Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Profile do Reeco RA-250e, porady odnośnie temperatur

kubaki 31 Maj 2013 21:30 1095 1
  • #1 31 Maj 2013 21:30
    kubaki
    Poziom 10  

Witam!

Od niedawna zacząłem pracować na stacji lutowniczej z firmy Renex, Reeco RA-250e plus podgrzewacz (duży, na większe płyty główne), dodatkowo stacja Pace ST50.

Jestem początkujący w układach BGA i mam następujące problemy.

Jak prawidłowo mierzyć i przyklejać termopary? Sposób podany przez gościa z firmy to:
    jedną włożyć pod układ, drugą przykleić na laminacie z góry płyty. Następnie grzać płytę ustawiając dolny heater na około 140 st, góra profil tak, żeby osiągnąć w 3 fazie temperaturę około 240 st jeśli bezołów i 225 jeśli ołów. Dysza opuszczona na wysokość około 1-2 mm nad powierzchnią laminatu.

Efekty są takie tego sposobu, że przegrzewam układ (na kompie odczyt temperatury z pod układu i tak mam w ostatniej fazie około 240st) i mimo tego, że delikatnie pływa, nie idzie go podnieść podciśnieniem do góry, delikatne podważenie powoduje uszkodzenie padów, z tego co sam doczytałem, w ten sposób nie należy ani przyklejać termopar, ani ustawiać temperatur.

Drugi sposób z innego wątku na tym forum to:
    przykleić jedną termoparę pod spodem, mniej więcej na środku płyty, a drugą około 1mm od układu, ustawić dolny heater na 240st i górą dogrzewać. Wszystko fajnie, udało mi się osiągnąc 252st na termoparze przy układzie, temperatura płyty z termopary pod spodem około 200st, układ lekko pływał ale dopiero złapanie go pęsetą pozwoliło go unieść (oczywiście wystąpiły uszkodzenia padów).

Bardzo proszę o pomoc i porady jeśli ktoś posiada ten sam sprzęt (wiem że opinie są różne itp ale wiem że da się nim robić płyty notebookowe), ewentualnie pracował na nim i podpowie jak prawidłowo do niego podejść.

Ewentualnie jeśli ktoś posiada swoje profile to też byłbym bardzo wdzięczny, ponieważ nigdzie nie ma gotowych do ściągnięcia.

Jeśli temat jest w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie bo nie wiedziałem gdzie można go rozpocząć.

• #2 31 Maj 2013 23:54
    raddeon
    Poziom 19  

Witam nie używam tej stacji a stacji IR i po pierwsze masz jakieś dziwne temperatury ja mam termoparę pod spodem płyty od podgrzewacza i grzeję ją do ok 190oC dla bezołowiu górą dogrzewam do 220 a w końcowej fazie 225oC. termopara górna jest ok 1mm od układu. Po za tym dobry profil musisz stworzyć sam dla swojej stacji najlepiej przez ćwiczenia na uszkodzonych płytach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME