Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scenic 1.9 DCI 2002r - Scenic 1.9 dci 2002 - brak wskazania temperatury silnika

tony78 01 Jun 2013 10:03 6624 11
 • #1
  tony78
  Level 10  
  Witam

  Na forum zauważyłem kilka podobnych tematów, jednak takiego pasującego dokładnie do mojej sytuacji nie mogłem ze swoim przypadkiem powiązać, dlatego założyłem nowy temat. Nie rozpisując się opiszę na szybko mój problem:

  1. Brak wskazania temperatury na tablicy w aucie ( wymieniono czujnik temperatury cieczy na termostacie, gdyż na poprzednim zdarzało się, że na chwilę temperatura była, ale było to czasem kilka minut a później znowu wskazówka w położeniu zerowym – wymiana czujnika problemu nie wykazała – dodam czujnik 4-pinowy)
  2. Nie włącza się wentylator na chłodnicy mimo że temperatura silnika wzrasta dość znacznie – nie załącza się nawet po włączeniu klimatyzacji.


  W dniu dzisiejszym auto wpięte było na komputerek na którym wskazanie temperatury było 88 stopni. Podczas testu wentylatora chłodnicy – działał poprawnie na 1 jak i na 2 biegu. Innych błedow komputer nie pokazywal. Cóz to takiego może być.

  Auto:
  Scenic 1,9 DCI – 2002
  klimatyzacja manualna
 • #2
  andrzej20001
  Level 43  
  Temperatura włączenia raczej coś ok. 100st to trzeba było poczekać.
 • #3
  tony78
  Level 10  
  grzaliśmy jeszcze dłużej po odłączeniu komputera - raz obrotami a dwa to włączyłem klimatyzację - zero efektu
 • #4
  autoas
  Level 42  
  tony78 wrote:
  dwa to włączyłem klimatyzację

  Tu akurat go chłodziłeś...
 • #5
  tony78
  Level 10  
  czyli włączenie klimatyzacji chłodzi również silnik?? gdzieś wyczytałem, że właśnie załączając klimę powinien się również włączyć wentylator. Dlatego pisze tutaj na forum i pytam się by właśnie zasięgnąć wiedzy na ten temat
 • #6
  andrzej20001
  Level 43  
  Powinien po wzroście ciśnienia i temperatury w układzie klimatyzacji.Nie od razu sie włączy w każdym aucie.Jeśli sterownik widzi temperaturę i w teście wykonawczym załączy wiatrak to trzeba było go potrzymać na obrotach i obserwować temperaturę jaką widzi sterownik.
 • #7
  tony78
  Level 10  
  a brak wskazania temperatury na wskazniku w aucie??
 • #8
  autoas
  Level 42  
  tony78 wrote:
  gdzieś wyczytałem, że właśnie załączając klimę powinien się również włączyć wentylator.

  Chyba nie do końca cię zrozumiałem...to znaczy, że po włączeniu klimatyzacji też nie włączył się wentylator?
 • #9
  tony78
  Level 10  
  tak po włączeniu klimy wentylator nie działał na chłodnicy...to chyba troszkę zaburza wszelkie inne tezy...
 • #10
  autoas
  Level 42  
  Trzeba szukać usterki w instalacji, trzeba zasymulować różne temperatury i wtedy sprawdzić co "zrobi" sterownik...trzeba obserwować co z ciśnieniem w klimatyzacji...
 • #11
  tony78
  Level 10  
  chyba to jednak ja wprowadziłem w błąd...z tą klimatyzacją to było właśnie inaczej...chyba nie zrozumiałem się z mechanikiem. Otóż wentylator faktycznie załącza się w trakcie jej pracy... a z tym dogrzaniem silnika to było włączenie dodatkowego nadmuchu ciepłego powietrza w aucie...tak, że wracamy chyba do punktu wyjścia. Przepraszam za zamieszanie, ale tak to jest jak się człowiek nie zrozumie do końca z mechanikiem ;-) nie dawało mi to spokoju i poszedłem sprawdzić ;-) boje się jeździć autem po miescie zeby czasem nie przegrzać silnika