Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. w domku 50m2

31 Maj 2013 15:16 14859 55
  • Poziom 9  
    Witam.

Jestem nowy na forum elektroda i proszę o wyrozumiałość.
    Bardzo proszę o sprawdzenie i wypowiedzenie się na temat mojego schematu ogrzewania jakie obecnie robię w domku 50m2.

Domek jest podpiwniczony i tam znajdować się będzie piec (śmieciuch) do ogrzewania wody i grzejników głównie zimą, a latem ciepła woda w kranach i do kąpieli grzana przepływowym bojlerem LPG.

Najbardziej cenne porady będą od osób które już przez coś takiego przeszły i mają jakieś pojęcie w tej sprawie jak robić taką instalację.

Z góry dziękuję za zaangażowanie.
    POZDRAWIAM.
  • Poziom 28  
    Przed piecem to pasowało by założyć zawór do dopuszczania wody w układ. A zimna woda to skąd z powrotu c.o?
  • Poziom 9  
    Ok, dziękuję za podpowiedź, wstawię poprawiony schemat i zobaczymy czy będzie prawidłowo. Oczywiście proszę o następujące sugestie. Pozdrawiam forumowiczów.

Dodano po 46 [minuty]:

Poprawiłem, więc czy teraz jest dobrze???
    Dodałem zawór przed piecem C.O. i zmieniłem źródło zimnej wody w kranach.
  • Poziom 36  
    Witam, zawór zwrotny na by pasie wymień na różnicowy z kulą, brakuje odpowietrzenia nad by pasem, może być automatyczny odpowietrznik, a tak poza tym to gdy pompa C,O będzie pracować bojler może nie mieć obiegu i nie grzać. Umieść wpięcie zasilenia bojlera tam gdzie grzejniki za by pasem. Brak filtra przed pompą i napowietrzenia przelewu naczynia wzbiorczego.
  • Poziom 28  
    Bojler i piecyk gazowy dalej nie mają zasilania w zimną wodę. Żeby bojler grzał w tym układzie to albo musisz dołożyć drugą pompę obiegową, albo zrobić grawitację. Na zasilaniu bojlera zawór bezpieczeństwa. Niektórzy producenci kotłów wymagają zaworu bezpieczeństwa. W tym celu na piecu jest dodatkowe przyłącze. Nie przepinaj bojlera za zawór mieszający bo będziesz miał temperaturę wody w kranie taką jak na grzejnikach.
  • Poziom 9  
    Ok poprawię tak jak mówicie i zamieszczę uaktualniony schemat.
  • Poziom 36  
    Tak, za równo bojler jak i piecyk jest zasilany wodą z sieci, na schemacie tego nie ma. Jest tylko zasilenie zimnej wody do baterii.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za podpowiedź, właśnie siedzę i się głowię jak to podłączyć żeby było czytelnie na schemacie. Oczywiście będę wdzięczny jak ktoś pomoże w rozrysowaniu tego, ponieważ jestem laikiem i dużo czasu zajmują mi poprawki.

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

To najnowszy schemat, troche pozmieniałem i nie mam pewności czy będzie to działało. Proszę o zerknięcie na moje wypociny. Będę niezmiernie wdzięczny jak ktoś to własną ręką poprawi.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
  • Poziom 36  
    Kolego ARCZI84, nie będe mówić co tu jest nie tak i wgl. Poprosu dziś jak znajdę chwilę to narysuje Ci to tak jak ma to być poprawnie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Teraz to jest zupełnie do bani. Po co przeniosłeś bojler? Pozbawiłeś się dostępu do gorącej wody. Zawór mieszający czterodrogowy służy nie tylko do zabezpieczania pieca przed niską temperaturą powrotu, ale także do zmniejszania temperatury wody która idzie na grzejniki. Przykładowo: ustawiasz sobie piec na temperaturę powiedzmy 65 st. a zaworem mieszającym dajesz na grzejniki 50st. Jak jest wtedy u ciebie temperatura wody w bojlerze c.o? Popraw poprzedni rysunek. Dodaj filtr przed pompką c.o, podłącz zimną wodę do bojlera przez zawór bezpieczeństwa i do piecyka gazowego. Pomyśl na założeniem zaworów odcinających na zimnej i gorącej wodzie przy bojlerze i przy zasilaniu i powrocie. W razie usterki bojlera łatwo go będzie odłączyć od układu. Nie zapomnij o zaworach na powrocie przy grzejnikach.
  • Poziom 9  
    Poprawiłem tak jak kolega poradził. Mam nadzieję, że teraz jest lepiej?
    Zaworów jeszcze nie ponumerowałem.

Jeżeli ktoś widzi jeszcze błędy, będę wdzięczny za pomoc, lub jak ktoś chce i ma chwilkę czasu niech poprawi schemat, będę wdzięczny.
  • Poziom 36  
    Za jakąś godzinke narysuje Ci to poprawnie, bo to nadal się kupy nie trzymie.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Dodano po 22 [sekundy]:

No i tak by to być musiało.
  • Poziom 9  
    Panie Wojtku92 dziękuje Ci ślicznie za pomoc w rozrysowaniu schematu.
    Oczywiście przetrawię Twój schemat na swój sposób i zamieszczę.
    Tyle czasu się głowiłem jak to zrobić, że już mi się gmatwać zaczynało.
    Dobrze, że mi to rozrysowałeś, naprawdę jeszcze raz dziękuję!!!

Dodano po 3 [godziny] 46 [minuty]:

Schemat poprawiony dzięki pomocy kolegi.

Czy jeszcze coś warto poprawić lub dodać???
    I czy rurka odpowietrzająca naczynie wzbiorcze może być zamieniona odpowietrznikiem automatycznym???
  • Poziom 36  
    Schemat jest teraz poprawny, rurki napowietrzającej nie zamieniaj na odpowietrznik, bo gdy się zatnie to nie napowietrzy przelewu i cała woda z instalacji wyjdzie przez zbiornik.
  • Poziom 9  
    Wojtek92 dziękuję za podpowiedź.
    A czy piec 8kW wystarczy do zasilenia 6 grzejników??? Jeden z nich będzie dosyć duży bo 1000x600.
  • Poziom 36  
    Nie wiem jakie będą straty ciepła budynku, bo to dość istotne dla odpowiedzi. Ale myślę że wystarczy z nawiązką;)
  • Poziom 9  
    To znaczy domek obecnie jeszcze nie jest ocieplony, podpiwniczony i jest duży strych. Wyliczyłem grzejniki do mocy kotła i wyszedł kocioł 6kW, ale wstawię 8kW żeby była nadwyżka.
    Wszystkie kurki do grzejników daję z pex 16 i 20ki oczywiście wszystko izolowane, żeby nie było większych strat. Myślałem o ogrzewaniu podłogowym, jednak jak poczytałem o tym to zrezygnowałem bo musiałbym pruć podłogę bo sufity są niskie w całym domku ok 2 metrów.
    Wychodzi na to że muszę ogrzać małą kuchnię ok 5m2 (1grzejnik), pokoik syna 6m2 (1grzejnik), wiekszy pokoj 12m2 połączony z jadalnią 8m2 (2grzejniki) i łazienke (grzejnik drabinkowy i 1 zwykły) daje mi to 6grzejników.
  • Poziom 36  
    Musisz liczyć że nagrzanie bojlera pobiera około 1 kW mocy. Pex to dobry system ale tak czy siak musisz zastosować troche miedzianej bądź stalowej rury by podpiąć naczynie, podjechać pod pompy oraz spiąć bojler.
  • Poziom 9  
    Jeden z kolegów na forum zwrócił mi uwagę, że zawór 16 miał nieprawidłowy kierunek więc poprawiłem.
    W miejscach żółtych strzałek konieczne jest zamontowanie zaworu zwrotnego???
    I czy trzeba zamontować zawór spustowy na bojlerze???

• Poziom 36  
    Witam, zawory zwrotne to słuszna uwaga, przyznam że o nich zapomiałem, powinny być przy pompach. A raczej za nimi. Zawór zwrotny poprawiłeś prawidłowo. Zawór spustowy na bojler do C.O moim zdaniem zbędny, bo przecież wodę z wężownicy można wypuścić przez śrubunek przy bojlerze. Ale można go dać dla wygody:)
  • Poziom 9  
    Ok, więc wstawię co trzeba i prześlę poprawiony schemat.
    Jednak czym więcej się na to patrzy to można wyłapać niedopatrzenia :)
  • Poziom 36  
    No właśnie zauważyłem też że za pompą do bojlera nie ma zaworu odcinającego, bo w razie wymiany pompy lub zaworu zwrotnego nie trzeba będzie spuszczać wody z wężownicy bojlera. Zawór możesz wstawić tuż przed wejściem rury zasilającej do wężownicy (pozioma rura).
  • Poziom 9  
    Poprawiony

Dodane zawory zwrotne za pompami obiegowymi
    Zawór spustowy na bojlerze

Dodano po 2 [minuty]:

I dodano zawór odcinający na zasilaniu bojlera
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Teraz jest dobrze, ale nie wiem czy filtr na C.O i do zasilenia CWU przed pompami jest celowo do góry nogami czy tak poprostu Ci się narysowało?
  • Poziom 28  
    Jest jeszcze jedna rzecz do poprawienia. Nazwa tematu :)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    W dalszym ciagu w schemacie nie ma zaworu spustowego w bojlerze na rurce zimnej wody. Bez tego zaworu bedziesz latał ze szmatą i miska w razie wymiany anody magnezowej w bojlerze i w innych przypadkach obsługowych bojlera.
  • Poziom 9  
    Przeniesiony zawór spustowy 37
    Odwrócone filtry ciał stałych 5 i 6
    Nazwy tematu nie dało się zmienić :D

Mam nadzieję, że już schemat jest dopracowany?
    Dziękuję Panowie sam tego bym nigdy nie rozrysował jak należy.
  • Poziom 38  
    Jak zauwazylem to starasz sie wniesc poprawki sugerowane przez moich poprzednikow, (nie sprawdfzalem tresci), ale jedno co mi przychodzi od razu na mysl, to wydajnosc butli gazowej LPG.
    Otoz, pracujac kiedys w Portugaqlii, mialem mozliwosc praktycznego sprawdzenia zasilania kotla gazowego z butli LPG.
    Efekt byl taki ze aby uzyskac odpowiednia temperature na podgrzewaczu, trzeba bylo podkrecic mu czujnik temperatury, a w efekcie wiecej gazu pobieral z butli.
    Moja pierwsza kapiel skonczyla sie wyjsciem z wanny i sprawdzeniem kotla, a w dalszej konsekwencji butli LPG, ktora jak sie okazalo (bylo ich dwie razem podlaczone) nie wydolily zapotrzebowaniu kotla.
    Teraz biorac pod uwage temperatury panujace w Portugalii i w Polsce, to wychodzi na to ze powinienes miec do tego systemu podlac zone min. 2 butle i nie jak ja mialem w Portugali 2, 13 kg sredniej wielkosci butle, a 2 duze 47kg butle.
    Mimo ze gaz odparowuje dosc szybko w duzych butlach, wspomagany temperatura zewnetrzna, to jednak mimo wyzszych temp. w Portugalii, takie 2 sredniej wielkosci butle nie nadazaly z wydajnoscia parowania i temperatura otoczenia z wymaganym przez kociol zapotrzebowaniem.
  • Poziom 9  
    Dzięki :)
    Mam tylko takie pytanie, czy naczynie wzbiorcze może być w piwnicy tuż obok pieca??? Czy musi być wyżej niż poziom grzejników??? Bo cała ta instalacja będzie w piwnicy i tam jest dosyć nisko, a nie chciałbym w pokoju mieć naczynia przy suficie :) Jak to mogę pogodzić?

Dodano po 3 [minuty]:

2 butle LPG 11kg spięte razem reduktorem mogą wystarczyć do przepływówki???