Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy

zenon33_2008 31 May 2013 00:35 323247 297
 • #181
  Brunoxp
  Level 15  
  mawerix123 wrote:
  Brunoxp wrote:
  Dom buduję metodą gospodarcza a taryfa C jest przeciez dla firm.


  Przeczytaj temat od pierwszej strony a może coś zrozumiesz.

  Brunoxp wrote:
  Czy mógłbyś powiedzieć dlaczego nie mogę? Miałeś podobne doświadczenie z dostawca?


  Nie możesz bo zasilasz plac budowy, niema znaczenia że będziesz używał jednej żarówki i wiertarki 650W... tak jak pisałem tymczasowy przyłącz robisz na swój koszt.
  Co innego przyłącz domu, Tauron zleca wykonanie przyłącza (ostatnio dają nawet tablicę licznikowe) a Twój elektryk wpina kabel zasilający dom w TL.


  Ja zamierzam przyłączyć: wiatę gospodarcza, garaż blaszany i jego podjazd, altanę, ogrzewana budę dla psa, pompę wody w studni, choinkę na działce a na końcu plac budowy oraz dom z garażem właściwym. Przyłącze budowlane(tymczasowe) po stronie Taurona fizycznie nie rożni się niczym od przyłącza docelowego, poza taryfa.
 • #183
  Brunoxp
  Level 15  
  mawerix123 wrote:
  Co do przyłącza niestety jesteś w błędzie, nie dalej jak miesiąc temu robiłem tymczasowye przyłącze. Jak jescze znajdę jego warunki to wrzucę na forum.

  Możliwe ze w twoim przypadku rożni się.
  Ja w warunkach przyłączenia mam "Dom jednorodzinny z garażem i teren budowy", grupa docelowa V. Nic na temat przyłącza tymczasowego(ani grupy docelowej VI).
 • #184
  czarn-y
  Level 10  
  Dla zainteresowanych - Tauron na śląsku, zmiana bezproblemowa, załatwione wszystko przez maila, wypełnione ZGC i wniosek o nową umowę kompleksową, zeskanowane i wysłane. Na C11 działałem przez 3 lata, po wykonaniu instalacji i otynkowaniu ścian postanowiłem spróbować zmienić. Dla zainteresowanych dodam, że na C11 miałem ustawioną moc umowną na 5kW i w zupełności wystarczyło. Przyłącze od początku założone jako docelowe 16kW z zabezpieczeniami 25A. V grupa przyłączeniowa. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia :)
 • #185
  przemek20011
  Level 15  
  I moja walka dobiegła końca, dziś podpisałem umowę na taryfę G11. Dostałem taką odpowiedź od PGE

  Szanowny Kliencie, Uprzejmie informujemy, że przepisanie umowy z taryfy budowlanej C na G (w ramach V grupy przyłączeniowej) – punkt 3, str. 8 załącznika - w świetle nowego Prawa Budowlanego - w zakresie przepisywania umów z taryfy budowlanej na G, wymaganymi dokumentami są: a. zawiadomienie o zakończeniu budowy potwierdzone przez właściwy organ starostwa powiatowego (przeważnie jest to nadzór budowlany) lub b. dokument wystawiony przez właściwy organ starostwa powiatowego (przeważnie jest to nadzór budowlany) zezwalający na użytkowanie obiektu. Istnieje również możliwość, aby Klient napisał oświadczenie że budynek jest użytkowany na cele bytowe gospodarstwa domowego. W takim przypadku będzie to weryfikowane przez Opertora Systemu Dystrybucyjnego – jeżeli umowa zostanie zawarta, a Opertor nie potwierdzi oświadczenia Klienta o celu użytkowania, umowa w taryfie G nie wejdzie w życie. Pozdrawiamy, Zespół Obsługi Klienta PGE Obrót S.A.


  Następnie udałem się do punktu obługi napisałem oświadczenie i czekam na zmianę taryfy na liczniku. Jak będę używał prądu po " normalnych stawkach wrzucę różnicę w cenie za KWH
 • #186
  marek12349
  Level 13  
  O i to jest to, z trudem przyznali się że nie mają prawa żądać przypadkowych dokumentów które nie występują w taryfie ani Prawie Energetycznym. Oczywiście osoba pisząca oświadczenie nie powinna przeginać pały i zgłaszać ewidentnej budowy do zmiany rodzaju taryfy.
  Pozdrawiam
 • #187
  Dariusz_TKR
  Level 8  
  Tauron w Krakowie bez problemu od razu G11. Sprawę załatwiłem wczoraj. Padło tylko pytanie na jakim etapie jest dom, bez żadnych oświadczeń.
 • #188
  ZRAZIU1981
  Level 1  
  Witam serdecznie nosze się z zamiarem budowy domu . Działka jest z garażem. Do tauronu wystąpiłem z wnioskiem o przyłączenie do sieci ponieważ działka była nieuzbrojona. Dopiero czeka mnie podpisanie umowy z tauronem. Czy można się u nich starać o taryfę z grupy G jeszcze przed rozpoczęciem budowy tak by później mniej płacić . Nie mam żadnej od nich propozycji więc czy ktoś wie jakie są różnice w opłatach. Przeczytałem cały wątek i raczej znalazłem informacje tylko o zmianie taryf w przypadku już istniejącego domu. Czy można kogoś z forumowiczów prosić o poradę co w takim przypadku zrobić by rachunki były jak najniższe. I kiedy podpisać umowę - Nie wiem kiedy zacznę budowę. Przepraszam jeżeli w złym temacie piszę ale to mój pierwszy post.
 • #189
  marek12349
  Level 13  
  Witaj
  Na czas budowy praktycznie niemożliwe jest otrzymanie taryfy z grupy G, jedynym rozwiązaniem zmniejszającym koszty jest zminimalizowanie mocy na potrzeby budowlane i szybka i sprawna budowa. Jeżeli budowa ma się ciągnąć jeżeli jest taka możliwość to lepiej dogadać się z sąsiadem.
 • #190
  serwisor
  Level 29  
  marek12349 wrote:
  lepiej dogadać się z sąsiadem

  A w razie gdyby ZE pojawiło się u sąsiada, to rozumiem, że zapłacisz karę za wykroczenie taryfowe?

  Może ja się nie znam, ale cóż ...
 • Helpful post
  #191
  Brunoxp
  Level 15  
  Mogę dzisiaj po 6 miesiącach oczekiwania na przyłącze potwierdzić:
  Na śląsku w Tauronie da się od razu zaaplikować na G11. Co ciekawe w ostatnim etapie miało być wymagane zaświadczenie elektryka o gotowości instalacji do przyłączenia ale wystarczyło oświadczenie inwestora ze bierze na siebie odpowiedzialność za instalacje.
  Na pewno szybciej dostałbym prowizorkę czyli C11 bo w moim przypadku wpięcie mnie do sieci na prąd docelowy wymagało projektu (po stronie Tauronu) i rożnych zgód gminnych.
  Dobra rada dla wszystkich chcących G11 od razu na placu budowy: na zgłoszeniu wpiszcie ze chcecie podłączyć na gotowo wiatę(blaszak-bo prawie każdy rozpoczynając budowę takowy stawia), altankę czyli obiekty, które można postawić na tzw. zgłoszenie i nie wymagające odbioru. (ja dopisałem dom + garaż ale nikt tego nie sprawdzał ani się o to nie pytał- stan miałem surowy otwarty)
  Aha i jakby pani w BOK-u wam sugerowała C11 to mówcie ze nie jesteście firma tylko osoba fizyczna.
  Mam nadzieje ze komus sie ta informacja przyda.
  Pozdrawiam
 • #192
  kriss032
  Level 21  
  Prawo budowlane mówi.... na czas budowy dostajemy przyłącze budowlane zwane dawniej prowizorką. Dopiero po odbiorze budynku tj. nadanie docelowego numeru, odbiór instalacji elektrycznej, odbiór kominów , odbiór zabezpieczeń typu balustrady dostajemy stałe przyłącze i nową taryfę. Osoby mieszkające w budynku bez odbioru mają cały czas taryfę budowlaną . Zmieniono nieco przepis o instalacji przyłącza budowlanego przyłącze budowlane ma być tak wykonane przez ZE by można je użytkować po odbiorze budynku jako przyłącze użytkowe (drobne zmiany to większy przydział mocy i wymiana zabezpieczeń) no i nowa umowa z ZE
 • #193
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kriss032 wrote:
  Prawo budowlane mówi.... na czas budowy dostajemy przyłącze budowlane zwane dawniej prowizorką.


  W którym miejscu tak mówi?
 • #194
  TWK
  Electrician specialist
  retrofood wrote:
  W którym miejscu tak mówi?
  Też jestem ciekaw.
  kriss032 wrote:
  Zmieniono nieco przepis o instalacji przyłącza budowlanego
  Proszę o podanie artykuł Prawa Budowlanego (lub innych przepisów) o takiej treści.
 • #195
  kriss032
  Level 21  
  Jedyna zmiana to taka że nie trzeba budować przyłącza budowlanego i rozebrać przyłącze po zakończeniu budowy i wybudować nowe przyłącze docelowe. Przyłącze budowlane jest wykonane w taki sposób że po odbiorze budynku i zmiany prawnej (Nowa umowa zwiększenie mocy wymian zabezpieczeń) pozostaje jako przyłącze docelowe oczywiście koszty budowy pokrywa ZE razem z licznikiem.
  Druga zmiana to występując o warunki zabudowy związane z zezwoleniem na budowę przymusowo trzeba wystąpić do ZE o docelowe przyłącze elektryczne,przydział mocy, do gazowni o przyłącze gazowe do gminy o nadanie tymczsowe numeru dzialki i inne Tak jest dla nas kożystniej bo na media się czeka i to dugo.
  Wygogluj sobie to prawo ciężko? nie będę robił kopiuj- wklej
  Jeszcze jedno jeżeli mieszkasz w budynku w którym nie było odbioru mieszkasz tam nielegalnie na własne ryzyko
 • #197
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kriss032 wrote:

  Wygogluj sobie to prawo ciężko? nie będę robił kopiuj- wklej


  Nie muszę tak robić, prawo budowlane jest tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663256.html
  Proszę podać konkretny numer artykułu odnoszący się do tych kwestii, inaczej uznam wypowiedź za wprowadzanie w błąd.
 • #198
  TWK
  Electrician specialist
  kriss032 wrote:
  Druga zmiana to występując o warunki zabudowy związane z zezwoleniem na budowę przymusowo trzeba wystąpić do ZE o docelowe przyłącze elektryczne,przydział mocy, do gazowni o przyłącze gazowe do gminy o nadanie tymczsowe numeru dzialki i inne Tak jest dla nas kożystniej bo na media się czeka i to dugo.
  Też proszę o podstawę prawną. Właśnie uproszczeniem (ale i ryzykiem inwestora) jest możliwość uzyskania pozwolenia na budowę (czy też zgłoszenia) bez uzyskania warunków przyłączenia. A numer działki to jest na mapie, w warstwie/nakładce ewidencja, więc nie wiem co tu nadawać. Bez numeru działki nie można zrobić projektu budowlanego, bo powinien on być umieszczony na jego okładce... Może chodzi koledze o tzw. numer policyjny nieruchomości?
 • #199
  DrKubus
  Level 13  
  Kilka dni temu "przerabiałem" ten temat w ENEA. Rok temu złożyłem wniosek o przyłącze do budowanego domu jednorodzinnego. Na wiosnę przyjechali panowie, postawili skrzynkę. Po miesiącu otrzymałem pismo, że przyłącze zostało wykonane, mam do zapłacenia zryczałtowanej opłaty ok. 1500 zł i 2 miesiące na podpisanie umowy z operatorem na dostawę energii.

  Po niespełna 2 mies. stawiłem się w siedzibie ENEA z wnioskiem o dostawę energii. Na pytanie o zaświadczenie z PINB o zakończeniu budowy, odpowiedziałem grzecznie, że nie mam takowego, a Pani powinno wystarczyć moje oświadczenie, iż budowa została zakończona i prąd wykorzystuje do celów bytowych. Po napisaniu oświadczenia, podpisałem umowę na dostawę prądu w taryfie G12w. Po kolejnych kilku dniach, miałem już założony licznik.

  PS. Co ciekawe, we wniosku o przyłącze wpisałem sobie 20kW, przy podpisywaniu umowy chciałem zejść z tej wartości, ale miła Pani stwierdziła, że skoro założyli mi 32A, to teraz nie ma sensu ich zmieniać, bo w taryfach G nie ma znaczenia jakie jest zabezpieczenie - płaci się tylko za energię wykorzystaną, różnica 3 zł jest tylko w zależności od tego czy mam licznik 1 czy 3 fazowy.
 • #200
  riotsdc
  Level 8  
  Witam,
  nie chce zakładać osobnego tematu.

  otrzymałem warunki przyłączenia od Tauron - region Śląsk.
  Nie czytałem wcześniej tego tematu na forum. Żona podczas mojej nieobecności złożyła wniosek online o warunki przyłączenia i za namową znajomego w opcjach zaznaczyła - typ przyłącza podstawowe do obiektu oraz na plac budowy.

  Otrzymaliśmy warunki z zapisem: przyłącze 1 - zasilanie podstawowe - 16 kW - V grupa - więc wnioskuję, że to już przyłącze docelowe. Mam w umowie zapis, że do końca maja 2017 wywiążemy się z naszej strony z instalacjami i podpięciem do skrzynki od strony domu (żona podała termin budowy czerwiec 2017 z nadzieją, że o to chodziło). Zapis wskazuje jednak, że w tym terminie będziemy już gotowi do podłączenia placu budowy i jednocześnie obiektu - ten sam termin do maja 2017.

  Problem polega na tym, że mamy póki co pusta działkę i do maja 2017 domu tam nie będzie ( w czerwcu powinna ruszyć dopiero budowa). Bardziej chodziło nam o zrobienie już przyłącza zakończonego skrzynką w granicy działki, żeby zaoszczędzić sobie późniejszych starań przed samą budową do której będzie potrzebny prąd.

  Umowy jeszcze nie podpisywałem i nie odsyłałem. Jak to wygląda w praktyce, czy te terminy są jakoś wiążące, czy Tauron może postawić samą skrzynkę z gotowym przyłączem, za którą zapłacę wg wyliczeń, a podłącze obiekt jak będzie gotowy. W czerwcu jak ruszymy z budową, będzie używany prąd do celów budowy.

  w załączeniu dodaję harmonogram prac, który był załączony do umowy o przyłączenie. Tam zawarte terminy Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy

  Miał ktoś podobną sytuację ?
 • #201
  belfegor1988
  Level 17  
  Witam, niedawno zmienialiśmy z c na g w Puławach - bez zbędnych pytań, żadnego problemu. 10 minut na krzesełku, kilka podpisów i załatwione. Pozdrawiam.
 • #202
  belzebuba
  Level 12  
  Witam,

  Podepnę się do tematu. Mam dom na etapie wykończenia (prawie gotowy do zamieszkania). Od 1,5 mam prąd budowlany. Chciałbym go zmienić na normalny (Taryfa G11 lub G12). Dowiedziałem się na infolinii ENEA, że dom powinien posiadać odbiór i być gotowym do zamieszkania natomiast im starczy tylko moje oświadczenie o takim stanie. Poinformowano mnie również, że w każdym momencie jest możliwość kontroli pracowników ENEA by sprawdzić czy moje oswiadczenie pokrywa się z rzeczywistością, czyli jest gotowy do zamieszkania.
  Pytanie czy kombinować i zmienić taryfę mimo braku formalnego odbioru ?
  Czy takie kontrole są możliwe i mają miejsce, czy to tylko próba "postraszenia" ?

  Z góry dziękuję za odp.
 • #203
  Robinson74

  Level 16  
  riotsdc wrote:

  Umowy jeszcze nie podpisywałem i nie odsyłałem. Jak to wygląda w praktyce, czy te terminy są jakoś wiążące, czy Tauron może postawić samą skrzynkę z gotowym przyłączem, za którą zapłacę wg wyliczeń, a podłącze obiekt jak będzie gotowy. W czerwcu jak ruszymy z budową, będzie używany prąd do celów budowy.

  Szkoda, że nikt Ci nie odpisał.
  Sam będę w podobnej sytuacji (PGE) - na razie chciałbym mieć tylko skrzynkę w granicy działki, bo nie wiem kiedy rozpocznę budowę, a tym bardziej kiedy będzie mi potrzebny prąd budowlany.
  Czy jest możliwa taka budowa skrzynki bez obciążania mnie od razu abonamentem za prąd budowlany, gdyż może on być potrzebne dopiero za kilka miesięcy, a może za rok lub dwa.
 • #204
  Kaizen
  Level 11  
  Robinson74 wrote:

  Czy jest możliwa taka budowa skrzynki bez obciążania mnie od razu abonamentem za prąd budowlany, gdyż może on być potrzebne dopiero za kilka miesięcy, a może za rok lub dwa.


  Masz IMO idealne warunki do podłączenia prądu na działce rekreacyjnej. Nie chciałbyś tam, jadąc latem pod namiot, podpiąć do skrzyneczki ładowarki smartfona czy zagotować wody na herbatę? A w chłodniejsze dni podpiąć jakiegoś grzejnika?
  Przy G11 abonament znośny, a nie mogą nawet próbować wciskać "taryfy dla firm".

  Ja dałem sobie PGE wcisnąć C11 na budowę i dopiero potem się zastanowiłem, że jaka to działalność? Osoba fizyczne buduje na swojej działce swój dom. Po otrzymaniu pierwszej faktury wypełniłem wniosek o zmianę taryfy i wysłałem e-bokiem komentarzem, że do rozdzielni jest aktualnie podłączona przyczepa kempingowa. Przysłali umowę, odesłałem podpisaną i czekam, czy zmienią na G11, czy będą jakieś komplikacje jeszcze robili.
 • #205
  bbuser
  Level 7  
  Robinson74 wrote:
  Czy jest możliwa taka budowa skrzynki bez obciążania mnie od razu abonamentem za prąd budowlany, gdyż może on być potrzebne dopiero za kilka miesięcy, a może za rok lub dwa.
  We wniosku o wydanie Warunków Przyłączenia określasz termin rozpoczęcia pobierania prądu, mniej więcej. Powiedzmy, że w marcu 2018 chcesz ruszyć z budową. We wniosku podajesz tę datę. ZE do tego czasu wykona ci przyłącz i postawi skrzyneczkę. Może to być nawet w kwietniu 2017. Abonament za prąd budowlany zaczniesz płacić dopiero jak podpiszesz umowę. Będziesz miał na to czas do marca 2018. Ten termin jest wiążący. Jak nie podpiszesz do tego czasu będą kary. Tak to wygląda. Czyli dobrze przemyśl kiedy ruszysz z budową, żeby nie płacić haraczu za friko
 • #206
  Robinson74

  Level 16  
  OK. Dzięki. Wygląda na to, że przy zerowym zużyciu rachunek za C11 to ponad 100zł miesięcznie. Przewalone.
 • #207
  qwertykokos
  Level 6  
  Dzień dobry. Jestem w podobnej sytuacji jak Panowie wyżej opisują. Jestem z okolic Krakowa. Mam od lutego 2016r skrzynkę na działce. W harmonogramie jaki przedstawił wyżej riotsdc mam datę 01.08.2017 rok. Budowę zaczynam w kwietniu tylko cały czas zastanawiam sie co zrobić tzn czy brać prąd budowlany czy starać się o taryfę G11 czy kupić agregat i działać na nim. Dobry agregat to niestety spory wydatek a do tego paliwo, oleje, obsługa. Wszyscy mówią że agregat później sie przyda w momencie zaniku prądu tylko że na moim terenie prąd zanika może raz na rok albo i rzadziej. Powiem szczerze że jestem w kropce. Znajomy dostał od razu taryfę G11 gdyż miał na działce jakąś szope i pod nią podciągną prąd. U mnie niestety stoi tylko blaszak jednak podobno on nie przejdzie by można było podpiąć się z G11.
  Najgorsze jest to że biorąc prąd budowlany, gdyby budowała dom firma od A do Z , nie było by problemu gdyż budowa by szybko posuwała sie do przodu. Problem jest jednak tego typu że firma robi tylko SSO a resztę mam zamiar w miarę możliwości robić sam.
  Rozmawiałem także z facetem który na moim terenie robi przyłącza dla Taurona. Stwierdził że nie ominie mnie prąd budowlany bo innego wyjścia nie ma. Twierdzi że kiedyś podłączali nawet pod blaszak ale teraz nie chcą tego robić. Mówił że jak wyciągną kabel ze skrzynki, zgłoszę to do Taurona to Tauron w ciągu 3-5 dni przyjeżdża i zakłada licznik.
  Znalazłem też informację że wiele osób robi tak że prąd budowlany ma tylko do SSO lub SSZ + instalacja elektryczna i zmieniają na taryfę G. Czy taka opcja w ogóle wchodzi w grę? Podobno wypisuje sie wtedy jakieś oświadczenie.
  Co Panowie radzicie? Czy Tauron ma prawo żądać odemnie podłączenia taryfy C jeśli jestem osobą prywatną?
 • #208
  Robinson74

  Level 16  
  qwertykokos wrote:
  Znalazłem też informację że wiele osób robi tak że prąd budowlany ma tylko do SSO lub SSZ + instalacja elektryczna i zmieniają na taryfę G. Czy taka opcja w ogóle wchodzi w grę? Podobno wypisuje sie wtedy jakieś oświadczenie.
  Co Panowie radzicie? Czy Tauron ma prawo żądać odemnie podłączenia taryfy C jeśli jestem osobą prywatną?

  Nie żebym bronił energetyki, ale obawiam się, że Tauron ma takie prawo, gdyż taryfa G11 jest tylko dla gospodarstw domowych, a C11 jak widać nie jest tylko dla firm, chociaż potocznie tak się mówi.
  Plac budowy nie jest uznawany za gospodarstwo domowe.
  W PGE dowiedziałem się, że przy umowie na moc 7 kW przy zerowym zużyciu będę płacił ok. 60zł miesięcznie.
  Oczywiście po zrobieniu instalacji wewnątrz można natychmiast przejść na G11 i zwiększyć moc do 14 kW.
  To tyle po mojej wizycie w PGE, rejon Rzeszów.
 • #209
  qwertykokos
  Level 6  
  U mnie za 11kW opłata stała 72zł miesięcznie.
  Co do samych taryf to znalazłem informacje że taryfy prądu dla domu to G , taryfy dla firm to A,B i C.
  Moim zdaniem budowa domu prywatnego nie powinna być podciągana pod taryfę dla firm ale to oczywiście moje zdanie chodź podzielane przez wielu inwestorów...
  Czyli twierdzisz że można zrobić tak że do SSZ robię na budowlanym a po instalacji elektrycznej przechodzę na G11?