Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku

sir_koks 30 May 2013 17:45 2697 10
 • #1
  sir_koks
  Level 11  
  Witam. Czy mógłby ktoś pomóc mi zinterpretować wyniki odczytu z w/w dysku. Dodam że mam dysk od niecałego tygodnia i jedyne co zdążyłem na nim zrobić to utworzyć partycje po czym dokonałem pełnego formatu każdej. Następnie odczytałem informacje o dysku za pomocą programu HD Tune i wynik mnie troche zdziwił. Mam tu na myśli dokładnie dwa parametry:

  1. (07) Seek Error Rate
  2. (C7) Ultra DMA CRC Error Count

  Początkowo dysk był podpięty przez usb ale sprawdzałem na dwóch różnych kieszeniach a teraz dysk jest podpięty bezpośrednio do płyty głównej (port SATA III) i problem nadal występuje. Niepokoi mnie również parametr pierwszy (07), który bardzo szybko wzrasta po każym odświeżeniu w programie. Aktualnie jest na poziomie 24076. Dodam że dysk ma raptem niecałe 8godzin działania a ten parametr rośnie wg. mnie w zastraszającym tempie.  Moja prośba jest następująca: czy jest ktoś, kto powie mi czy te błędy są poważne i czy te parametry powinny tak szybko wzrastać? Czy pozostałe parametry są ok? Oraz czy jest to podstawą aby zareklamować dysk a nawet żądać wymiany na sprawny ezgemplarz. W sobotę chce sie udać do sklepu i bardzo by mi ułatwiło sprawe jakby wypowiedział się ktoś, kto orientuje sie w tym temacie lepiej ode mnie.

  Dodam jeszcze, że posiadam kilka dysków i sprawdzałem na każdym powyższe parametry, które na innych nie występują lub są zdecydowanie mniejsze a dyski mają powyżej 6 lat. Więcej info powinno być widać na obrazku.

  Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku

  Z góry dziękuje za pomoc.
 • #2
  Gonza
  Level 27  
  Seek Error Rate w nowszych Seagate jest z tego co wiem wysoka, także tym się nie przejmuj.

  Ultra DMA CRC Error Rate - rosnący parametr wygląda na problem z przewodem połączeniowym, sprawdź inny i obserwuj ten parametr.
 • #3
  Krzysiek99
  Level 27  
  C7 to problem przesyłu danych, ten parametr zazwyczaj nabijają marne kable ale też w skrajnych przypadkach mostek w płycie głównej.
  07 to chyba parametr w seagate olewany, bo w samsungach które mam już z rok nabiło tylko w jednym 3, a w seagate mama liczby pokroju 9 zer.
  01 to samo jak powyżej.


  ed. widzę ktoś mnie uprzedził :)
 • #4
  sir_koks
  Level 11  
  Ultra DMA CRC Error Rate nie rośnie, źle sie wyraziłem w pierwszym poście, jest cały czas na stałym poziomie wynoszącym 27, rośnie tylko ten pierwszy w szybkim tempie. Posprawdzam jeszcze na innych kabelkach sata. Tyle, że jak sprawdziłem pierwszy raz ten parametr to dysk był w kieszeniu na usb. Sprawdziłem też inne dyski w tej samej kieszeni, zarówno dyski 3,5" jak i 2,5" i ten parametr pokazał mi sie tylko w starym samsungu i wynosił 93 w każdym innym nie było tego błędu. Sprawdzałem też dyski w innej kieszeni i ten sam efekt. A teraz dysk został podpięty do płyty świeżo odpakowanym kabelkiem który dostałem wraz z płytą kupioną pare miesięcy wcześniej. Ale posprawdzam jeszce na innych kablach i zobacze czy ten efekt występuje dalej.
 • #5
  linuks
  IT specialist
  Jest ok. W załączeniu SMART sprawnego dysku.
  Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku

  Dodano po 7 [minuty]:

  Aktualny SMART tego dysku
  Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku
 • #6
  sir_koks
  Level 11  
  Dziś sprawdze jeszcze na innych kabelkach, które wezmę z pracy. Niestety zapomniałem wziąć dysku do pracy aby tam sprawdzić. Wczoraj podpinałem jeszcze na innych kablach dysk pod sata II oraz pod dodatlowy kontroler marvell'a sata III na płycie głównej i dalej parametr Ultra DMA CRC Error Rate pokazuje 27. D sataIII zarządzanego przez z77 nie podpinałem, ponieważ tam mam podpięty ssd systemowy oraz 2x samsungi w raidzie ( tzn jeden samsung w sata3 a drugi w ata2 - małe niedopatrzenie, obydwa miały być podpięte w sata2) ale wydaje mi się, że nie powinno to sprawiać problemu.

  Pisze o tych błędach dlatego, że jest to nowy dysk na którym nie ma jeszcze danych a został jedynie sformatowany i chce sie dowiedzieć czy to są poważne błędy, czy też moge używać dysku w miarę bezstresowo. Z pierwszym parametrem już jestem troche uspokojony ale jeszcze ten problem z drugim. Tak jak pisałem wyżej dziś posprawdzam jeszcze na innych nowych kablach wziętych z pracy a jutro dysk podepnę do kompa w pracy który był składany jekieś 8 m-cy temu aby wykluczyć uszkodzenie płyty oraz kabli
 • #8
  sir_koks
  Level 11  
  zasilacz OCZ ModXStream pro 600W modularny, dysk podłączony osobnym kablem zasilającym bo na drugim jest podłączone 3 dyski.
 • #9
  sir_koks
  Level 11  
  Dysk posprawdzałem na kilku kablach zarówno w domu jak i w pracy i dalej występuje ten sam błąd. Aktualny odczyt z dwóch programów:

  Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku

  Seagate ST2000DM001 2TB - niepokojący odczyt w HD Tune nowego dysku

  Wyniku takich kombinacji raczej odpada uszkodzony kabel lub coś nie tak z płytą główną, bo w tym momencie musiały by być uszkodzone dwie płyty o różnych chipsetach, dwie różne kieszenie i pare różnych przewodów sata, co raczej w tym momencie zostaje wykluczone ponieważ dyski innych producentów działają normalnie poza jednym starym dyskiem gdzie ten błąd też występuje.

  Moje ostatnie pytania w tej kwesti są następujące:

  1. Mam zareklamować dysk skoro nabił taki błąd a tak naprawde to jeszcze nie został przetestowany? W końcu błąd zauważyłem po zainicjowaniu dysku i sformatowaniu go a to raczej nie powinno występować w nowym sprzęcie.
  2. Czy używać go i w razie wzrostu parametru C7 wtedy go reklamować?

  Nie mówie już o jnnych wartościach/błędach które są zliczane bo wg. was te dyski tak mają. A ten błąd mógł wyskoczyć po chwilowym zaniku prądu podczas formatowania? bo była taka sytuacja.
 • #10
  linuks
  IT specialist
  Mógł wystąpić. Jeżeli CRC nie będzie rosło to wszystko jest ok. Liczba błędów CRC nie zmaleje bo jest podawana narastająco od początku pracy dysku. Ważne żeby nie rosła. Nie ma podstaw do reklamacji.
  Pozdrawiam
 • #11
  sir_koks
  Level 11  
  Dziękuje wszystkim za pomoc.
  Pozdrawiam