Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy

zenon33_2008 14 Mar 2014 15:14 223872 258
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    @g0tar
    Sensowny tekst. Mam wrażenie, że niektóre fragmenty już gdzieś widziałem... ;)

Zastrzeżenia mam do kwestii: URE tylko do spraw technicznych.
    Ale taryfy dla sprzedawców i dostawców URE wszak zatwierdza. Czyli ma prawo wtykać łapy w sprawy nietechniczne? Środki płatnicze techniczne są jedynie w mennicy.
  • HELUPOWER
  • Pomocny post
    g0tar
    Poziom 2  
    @zbich70 - cennik w przypadku rynkowego monopolu poniekąd jest sprawą techniczną, gdyż powinien uwzględniać faktyczne koszty ponoszone przez sprzedawcę oraz marżę na tyle wysoką, aby pozwoliła na inwestycje i racjonalny rozwój przedsiębiorstwa i (w przypadku dobra ograniczonego) tworzyła presję na odbiorcy do również racjonalnych działań oszczędnościowych; w przypadku energii musi wytworzyć się balans pomiędzy możliwościami jej pozyskiwania (moce elektrowni), magazynowania (nadprodukcja w nocy - stąd taryfy nocne) oraz przesyłu (w tym mocy biernej). I na pewno wiele innych czynników jest branych pod uwagę, o których nie mam pojęcia - właśnie dlatego jest to bardziej kwestia techniczna (ja bym nie umiał tych cen określić), niż rynkowa (bo co mamy na wejściu, cenę węgla - a reszta to koszt pracy sprzętu i ludzi). Tu sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo mamy monopol (no, lokalnie różne, ale sytuacji konkretnego odbiorcy to nie zmienia) dystrybutora oraz oligopol sprzedawców, a do tego trzeba jeszcze jakość wpleść wszystkie sprawy 'zielone' - nie tylko farmy wiatrowe, ale też domowe mikroOZE. Zauważ, że nigdzie nawet nie wspomniałem o możliwościach finansowych odbiorcy - nie mam pojęcia, na ile URE uwzględnia, czy ten prąd "nie jest za drogi", ale z pewnością wyjściową wartość do ustalenia ceny określa się technicznie (oczywiście nie sama technika energetyczna, ale jeszcze ekonomiczna).

Gdyby ceny regulował "urząd do obrony konsumenta przed złymi firmami, krasnalami sikającymi do mleka, kokluszem i całym złem wszechświata", czyli UOKiK, to mielibyśmy pewnie w domach prąd na ryczałt, bez liczników - co patrząc na wskazania dzisiejsze zapewne miałoby uzasadnienie (profil przeciętnego konsumenta jest zapewne bardzo spójny, a koszty opomiarowania i rozliczania spore), jednak zniechęcałoby do oszczędzania (ale to nie jest problem UOKiK-u). I nikogo by nie interesowało, że nie będzie ani złotówki na modernizacje i za 20 lat prąd będą mieli nieliczni, którzy sobie sami zadrutowali walące się słupy - wtedy zadaniem UOKiK-u byłoby dowalenie kary operatorom sieci (a skąd mieliby na to wziąć pieniądze, to również nie problem UOKiK-u).

Zwróć uwagę, że cenniki i regulaminy w telekomach (o dostatecznie silnej pozycji) też podlegają zatwierdzeniu przez UKE, urząd miesza się w ceny MTR, sprzedaje koncesje na pasmo (nie tylko dla komórek, także radiolinie punkt-punkt, gdzie cena zależy m.in. od poziomu zurbanizowania terenu).

Osobna sprawa, to że UOKiK poniekąd stoi po drugiej stronie barykady w kwestii cen - mianowicie jego zadaniem jest kontrolowanie, czy nie doszło do zmowy cenowej. A jakoś różnicy w cenach energii u różnych sprzedawców nie widzę;)

Obecny układ jest bardzo dobry, przynajmniej w teorii - urzędy specjalistyczne, które ustalają warunki, oraz urząd konsumencki do rozpatrywania sporów (który już nie podważa warunków ustanowionych wcześniej). Nie wiem jak w praktyce funkcjonuje URE, bo to nie moja branża - ale UKE za kadencji p. Streżyńskiej funkcjonował bardzo dobrze, w ciągu kilku lat naprawili prawo telekomunikacyjne uwzględniając najróżniejsze aspekty przedsiębiorców telekomunikacyjnych i niewiele pozostało tam rzeczy, które budzą wątpliwości czy jakieś zastrzeżenia - a te co zostały, to głównie wynik nacisków służb, które lubią sobie poinwigilować.

Zatem jeżeli jesteś konsumentem, a istotą sporu jest przydzielenie do odpowiedniej grupy taryfowej (a nie wysokość cen w danej taryfie), to idź do UOKiK. Chciałbym zobaczyć prawnika ZE udowadniającego, że konsument jest wielbłądem (firmą).

PS. ja w papierach z Tauronu mam napisane, że dostarczyć muszę oświadczenie elektryka, żadnych dodatkowych warunków, no ale też nie miałem wcześniej "budowlanego". I być może to również jest jakiś zarzut do przedstawienia UOKiK, że "praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów jest uniemożliwianie zmiany taryfy w przypadku konsumentów, którzy rozpoczęli współpracę w taryfie C, do czasu zgłoszenia odbioru w PINB bądź uzyskania meldunku, co naraża ich na wyższe koszty prądu wykorzystywanego do prac wykończeniowych we własnym zakresie w porównaniu do konsumentów, którzy dom w stanie surowym wybudowali na agregacie i od razu zawarli umowę w taryfie G".

A jeżeli kiedykolwiek ktoś dotrze do pisemnych wytycznych ZE w tym zakresie, gdzie wprost będzie stało, że "meldunek albo odbiór", to od razu walcie z tym do SOKiK-u (w Warszawie niestety, ale jest sporo kancelarii, które wystąpią chętnie w roli społecznej za samą kasę z zastępstwa procesowego+kosztów publikacji w monitorze - pod warunkiem że ZE sam zmieni te zapisy).
    stomat
    Specjalista elektryk
    Wciąż kolega nie rozumie że istotą sporu nie jest czy odbiorca jest osobą fizyczną czy firmą ale do jakich celów zużywa energię. Taryfa G jak sama nazwa wskazuje jest dla Gospodarstw domowych. Plac budowy, niezależnie od tego kto buduje, gospodarstwem domowym nie jest.
    g0tar
    Poziom 2  
    A kolega nie rozumie, że ja tu nie oceniam istoty sporu (choć staram się podpowiedzieć strategię jednej ze stron, druga ma prawników na etacie), tylko odbiorcę-osobę fizyczną kieruję do UOKiK-u, które lepiej niż ja, URE, ZE czy sam kol. stomat oceni, czy plac budowy wypełnia czy też nie wypełnia przesłanki "zużywania energii na potrzebę gospodarstwa domowego".

Bo jeżeli "w rozumieniu niniejszej ustawy rak jest rybą", to wszelkie nasze dywagacje starające się ten spór rozstrzygnąć są nie tylko daremne, ale i bezcelowe - jako że nie mamy żadnej mocy sprawczej, podobnie jak polemika z ZE czy URE (nie wspominając o 322 postach na muratorze), na co zwróciłem uwagę. Zmierzając do wyjaśnienia sprawy raz na zawsze należy udać się do podmiotu właściwego do tego celu, więc ja go tutaj jedynie wskazuję.

Aha - i wbrew temu, co sądzisz, status odbiorcy ma ogromne znaczenie w rozpatrywaniu tego sporu, gdyż wszelkie interpretacje dotyczące konsumenta będą miały oparcie w innych przepisach, niż interpretacje dotyczące niekonsumenta. W sprawach tego typu niczym niezwykłym nie jest odwoływanie się do norm europejskich albo jeszcze szerszych, np. w kwestii "czy wolno instalować antenę na dachu" odwoływano się m.in. do europejskiej konwencji praw człowieka (która nie chroni firm, więc firmie anteny już zainstalować kiedy chce - nie wolno).

Jeżeli natomiast nawiązywałeś tutaj do mojego "osądu":

Cytat:
    Chciałbym zobaczyć prawnika ZE udowadniającego, że konsument jest wielbłądem (firmą).

to spieszę wyjaśnić, że po prostu z doświadczenia wiem, jak potrafi argumentować UOKiK i jak "niesprawiedliwe" dla przedsiębiorców decyzje tam zapadają. Możesz się łatwo sam przekonać, wszystko jest publikowane, więc jestem w stanie się założyć o dobrą flaszkę, że wynik postępowania przez UOKiK byłby niekorzystny dla ZE (może dopiero przed SOKiK-iem by się wybronili).
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Taryfa G jak sama nazwa wskazuje jest dla Gospodarstw domowych.

To może coś na "rozluźnienie" i chwilę refleksji...

Gdyby do tej "nieruchomości" była dostarczana energia, to w jakiej taryfie? Wszak to ani gospodarstwo ani domowe. :|
  • HELUPOWER
    trzkrz
    Poziom 9  
    Witam mam już zrobione przyłącze, ale jeszcze nie podpisałem żadnej umowy, czyli nadal nie ma też licznika. Teraz zastanawiam się, czy zamiast tego o co wystąpiłem czyli 14KW i zabezpieczenie 25A - Na taka moc zostało wykonane przyłącze - mógłbym podpisać umowę na czas budowy na 7Kw zabezpieczenie 16A? Rożnica w skali roku zakładając zerowe zużycie prądu to 586 a 858 zł, 16A na wykończenie domu z pewnością mi wystarczy. Czy może ktoś wie czy jest to możliwe i nie kryją się z tym jakieś dodatkowe koszty? Dodam że chodzi o Tauron Wrocław.
    PioKow99
    Poziom 9  
    Dołączę się z pytaniem do Kolegi TRZKRZ, bo jestem w podobnym momencie. Mam dodatkowo pytanie czy nie bardziej racjonalne i ekonomiczne jest stosowanie na czas budowy jednej fazy skoro nawet spawarki są teraz jednofazowe i umożliwiają perfekcyjne wykonanie robót w zakresie potrzebnym dla domu jednorodzinnego na zabezpieczeniu 20A i jednej fazie. Jak to byłoby z kosztami jeżeli zamówiliśmy 3fazy i to chcielibyśmy docelowo?
    trzkrz
    Poziom 9  
    Jedno-fazowy chyba z tego co widziałem jest w tej samej cenie przy taryfie C11. Budowy nie zamierzam kończyć jeszcze tak szybko, wiec będę pytał gdzie się da, może ktoś coś wie w tej sprawie i napisze. Ja będę pisał jak się czegoś dowiem. Mam trochę jeszcze czasu, nie potrzebuje prądu przez 2 miesiące z pewnością. Jeśli by to było coś około 400-500 zł na rok, mógłbym płacić ale nie około 1000 jak jest teraz.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    trzkrz napisał:
    Może ktoś coś wie w tej sprawie i napisze.

A to co do tej pory napisano w tym temacie to koledzy trzkrz i PioKow99 to w ogóle przeczytali? Jeśli tak, to czego nie rozumieją?
    trzkrz
    Poziom 9  
    Kolego zbich70 chodziło mi bardziej o info dotyczące możliwości podpisania umowy na mniejsza moc na jakiś czas, tak jak napisałem we wcześniejszym poście. Chyba tak będzie szybciej, pozostać w C11 i płacić mniej. Z tego co widzę czytając forum trwa to bardzo długo, dodam mój stan to surowy otwarty.
    mariop3
    Poziom 2  
    Witam. Czytam ten wątek od dawna i w końcu nadszedł czas na zmianę taryfy i u mnie. Poszedłem do ZE z napisanym pismem w którym wszystko ładnie wyjaśniłem z prośba o zmianę taryfy. Jak to bywa okazało się, że nie mogę złożyć takiego pisma, gdyż obecnie posiadam umowę na dostarczanie prądu na plac budowy i muszę zmienić obecną umowę, jednak Pani nie potrafiła mi powiedzieć czy nadal na taryfę C11, ale jak stwierdziła teraz tak a później się zobaczy. Mam wypełnić wniosek UP o zmianę umowy i wniosek WP o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. No i mam dostarczyć ponownie mapkę i akt własności, chociaż już to dostarczałem przy pierwszej umowie.
    Czy podpisując już tą umowę powinienem już wypełniając wypełniać o taryfę G 11, czy znowu najpierw C11 a później następne papiery na G11.
    Chociaż lekko nie będzie, gdyż Pani w obsłudze klienta powiedziała, że musze mieć odbiór, na co ja jej powiedziałem że nie muszę mieć odbioru, na co pani że muszę i tak dalej. Jednak argumentów nie potrafiła żadnych mi podać, tylko cały czas twierdziła, że muszę mieć odbiór.
    Dom budowany systemem gospodarczym. Obecnie większość prac na zewnątrz, w środku skończone, jeszcze jakieś małe popraweczki, ale to już bajka.

Co robić i w jakiej kolejności, jeśli ktoś może to proszę mnie chociaż lekko naprowadzić.
    Pozdrawiam

Dzięki Retrofood za skierowanie na to forum.
    Pozdrawiam
    jacfar
    Poziom 1  
    przed chwilą przeprowadziłem miałką rozmowę z panią z ure n.t złodziejskiej praktyki energi w sprawie g11, pani nie potrafiła wyjaśnić mi pojęć prąd budowlany, prąd komunalny.żeby nie wdawać się w szczegóły piszemy skargi na sprzedawców energii do departamentu rynków energii el. i ciepła Aleje Jerozolimskie 181
    02-222 Warszawa, albo przez email dre(malpa)ure.gov.pl z kopią do uokik i dostawcy energii, niestety pomimo cyfryzacji kraju do ure nie da się napisać przez epuap
    im będzie nas więcej tym szybciej ktoś to ruszy w odpowiednią stronę
    mariop3
    Poziom 2  
    Witam. Byłem w ZE i tam się dowiedziałem, że teraz składam dokumenty o zmianę warunków, gdyż mam taryfę do placu budowy.
    Przy zmianie warunków dostanę do opłacenia fakturę i dopiero po jej opłaceniu mogę pisać o nową taryfę na nowych warunkach już do domu, jednak jak Pani powiedziała, jeśli nie mam "odbioru budynku" to tylko mogę dostać taryfę C.
    Jak już będę miał warunki, i "opłacę" kolejną fakturę nie wiadomo za co, to będę Was informował o postępach.

Dzięki za odblokowanie tematu :D
    Pozdrawiam
    Fandango
    Poziom 12  
    Do: trzkrz

Ja zrobiłem tak jak ty planujesz.
    W Tauron na Warunkach Przyłączenia do "placu budowy", docelowo "budynku mieszkalnego" mam Moc Przyłączeniową 16kW , 3-fazy. Tak też zostało wykonane przyłącze (zabezpieczenie 25A).
    Podczas podpisywania umowy zaznaczyłem Moc Umowną na 9kW (zabezpieczenie 16A). Pracownik Obsługi Klienta zakładając, że ma do czynienia z laikiem zaczął mnie przekonywać, że wszyscy mają Moc Umowną równą Mocy Przyłączeniowej, że będzie mi wybijało zabezpieczenie gdy włączę jakieś urządzenie o większej mocy i takie tam opowiastki. W końcu dał za wygraną, ale stwierdził że zabezpieczenie 3-fazowe 16A będę musiał wymienić na własny koszt bo różni się od tego z Warunków Przyłączenia. Chwilę z nim polemizowałem, że przecież skrzynka przyłączeniowa jest zgodnie z Warunkami Przyłączenia i zapisami Umowy własnością Tauronu (mimo że w praktyce finansuje ją odbiorca prądu) i to właściciel powinien wymienić zabezpieczenie - a ja tylko korzystam z możliwości jaką daje mi prawo, czyli dowolny wybór wartości Mocy Zamówionej.
    W końcu przystałem na ten warunek, gdyż zależało mi na szybkim uruchomieniu przyłącza. Zakupiłem i zamieniłem zabezpieczenie 25A na 16A, a Tauron założył na nim plombę. Gdy w przyszłości będę przechodził na taryfę G11 zamienię je ponownie.
    Używam od ponad roku (betoniarka,spawarka,szlifierki,wiertarki,piły itp.) i nigdy nie zadziałało zabezpieczenie. Za 9kW płacę 52 zł miesięcznie (bez zużycia prądu).
    makawik
    Poziom 1  
    witam,
    U mnie tez było ciężko ze zmiana tryfy słyszałam ta sama spiewkę ale dzięki pismu od ealfy dostałam zmianę z c11 na g11.A wygladało to tak napisałam pismo słowo w słowo z pisma ealfy 14.02.2014 a dokładnie za miesiac otrzymałam pismo i nową umową o zmianę taryfy z c11 na g11.więc ealfa wielkie dzieki teraz walcze o zwrot nadpłaconych faktur,a wspomne ze jestem z powiatu Będzińskiego.

Dodano po 9 [minuty]:

Witam,
    Może już ktoś walczył o zwrot nadpłaconych faktur,proszę się pochwalić czy da radę od nich to wyegzekwować.
    impull
    Poziom 9  
    Trafiłem na ten wątek i powiem szczerze że i ja próbowałem zmienić taryfę z budowlanej na normalną.
    Dzwoniłem jakiś czas temu (12-18 msc temu) do PGE Warszawa Teren i kobieta poinformowała mnie że musze mieć odbiór budynku.
    Mam wstawione okna, posadzki wylane, tynki zrobione, instalacje elektryczną oczywiście też wykonaną - pozostaje położenie podłóg

Ktoś kto jest z tego rejonu (PGE Warszawa Teren Konstancin-Jeziorna) mógłby się wypowiedzieć jak to wygląda w chwili obecnej?

Dzięki za info.
    retrofood
    Moderator
    impull napisał:
    Trafiłem na ten wątek i powiem szczerze że i ja próbowałem zmienić taryfę z budowlanej na normalną.
    Dzwoniłem jakiś czas temu (12-18 msc temu) do PGE Warszawa Teren i kobieta poinformowała mnie że musze mieć odbiór budynku.
    Mam wstawione okna, posadzki wylane, tynki zrobione, instalacje elektryczną oczywiście też wykonaną - pozostaje położenie podłóg

Ktoś kto jest z tego rejonu (PGE Warszawa Teren Konstancin-Jeziorna) mógłby się wypowiedzieć jak to wygląda w chwili obecnej?

Przeczytaj to od początku. Tu wszystko jest napisane.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    retrofood napisał:
    Przeczytaj to od początku. Tu wszystko jest napisane.

Myślę, że ktoś mógłby podjąć się zadania przeredagowania i uporządkowania tego wątku. Jest tu mnóstwo cennych informacji ale giną one w gąszczu pozostałych. Nie jest to kompedium wiedzy, zwłaszcza dla osób nieobytych z tematem, a za taki ten temat na innych forach polecamy... Tylko komu sie będzie chciało. ;)
    darsuch
    Poziom 10  
    mariop3 napisał:
    . Mam wypełnić wniosek UP o zmianę umowy i wniosek WP o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. No i mam dostarczyć ponownie mapkę i akt własności, chociaż już to dostarczałem przy pierwszej umowie.
    Czy podpisując już tą umowę powinienem już wypełniając wypełniać o taryfę G 11, czy znowu najpierw C11 a później następne papiery na G11.
    Chociaż lekko nie będzie, gdyż Pani w obsłudze klienta powiedziała, że musze mieć odbiór, na co ja jej powiedziałem że nie muszę mieć odbioru, na co pani że muszę i tak dalej. Jednak argumentów nie potrafiła żadnych mi podać, tylko cały czas twierdziła, że muszę mieć odbiór.
    Dom budowany systemem gospodarczym.

Witam
    Sprawa dotycz rejonu energetycznego Busko-Zdrój.
    Właśnie to samo przerabiam z bratem. Budujemy dwa domy jako bliźniak, chociaż są to dwa różne domy. W tej chwili, na słupie w granicy działki powieszona jest podwójna skrzynka ZL-2. Podłączony jest jeden licznik i prowizorka budowlana z taryfą też budowlaną.
    Instalacja odbiorcza wykonana w obu budynkach, elektryk wypisał jedno oświadczenie na oba obiekty.
    Udaliśmy się do rejonu w Busku w celu zmiany taryfy budowlanej na domową, oraz podłączenia drugiego docelowego licznika, z góry nastawiliśmy się na opisane wcześniej przez kolegów kłopoty, a tu niezwykle miłe zaskoczenie.
    Pan w ZE Busko- Zdrój tylko obejrzał oświadczenie elektryka, i bez żadnych pytań i problemów wyraził zgodę na zmianę. W środę ma podjechać ekipa i dokonać zmian.
    Wychodzi na to ,że w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i da się to załatwić bezproblemowo, przynajmniej w Busku-Zdroju.
    Pozdrawiam
    Darsuch
    mlukjani
    Poziom 11  
    Witam !

Czy wszyscy tu walczący mieli przyłącze docelowa a nie tymczasowe ?

Zastanawiam, się czy istnieje możliwość zmiany taryfy na przyłączu tymczasowym. Problem jest w tym, że o przyłącze docelowe zacząłem się starać dwa lata temu, wcześniej było przyłącze które musiałem rozebrać z racji wyburzenia domu. Niestety przed budowa nowego domu (rok temu) nie doczekałem się na przyłącze, więc musiałem podpisać umowę i postawić przyłącze napowietrzne, tymczasowe.
    W międzyczasie zbudowałem dom :), wraz z instalacją elektryczną i przygotowaniem pod szafkę docelową i tymczasowym wpięciem do prowizorki z licznikiem.
    Problem w tym, że termin na wykonanie przyłącza ze strony RWE dawno minął, a oni poradzili, że mogę naliczać kary (chyba ok 12zł/mc).
    W sumie tak może to trwać wieczność :(

Dom obecnie jest wykańczany w środku i planuje się wprowadzić do końca roku.
    Także, jest szansa na przejście na taryfę G11 już teraz ?
    Stagraczynski
    Poziom 10  
    Witam. Własnie sam chcę zmienić taryfę z c11 na g11. Napisałem pierwsze pismo o zmianę taryfy na e-mail jednak nie dostałem odpowiedzi więc wysłałem pismo listownie i czekam na odpowiedź.

Chodzi o Tauron Kraków. Jakby ktoś do nich już pisał i coś się udało z nimi załatwic to prosiłbym o informację co i jak aby przyśpieszyć sprawę.

Pozdrawiam
    mlukjani
    Poziom 11  
    Ja wysłałem maila i dostałem odpowiedź. Potrzebna kopia wniosku o odbiór budynku + stan licznika +wiosek o zmianę taryfy.
    Zobaczymy czy to wystarczy.
    Stagraczynski
    Poziom 10  
    Stagraczynski napisał:
    Witam. Własnie sam chcę zmienić taryfę z c11 na g11. Napisałem pierwsze pismo o zmianę taryfy na e-mail jednak nie dostałem odpowiedzi więc wysłałem pismo listownie i czekam na odpowiedź.

Chodzi o Tauron Kraków. Jakby ktoś do nich już pisał i coś się udało z nimi załatwic to prosiłbym o informację co i jak aby przyśpieszyć sprawę.

Pozdrawiam

i dostałem taka odpowiedź
    Cytat:
    W odpowiedzi na Pana email uprzejmie informujemy, że w świetle art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010r. Nr 243,poz. 1623 z pózn. zm.) do momentu dokonania skutecznego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego lub uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, obiekt ten pod względem formalnym traktuje się jako obiekt w budowie. Jednocześnie wyjaśniamy, że po zakończeniu budowy obiektu i po rozpoczęciu wykorzystywania energii dla potrzeb gospodarstw domowych, zmiana grupy taryfowej C na grupę taryfową G jest możliwa bezzwłocznie po dostarczeniu ww. dokumentów lub złożeniu oświadczenia o zakończeniu budowy oraz o zmianie charakteru pobieranej energii elektrycznej. Klasyfikacja do grupy taryfowej odbywa się na podstawie Taryfy TAURON Dystrybucja Punkt 3.1 (dostępnej na stronie internetowej)
    maystero
    Poziom 24  
    W art 54 Dz. U. z 2010r. Nr 243,poz. 1623 z pózn. zm. nie ma żadnej wzmianki że trzeba dostarczyć stosowne dokumenty do zakładu energetycznego. Wg mnie żądanie takich dokumentów przez TAURON jest nie uzasadnione. Napisz im "oświadczenie" z akcentem na "żądam".
    front247
    Poziom 14  
    Ja mam ten sam problem ale.. z Enea...jak czytam te wtki to z nimi chyba nikt nie wygral. Po prostu napisze pismo o zmiane taryfy na poczatek a potem zobaczymy.
    A powiedzcie czy musi byc odbior sciekow zeby powalczyc o zmiane taryfy? Budynek stoi w stanie hmm deweloperskim,instalacja elektryczna skonczona i odebrana.
    mateuszkl
    Poziom 8  
    Dzisiaj byłem w Tauronie i okazało się że od 1 pażdziernika wystarczy oswiadczenie o tym, że budynek ma instalacje wewnetrzne i ma gniazdka i poprostu zmieniają taryfe z C na G. Mało tego mają gotowy druk z tym oświadzczeniem.
    pozdrawiam
    Stagraczynski
    Poziom 10  
    U mnie yglądało to mniej więcej tak.
    wysłałem 2 emaile na adres z faktury i adres ze strony tauronu. Na Te emaile dostałem odpowiedź: na jeden że trzeba pozwolenie na budowę na drugi że pozwolenie na budowe nie jest wymagane ale trzeba napisać oświadczenie po czym przyjdzie od nich inspektor i sprawdzi czy rzeczywiście się już mieszka. jeżeli się mieszka to zmienią taryfę.
    W miedzy czasie wysłałem 3 listy polecone ze zwrotnym potwierdzeniem do:
    lokalnego dystrybutora da myślenic gdzie załatwiałem najpierw prąd budowlany.
    do krakowa do tauronu
    do katowic chyba do głównej siedziby.
    z tych 3 listów dostałem tylko jedną odpowiedź.(gdzieś ze sląska jest pieszątka) trzeba pozwolenie na budowę.

mając informacje email że nie trzeba pozwolenia zacząłem kompletować dokumenty aby do nich wysłać(dowód akt własności itp)
    W międzyczasie dokładnie we wtorek przyszedł koleś z tauronu i przeprogramował licznik nic nie sprawdzając. i zmienił taryfe z C11 na G11. tak więc nie wiem które pismo gdzie pomogło.
    z tym że ja tu już rzeczywiście mieszkam i mam jakieś stałe zużycie prądu. nie wiem czy tym się sugerowali czy trafiłem na odpowiednią osobę.
    Pismo jakie do nich wysłałem wziąłem z forum. jest to to pierwsze pismo mówiące że " oswiadszam że już mieszkam i prosze o zmianę taryfy" to pierwsze co tam.koleś wysyłał

Pozdrawiam
    marek12349
    Poziom 12  
    Witam
    Coś musiało się wydarzyć, podejrzewam że URE lub inny urząd musiał się odezwać. W PGE Lublin chcą tylko udokumentowania instalacji obiektu (foto - w moim przypadku obiekt na działce rekreacyjnej), określenia jego charakteru i wypełnienia standardowych dokumentów tj. charakterystyki technicznej. Z kolei w Enerdze na stronie internetowej informują dalej że wymaga się dokumentu o zezwoleniu na użytkowaniu obiektu (napisali że ze starostwa co jest totalną bzdurą bo ten organ tego nie wydaje).
    zenon33_2008
    Poziom 10  
    Cześć ... , witam kolegów, szczególnie moderatorów kkas12 i retrofood. Widzę, że temat nie "umarł śmiercią naturalną", a wręcz przeciwnie - zainspirował kilka osób, by powalczyć z monopolistą.

Dla niewtajemniczonych ... , jestem "spiritus movens" tego tematu i cieszę się, że niektórym z Was, zamieszczonymi tu uwagami mogłem pomóc. Ponieważ - jak widzę - niektórzy nadal "walczą" z tematem zmiany taryfy, w połowie miesiąca uzupełnię całą korespondencję o ostateczne pytanie i wnioski wysłane do Departamentu Prawnego Tauron oraz o prośbę o wyjaśnienie nieścisłości przekazaną do URE.

Pozdrawiam zainteresowanych.
    koniar083
    Poziom 2  
    Witam, mam problem z przejściem z taryfy C11 , na G11. Energię mam w Tauronie obręb Wrocław, po ostatniej wizycie oraz rozmowie z BOK, poinformowano mnie iż konieczny jest dokument odbioru budynku ,bez tego zmiana będzie nie możliwa. A z tego co wiem to dużo osób dostaje zmianę na G11 bez problemu... Proszę o pomoc.

Pozdrawiam