Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja instalacji - zbyt małe zabezpieczenie na liczniku

31 Maj 2013 01:06 4506 7
 • Poziom 9  
  Witam,

  Mam problem z instalacją elektryczną w domu, gdyż przy pracy odbiorników o większej mocy (pralka, grzejnik elektryczny) wywala 10A bezpiecznik automatyczny umieszczony na liczniku:

  Modyfikacja instalacji - zbyt małe zabezpieczenie na liczniku

  Instalacja jest dość stara i zapewne była przystosowana do odbiorników mniejszej mocy. Chciałbym zmienić to zabezpieczenie na 16A - wydaje mi się, że taki bezpiecznik będzie wystarczył, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że poza pralką nie mamy żadnych większych odbiorników (grzejnik elektryczny nie jest praktycznie wcale używany).

  Nie mogę znaleźć umowy z ZE, ale z faktury mogę wyczytać następujące informacje:
  - dla licznika jednofazowego: grupa taryfowa G11, zabezpieczenie 20A
  - dla licznika trójfazowego: grupa taryfowa C11, zabezpieczenie 20A, moc 9kW

  Z tego co się orientuje to jakieś kolejne zaplombowane już zabezpieczenie znajduje się po stronie sąsiadów (dom-bliźniak), więc zapewne tam może być to 20A dla obwodu jednofazowego, a te wcześniejsze zabezpieczenia mają służyć temu, żeby nie wywalało bezpiecznika zaplombowanego.

  Co polecacie robić w takiej sytuacji? Wystąpić do ZE o zwiększenie pobieranej mocy? Może spróbować wykorzystać instalację trójfazową (w tym momencie nie używaną do niczego), gdzie zabezpieczenia są trochę większe?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  ____________
  Jeszcze jedna, być może istotna informacja - z licznika do rozdzielnicy głównej wychodzi przewód 2,5 mm2, natomiast z rozdzielnicy na prawie wszystkie odbiory już tylko 1,5 mm2.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  zendera napisał:
  Może spróbować wykorzystać instalację trójfazową (w tym momencie nie używaną do niczego),

  Jeżeli instalacja nie jest używana to niepotrzebnie płacisz za dwa liczniki. Z tego co napisałeś wynika że problemem jest:
  zendera napisał:
  natomiast z rozdzielnicy na prawie wszystkie odbiory już tylko 1,5 mm2.

  i dlatego zastosowano bezpiecznik 10A
  Proponuję wymianę instalacji, jeżeli nie używasz grzejnika równocześnie z pralką przydział mocy wystarczy.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  1,5 mm2 - to nie jest dużo, ale od jednego elektryka słyszałem, że ten przekrój wystarcza do obciązenia 16A, gdy przewody nie są zbyt długie (oczywiście miedziane). Także sprzedawcy przewodów w supermarketach technicznych twierdzą, że na 16A daje się 1,5 mm2. Bezpieczniej byłoby jednak dla prądu 16A by przewody miały 2,5mm2 (zawsze musi być jakaś rezerwa). Może przyjąć "złoty środek" - dać bezpiecznik 16A, ale gdy idzie pralka i lodówka, to równocześnie niech nie idzie żaden inny odbiornik włączony do tegoż obwodu, nawet telewizor. Wtedy pralka razem z lodówką nie wywali bezpiecznika a nie przegrzeje się przewodów (nie wykorzystywać pełnego 16A).
 • Poziom 22  
  Instalacja do wymiany , 1,5mm2 to za mało na gniazda .
  A co do bezpiecznika to nie daję się więcej niż 10A na przewód 1.5mm2.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Zbigniew Rusek napisał:
  ale gdy idzie pralka i lodówka, to równocześnie niech nie idzie żaden inny odbiornik

  Pralka z lodówką to nie problem, problemem jest pralka+zmywarka, pralka+czajnik, pralka+mikrofalówka itp. Dwa urządzenia o łącznej mocy powyżej 3kW.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Bronek22 napisał:
  To co na zdjęciu to śmieć, zabytek,nie rozdzielnica. Dwa liczniki. Co dalej z obwodami nie wiadomo. Gniazda na 1,5 - ile gniazd wisi na tym 1,5 nie wiadomo. Musisz wezwać elektryka na oględziny.


  To nie jest rozdzielnica, to tylko zdjęcie liczników. W rozdzielnicy (tak, podobnie starej) znajduje się 7 bezpieczników topikowych: 2 bezpieczniki na oświetlenie, reszta na gniazda, w tym 2 osobne na wydzielone gniazda do odbiorników typu pralka i lodówka.
 • Poziom 27  
  Można coś tu kombinować próbować zmieniać ale to i tak nic nie da. Instalacja przede wszystkim powinna być bezpieczna.
  Zbigniew Rusek napisał:
  Może przyjąć "złoty środek" - dać bezpiecznik 16A, ale gdy idzie pralka i lodówka, to równocześnie niech nie idzie żaden inny odbiornik włączony do tegoż obwodu, nawet telewizor. Wtedy pralka razem z lodówką nie wywali bezpiecznika a nie przegrzeje się przewodów (nie wykorzystywać pełnego 16A).

  Tak nie można robić! Instalację ma zabezpieczać bezpiecznik a nie jej właściciel pamiętając aby nie używać zbyt prądożernych urządzeń. Przy sprzedaży domu będziesz dołączał instrukcję obsługi instalacji?
  Jedyne sensowne i najbezpieczniejsze wyjście to wymiana okablowania i zabezpieczeń przydział mocy wystarczy.