Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WISE 107pl - Wymiana łożysk

janus_z 30 Maj 2013 09:13 5046 12
  • #1 30 Maj 2013 09:13
    janus_z
    Poziom 11  

Witam

Posiadam ta pralkę, kupiona w 2005 roku - pralka już dosyć głośno pracuje i muszę wymienić łożyska. Był temat z tym modelem pralki lecz tam jest opisany model z plastikowym bębnem, a u mnie jest ze stali nierdzewnej w tej pralce.
    Kiedyś robiłem już taką wymianę w ARDO, lecz tam było prościej bo wszytko się wyciągało do tyłu, wystarczyło odkręcić tylną blachę obudowy, jedna śrubę obejmy i wszystko wychodziło. A w tym Indesicie od tyłu klapa obudowy mała, no i nie wiem jak się zabrać do tej wymiany, od tyłu widzę szajbę i taki krzyżak w którym są łożyska. Tylko jak się do tego zabrać i jak wyciągać ten bęben ?

Pozdrawiam

0 12
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2013 09:22
    skryn
    Admin grupy AGD

janus_z napisał:
    jak wyciągać ten bęben ?

A po co chcesz wyciągać bęben?
    Masz odkręcić koło pasowe, krzyżak (torx 40), zdjąć krzyżak do tyłu, wymienić łożyska i zmontować wszystko do kupy, tylko w odwrotnej kolejności.
    Prosto brzmi? Prosto, tylko trzeba się nieźle nagimnastykować, zwłaszcza z odkręceniem śrub krzyżaka... :)
    Z kołem też łatwo nie pójdzie. Musisz mieć porządne narzędzia, a nie "plastelinowe" z Bidry... :wink:

0
  • #3 30 Maj 2013 14:22
    janus_z
    Poziom 11  

dzięki za szybką odpowiedź, czytałem jeszcze o innych modelach Indesitu i tez już tak myślałem, ze może tak się i u mnie da, choć jak patrze, to odkręcić ten krzyżak bez wyciągania bębna będzie ciężko bo miejsca bardzo mało od obudowy.
    Wczoraj nawet próbowałem odkręcić koło pasowe tym Torx 40 miałem torxa z markowego zestawu narzędzi za 400zł i pierwsze się lekko skrzywił a później pękł, a śruba ani nie ruszyła, muszę jutro kupić jeszcze jakąś lepszą nasadkę, tylko mam pytanie tam jest gwint zwykły czy "lewy" ?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Maj 2013 14:47
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest tam gwint prawy , tylko śruba wkręcana na klej zapobiegający samoodkręceniu . Jeśli nie pójdzie torxem to trzeba albo ściąć kątówką obustronnie łeb śruby na klusz płaski np.17 , albo zaciąć zadrę na łbie śruby przecinakiem i pukać młotkiem w przecinak . Musi puścić :D .( odkręcamy w lewo ! )

0
  • #5 30 Maj 2013 15:58
    janus_z
    Poziom 11  

Dzięki, jutro się za to biorę
    a jakie tam będą łożyska i uszczelniacz, kupiłbym szybciej i od razu bym za jednym razem zrobił bez odkładania na drugi dzień

0
  • Pomocny post
    #6 30 Maj 2013 18:38
    skryn
    Admin grupy AGD

janus_z napisał:
    Wczoraj nawet próbowałem odkręcić koło pasowe tym Torx 40 miałem torxa z markowego zestawu narzędzi za 400zł i pierwsze się lekko skrzywił a później pękł, a śruba ani nie ruszyła

Coś przereklamowane te narzędzia masz...:)
    Ja nigdy nie mam problemów z odkręceniem żadnej śruby na kole pasowym, a robię to niemal codziennie i w różnych modelach.
    Grunt, podstawa, to naprawdę porządne narzędzia i trochę pomyślunku przy odkręcaniu. To nie jest "szast prast", należy się przyłożyć do tej czynności! Bo to, że nieraz należy coś przedłużyć, zrobić porządną dźwignię, to jest abecadło mechanika!

PS. Simmering 30X52/65X7/10
    Łożyska 6204, 6205; opcjonalnie 30X60X37 ŁOŻYSKO ISA/SKF
    Opcjonalnie simmering 35X52/65X7/10
    łożysko 6205, 6207.

Tyle wynika z dokumentacji.

Więc widzisz, że bez rozebrania się nie da... :)

1
  • #7 30 Maj 2013 19:34
    janus_z
    Poziom 11  

miałem grzechotkę 1/2 z Yato i do tego bit Torx 40 tez z Yato, i jak przyblokowałem koło pasowe do krzyżaka to się normalnie bit zaczął skręcać i w końcu pękł...a śruba ani drgnęła..
    No nic rozbiorę jutro i zobaczę jakie są i kupie na wymiar

0
  • #8 30 Maj 2013 20:00
    skryn
    Admin grupy AGD

janus_z napisał:
    miałem grzechotkę 1/2 z Yato i do tego bit Torx 40 tez z Yato

To już stahlson dedykowany do Castoramy wygląda przy tych "czajnikowskich", jak professional... :)
    Chociaż też są "czajna".
    Ja te stahlsony mam i nic mi się nie wykręca, jak plastelina, ani nie łamie... :wink:

0
  • #9 31 Maj 2013 21:14
    janus_z
    Poziom 11  

zakupiłem lepszego Torx 40, odkręciłem, wybiłem łożyska, tylko mam jeszcze pytanie ten uszczelniacz jest z takim kołnierzem, nie wiem czy taki gdzieś dostane, jak nie będzie takiego, można zamiast niego założyć zwykły, uszczelni taki zwykły również połączenia pomiędzy krzyżakiem a zbiornikiem ?

0
  • #11 28 Paź 2014 20:58
    nikita2000
    Poziom 2  

Witam szanownych kolegów , właśnie nadszedł ten moment że muszę wymienić łożyska ( choć i tak długo chodziła bez awaryjnie - 9 lat ) . Mam kilka pytań :
    1 czy da się wymienić łożyska ,,od tyłu '' - bez demontażu innych elementów np. silnika , górnej pokrywy itp.
    2 oprócz porządnego torxa 40 , jakie są potrzebne inne narzędzia , oczywiście chodzi mi o jakieś ściągacze do łożysk itp.

Dzięki za ewentualne odpowiedzi , jestem pierwszy raz na forum jako zrejestrowany użytkownik . Kilka lat temu skorzystałem z porady w sprawie naprawy pralki polar cz 340. - nie chłodziła górna strefa , wystarczyło wymienić termostat za 17 zł . Pozdrawiam

0
  • #12 28 Paź 2014 22:37
    Paw_el

Specjalista AGD

nikita2000 napisał:
    1 czy da się wymienić łożyska ,,od tyłu '' - bez demontażu innych elementów np. silnika , górnej pokrywy itp.

Witam.
    Wystarczyłoby czytać ten temat ze zrozumieniem
    skryn napisał:
    A po co chcesz wyciągać bęben?
    Masz odkręcić koło pasowe, krzyżak (torx 40), zdjąć krzyżak do tyłu, wymienić łożyska i zmontować wszystko do kupy, tylko w odwrotnej kolejności.

nikita2000 napisał:
    jakie są potrzebne inne narzędzia , oczywiście chodzi mi o jakieś ściągacze do łożysk itp.

dobry młotek wystarczy
    nikita2000 napisał:
    Kilka lat temu skorzystałem z porady w sprawie naprawy pralki polar cz 340. - nie chłodziła górna strefa , wystarczyło wymienić termostat za 17 zł

no to fajna była ta pralka, w której nie chłodziła górna strefa?

-1
  • #13 29 Paź 2014 09:47
    nikita2000
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź . Górna strefa czyli chłodziarka.

0