Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. w domku 50m2

ARCZI84 03 Cze 2013 00:05 14052 55
  • #31 03 Cze 2013 00:05
    W0jtek92
    Poziom 36  

Naczynie musi być w najwyższym punkcie układu C.O, więc zrób Sobie w pokoju zabudowe z płyt k/g. Możesz też zastosować połączenie układu przez wymiennik płytowy ale to zbyt wiele zabawy. Co do butli to ciężko stwierdzić, musisz podać moc podgrzewacza itd, ogólnie całe parametry.

• #32 03 Cze 2013 00:11
    saskia
    Poziom 38  

2 butle LPG 11 kg to raczej bedzie 2 godzinne czekanie na napelnienie wanny, bo bedziesz musial zmniejszyc przeplyw, aby uzyskac odpowiednia temperature.
    Pamietaj o tym ze gaz podczas szybkiego odparowywania w butli szybko obniza temperature ogolna calej butli i po paru minutach zwiekszonego poboru butle beda po prostu zamrozone i gaz przestaje wtedy parowac, co rowna sie z zakreceniem doplywu gazu.
    O tym wlasnie pisalem w zwiazku z Portugalia, ze nawet w cieplejszym klimacie butle zamarzaly i nie byly w stanie wydolic na zapotrzebowanie kotla.
    Teraz wrzuc to wszystko w miesiace zimowe w Polsce i temperature -20 stopni. :-)

Musial bys pewnie trzymac butle gazowe w kotlowni kolo pieca lub grzejnika, co bedzie niebezpieczne, zwlaszcza ze przepisy mowia o instalacji butli na zewnatrz.

• #33 03 Cze 2013 00:29
    ARCZI84
    Poziom 9  

Ok więc zabudowa jednej ścianki mnie czeka, ale mam na to miejsce piętro wyżej nad piecem :)

Podobno naczynie zwbiorcze to 7% całego układu co chodzi o ilość wody, tylko jak to wyliczyć??? Napełniać instalację wodą i przeliczać? :) A może dać jakiś z naddatkiem np. 20litrów i powinien wystarczyć. Jak to się mierzy?

Co do podgrzewacza to myślę o TERMET G19/02 moc regulowana od 7do19kW

• #34 03 Cze 2013 00:56
    W0jtek92
    Poziom 36  

To jest tak. Jeden grzejnik to średnio 7 litrów wody (średnio bo różnego rozmiaru będą grzejniki), kocioł to około 45 L, rury pobierają wraz z pojemnością wężownicy bojlera jakieś 40 litrów wody, pododawaj te wartości do siebie i wylicz między 5 a 7 % z tej ilości wody no i wyjdzie Ci pojemność naczynie wzbiorczego, te widełki między 5 a 7 to po to by dobrać typowe naczynie wzbiorcze, bo jeśli Ci wyjdzie 7 litrów to takie naczynie ciężko dostać i trzeba zastosować typowe 8 litrowe. Ten termet to dobry wybór bo ma dobre opinie.

• #35 03 Cze 2013 00:56
    W0jtek92
    Poziom 36  

To jest tak. Jeden grzejnik to średnio 7 litrów wody (średnio bo różnego rozmiaru będą grzejniki), kocioł to około 45 L, rury pobierają wraz z pojemnością wężownicy bojlera jakieś 40 litrów wody, pododawaj te wartości do siebie i wylicz między 5 a 7 % z tej ilości wody no i wyjdzie Ci pojemność naczynie wzbiorczego, te widełki między 5 a 7 to po to by dobrać typowe naczynie wzbiorcze, bo jeśli Ci wyjdzie 7 litrów to takie naczynie ciężko dostać i trzeba zastosować typowe 8 litrowe. Ten termet to dobry wybór bo ma dobre opinie.

• #37 03 Cze 2013 01:28
    W0jtek92
    Poziom 36  

Zastosuj naczynie 8 litrowe, naczynia przeponowe stosuje się do układów zamkniętych dla kotłów C.O gazowych bądź stałopalnych które są dopuszczone przez producenta dla takich układów (kotły z podajnikiem, kominki). Naczynie przelewowe które Ty użyjesz jest dla Ciebie bezpieczne bo gdy braknie prądu a pompa przestanie pracować to nadmiar zładu gotującej się wody wypłynie przez rurę przelewu naczynia aż do momentu gdy zład wody opadnie, przez co Jesteś bezpieczny i możesz spać spokojnie, w przypadku naczynia przeponowego ma ono w sobie dentkę która odbiera nadmiar nacisku zładu wody, lecz ma ono ograniczony odbiór tego zładu i dla Ciebie nie jest zalecane takie naczynko bo gdy nie będzie miało już miejsca ciśnienie w układzie może wzrosnąć kilku krotnie co może spowodować rozsadzenie kotła C.O. Wpisze sobie w google grafika "wybuch kotła węglowego". Takie są skutki montażu naczyń przeponowych przez osoby nie doświadczone i do kotłów do tego nie dopuszczonych.

Dodano po 2 [minuty]:

Te z linku też się nada jeśli chcesz je schować nie wykonując stelaży itd:)

• #38 03 Cze 2013 05:04
    ARCZI84
    Poziom 9  

Wyczerpująca odpowiedź, dziękuję ślicznie :D

• #39 03 Cze 2013 08:44
    pablowp1
    Poziom 22  

Dopatrzyłem się jeszcze jednego błędu w schemacie, brakuje zaworu na zasilaniu CO przy kotle.
    No jakby naczynie wzbiorcze było w piwnicy a grzejniki na pietrze to układ uzupełni sie tylko do poziomu przelewu w naczyniu a wtedy grzejniki będą puste. Zatem naczynie musi być powyzej grzejników, najlepiej pod sufitem.
    Sadzę że 2 butle wystarczą z powodzeniem.

• #40 03 Cze 2013 23:12
    ARCZI84
    Poziom 9  

Pomyślałem, że warto by dodać jakieś sterowniki do pomp obiegowych np. pompa omigena i sterownik st19 z funkcją antystop.
    W moim przypadku są 2 pompy obiegowe tak jak w schemacie to potrzebuje 2 sterowniki, czy są jakieś sterowniki które obsłużą 2 pompy???

• #41 04 Cze 2013 21:53
    zorzyk2
    Poziom 8  

Witam. Na forum jestem nowym, aczkolwiek wiele godzin już tu spędziłem anonimowo. Chciałbym się dołączyć do podobnego tematu - podobna powierzchnia. Dom drewniany, położony na podlaskiej wsi gdzie często nie bywa prądu, a zimy bywają srogie. Chciałbym zamontować piec GRIMMET (do zabudowy w piecu kaflowym), który ogrzewałby kuchnie i łazienkę podłogowo, a dwa pokoje grzejnikami(dodatkowo planowana jest rozbudowa poddasza i dodatkowe 2 pomieszczenia). Z powodu klimatu chciałbym aby instalacja była napełniona płynem na bazie glikolu.Jaki układ ogrzewania należałoby zastosować - otwarty, zamknięty? Piec i grzejniki będą na tym samym poziomie. Będę wdzięczny za konstruktywne podpowiedzi.

• #42 04 Cze 2013 22:56
    ARCZI84
    Poziom 9  

Z glikolem to raczej będzie problem z tego co widziałem, bo nawet pompy centralnego ogrzewania nie są przystosowane do glikoli. Ja raczej się więcej nie będę wypowiadał, bo za mało wiem. Kolego musisz czekać, aż ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

• #43 06 Cze 2013 21:30
    zorzyk2
    Poziom 8  

Jakoś nikt się nie kwapi. Co do przystosowania pomp, to na czym miałoby ono polegać. Pompy z układów chłodzenia w silnikach spalinowych cały czas pompują płyny chłodzące(przeważnie roztwory glikolu monoetylowego). Te płyny mają dodatki konserwujące itp.

• #44 07 Cze 2013 01:06
    ARCZI84
    Poziom 9  

Zorzyk2 a czemu akurat chcesz wykorzystać glikol?
    Może woda i funkcja antystop w instalacji (przeciw zamarzaniu) jeżeli nie ma nikogo przez jakiś czas w domu.
    Tak na marginesie glikol, z tego co wiem to zupełnie inny płyn niż woda, inaczej się zachowuje na temperaturę, inna rozszerzalność podczas ogrzania itp.

• #45 07 Cze 2013 08:39
    zorzyk2
    Poziom 8  

Na czym polega funkcja antystop. W mieszkaniu jest jeszcze piec kuchenny z ogrzewaczem, który używany jest samodzielnie do momentu spadku temperatur. Przeanalizuję rozszerzalność, ale znów podpierając się innym jego zastosowaniem nie widzę przeciwwskazań. Temperatura panująca w komorze spalania silnika to ok.800stopni C, czy w piecu na drewno będzie wyższa? Bardzo pasowałaby adaptacja systemu odprowadzania nadmiaru i automatycznego uzupełniania płynu z układów chłodzenia w silnikach spalinowych(zbiorniczek wyrównawczy i korek z zaworkiem nadciśnieniowym i podciśnieniowym). Parametry przykładowego płynu do instalacji z aluminiową chłodnicą
    http://www.orlen.pl/PL/DLABIZNESU/PRODUKTYPETROCHEMICZNE/PETROCHEMIKALIA/Strony/PetrygoQ.aspx

• #46 07 Cze 2013 10:08
    wnoto
    Poziom 32  

saskia napisał:
    2 butle LPG 11 kg to raczej bedzie 2 godzinne czekanie na napelnienie wanny, bo bedziesz musial zmniejszyc przeplyw, aby uzyskac odpowiednia temperature.

Kiedyś ogrzewałem dom LPG a dokładniej propanem. Nigdy więcej.
    To jest po prostu drogie.

Jak pamiętam z litra propanu wychodzi ok 6 kWh. Licząc go po 3 zł / l mamy 1 kWh za 50 gr (bez uzględniania sprawności pieca - pewnie z 91 % dla atmosferyka jaki miałem). 05/91%= 55 gr
    Prąd kosztuje w normalnej ttaryfie 58 gr/kWh
    W taniej 30 gr w drogiej ok. 70 gr /kWh (wrocław)

• #47 28 Paź 2013 08:21
    ARCZI84
    Poziom 9  

Witam wszystkich ponownie, po długim remoncie wróciłem do schematu ogrzewania i plany uległy zmianie. Żona pomyślała, że oprócz grzejników chciała by, żeby w domku było ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach.
    I teraz moje zapytanie czy jest możliwość przerobić mój schemat tak żeby zasilić podłogówkę???
    I drugie pytanie odnośnie pomp obiegowych, czy potrzebne są 2 pompy, czy jest możliwość zrobić to tańszym kosztem???

Proszę o odpowiedź wszystkich znających się na temacie ogrzewania C.O.
    Dodaję obecny schemat C.O.

• #48 28 Paź 2013 21:39
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Sądzę że potrzebne są nie dwie a trzy pompy. Ktoś zapomniał o małym obiegu.
    Chyba że obiegiem bojlera nie steruje termostat różnicowy lub zawór mieszający sterowany jest ręcznie.

• #49 03 Lis 2013 18:18
    ARCZI84
    Poziom 9  

Witam

Co chodzi o mały obieg, to nie wiem czy jest konieczny, ale nie przesądzam, bo nie mam takiej wiedzy w temacie instalacji C.O.
    W temacie sterowania pompami obiegowymi mam zamiar zakupić sterownik TECH ST430 lub ST431N i sterownik pieca TECH ST28. Chodzi mi o jak najmniej bezobsługową pracę instalacji. Proszę o jakieś porady odnośnie sterowników i podanego wcześniej schematu.

Pozdrawiam

• #50 03 Lis 2013 18:51
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

ARCZI84 napisał:

Bardzo bym prosił o zamieszczanie schematów poprawnych i zgodnych z przepisami.
    Praktycznie wszystko już omówiłem (ja bądź inni) w innych tematach na forum i nadal schematy zamieszczane są lekko pisząc ..... nieprawidłowe :!:

Zastanawiam się po co pisać na forum skoro i tak nikt praktycznie nie umie tego przeczytać ze zrozumieniem. :cry:

• #51 30 Lis 2013 13:50
    SPod
    Poziom 1  

Witam, obrazek z postu nr.27 zawiera błąd. Zimna woda z kranu nie może być połączona z powrotem pieca w okolicy zaworu nr.21 bo woda użytkowa miesza się z wodą CO. Poważny błąd. Chyba że w kolejności: zawór nr.21 otwarty na stałe, przyłącze zimnej do kranu, a z prawej strony tego przyłącza, w kierunku powrotu do pieca, zastosujemy zawór, otwierany wtedy gdy dopuszczamy wodę do CO. Można w takim przypadku zlikwidować zawór nr.37. Pozdrawiam

• #52 06 Lut 2014 22:36
    zorzyk2
    Poziom 8  

Instalacja Co zaprojektowana i zrobiona samodzielnie działa. Zasilanie górne, a powroty są poprowadzone na wysokości ogrzewania podłogowego tj. ok 30cm niżej niż wejście do kotła(Adamkiewicz 8KW), . Zastosowałem alupex 20mm na zasilaniu i powrocie z grzejników jak i w podłodze kuchni i łazienki. Wyjście z kotła 1,5 cala, a dalej w poziomie( na poddaszu, całość ocieplona) stalowa magistrala rozprowadzająca 1cal, do wymiennika 5/4, naczynie wzbiorcze izolowane o przyłączach 3/4 cala. Ogrzewanie działa samoczynne bez konieczności włączania pompy obiegowej( pompę jednak włączam), a instalacja napełniona roztworem glikolu, który zamarza poniżej - 12°C.

• #53 13 Mar 2014 21:13
    tompac82
    Poziom 2  

Witam.
    Przymierzam się do wymiany kotła C.O Instalacje chciał bym wzbogacić o zawór czterodrogowy. I tu mam pytanie mogę takowy zawór zamontować na wysokości powrotu do kotła czy powinien on znajdować się powyżej wyjścia gorącej wody z pieca. Chciał bym zmieścić zawór 4D i pompę w szafce rozdzielacza. O tak-
    youtube.com/watch?v=uoZUg67m1eE

• #54 14 Mar 2014 13:35
    dziekan007
    Poziom 9  

tompac82 napisał:
    Witam.
    Przymierzam się do wymiany kotła C.O Instalacje chciał bym wzbogacić o zawór czterodrogowy. I tu mam pytanie mogę takowy zawór zamontować na wysokości powrotu do kotła czy powinien on znajdować się powyżej wyjścia gorącej wody z pieca. Chciał bym zmieścić zawór 4D i pompę w szafce rozdzielacza. O tak-
    youtube.com/watch?v=uoZUg67m1eE

...takowy zawór z tego co wiem nie powinien znajdować się dalej niż 50cm. od zasilania z pieca i średnica zaworu musi być taka jak wyjście z pieca.

Dodano po 9 [minuty]:

Witam Wszystkich ... modernizuję instalacje C.O. wymieniam rury metalowe na PP-r stabi alu oraz podejścia do grzejników od PP na PEXach, chcę zrezygnować z bocznego podłączenia i podejścia zrobić od dołu bezpośrednio z leżaków, żeby pochować trochę rur ... czy taki układ jak na poprawionym foto będzie dobry...czy instalacja pociągnie takie coś ? Z góry dziękuje za Wasze opinie ogólnie co do pomysłu i średnic rur
    Schemat instalacji C.O. w domku 50m2 Schemat instalacji C.O. w domku 50m2

PS. Piec 50KW na budynek około 400m2 ...to jest tylko część instalacji na obrazkach, ogólnie grzejników jest 3x więcej niż na projekcie ... zostawiam narazie żeliwne grzejniki.

• #55 14 Mar 2014 13:45
    tompac82
    Poziom 2  

A skąd zawór będzie wiedział, jakie ja mam wyjście z pieca. :-) Żart. Z odległością od zasilania to nie będzie problemu, kocioł ma, z tego co pamiętam, 83 cm wysokości, a rozdzielnia jest zaraz obok.

• #56 16 Mar 2014 17:48
    dziekan007
    Poziom 9  

chyba suchar a nie żart ! :D ...to piec montuje sobie zawór czy człowiek ... fachowo jest max 50cm od zasilania i średnica zaworu taka jak wyjście z pieca... podłogówka to zupełnie inna bajka. Jeżeli zawór ma spełniać swoje zadanie przy piecu to ma być tak jak napisałem. Pozdrawiam i dzieki za suchara !