
    Najlepiej by było zastąpic tego TPlinka routerem WR843ND - wtedy jedną antenę podłączasz do anteny na dachu, a drugą masz do WiFi (i nie potrzebujesz używać kompa do WiFi).

Natomiast w Ubuntu możesz zrobić połaczenie mostkowe/udostępnianie internet, ale muszisz oczywiście mieć WiFi (poza tym jednym na USB), żeby przekazywać sygnał dalej. Google ma wiele instrukcji i aplikacji do Ubuntu. Sęk w tym, że laptop musiałby być włączony cały czas. Więc polecam pierwsze rozwiązanie...
    piterus99
    Level 43  
    np: http://www.ubucentrum.net/2009/03/udostepnianie-poaczenia-internetowego-w.html

Tylko trzeba trochę pomyśleć. W kroku 9 zamiast ethx masz zapewne wlan0 albo ath0 (sprawdzasz poprzez ifconfig - chodzi o kartę z Internetem).
    Jedyne, czego nie ma w tym poradniku to fakt, że musisz ustawić statyczny adres IP na WANie D-Linka i to do niego podłączasz kabel od komputera. Jaki adres to już tam jest podane.
    multihunter
    Level 26  
    Ja bym do tego routera podłączył Nano Station Loco M2 i lepszego rozwiązania nie widzę
    Trasa antena-USB-PC z linuksem-LAN-router tak jak to robiłeś do tej pory zakrawa trochę o nosens :D