Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okablowanie napędu, wideodomofonu, elektrozaczepu, szyfratora

stk90 31 May 2013 00:57 22815 10
Helukabel
 • #1
  stk90
  Level 10  
  Cześć,

  potrzebuję pomocy w doborze kabli. Chcę stworzyć instalację składającą się z napędu FAAC 414, wideodomofonu Zamel VP-705P, elektrozaczepu ELP R3 z blokadą oraz szyfratora Orno OR-ZS-804 (dwuprzekaźnikowy). Ponadto zamontuję numer domu led.

  Wiem, że do zasilania napędu muszę zastosować przewód 3x2,5mm (w instrukcji podają, że wystarczy 1,5mm ale sprzedawca napędów polecił 2,5mm). Od centrali do siłowników 5x1,5mm, do fotokomórek sprzedawca mówił, że kabel domofonowy i chyba dam też 5x1,5mm.

  Od monitora wideodomofonu muszę dać 4x1,5 mm ( 100mb). Od panelu rozmównego do elektrozaczepu potrzebne są 2 żyły, ale dam też 4x1,5mm. Jaki kabel zastosować od centrali napędu do monitora wideodomofonu? Podobno nie ma ziemnego 2x1,5 więc muszę dać 3x1,5?

  Problemy zaczynają się przy szyfratorze. Chciałbym otwierać nim osobno furtkę i bramę za pomocą różnych kodów. I tutaj pierwszy problem. Czy muszę zastosować osobny zasilacz? Panel rozmówny podaje zasilanie 12v do elektrozaczepu. Kable od panelu rozmównego i szyfratora zmostkowałbym przy elektrozaczepie. Czy podłączenie szyfratora do centrali napędu wystarczy, czy muszę zastosować zasilacz? Nie wiem jaki dostanę zasilacz do numeru domu led, może mógłbym podłączyć do niego też szyfrator? Odległość monitora wideodomofonu od bramy to około 100m. Zasilanie do napędu dociągnę z garażu, jakieś 70m. Proszę o jakieś sugestie co do szyfratora. Czy wybrałem dobre kable do tych wszystkich urządzeń?

  Dodaję schemat mniej więcej jak chcę to zamontować.
  Okablowanie napędu, wideodomofonu, elektrozaczepu, szyfratora

  Jeszcze jedno. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że siłowniki lepiej jest montować mnie jwięcej w połowie wysokości bramy, a nie jak zazwyczaj się widzi na wysokości dolnego zawiasu. Prawda to? Oraz na jakiej wysokości montować fotokomórki?
  Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 • Helukabel
 • Helpful post
  #2
  glecki
  Level 20  
  Kolego nie przesadzaj z tymi przekrojami.
  -zasilanie bramy przy tej odległości OK,może być 2,5 mm2
  -do siłowników nie wiem po co 5x.Wystarczy 4x (otwórz,zamknij,wspólny,ochronny)
  -do fotek daj lepiej przewód domofonowy,żelowany.Jest to przewód ziemny.Zbyt grube przewody jest źle podłączyć w fotkach.
  -monitor bramka OK
  -od monitora do bramy daj minimum trzy żyły.Będziesz miał możliwość sterowania z domu pełną bramą i jednym skrzydłem.W tym przypadku zalecam przewód żelowany (domofonowy).
  Sprawa elektrozaczepu trochę się komplikuje.Nie znam tych urzadzeń,ale podejrzewam że w momencie otwierania furtki wykorzystywany jest któryś z przewodów audio.Do tego jak sądzę elektrozaczep jest zasilany z monitora napięciem stałym.
  Bez ingerencji w monitor można to zrobić na dwóch przekaźnikach.Daj w centrali bramy zasilacz prądu zmiennego.Cewkę pierwszego przekaźnika podłącz do złącza 5,6 kasety.Cewka drugiego w szeregu z zasilaniem do przekaźnika szyfratora.Styki przekaźników COM razem do zasilacza,styki NO razem do elektrozaczepu i drugi pin elektrozaczepu do zasilacza.
  Naciskasz na domofonie otwieranie działa jeden przekażnik i załącza elektrozaczep.Wpisujesz kod do szyfratora działa drugi przekaźnik i załącza elektrozaczep.
  Do tego zasilacza możesz zastosować mostek prostowniczy i stabilizator jeśli jest taka potrzeba i zasilić zamek szyfrowy i podświetlenie LED.
  Biorąc pod uwagę,że i tak musisz zamontować odbój na środku bramy siłowniki możesz zamontować nisko.Jeśli zamontujesz za wysoko i dasz dużą siłę brama przy zamknięciu może się górą odginać na zewnątrz.
  Fotki montuje się na wysokości około 50 cm.
  Wyszły nowe centrale Faac do których możesz podłączyć tzw. Safecoder (choć do końca nie wiem jak to się pisze).Jeśli będziesz chciał go zastosować dodaj przewody żelowane od obu siłowników do centrali bramy.
  W wykopie staraj się układać przewody wysokonapięciowe maksymalnie daleko od niskonapięciowych.
  Powodzenia
 • Helukabel
 • #3
  stk90
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź.
  5 żył do siłowników polecił monter u którego pytałem jakie kable dać, ale rzeczywiście wystarczą cztery, nie ma się tam co psuć, ani kable się nie przetrą skoro będą w zalanym betonem słupku (imitacja klinkieru). Dam zatem 4 żyły. Do fotokomórek dam kabel domofonowy. Doczytałem w instrukcji wideodomofonu, że wystarczy 4x1mm. Do sterowania z domofonu dam 2x1,5 (chyba, że też lepiej 1mm), otwieranie jednego skrzydła jest mi zbędne, bo będzie furtka i w domofonie są do tego tylko 2 styki. Wypisałem sobie jakie kable muszę kupić:
  fotokomórki 5x2x0,5mm XZTKMXpw
  siłowniki 4x1,5mm YKY
  centrala 3x2,5mm YKY
  sterowanie z domu 2x1,5mm YKY
  wideodomofon 4x1mm YKY

  Co do szyfratora to wypuszczę przewód domofonowy 7x2x0,5 (z szyfratora wychodzi 13przewodów) od szyfratora do zaczepu, od szyfratora do centrali i moze tez od zaczepu do centrali i później jak już dojdę o co chodzi z tym zasilaczem, o którym pisałeś (dla mnie to już wyższa technika) to się za to zabiorę. Dowiem się jaki zasilacz będę miał do tego numeru domu led, bo może da się to jakoś połączyć.

  Tutaj kolejne pytanie. Wiem tyle, że zasilacz od numeru domu będzie taki zwykły do gniazdka i kabel mogę sobie przedłużyć ile chcę. Zakładam, że dociągnę przewód do garażu i tam wepnę do gniazda, ale może jest możliwe rozdzielenie prądu z tego przewodu zasilającego centralę i tam zrobienie gniazdka w obudowie lub jakiegoś innego zasilacza?

  A co do przewodów i wykopu. Kopię na szerokość szpadla, planuję głęboko na metr (ale chyba brak sił sprawi, że zostanę przy 80cm), najpierw zrobię podsypkę z piasku tak na 3-5cm i 2 peszle. W jednym zasilanie 3x2,5mm a w drugim wideodomofon i sterowanie bramą. Ewentualnie trzeci peszel na zasilanie numeru domu. Czyli jeśli dwa peszle to po obu brzegach wykopu i zasypuję, a jeżeli trzy peszle to trzeci na środku. Zagra to?
 • Helpful post
  #4
  glecki
  Level 20  
  Do sterowania bramą z domofonu dałbym przewód domofonowy wielożyłowy.Obciążenie prądowe tego przewodu jest minimalne,a do tego może w przyszłości będziesz chciał uzyskać dodatkowe funkcje.
  Nie wiem po co tyle przewodów do szyfratora,ale zapas nie zaszkodzi.
  Zasilacz do LED będzie na prąd stały.Będziesz go mógł wykorzystać do klawiatury,oczywiście jeśli suma prądów pobieranych przez urządzenia nie będzie większa jak moc nominalna zasilacza.Jednak do zasilania elektrozaczepu zalecam zasilacz na prąd zmienny.Uzyskasz charakterystyczne "brzęczenie" podczas otwierania.W przypadku zasilacza na prąd stały w momencie otwierania będzie tylko pojedyncze "klik".
  W Twoim przypadku zainstalował bym większą obudowę przy bramie i w niej umieścił bym wszystkie potrzebne akcesoria.Weź pod uwagę,że będziesz musiał zastosować wyłącznik zmierzchowy do numeru domu.No chyba,że chcesz aby się świecił całą dobę.
  Jeśli chcesz przewody wkładać do zwykłych peszli to jest to błąd.Zastosuj rury Arot,lub RL,albo jeśli stosujesz przewody ziemne możesz ułożyć przewody bez rur.Wówczas rury zastosuj tylko na wejściu do słupka i budynku.
 • #5
  stk90
  Level 10  
  Co do peszli, to zastosuje przewody ziemne i rury zasosuje tak jak piszesz przy wejściu do budynku i słupka. O zmierzchówce też myślałem i właśnie z tą obudową to jest dobra myśl - dzięki. Ten wielożyłowy przewód do domofonu wyjdzie chyba nawet taniej a kto wie jakie cuda w domofonach się pojawią za np. 10 lat również dziękuję za podpowiedź. Sprzedawca od numeru domu nie odpisał mi jaki będzie zasilacz. Najpierw porozkładam przewodu a później będę się bawił z zasilaczami podłączeniem szyfratora. I tak napęd kupię trochę później. Dziękuję jeszcze raz za dobre rady!

  PS. a czy mogę rozdzielić prąd z tego przewodu 3x2,5 oprócz napędu na zasilacz do lampki itd, czy trzeba pociągnąć osobny przewód?

  PS 2. W końcu odpisali. Niestety niewiele mi to mówi: "Zasilacz do standardowego gniazdka elektrycznego. 12 V 1,2 A."

  Jeśli nic nie zaszkodzi rozdzielenie prądu z kabla 3x2,5 to sporo bym zaoszczędził - jakieś 80 metrów kabla do zasilacza.
 • #6
  zukers
  Level 10  
  podłącze się pod pytanie, bo nie wiem jaki typ kabla jaka jest jego dokładna nazwa jeśli idzie o fotokomórki 4x0,5 domofon 2x0,5 oraz lampę 2x0,75 wszędzie piszecie że ma to być kabel żelowany do zastosowań ziemnych. Szukałem takich kabli ale znaleźć nie mogę, najmniejsze żelowane kable to 5x4x0,5 z kolei 2x0,75 to tylko białe instalatorskie są, moglibyście mi podać jakie one mają oznaczenia lub gdzie ich szukać?
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Te słynne żelowe kable to NIE SĄ jakieś specjalne kable domofonowe tylko standartowe doziemne kable telekomunikacyjne (telefoniczne) z typowymi barwami - kolor + biały na skrętce. Jeśli chodzi zastosowanie do bram to są oczywiście wieczne - oprócz żelu mają sztywny gruby aluminiowy ekran, izolację ze sztywnego PCV i są właściwie pancerne; ale spróbuj taki kabel przeciągnąć przez ciasne powykręcane peszle w słupkach... .
  W miejscach gdzie kabel nie jest narażony na permanentne działanie wody ja używam kabli sieciowych (tzn od sieci komp. - skrętkę czteroparową) do zastosowań zewnętrznych - w czarnej gumowej izolacji - o niebo elastyczniejsza i prawie tak samo odporna na warunki zewnętrzne (15 lat u mnie taki w ziemi leży - co prawda pracuje zgodnie z przeznaczeniem - w ethernecie a nie domofonie ale po przymusowym odkryciu przy okazji przecięcia szpadlem i łatania był jak nowy).

  Tutaj np. : http://www.speckable.pl/?action=shop&id_menu=1&id_grupa=5&id_p_grupa=117&poz=0&lim=15
  Masz przykładową ofertę kabli telekomunikacyjnych: jest tam skrętka i 3x2, i 5x2 - do wyboru do koloru.
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jeśli ukryty, słońce na niego bezpośrednio nie świeci (bo nie jest odporny, tak jak polietylenowe lub gumowe czarne kable, na promienie ultrafioletowe a woda w tym słupku co burza nie sika po wszystkim to może, ja dla wygody używam czegoś takiego (akurat jest w hurtowni el. blisko więc używam):

  http://sklep.satserwis.pl/przewod-yap-0-59-3-7-2-0-5.html

  Kabel zespolony - 2x0.5 + antenowy - upraszcza ciągnięcie przewodów w przypadku zewnętrznej antenki zamocowanej w/obok lampy - załatwia i lampkę i antenę.
 • #10
  zukers
  Level 10  
  nie jest odpowiedni dla mnie ja potrzebuję 2x0,75.
  czyli podsumowując mam mam użyć kabla XZTKMXPW
  5X4X0,5 który będzie dobry pod fotokomórki i będę sobie dodatkowo z niego pożyczyć 2 żyły na domofon (sterowanie idzie z domofonu furtkowego), bo pod foto będę potrzebowł z niego tylko 4x0,5?
  -zasilanie 3x1,5 YKY
  -siłowniki 4x1,5 YKY
  czy ten kabel pod siłowniki ma być jakiś elastyczny, chodzi o to że wchodzi on do siłownika który przecież wykonuje ruch więc ciągle ten kabel też pracuje i żeby się za jakiś czas nie uszkodził?
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Siłowniki FAAC 414 mają wbudowany kabel ok 0,75 metra elastyczny w gumowej izolacji. Wystarczy jak jeden z siłowników podłączysz bezpośrednio do centrali (jeśli oczywiście masz centralkę na słupku obok bramy) a kable z drugiego podłączysz ze sztywnym kablem 4x1,5 ze słupka mufką ukrytą w słupku.
  PS. A'propos mufki - nie sprawdzi się ŻADNA z tanich - do 30 -50 zł mufek połączeniowych ze sklepu elektrycznego, dopiero profesjonalne złącza automatyki przemysłowej albo żelowe komory telekomunikacyjne są naprawdę szczelne ale to nie grupa cenowa dla normalnego zjadacza chleba.
  Sprawdzony (tzn jeden z nielicznych hermetyczny) patent na wodoszczelne połączenie przewodów - bierzesz grubościenny peszel zakrywający złącze z zapasem po 5 cm w obie strony i nasuwasz na któryś kabel, kable dokładnie lutujesz i izolujesz grubymi koszulkami termokurczliwymi, nasuwasz na wszystko w/w peszel i dokładnie w peszlu wszystkie kable zalewasz polietylenem z pistoletu-glutownicy na gorąco. Złącze jest hermetyczne na lata a jakby co to się da łatwo rozciąć ostrym nożem.
  Popularny silikon się nie sprawdza - niestety szybko degraduje się z wiekiem a poza tym kwaśny odczyn powoduje korodowanie miedzianych kabli.
  Jeśli kabel nie jest narażony na bezpośrednie zamoczenie (np wewnątrz słupka) to zamiast zalewanego peszla wytarczy użyć taśmy samowulkanizującej.