Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody Twister 4,4KW

31 Maj 2013 23:01 6576 10
  • Poziom 9  
    Witam dostałem elektryczny przepływowy podgrzewacz wody Twister 4,4KW chciałem zamontować go na działce rekreacyjnej i tu moje pytanie czy oby taki podgrzewacz nie sfajczy przewodów dodam że jest podłączonych do tej sieci jeszcze 5 innych działek podaje statystykę owego podgrzewacza
    https://obrazki.elektroda.pl/1613826500_1370032924.jpg
    Chciałem jeszcze nadmienić że w domu mam bezpieczniki 16A i po włączeniu nie wybiło.A na działce mam 10A w domku, w skrzynce u sąsiada jest 16A a dalej jest 25A a w budynku rady to już nie wiem pisze jak biegnie sieć .Ja myślałem nad zmianą u siebie na 16A a u sąsiada na 20A.
    Dodam jeszcze że sąsiad mówił że instalacja jest w opłakanym stanie nie mówię tu o mojej co idzie do skrzynki sąsiada tylko dalej ale sąsiad ma spawarkę transformatorową tylko informuje mnie żebym nic wtedy nie włączał jak korzysta. Co myślicie o tym a może jakoś się da zmniejszyć moc oczywiście nie wymieniając grzałki.Nie wiem proszę o pomoc. A schemat sieci wygląda tak z mojego domku do sąsiada tam jest skrzynka i dalej ja sąsiad i jeszcze jedna osoba mało bywająca na działce zresztą sąsiad też za wiele nie przebywa , do następnej skrzynki tam jest 25A bezpiecznik oczywiście też rozdzielone na każdego tam jeszcze dochodzą dwa domki ale tylko jeden cały czas coś robi :) to już chyba tyle dalej idzie już do budynku należącego do ROD
  • Poziom 35  
    Moc 4,4kW w przypadku zasilania jednofazowego to natężenie prądu 20A!!! W takim wypadku podgrzewacz musiałby być zabezpieczony bezpiecznikiem 20A, przewody dostosowane do obciążenia prądem 20A i w tymże obwodzie nie mógłby już być podłączony żaden odbiornik energii elektrycznej (gdyż ta moc to pełne 20A). Co więcej, typowa wtyczka jednofazowa i gniazdko jednofazowe jest przewidziane na obciązenie do 16A, czyli podgrzewacz musiałby być podłączony w specjelnej puszce przez elektryka, lub trzeba szukać odpowiedniego gniazda i odpowiedniej wtyczki na dużą moc (istnieją takie gniazda i wtyczki jednofazowe, ale bardzo rzadko spotykane). Dziwi mnie, że w domu nie wybiło bezpiecznika 16A. Oznacza to, że albo podgrzewacz nie ma tyle mocy (16A to ok. 3,5kW), albo bezpiecznik ma większą wartość (jeśli jest topikowy, to może był "watowany" lub naprawiany" domowym sposobem, jeśli automatyczny - może mieć wadę). Bezpieczniki automatyczne po przekroczeniu natężenia reagują na ogół szybciej niż topikowe. Pamietam, że w meiszkaniu miałem kiedyś 10A na wzystkie gniazda i 10A na światło (na światło 10A to nawet więcej niż trzeba, na gniazda - zbyt mało). Po kupnie pralki automatycznej (wówczas polska BIO, moc 2260W) było tak, że gdy pralka szła już nawet na prawnie o temp. 50 stopni + jednocześnie lodówka (lodówki się nie wyłącza z gniazdka) - bezpiecznik wywalał po ok. 20-30 minutach pracy pralki. Dopiero jak (poporozumieniu się z osiedlowym elektrykiem) zmieniłem bezpiecznik na 16 A, skończyły się problemy (to był bezpiecznik automatyczny - wkręcany, czyli taki, który można wmontować na miejsce topikowego). Obecne bezpieczniki automatyczne (te płaskie, montowane na szynie przez elektryków) działają szybciej.
  • Poziom 9  
    Bezpiecznik na pewno dobry w mieszkaniu bo jak włączę czajnik i np zmywarkę to mi go wywala mówię o mieszkaniu, a może jak dam mniejsza temperaturę bo nie potrzebuje gorącej bardzo wody tylko takiej by umyć ręce talerze to mniejszy pobór prądu będzie ?
  • Poziom 35  
    Przepływowy elektryczny ogrzewacz wody o mocy 4,4kW nigdy nie zapewni gorącej wody. Będzie tylko ciepła woda o małym strumieniu (podgrzewacze 3,5 kW dają ledwo ciepłą wodę o bardzo małym strumieniu). Dla porównania, gazowa terma kuchenna (czyli mała - dziś ich nie produkują, gdyż nie wolno montować ich tam, gdzie nie ma ciągu spalinowego), to moc cieplna 8,7kW (dla polskiej termy), piec łazienkowy - 17,4-23,6kW (są nawet i większe, ok. 30kW). Wystarczy porównać. Nie ma możliwości, by moc 4,4kW ogrzała bieżącą wodę do gorącej, dlatego też produkuje się o wiele silniejsze podgrzewacze przepływowe - nawet ok. 18kW, ale muszą mieć zasilanie trójfazowe i dostosowaną instalację elektryczną do takich obciążeń (tylko tak silne podgrzewacze zapewnią komfort użytkowania ciepłej wody porównywalny z Junkersem).
  • Poziom 9  
    Wiem co mówisz bo w mieszkaniu mam gazowy 18 KW tylko ja nie chce podnosić tylko opuścić zależy mi na instalacji na działce nie chcę by z mojego powodu przewody w ziemi uległy zniszczeniu słyszałem coś o montowaniu diody ale jak to zrobić i jaka ma być ta dioda hmm ? może ktoś coś podpowie
  • Poziom 32  
    Ryzyko przepalenia instalacji jest spore. Wtedy koszty naprawy mogą być sporo większe. Dlago rozważ zwykły bojler. Da większy komfort cieplny.
    Do czego chcesz używać tej wody ?
  • Poziom 9  
    do mycia rak i talerzy jakiegoś mięska na grilla
  • Poziom 35  
    gentlay napisał:

Wystarczy podgrzewacz pojemnościowy - z powodzeniem 20-litrowy. Moc będzie miał (w zależności od producenta) 1200-1800W (na ogół 1500W).
  • Poziom 32  
    gentlay napisał:

Kup tani ogrzewacz pojemnościowy bezciśnieniowy (obsługuje tylko jedną, połączoną z ogrzewaczem baterię) o mocy góra 2kW. Instalację na działce daj do obejrzenia jakiemuś dobremu elektrykowi bo szkoda by przez szajs zginął ktoś z twojej rodziny myjąc ręce.
  • Poziom 9  
    Zle mnie zrozumiałeś u mnie na działce instalacja jest ok tylko kabel który idzie do mnie nie jest za dobry, a odpowiedz kup tani ogrzewacz jest jak dla mnie bezsensu skoro mam chce jakoś zmniejszyć mu moc grzałki to wszystko i takie pytanie zadałem no ale nic temat można chyba zamknąć jako nie rozwiązany niestety :(
  • Poziom 42  
    Moc oddawana przez grzałkę można dość łatwo ograniczyć do powiedzmy 1.5kW. Są regulatory mocy. Najprostsze typu "ściemniacz" można kupić za kilkadziesiąt zł.
    Jednak równocześnie z mocą grzałki trzeba by ograniczyć przepływ aby woda była dogrzana. Najprawdopodobniej zadziałają wtedy zabezpieczenia samego podgrzewacza lub się w ogóle nie uruchomi!
    Jak nie masz tej świadomości, to znaczy, że nie masz na tyle wiedzy aby zmienić bezpiecznie konstrukcję ogrzewacza. Dlatego rady kolegów wskazywały na podgrzewacz pojemnościowy i były przychylne(!).
    W tych warunkach nie ma szans na wykorzystanie tego podgrzewacza. Musisz szukać innego rozwiązania.

PS.
    Kolego Zbigniew Rusek. Widać, że masz blade pojęcie o celu stosowania bezpieczników i o zasadzie ich działania, więc nie doradzaj. Twoje rady mogą doprowadzić do przykrych o ile i niebezpiecznych skutków dla osób je stosujących.
    Abyś się "nawrócił" radzę przeanalizować karty katalogowe bezpieczników rożnych producentów (i różne ich typy!) a w szczególności charakterystyki zadziałania. Są to wykresy czas-prąd. Wtedy zrozumiesz dlaczego nie "wywala" bezpiecznika 10A gdy pobierany jest prąd 16A. Podobno jesteś naukowcem...