Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil ZGN 200-8-549 - Subwoofer stracił moc

xxxbonzai 01 Jun 2013 20:52 2793 8
    xxxbonzai
    Level 9  
    Witam.

Mam zestaw 2 kolumn Tonsil ZG30C201 + subwoofer także tej samej firmy ZGN 200-8-549.

Całość podpięta jest pod wzmaka JVC AX-1. Wydaje on z siebie dziwny dźwięk jakby bzyczenia gdy chodzi, ale jakoś się już do tego przyzwyczailem. Choć jakby tego nie było bardzo byłbym zadowolony, zwłaszcza podczas oglądania filmów.

Sprzęcik kupiłem od znajomego, który mi go podłączył itd.
    Całość naprawdę świetnie chodziła do czasu, aż moja kobieta zapchala jeden z wylotów powietrza subwoofera jakimiś ubraniami :D. Po jakimś czasie zaczął charczeć i zaniosłem go do naprawy w Krakowie.

Gość powiedział, że poszedł jeden z głośników. Sprzęt został naprawiony.
    Po tej naprawie coś mi juz nie pasowało w tym sprzecie (subwoofer). Bas nie byl juz taki gleboki i tak jakby juz nie dostawal tyle mocy oraz tak nie odcinalo ladnie dla niego basu.

Przed naprawą wszystko chodziło naprawdę rewelacyjnie. Jak się ogladało film czy słuchało muzyki (99% czasu wzmak chodzi na AUX i wszystko leci z kompa) to wgniatało w fotel jakością i mocą dźwięku. Kto by nie przyszedł to był pod wrażeniem. To jest oczywiscie moja subiektywna ocena, na pewno mozna lepiej.

Próbowałem różnych opcji podłączenia i nic. Subwoofer już po prostu tak nie hula jak kiedyś :/ Nagłaśniam niewielki pokój 8 m2.

Czy ja to wszystko dobrze połączyłem ? Znalazłem taki opis podłączenia na forum:

Quote:
    "....do wzmacniacza podłączamy woofer do lewego i prawego kanału a do woofera podłączamy kolumny które służą jako satelity,z tyłu woofera są dwa wejscia i dwa wyjscia...

Podłączenie do JVC-AX-1:

ZGN 200-8-549:

Lewy głośnik:

Prawy głośnik:

Jestem prawie zupelnym laikiem, ale chyba wszystko jest dobrze popodłączane ?

btw... dwa dni temu załatwiłem na nowo suba, tym razem trochę za bardzo przesadzając z głośnościa i znowu harczy 1 głośnik.
    Znacie jakiś sprawdzony punkt w Krakowie, bądź też osobę co mogłaby to naprawić ? Drugi raz do tamtego typa sprzętu nie zawiozę :/ jakoś mu nie ufam :D

Jakby ktoś mial jeszcze inne ciekawe rady co do tego zestawu lub jego tuningu to chętnie wysłucham.
  • Helpful post
    fresh_21
    Level 11  
    Wydaje mi sie ze ten gośc dał ci zwykły głośnik średnio tonowy a ten co miałeś to był nisko tonowy. Koleś nie miał nisko tonowego wiec dałto co miał .. proste a ustawienie wydająsie na poprawne ale przewody to masz fatalne weżdaj tam coś lepszego w castoramie kupisz fajne przewody głośnikowe beztlenowe ninimum 2.5 ;) zagra to zdecydowanie lepiej !!!
  • Helpful post
    MercuryFenix
    Level 10  
    Czy dobrze widzę że podłączyłeś ZG30C zwykłymi przewodami telefonicznymi ? :D
    xxxbonzai
    Level 9  
    Mowił, źe zamawiał ten tonsilowski gdn 20/80, bo siedza tam takie dwa, ale czy to na pewno jest w środku ? :D To tego się nie dowiem, bo obudowa jest niestety klejona na maksa.

Przewody są jakie są :D Miałem takie od początku i tak cały zestaw hulał aż miło. Myślałem że coś źle podłączyłem po naprawie, ale jednak nie... Kupię jakieś nowe na pewno bo aż wstyd przez "F".

Od paru dni sub znowu pierdzi. Kumpel wpadł z mp3 drum 'n bass i testował zestaw. Jakieś dwa dni jeszcze działało normalnie. Później coraz bardziej pierdział sub. Dzisiaj przy oglądaniu filmu to prawie non stop furczał 1 głośnik z subwoofera.

No i nadal szukam kogoś kompetentnego w Krakowie, kto nie zedrze kasy, a zrobi elegancko z subem.
    MercuryFenix
    Level 10  
    Hmm, skoro charczy, tzn że cewka jest upalona, lub haczy o magnes, i trzeba ją wycentrowac

Z odrobiną czasu, zrobisz to własnoręcznie i po taniemu ;)
    Przemmeekk
    Level 18  
    A może sam wyciągniesz głośnik z suba, zamówisz taki sam, przylutujesz przewody i wkręcisz? Będziesz wiedział co montujesz i tak wyjdzie to najtaniej, a to nie jest żadna filozofia. Wykręciłbym też ten nowy głośnik co Ci ten pan w naprawie zamontował i sprawdził co wykombinował. Może po prostu musi się jeszcze wygrzać?
    xxxbonzai
    Level 9  
    Wszystko ładnie, pięknie. Ja pewnie mógłbym to zrobić np. z waszą pomocą. Wklejać foty na bieżąco i robić po kolei co trzeba. Na pewno byłoby to ciekawe doświadczenie naprawić sobie własnoręcznie suba, co mnie kusi :D Ale nie wiem jak by to wyszło w praktyce. Czy bym nie narobił więcej szkód niż by było z tego korzyści (np. tak rozkleil pudło, żeby sie później już do niczego nie nadawało :D).

Dziwne jest to, że jak sobie puszczę np. nutę i skręce potencjometr na wzmaku centralnie na prawo. To chodzi prawy głośnik (czyli chociaż tyle jak powinno :D), lewego niemalże nie slychać, ale sub... oO. Miodzio. Odżywa. Prawy też chodzi z dużą mocą. Bas z suba ładnie się rozchodzi po pokoju... lekko harczy ten 1 głośnik w subie. Prawie niewyczuwalnie. Chyba od drgań (?)

Zupełnie inna sytuacja jak przekręce gałkę w lewo. Coś w subie furczy jak szalone, a lewa kolumna chodzi jakby nie mogła. Duuuużo gorzej niż prawa, gdy potencjometr jest skręcony na maksa w prawo.

No i o co tu chodzi ? :/

Jeśli chodzi o naprawę to mogę się jej podjąć kolo 20, bo wtedy przypada matki boskiej pieniężnej i będę mógł ruszyć z naprawą jc. Do tego czasu fajnie by było wiedzieć na czym sie stoi i co można zrobić.
    qlimax2013
    Level 12  
    To nie jest podłączone kablami głośnikowymi czyli przenosi mniejszą moc i co za tym idzie to mniejszy bas zainwestuj w nowe kable i spróbuj wtedy.
    xxxbonzai
    Level 9  
    Tak też zrobię już za parę dni.

Musi być dobry odsłuch z seta np. z imprezy na którą się wybieram a masz ją w nicku :D

Zostaje jeszcze najważniejsza sprawa naprawy suba w Krakowie. Na pewno będę chciał się dowiedzieć co tam było robione przy ostatniej naprawie. Czy naprawiający coś nie nakombinował.