Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit WISE 107pl - Wymiana łożysk

janus_z 30 May 2013 09:13 7608 12
 • #1
  janus_z
  Level 11  
  Witam

  Posiadam ta pralkę, kupiona w 2005 roku - pralka już dosyć głośno pracuje i muszę wymienić łożyska. Był temat z tym modelem pralki lecz tam jest opisany model z plastikowym bębnem, a u mnie jest ze stali nierdzewnej w tej pralce.
  Kiedyś robiłem już taką wymianę w ARDO, lecz tam było prościej bo wszytko się wyciągało do tyłu, wystarczyło odkręcić tylną blachę obudowy, jedna śrubę obejmy i wszystko wychodziło. A w tym Indesicie od tyłu klapa obudowy mała, no i nie wiem jak się zabrać do tej wymiany, od tyłu widzę szajbę i taki krzyżak w którym są łożyska. Tylko jak się do tego zabrać i jak wyciągać ten bęben ?

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  janus_z
  Level 11  
  dzięki za szybką odpowiedź, czytałem jeszcze o innych modelach Indesitu i tez już tak myślałem, ze może tak się i u mnie da, choć jak patrze, to odkręcić ten krzyżak bez wyciągania bębna będzie ciężko bo miejsca bardzo mało od obudowy.
  Wczoraj nawet próbowałem odkręcić koło pasowe tym Torx 40 miałem torxa z markowego zestawu narzędzi za 400zł i pierwsze się lekko skrzywił a później pękł, a śruba ani nie ruszyła, muszę jutro kupić jeszcze jakąś lepszą nasadkę, tylko mam pytanie tam jest gwint zwykły czy "lewy" ?
 • Helpful post
  #4
  machefi
  Home appliances specialist
  Jest tam gwint prawy , tylko śruba wkręcana na klej zapobiegający samoodkręceniu . Jeśli nie pójdzie torxem to trzeba albo ściąć kątówką obustronnie łeb śruby na klusz płaski np.17 , albo zaciąć zadrę na łbie śruby przecinakiem i pukać młotkiem w przecinak . Musi puścić :D .( odkręcamy w lewo ! )
 • #5
  janus_z
  Level 11  
  Dzięki, jutro się za to biorę
  a jakie tam będą łożyska i uszczelniacz, kupiłbym szybciej i od razu bym za jednym razem zrobił bez odkładania na drugi dzień
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  janus_z
  Level 11  
  miałem grzechotkę 1/2 z Yato i do tego bit Torx 40 tez z Yato, i jak przyblokowałem koło pasowe do krzyżaka to się normalnie bit zaczął skręcać i w końcu pękł...a śruba ani drgnęła..
  No nic rozbiorę jutro i zobaczę jakie są i kupie na wymiar
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  janus_z
  Level 11  
  zakupiłem lepszego Torx 40, odkręciłem, wybiłem łożyska, tylko mam jeszcze pytanie ten uszczelniacz jest z takim kołnierzem, nie wiem czy taki gdzieś dostane, jak nie będzie takiego, można zamiast niego założyć zwykły, uszczelni taki zwykły również połączenia pomiędzy krzyżakiem a zbiornikiem ?
 • #11
  nikita2000
  Level 2  
  Witam szanownych kolegów , właśnie nadszedł ten moment że muszę wymienić łożyska ( choć i tak długo chodziła bez awaryjnie - 9 lat ) . Mam kilka pytań :
  1 czy da się wymienić łożyska ,,od tyłu '' - bez demontażu innych elementów np. silnika , górnej pokrywy itp.
  2 oprócz porządnego torxa 40 , jakie są potrzebne inne narzędzia , oczywiście chodzi mi o jakieś ściągacze do łożysk itp.

  Dzięki za ewentualne odpowiedzi , jestem pierwszy raz na forum jako zrejestrowany użytkownik . Kilka lat temu skorzystałem z porady w sprawie naprawy pralki polar cz 340. - nie chłodziła górna strefa , wystarczyło wymienić termostat za 17 zł . Pozdrawiam
 • #12
  Paw_el

  Home appliances specialist
  nikita2000 wrote:
  1 czy da się wymienić łożyska ,,od tyłu '' - bez demontażu innych elementów np. silnika , górnej pokrywy itp.

  Witam.
  Wystarczyłoby czytać ten temat ze zrozumieniem
  skryn wrote:
  A po co chcesz wyciągać bęben?
  Masz odkręcić koło pasowe, krzyżak (torx 40), zdjąć krzyżak do tyłu, wymienić łożyska i zmontować wszystko do kupy, tylko w odwrotnej kolejności.

  nikita2000 wrote:
  jakie są potrzebne inne narzędzia , oczywiście chodzi mi o jakieś ściągacze do łożysk itp.

  dobry młotek wystarczy
  nikita2000 wrote:
  Kilka lat temu skorzystałem z porady w sprawie naprawy pralki polar cz 340. - nie chłodziła górna strefa , wystarczyło wymienić termostat za 17 zł

  no to fajna była ta pralka, w której nie chłodziła górna strefa?
 • #13
  nikita2000
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedź . Górna strefa czyli chłodziarka.