Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wybór pieca kondensacyjnego -

storrada 30 Maj 2013 17:39 3327 18
  • #1 30 Maj 2013 17:39
    storrada
    Poziom 7  

Witam!

Proszę o pomoc, jak kilku forumowiczów przede mną. Jestem w trakcie budowy domu piętrowego o powierzchni 132 m., w tym mała kotłownia, bez skosów, wysokości 250-260 cm. W projekcie mam ok. 38 m. podłogówki, pozostała część domu ma być ogrzewana wyłącznie grzejnikami. Rekuperacja przewidziana:) Mieszkańców - 4, łazienki - 2, jedna z prysznicem (przez ścianę z kotłownią) druga na piętrze z wanną, duża odległość do kuchni - ok. 10m.
    W projekcie przewidziano piec o mocy 24 KW, z tego, co zdążyłam przeczytać na forum wydaje mi się, że został on jednak przewymiarowany. Z podawanych przykładów wynika, że wystarczyłby piec o mniejszej mocy.
    Polecają mi Vissmana, Vallianta i Buderusa + zasobnik ok. 100 litrów (czy aby nie za mały?). Wypowiedzcie się proszę, jaki konkretnie piec byście mi polecili, przy ograniczonym budżecie (na piec z zasobnikiem i "dodatkami" do max. 8 000).
    Vissman cieszył się, przynajmniej niegdyś, bardzo dobrą opinią, jest jednak drogi, nie wiem, czy obecnie jakość jego produktów odpowiada cenie, ale jego serwisanci wydają się solidni (choć jako hydraulicy też się cenią).

0 18
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2013 21:22
    piotr_boncza
    Poziom 29  

A jaka długość komina?
    Zestaw CERAPUR SMART ZSB 14-3C – jednofunkcyjny,
    z wkładem 80mm, pogodówką FW 120, czujnikiem NTC do zasobnika (SF3), zasobnikiem 100-150l (nie Junkersa) i innymi przyległościami, katalogowo niewiele przekracza 8.000 netto. Jak poszukasz dobrego instalatora i weźmiesz z 8% Vatem, to powinieneś zmieścisz się w zadanej sumie.
    I przy okazji, zrób całość w podłogówce :)

0
  • #3 30 Maj 2013 21:59
    storrada
    Poziom 7  

Komina nie mamy, będzie metalowa "rura w rurze" wychodząca na dach (swoją drogą nie wiem, jaka musi być długa).
    Wiem, że całość w podłogówce byłaby lepsza, ale jakoś nie mogę się przekonać do kafli w salonie, lubię drewno. Teoretycznie mogłabym ją zrobić pod panelami, ale one mimo wszystko mają inną przewodność cieplną i efekt nie byłby taki sam. Z kolei w sypialniach ponoć lepiej mieć kaloryfery, szybciej reagują na zmianę temperatury.
    Czy zatem proponowany przez Ciebie piec poradzi sobie z takim mieszanym ogrzewaniem, czy jak czytałam musi mieć większą moc? O piecach junkersa już słyszałam, że są dobre, muszę jednak sprawdzić, czy w Opolu mamy ich serwis.
    Przy okazji, czy instalację zrobić przy wykorzystaniu mieszaczy czy na zaworach RTL? Poza tym, że są te dwie możliwości za dużo o nich nie wiem, język techniczny trochę mnie przeraża;)

0
  • Pomocny post
    #4 30 Maj 2013 22:56
    piotr_boncza
    Poziom 29  

storrada napisał:
    Komina nie mamy, będzie metalowa "rura w rurze" wychodząca na dach (swoją drogą nie wiem, jaka musi być długa).

Tu Link przed chwilą podawałem składniki :) Prześledź całość, może coś Ci się przyda.

storrada napisał:
    Wiem, że całość w podłogówce byłaby lepsza, ale jakoś nie mogę się przekonać do kafli w salonie, lubię drewno.

Drewno przede wszystkim opóźnia przekazywanie ciepła ale nie uniemożliwia. Po prostu zwiększa się bezwładność układu i trzeba staranniej ustawić pogodówkę.

storrada napisał:
    Teoretycznie mogłabym ją zrobić pod panelami, ale one mimo wszystko mają inną przewodność cieplną i efekt nie byłby taki sam. Z kolei w sypialniach ponoć lepiej mieć kaloryfery, szybciej reagują na zmianę temperatury.

To prawda, ale za to można na podłodze ;)
    Ja lubię spać w niższej temperaturze, więc grzejniki w sypialni są lepsze. Przed i w trakcie ciepło a śpię w chłodzie. Mam nadzieję trochę mnie to zakonserwuje :)

storrada napisał:
    Czy zatem proponowany przez Ciebie piec poradzi sobie z takim mieszanym ogrzewaniem, czy jak czytałam musi mieć większą moc? O piecach junkersa już słyszałam, że są dobre, muszę jednak sprawdzić, czy w Opolu mamy ich serwis.

Serwis Junkersa jest wszędzie :D 801 300 810 A kocioł poradzi sobie i nie musi mieć większej mocy, bo niby dlaczego?

storrada napisał:
    Przy okazji, czy instalację zrobić przy wykorzystaniu mieszaczy czy na zaworach RTL? Poza tym, że są te dwie możliwości za dużo o nich nie wiem, język techniczny trochę mnie przeraża;)

Małe na RTLu duże na mieszaczu. Ale może o tym później bo już mnie nadgarstki bolą od pisania :D Dobranoc.

0
  • #5 30 Maj 2013 23:32
    storrada
    Poziom 7  

Dziękuję Ci bardzo:)
    Dobranoc

0
  • #6 04 Cze 2013 11:27
    wnoto
    Poziom 32  

Przy kondensacie nadwymiarowość kotła jest wskazana. Te 24kW przydadzą się przy napełnianiu wanny.

A do kuchni może elektryczny przepływowy. 10 modległości to w zależności od rury dość spory zład wody który trzeba zlać zanim będzie ciepła.

0
  • #7 04 Cze 2013 15:04
    kabee84

Poziom 24  

wnoto napisał:

A do kuchni może elektryczny przepływowy. 10 modległości to w zależności od rury dość spory zład wody który trzeba zlać zanim będzie ciepła.

A kto w kuchni używa ciepłej wody? W 99% przypadków jest zmywarka, opłukać szklankę można w wodzie o temp. 20st (temperatura wody "stojącej" w rurach w śącianie) a jak trzeba będzie raz na miesiąc użyć ciepłej wody to można chwilę poczekać. Podgrzewacz elektryczny to bzdura.
    Bardzo podobną automatykę do Junkersa ma Wolf. Całość wyjdzie w podobnej cenie do Junkersa a uważam że Wolfa CGB-20 będzie lepszą opcją niż Cerapur Smart (lepsza pompa, lepszy wymiennik). Sprawdź tylko dostępność serwisu, bo kicha jak by miał dojeżdżać 30km lub więcej (choć znam takie osoby, które ściągają serwis oddalony o 60km od swojego miejsca zamieszkania, ponieważ jest bardzo dobry i nigdy "ponad plan" czyli raz w roku nie musieli dzwonić...)
    Zasobnik c.w.u. polecam stojący Biawar 125L lub 150L. Oba mają wydajną wężownicę, więc w pełni wykorzystasz moc kotła (woda będzie się szybciej grzała) a cena w stosunku do jakości jest bardzo atrakcyjna.

I nie bój się tej podłogówki... Salon, kuchnia, łazienka, hall - jak najbardziej polecam podłogówkę. W sypialniach to już indywidualna sprawa i ja chyba również u siebie wolałbym jednak grzejnik. Aby była kondensacja przez cały rok, grzejniki dobrze obliczyć na niskie temperatury :-) i po temacie.

0
  • #8 04 Cze 2013 15:09
    wnoto
    Poziom 32  

kabee84 napisał:
    wnoto napisał:

A kto w kuchni używa ciepłej wody? W 99% przypadków jest zmywarka, opłukać szklankę można w wodzie o temp. 20st (temperatura wody "stojącej" w rurach w śącianie) a jak trzeba będzie raz na miesiąc użyć ciepłej wody to można chwilę poczekać. Podgrzewacz elektryczny to bzdura.

Porozmawiaj z małżonką na ten temat przy okazji. Możesz się zdziwić. Ja też tak sądziłem dopóki nie porozmawiałem o tym z nią - przy okazji. Płukanie szklanki to pikuś, mycie zlewozmywaka to problem. A czysty musi być codziennie !! bez tłustych plam. A większość naczyń wkładasz do zlewozmywaka (wylewa się zawartość) a dopiero potem zbiorczo do zmywarki.

0
  • #9 04 Cze 2013 15:18
    kabee84

Poziom 24  

wnoto napisał:
    [
    Porozmawiaj z małżonką na ten temat przy okazji. Możesz się zdziwić. Ja też tak sądziłem dopóki nie porozmawiałem o tym z nią - przy okazji. Płukanie szklanki to pikuś, mycie zlewozmywaka to problem. A czysty musi być codziennie !! bez tłustych plam. A większość naczyń wkładasz do zlewozmywaka (wylewa się zawartość) a dopiero potem zbiorczo do zmywarki.

Korzystam na co dzień ze zmywarki i nie mogę się z tym zgodzić. Radzę zmienić środki chemiczne na lepsze.

0
  • #10 04 Cze 2013 15:47
    wnoto
    Poziom 32  

kabee84 napisał:
    wnoto napisał:
    [

Korzystam na co dzień ze zmywarki i nie mogę się z tym zgodzić. Radzę zmienić środki chemiczne na lepsze.

Przeczytaj uważnie co napisałem. Chodzi mi o obieg:

1. Jem obiad (ziemniaki z klopsikami w sosie)
    2. Wkładam naczynia do zlewozmywaka
    3. Trochę sosu kapie do zlewozmywaka.
    4. Na koniec dnia wyciągam talerze ze zlewozmywaka do zmywarki
    5. Brudny zlewozmywak trzeba wyczyścić ciepłą wodą.

Chyba że piszesz o używaniu środków do czyszczenia zlewozmywaka. Chodzi aby było w miarę tanio i bez przesady dla środowiska.

0
  • #11 04 Cze 2013 16:55
    storrada
    Poziom 7  

Z tego co widzę mam trzy możliwości odnośnie ciepłej wody w kuchni:
    1. nie mieć jej w ogóle (jednak mało komfortowe),
    2. zamontować ogrzewacz przepływowy (rozumiem że będzie to tańsze niż spuszczanie zimnej wody w oczekiwanie na ciepłą wodę)
    3. jednak podłączyć ciepłą wodę (czy w tym przypadku mieszacz przy piecu zapewni stały poziom ciepłej wody?)

Wracając do pieca - naprawdę warto kupić przewymiarowany?

0
  • #12 05 Cze 2013 11:31
    kabee84

Poziom 24  

wnoto: naczynia brudne wkładam bezpośrednio do zmywarki... Zlewozmywak mam czysty.

storrada: rób normalnie podejście ciepłej i zimnej wody. Dzisiaj rury już nie mają średnic wewnętrznych 20-25mm lecz 12-13mm. Jeśli nawet do kuchni masz 10mb rury to jest to około litr wody (4 szklanki). Wystarczy że spuścisz ten litr (wykorzystasz tą wodę do czegoś..) to zacznie normalnie lecieć ciepła woda. Jeśli taki stan nie będzie Tobie odpowiadał, zawsze można zamontować malutki elektryczny podgrzewacz - doprowadzenie ciepłej wody z kotłowni w żaden sposób nie będzie z tym kolidowało (po prostu sobie zaślepisz).
    Wiem z doświadczenia, że w kuchni rzadko jest potrzebna natychmiast ciepła woda, więc montaż podgrzewacza elektrycznego jest zbędny, a jak już będzie potrzebna to chwilkę można poczekać.
    Nie wiem o co chodzi z mieszaczem przy piecu? Co masz na myśli? Bo o jakimkolwiek mieszaczu pomyślę to nie ma on absolutnie żadnego wpływu na zapewnienie stałego poziomu ciepłej wody....

0
  • #13 05 Cze 2013 16:10
    wnoto
    Poziom 32  

kabee84 napisał:

storrada: rób normalnie podejście ciepłej i zimnej wody. Dzisiaj rury już nie mają średnic wewnętrznych 20-25mm lecz 12-13mm. Jeśli nawet do kuchni masz 10mb rury to jest to około litr wody (4 szklanki). Wystarczy że spuścisz ten litr (wykorzystasz tą wodę do czegoś..) to zacznie normalnie lecieć ciepła woda.

Bardzo rozsądna argumentacja.
    Kurcze .... muszę sprawdzć ile u mnie tego leci. Bo wydaje mi się że sporo, sporo więcej.
    Pewnie rury mam grube (tylko nie sprawdzę bo są w podłodze), są miedziane (!) (woda przepływając się ochładza), piec kiepski (nie daje od razu ciepłej wody (zanim się zapali to pewnie ze 2 szklanki lecą zimne).
    To tylko potwierdza jak ważne jest poprawne zaprojektowanie rozwiązania.

0
  • #14 05 Cze 2013 16:33
    kabee84

Poziom 24  

Rurka miedziana 15 ma średnicę wewnątrz 13mm. 18-stka - 16mm. Grubszych do wody się nie stosuje.
    Kiedyś nawet się używało rurkę 12mm - 10mm wewnątrz.
    Rury miedziane MUSZĄ być izolowane.
    To o czym piszesz z zapalaniem "pieca" czyli kotła świadczy o tym, że masz kocioł dwufunkcyjny, który niejednokrotnie odradzam. Zastosowanie zasobnika/wymiennika c.w.u. (potocznie "bojlera") znacznie wpływa na poprawę stanu rzeczy.

0
  • #15 08 Lip 2013 16:06
    storrada
    Poziom 7  

Witam ponownie!

Niestety nie mam polecanego hydraulika, który montowałby junkersa. Proponowane są mi do wyboru piece - albo De Detrich MRC III albo Buderus GB 072. Cena ta sama. Który z nich wybrać?
    Kolega namawia mnie na Immergasa Vitrix, ale z tego co czytałam, nie ma on najlepszych opinii jeśli chodzi o użytkowanie.

0
  • #18 08 Lip 2013 22:01
    piotr_boncza
    Poziom 29  

A nie pytałeś dlaczego :P
    Bardziej mi odpowiada obecna polityka serwisowa Buderusa niż DD

0
  • #19 08 Lip 2013 22:10
    storrada
    Poziom 7  

Rozumiem, a może jednak nie rozumiem - myślisz o polityce wobec nabywców kotłów? Dotąd słyszałam złe opinie o serwisie vissmana, vailant też pod tym kątem ponoć nie promienieje, ale nie wiedziałam, że z innymi serwisami też są problemy.
    Sądziłam raczej, że chodzi o zalety/wady pieców.

0