Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka IGNIS AWF 505 - skacze podczas wirowania

aqrat 01 Cze 2013 01:15 5247 7
  • #1 01 Cze 2013 01:15
    aqrat
    Poziom 14  

Witam!
    Po przeczytaniu paru informacji (Dla moderatorów: WSZYSTKICH postów dotyczących tego modelu) okazało się, że brak mi podstawowej wiedzy na temat budowy pralki. Moja ma już kilkanaście lat, ale do niedawna nie miałem z nią żadnych problemów. Jakiś czas temu zaczęła skakać po podłodze, jakby chciała wyjść z łazienki, ale dało się z tym żyć. Ale to rzucanie bębnem spowodowało ostatnio zerwanie mocowania jednego z amortyzatorów, zrzucenie z pompy tej białej rury z takim jakby kominem, przez którą odpływa woda ze zbiornika (Swoją drogą - do czego służy ten komin? Odpowietrzenie?) i w rezultacie zalanie domu. Bo z obserwacji moich wynika, że pralka sobie pobierała wodę, większość tej wody podczas właśnie pobierania uciekała sobie na zewnątrz przez tą rurę i zanim nie pobrała do wystarczającego poziomu (Jakiś czujnik, bo chyba nie czas otwarcia zaworu?), to bardzo dużo litrów musiała wylać na podłogę sądząc po wyglądzie ścian i sufitów na dwóch kondygnacjach poniżej. A to już się stało bardzo upierdliwe. Ten amortyzator zamocowałem bezpiecznie i mocno - wytrzyma chyba dłużej, niż pozostałe trzy, ale skoro urwała jeden, to może urwać następny i dlatego chyba trzebaby jednak zrobić coś z tym skakaniem. Amortyzatory chciałem wymieniać, ale to bardzo prosta konstrukcja - porównałem swój z nowym w sklepie i stwierdziłem, że to nic nie da. Sprężyna cała, opór przy rozciąganiu taki sam - amortyzacja na zasadzie tarcia, więc chyba nic by nie dała wymiana. Ale doczytałem się do czegoś, co się nazywa krzyżakiem bębna. Wcześniej myliłem to z kołem pasowym, ale teraz juz wiem, że to zupełnie coś innego i że czasem się rozlatuje i że może powodować właśnie takie objawy. Dlatego teraz dwa pytania. Pierwsze: Czy nie mylę się twierdząc, że Ignis AWF 505, to tyle, co chińska wersja Whirpoola AWG 680? Takiego Whirpoola widziałem u kolegi - wizualnie poza nazwą dokładnie to samo, co moja, rocznik zbliżony, a wiruje sobie bardzo spokojnie i nigdy nie był naprawiany. Co więcej - części zamienne do Whirpoola łatwiej znaleźć, niż do Ignisa. I drugie pytanie: Czy biorąc pod uwagę, że pompka pracuje prawidłowo, wodę wylewa równym, silnym strumieniem, wszystkie cztery amortyzatory trzymają się mocno, nie są jakieś poluzowane, betonowe obciążniki tak samo, łożyska chyba są w porządku, bo podczas kręcenia ręcznie kołem pasowym zero zacięć, oporów czy zgrzytów, wirowanie na pusto jest ciche i powoduje tylko lekkie wibracje, a z ładunkiem bęben tłucze o obudowę (Co ciekawe - rzuca nim nie prostopadle, a raczej równolegle z osią obrotu) i pralka skacze po całej łazience i prawie wyrywa kabel z gniazdka - mogę w miarę pewnie stwierdzić, że ten krzyżak, w moim przypadku chyba trójramienny - jest pęknięty, czy gdzieś poluzowany? Czy nie rozbierając zbiornika mogę to jakoś sprawdzić? I mając na uwadze moją znikomą wiedzę - jeśli nie krzyżak, to co jeszcze może być powodem takiego skakania?
    Z góry dzięki za odpowiedzi, tylko prosiłbym o jakieś konstruktywne i od kogoś, kto rzeczywiście ma wiedzę na ten temat lub wygrał kiedyś w podobnej walce. Jeśli miałoby to być nabijanie sobie punktów odpowiedzią typu: Wymień amortyzatory - bez uzasadnienia, to lepiej dać sobie spokój.
    Dzięki, pozdrawiam.

Dodano po 54 [minuty]:

Odnośnie pierwszego pytania - to chyba jednak nie AWG 680, tylko inny model Whirpoola. Podpytam wspomnianego kolegę i sprostuję.

0 7
  • #2 01 Cze 2013 23:32
    sjbar
    Poziom 13  

A sprawdzałeś czy jest wypoziomowana, czy pewnie stoi na wszystkich nóżkach (być może jedna nóżka przerdzewiała i odpadła lub wypadła jakaś podkładka). To jest większość przyczyn "chodzenia" pralki po łazience.

0
  • #3 02 Cze 2013 00:46
    aqrat
    Poziom 14  

Ale to jest raczej nie ta generacja. Wydaje mi się, że to poziomowanie ma znaczenie raczej przy tych nowszych, w których jest więcej amortyzatorów najczęściej z podanymi parametrami, prądniczka tachometryczna przy napędzie i to powolne rozpędzanie wirowania, żeby się wsad ułożyl. Ignis AWF 505 ma trzy punkty podparcia, z czego jednym jest kółko transportowe, bez żadnej regulacji. Biorąc pod uwagę brak regulacji i to, że trzy punkty dowolnie rozmieszczone w przestrzeni zawsze leżą w jednej płaszczyźnie - poziomowanie chyba nie ma tu większego znaczenia. No chyba, że się mylę i znowu objawia się u mnie brak podstawowej wiedzy, to proszę mnie sprostować :-)
    Dzięki za zainteresowanie.

0
  • #4 02 Cze 2013 12:55
    skryn
    Admin grupy AGD

sjbar napisał:
    A sprawdzałeś czy jest wypoziomowana, czy pewnie stoi na wszystkich nóżkach (być może jedna nóżka przerdzewiała i odpadła lub wypadła jakaś podkładka). To jest większość przyczyn "chodzenia" pralki po łazience.

Jak nie wiesz, o czym piszesz, to nie pisz wcale. Ta pralka posiada dwie nieregulowane stopki plastikowe z przodu oraz kółko z tyłu. Więc nie wymaga jako tako poziomowania. Zawsze będzie stała stabilnie, tylko niekoniecznie poziomo... :)

aqrat napisał:
    Czy nie mylę się twierdząc, że Ignis AWF 505, to tyle, co chińska wersja Whirpoola AWG 680?

Nie chińska, a Whirlpoolowska. I nie AWG 680, tylko AWG 650.

aqrat napisał:
    Amortyzatory chciałem wymieniać, ale to bardzo prosta konstrukcja - porównałem swój z nowym w sklepie i stwierdziłem, że to nic nie da. Sprężyna cała, opór przy rozciąganiu taki sam - amortyzacja na zasadzie tarcia, więc chyba nic by nie dała wymiana.

Jak wymienisz cztery sztuki na nówki, to problem zniknie.
    Poza tym, tam nie ma żadnego krzyżaka, tylko flansze.
    Poczytaj na temat AWG681 (najpopularniejszy model Twojej babci kopii Ignisa). Jest tego pełno u nas jak i w sieci.

0
  • #5 04 Cze 2013 23:33
    agdrtv
    Poziom 15  

Witam, taki objaw powoduje przytarty lub zatarty jeden z amortyzatorów

0
  • #6 06 Cze 2013 12:39
    aqrat
    Poziom 14  

Myślicie, że dałoby radę zlokalizować, który to by był uszkodzony? Pewnie trzebaby wszystkie po kolei wyjmować i sprawdzać, bo jak tak potelepię całym tym zbiornikiem, to jakby wszystkie zachowywały się tak samo. Skryn - a żeby wymienić wszystkie za jednym razem, to tak żeby było zgodnie z zasadami, czy może sugerujesz, że wszystkie mogą być po prostu zużyte w sposób, którego raczej tak na oko nie zauważę? Nie wiem - jakoś nieznacznie wyciągnięte sprężyny, czy może zmniejszony opór? No bo jednak komplet raczej się w stówie nie zmieści.

0
  • #7 06 Cze 2013 18:19
    skryn
    Admin grupy AGD

aqrat napisał:
    No bo jednak komplet raczej się w stówie nie zmieści.

Nie zmieści się. Gdyby były oryginalne, to byś się za głowę złapał (cena) i dawno oddał sprzęt do utylizacji.
    A w ogóle dostaniesz gdzieś jeszcze takie nowe amortyzatory? Nigdzie ich nie ma. Na stanie nie posiada żadna hurtownia. Chyba, że któraś posiada stare zapasy.

Pralka IGNIS AWF 505 - skacze podczas wirowania

Firma Whirlpool już dawno zakończyła ich produkcji, jako części zamiennej. Nie zmienia to faktu, że Ignis, to to samo, co Polar lub inny Bauknecht. Właściciel marki jest jeden.
    Może Chińczycy wystąpili przed szereg z podróbkami tychże?

0