Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi

31 Maj 2013 13:09 8679 16
  • Poziom 14  
    Na początku zaznaczę że na prawdę dużo szukałem i kombinowałem aby to zrobić....

Otóż posiadam komputer stacjonarny Win XP Home oraz ruter TP LINK MR3220.

Założenie jest następujące:

- chcę udostępnić internet mobilny orange free (ip zmienny) z wspomnianego wcześniej komputera do rutera aby z niego w trybie AP udostępniać internet po Wi-Fi dla innych urządzeń.

- wiem że ruter posiada port usb mógłbym podpiąć modem ustawić (bez użycia komputera) lecz... posiadane przeze mnie modemy AnyData890W oraz huawei e156g nie chcą współpracować (na różnych firmware, co dziwne również na Gargoyle najnowszym choć podobno powinny) a komputer z którego chce udostępniać połączenie i tak jest ciągle włączony więc nie stanowi problemu dla mnie takie rozwiązanie tylko podstawowe pytanie:

Jak to zrobić?

Po wielu próbach zwracam się do was o poradę, szczególnie interesują mnie ustawienia jakie dokladnie mam wprowadzic do rutera oraz do komputera i jak je połączyć? Oczywiste zamiar mam przez ethernet ale czy do WAN czy LAN.

Proszę o dość szczegółowe wskazówki które pomogą mi się uporać z tym problemem.
  • Poziom 39  
    Wgraj SP3.
    We "połączeniach sieciowych" wybierasz udostępnianie Internetu innym kompom
  • Poziom 14  
    Mam SP3 i w pełni aktualny oryginalny system, i robiłem w ten sposób Wojtek... zastosuję się do rad kolegi wcześniej, i zaraz napiszę co z tego wynikło...

Dodano po 5 [minuty]:

quinty z tego linka ustawiłem komputer-host, ale jakie ustawienia wprowadzić do rutera? Uprzednio jak rozumiem muszę podłączyć się do LAN1 i konfigurować a po zakończeniu dopiero przepiąć kabel do WAN ?
  • Poziom 28  
    Na routerze nie musisz nic ustawiać. Na domyślnych ustawieniach i w gargoyle i w fabrycznym firmware router automatycznie pobiera sobie ustawienia IP. Po ustawieniu karty sieciowej komputer powinien automatycznie nadawać ustawienia IP, więc po podłączeniu komputer->WAN routera urządzenia powinny się dogadać.

Dopiero jeśli to nie poskutkuje to trzeba będzie nadać statyczny adres IP na porcie WAN routera (który działa jak komputer-klient z poradnika). I ustawienia na routerze będziesz musiał wprowadzać łącząc się przez LAN.

Dodano po 1 [minuty]:

Potem oczywiście jak będziesz chciał zmienić jakieś ustawienia np. WIFI w routerze to będziesz musiał przepiąć się na chwilę do LAN.
  • Poziom 14  
    Więc zrobiłem według poradnika... i nic, zainstalowałem "świeży" gargoyle i udostepniłem połączenie, podpiąłem do portu WAN i nie działa.... może to przez zmienny ip mojego orange? Czy karta sieciowa ethernet powinna być ustawiona na "automatyczne uzyskiwanie ip" ? Czy może zmienić ip żeby były tylko dwa odmienne... A co z DHCP? włączony czy wyłączony na ruterze ma być?

Dodano po 20 [minuty]:

Mam zmienny ip na tym orange free, i może przez to nie mogę się połączyć.... nie wiem jak poustawiac ip i porty żeby to wszystko współgrało....
  • Poziom 28  
    Na komputerze-hoście - właściwości modemu/karty orange free:
    Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi

Na komputerze-hoście - włąściwości karty sieciowej którą łączysz się kablem z routerem:
    Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi

Na routerze z GARGOYLE:
    Udostepnienie internetu z komputera XP do routera TPLINK MR3220 i dalej po wi-fi

Najpierw skonfiguruj router przez LAN. Potem przełącz kabelek do WAN i poustawiaj karty sieciowe jak powyżej.
  • Poziom 14  
    Ustawiłem wg. wskazówek i działa. Bardzo Ci Dziękuje za pomoc i dokładne wyjaśnienie. Aczkolwiek występuje pewien problem... połączenie jest mega-wolne, taki układ eth-router spowalnia? Jaka jest tego przyczyna?
  • Poziom 28  
    Sam rodzaj tego połączenia prawie nic nie spowalnia, Przetestowałem z ciekawości na łączu 50Mb/s.

To musi być wina twojego antywirusa/firewalla lub po prostu masz zaśmiecony system na którymś z komputerów. Dodatkowo jak łączysz się z routerem to cały czas na komputerze-hoście działa jakieś GG/skype lub aktualizacje, które spowalniają internet.

Dodano po 1 [minuty]:

Może dałoby się uruchomić na twoim routerze DD-WRT, może chociaż on obsłuży twoje modemy USB.
  • Poziom 14  
    Gdybys mi pomogl i napisal ktore sciagnac krok po kroku jak z tym to moze.... a wtedy bylbym zadowolony... Tylko widzisz na mojej najnowszej wersji gargoyle podobno ludziom dzialaja te modemy tylko mi na zlosc nie... Moze wina konfiguracji? Ale watpie bo caly dzien kombinowalem rozne mozliwosci....
  • Poziom 14  
    Mam wersje 2 wiec nic nie moge zobic aby uruchomic modem?
  • Poziom 39  
    Do tego żeby sprawdzić co jest na WAN powinieneś mieć możliwość podpięcia się pod LAN. A do tego (do konfiguracji) jest potrzebny drugi komp, żeby to ustawić...
  • Poziom 14  
    mowcie co i jak trzeba robic to sprobuje dwa kompy mam wiec... A o open wrt cos slyszalem.... Moze w ten sposob najpierw sprobowac? za tydzien sprawdze inny modem rowniez.... Bede walczył:)

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

quinty : to połączenie co ustawiłem dzięki Tobie muszę powiedzieć że jest niestety takie... "umowne" , czyli niby jest ale tak na prawdę nie ma bo zamula tak strasznie że strony się właściwie nie ładują.... (testowane na tablecie i laptopie oraz telefonie) tak więc albo poprawić się da to udostępnianie jakoś albo będe musiał skupić się za wszelką cenę na konfiguracji modemów / bądź na zbyciu tunera poprzez sprzedaż...
  • Poziom 14  
    Od czasu gdy ustawiłem ruter wg, wskazówek tego tematu udostępniałem internet z komputera przez wi fi. Później odłożyłem na trzy dni go"do szuflady" . Podłączając go ponownie chciałem zalogować się do panelu rutera ale niestety nie mogę tego zrobić w żaden sposób i żadną przeglądarką.... co jest nie tak? (reset nie pomógł)
  • Poziom 28  
    hehe, żeby zalogować się do panelu routera musisz być w tej samej podsieci, a na komputerze masz na sztywno ustawione co innego.
    Masz dwie możliwości:
    -wpinasz kabel w LAN i ustawiasz na komputerze automatyczne uzyskiwanie IP
    -łączysz się dowolnym urządzeniem przez wifi i nie musisz nic kombinować

Dodano po 3 [minuty]:

michalwm89 napisał:
    A o open wrt cos slyszalem.... Moze w ten sposob najpierw sprobowac?

Gargoyle to własnie open-wrt tylko z nakładką ułatwiającą administrację

michalwm89 napisał:
    quinty : to połączenie co ustawiłem dzięki Tobie muszę powiedzieć że jest niestety takie... "umowne" , czyli niby jest ale tak na prawdę nie ma bo zamula

Radziłbym jednak pokombinować z podłączeniem tego zasilania jak mówiłem i wtedy spróbowaniu z modemem do routera.