Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

QUANTUM XTL 50 - zasilanie rozrusznika

30 Maj 2013 19:34 5223 19
  • Poziom 10  
    Witam
    Kupiłem kiedyś na giełdzie w słomczynie na wystawkach starą kosiarkę z napędem i silnikiem QUANTUM XTL 50 za 350zł. Kosiarka działa właściwie, czasami mam z nią kłopoty ale wynikają raczej z mojego niedoświadczenia. Przypadkiem odkryłem, że ma rozrusznik. Problem w tym, że nie ma żadnego akumulatora, jakiegoś włącznika. Z kosiarki wychodzi jakaś kostka. Do kostki dochodzą trzy przewody: dwa idą do rozrusznika przez przełącznik sprzężony z linką od dźwigni przy uchwycie a trzeci idzie do jakiejś cewki z kondensatorem przy kole magnetycznym. Powiedzcie czego brakuje tzn jak jest rozwiązane uruchamianie kosiarki rozrusznikiem. Tzn czy brakuje akumulatora z włącznikiem, regulatora napięcia itd czy może powinna być tam jakaś inna "automatyka"? W tym momencie jak podłącze akumulator to rozrusznik się kręci przez cały czas dopóki nie odłączę zasilania. pomyślałem sobie że mógłbym zrobić jakiś układ automatycznie odłączający zasilanie rozrusznika po uruchomieniu silnika wtedy odpalanie kosiarki zachodziłoby przez naciśnięcie wajchy... tylko jak?

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Oto schemat. Właściwie nie ma czego rysować
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Cewka z kondensatorem zamocowana jest przy kole magnetycznym po przeciwnej stronie co cewka do wytworzenia iskry w świecy.
    Włącznik ten ze schematu jest zamocowany w okolicy linki prowadzącej do dźwigni i nie ma do niego dostępu bez rozkręcania kosiarki czyli jak dźwignia nie wciśnięta to rozrusznik nie ma prawa kręcić.
    Silnik kosiarki - jeśli o niego pytałeś wyłączam przez puszczenie dźwigni - to chyba oczywiste.

Dodano po 3 [minuty]:

Diody nie widziałem kable są czarne
  • Poziom 10  
    ok zdjęcie zrobię ale nie wcześniej niż jutro.
    Co to ten solenoid jakiś"przekaźnik" ?
  • Poziom 10  
    Najprościej byłby podłączyć aku przez jakiś włącznik/przycisk i nim sobie odpalać kosiarkę. Ale nie widzę na niej żadnych otworów ani innych śladów po zainstalowanym osprzęcie. Nawet nie wiem gdzie oryginalnie zamocowany był akumulator. Może ktoś wie jak to jest w innych kosiarkach z rozrusznikiem?

Dodano po 16 [minuty]:

popatrzyłem po googlach i widzę ze kosiarki z elektrycznym rozrusznikiem mają włączniki na kluczyk
  • Poziom 10  
    jakiś akumulator żelowy się wala po strychu to nie musiałbym mocno inwestować tylko też się zastanawiam czy jest sens tracić na to czas. Chociaż sąsiad patrzy to może dla niego byłoby warto :-)
  • Poziom 10  
    Oto zdjęcie tego co nazwałem cewką z kondensatorem. Jak to ewentualnie wykorzystać ?
  • Poziom 30  
    A czy nie jest to przypadkiem cewka zasilająca rozrusznik ?
    Nie ma wtedy potrzebny zakładania akumulatora, zresztą to i tak dziwny pomysł, bo akumulator musiałby być ładowany, chyba, że jest on ładowany ową cewką.
    Moderowany przez solo626:

Ja bym się dobrze zastanowił, przed napisaniem takich dziwnych teorii.

• Poziom 10  
    Żeby wytworzyć prąd w tej cewce musiałbym ręcznie obrócić wałem silnika więc po co w ogóle rozrusznik. Pewnie to służy do ładowania akumulatora. Tylko co pod to podłączyć ? regulator napięcia? na 6 czy 12 voltów
  • Poziom 30  
    Ach, tak przepraszam za dziwną teorię.
    Ta cewka nadaję się tylko do ładowania akumulatora.
    Nie pomyślałem dobrze zanim napisałem i brak snu też nie jest dobrym rozwiązaniem ;)
  • Poziom 10  
    W tym białym kablu nie ma żadnego elementu - to tylko taka złączka. Zaglądałem tam kiedyś i dziś dwie godz temu jeszcze raz bo wydawało mi się że coś tam powinno być ale jednak nie
  • Poziom 10  
    Ok a jeśli chodzi o ładowanie akumulatora żelowego to czy ten sposób jest dopuszczalny?