Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupno stacji lutowniczej-pytania

Turbo.Arek 30 May 2013 11:36 2106 7
    Turbo.Arek
    Level 16  
    Witam.. Na stanie niestety posiadam żółtego chińczyka za 50 zł co się non stop przegrzewa :(. Dziwie się, że się jeszcze nie spaliła bo kopci się z niej jak z ogniska :D. No ale przejdźmy do rzeczy. Ja nie jestem (jeszcze :D) jakiś tam wykształcony w elektronice, ale chcę mieć już taką lutownicę na przeszłe lata jak się dokształcę :). Jak na razie lutuję kabelki, no jakieś tam rzeczy do PCB itp. , ale w niedalekiej przeszłości dojdą do tego bardziej skomplikowane rzeczy (procki itp.), no ogólnie to taką drobiznę. Ja osobiście myślałem nad taką stacją:(AOYUE 968) Link . Posiada ona dyszę na gorące powietrze, więc co za tym idzie, jest idealna do lutowania scalaków na PCB. Ma też kolbę z grotem. Użyteczny jest też pochłaniacz pyłu, przynajmniej nie kurzy się tak :D.

Moje pytania do tej stacji są takie:
    1. Czy ta stacja to nie jakiś chińczyk co padnie po miesiącu?
    2. Czy cena jest dopasowana (500 zł) ?
    3. Czy nie będzie się często przegrzewać?
    4. Czy można w niej groty zmieniać?
    5. No ogólnie co o niej myślicie?
    lukas12
    Level 17  
    1. Chińczyk pewnie tak, ne powinna paść, ale odradzam kupna 3w1 bo jak się popsuje, to już nic nie zrobisz.
    2. Taniej ciężko będzie kupić taki zestaw.
    3. Przecież jest regulacja temperatury.
    4. Tak.
    5. Polecam kupić taki zestaw ze wszystkim osobno. Jako samą stację lutowniczą polecam LF-389D.
    wycior01
    Level 21  
    Myślę, że rozsądniej jest kupić stację lutowniczą, stację hot air i pochłaniacz (według mnie nie jest niezbędny), niż kupować 3 w 1. Kolba w tej stacji jest wybitnie niewygodna - rurka pochłaniacza przeszkadza w lutowaniu i kompletnie zaburza egonomię. Ze stacji lutowniczych polecam kupić zhaoxina 935a+[ok.100zł], lub jakiegoś elwika[>300zł], jeżeli masz trochę więcej pieniędzy to weller [najtańszy ok.400zł](będzie na lata). Hot air - na początek chińczyk do 200zł, potem zbierać na coś lepszego, jeżeli będzie taka potrzeba.
    Jeżeli chcesz mieć pochłaniacz, to spokojnie można kpić za 100zł na znanym portalu aukcyjnym, lub np. TU http://diolut.pl/pochlaniacz-dymu-oparow-zd153-p-2967.html
    Turbo.Arek
    Level 16  
    wycior01 wrote:
    Kolba w tej stacji jest wybitnie niewygodna - rurka pochłaniacza przeszkadza w lutowaniu i kompletnie zaburza egonomię.

Jeśli dobrze widzę na zdjęciach to ten pochłaniać można odkręcić.

Czyli ogólnie jej nie polecacie?

Ma ktoś może taką 3 w 1, 2 w 1 ?
    wycior01
    Level 21  
    3w1 ie polecam - jak coś jest do wszystkiego, do znaczy, że jest do niczego. 2w1 - tylko jeżeli nie masz miejsca, jak coś się zepsuje, to jesteś pozbawiony jakiejkolwiek lutownicy (wspólny układ zasilania dla hota i kolby - ten sam transformator i stabilizator). Na sam początek najprostszego hota za 200zł i dobrą stację lutowniczą (zależy od budżetu).
    W stacji z pochłaniaczem, jaką widziałem dało się jedynie odkręcić i przeczyścić metalową końcówkę pochłaniacza, reszta była przymocowana na stałe.
    Turbo.Arek
    Level 16  
    Czyli jak mówicie, że osobno to tak:
    1. Stacja lutownicza kolbowa
    2. Stacja lutownicza Hotair

Co do tej kolbowej to ona ma 48W. To nie za mało?

wycior01 wrote:
    3w1 ie polecam - jak coś jest do wszystkiego, do znaczy, że jest do niczego. 2w1 - tylko jeżeli nie masz miejsca, jak coś się zepsuje, to jesteś pozbawiony jakiejkolwiek lutownicy (wspólny układ zasilania dla hota i kolby - ten sam transformator i stabilizator). Na sam początek najprostszego hota za 200zł i dobrą stację lutowniczą (zależy od budżetu).
    W stacji z pochłaniaczem, jaką widziałem dało się jedynie odkręcić i przeczyścić metalową końcówkę pochłaniacza, reszta była przymocowana na stałe.

Ja się uparłem na tą 2 w 1, bo po prostu nie chcę mieć wielu urządzeń tylko po prostu wszystko w jednym. Nawet nie chodzi o zaoszczędzenie miejsca tylko o praktyczność. Istnieje może taka stacja 2 w 1 co ma osobne trawa itp. , ale jest w jednej obudowie?
    lukas12
    Level 17  
    Turbo.Arek wrote:

Nie powinno Ci być za mało, będzie sie może dłużej nagrzewała (do 300° ok 10s).
    Mi kiedyś spokojnie wystarczała sama kolba 30W.
    Turbo.Arek
    Level 16  
    lukas12 wrote:
    Turbo.Arek wrote:

Nie powinno Ci być za mało, będzie sie może dłużej nagrzewała (do 300° ok 10s).
    Mi kiedyś spokojnie wystarczała sama kolba 30W.

Aha dzięki :D.
    Zamykam.