Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie spawarki inwertorowej napięciem stałym.

artha 04 Kwi 2015 13:32 7653 45
  • #31 04 Kwi 2015 13:32
    Staszek49
    Poziom 34  

Jak już wcześniej zauważono ten agregat to podróba chińska, o mocy rzeczywistej ok. 2,5 KW. Odkupiłem od gościa taki wynalazek jako złom, gdyż po podłączeniu małej betoniarki uszkodził agregat, a mnie potrzebny był tylko silnik (też podróbka). Uzwojenie oczywiście wykonane z aluminium. Waga agregatu już wskazuje, iż parametry agregatu są znacznie zawyżone. Można go używać do świecenia, ale trzeba uważać, aby go nie przeciążyć. Ponadto każdą fazę należy równomiernie obciążać, aby nie uszkodzić uzwojeń prądnicy. Mój nabytek miał AVR.

• Arrow Multisolution Day
  • #32 04 Kwi 2015 16:03
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Nawiązując do powyższych teorii .... są spawarki, które bez problemu można zasilić prądem stałym w ilości 250V - 350V warunkiem jest aby wentylator był zasilany z wtórnego zasilacza oraz jeśli to tig to elektrozawór też nie może być zasilany ze zmiennego. Sprawdzone na próbę i wszystko działa jak trzeba.

• Arrow Multisolution Day
  • #33 04 Kwi 2015 16:29
    SQ5AZP
    Poziom 26  

@WójcikW!
    Z tym problemem (Jak zrobiono) - proponuję zwrócić się do producenta.
    Może odpowiedzą.
    Faktem natomiast jest, że na zapytanie o taki a nie inny sposób użytkowania (zasilanie z sieci lub przenośnego generatora) otrzymaliśmy listę dosłownie 3 modeli spawarek, które są dostosowane do takich warunków zasilania.
    ---------------
    @ Bestler!
    Aj waj DC superstar... :D
    Spróbuj zasilić w ten sposób spawarkę kemppi minarctig evo 200 minarcmig 180 adaptive czy MasterTig MLS 2300 (pierwsze jakie przyszły mi do głowy). Nie wspominam o innych, większych źródłach... :D
    I wyobraź sobie, że identyczne ograniczenia wykazuje ponad 60% modeli spawarek inwertorowych (tych o większych możliwościach, innych metodach spawania niż MMA).
    I na pewno nie chodzi tu o... wiatraczek czy też... zaworek.

• #34 04 Kwi 2015 17:04
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #35 04 Kwi 2015 19:22
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Cytat:
    Szczerze to miałem na myśli spawarki typu dedra200

Zgoda 100%. :D
    - czyli takie, gdzie nie ma transformatorowych zasilaczy elektroniki sterującej i wiatraków zasilanych AC. Te ,,pójdą" na zasilaniu DC260-350V.

• #36 04 Kwi 2015 19:34
    WojcikW
    Poziom 38  

SQ5AZP napisał:
    ...Spróbuj zasilić w ten sposób spawarkę kemppi minarctig evo 200 minarcmig 180 adaptive czy MasterTig MLS 2300 (pierwsze jakie przyszły mi do głowy). Nie wspominam o innych, większych źródłach...
    Urządzenie nie jest w stanie rozpoznać czy zasilone jest z generatora spalinowego, napędzanego turbiną parową, turbiną wodną, wiatrakiem, oraz czy generator jest posadowiony na stałę czy ruchomy. Dla urządzenia ważne są parametry elektryczne na jego zasilaniu. Zasadnicza różnica między zasilaniem sieciowym a agregatem spalinowym jest moc źródła. Zasilanie z sieci elektroenergetycznej można traktować jak zasilanie z sieci sztywnej, z agregatu spalinowego jak ze źródła podatnego. W źródle podatnym napięcie może zmieniać się pod wpływem prądu odbiornika. I tak prądy niesinusoidalne (odkształcone) spowodują odkształcenie napięcia na generatorze. Dodatkowym zagrożeniem jest odbiornik pojemnościowy, bo generator może wpaść w zakres pracy niestabilnej. W tej publikacji są podane kryteria doboru agregatu. Z tabeli wynika, że dla urządzeń spawalniczych moc generatora powinna wynosić 200÷400% mocy urządzenia spawalniczego. Nie określono rodzaju urządzenia spawalniczego.
    http://www.generatory.pl/files/File/projektowanie/Agregaty_PEX_POOL_PLUS_dobor_agregatow.pdf
    SQ5AZP napisał:
    Cytat:
    Szczerze to miałem na myśli spawarki typu dedra200

Zgoda 100%. :D
    - czyli takie, gdzie nie ma transformatorowych zasilaczy elektroniki sterującej i wiatraków zasilanych AC. Te ,,pójdą" na zasilaniu DC260-350V.

Z DC zasilamy tylko kondensatory elektrolityczne, te zasilane bezpośrednio z 230V AC przez mostek prostowniczy, pozostałe elementy z AC.

• #37 04 Kwi 2015 19:45
    SQ5AZP
    Poziom 26  

No w dechę!
    Zero z rogami z czytania ze zrozumieniem. :D
    To co zacytowałeś dotyczyło wypowiedzi pod adresem Kolegi proponującego zasilanie spawarek DC.

Cytat:
    Urządzenie nie jest w stanie rozpoznać czy zasilone jest z generatora spalinowego, napędzanego turbiną parową, turbiną wodną, wiatrakiem, oraz czy generator jest posadowiony na stałę czy ruchomy.

Co nie oznacza, że nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku niestosowania się do zaleceń producenta.
    W swojej wypowiedzi podałeś pewne cechy, które ze względów konstrukcyjnych źródeł spawalniczych są istotną przeszkodą dla zasilania ich z generatorów mobilnych.
    Cytat:
    Zasilanie z sieci elektroenergetycznej można traktować jak zasilanie z sieci sztywnej, z agregatu spalinowego jak ze źródła podatnego. W źródle podatnym napięcie może zmieniać się pod wpływem prądu odbiornika. I tak prądy niesinusoidalne (odkształcone) spowodują odkształcenie napięcia na generatorze. Dodatkowym zagrożeniem jest odbiornik pojemnościowy, bo generator może wpaść w zakres pracy niestabilnej.

I pomimo to twierdzisz, że WSZYSTKIE ŹRÓDŁA SPAWALNICZE można zasilać z agregatów spalinowych.
    Jasne że można.... spalić źródło też w ten sposób łatwiutko (jeżeli nie przewidziano konstrukcyjnie takiej metody zasilania).

• #38 04 Kwi 2015 20:43
    WojcikW
    Poziom 38  

SQ5AZP napisał:
    No w dechę!
    Zero z rogami z czytania ze zrozumieniem. :D
    To co zacytowałeś dotyczyło wypowiedzi pod adresem Kolegi proponującego zasilanie spawarek DC...
    Ja czytam ze zrozumieniem, ten Kolega akurat zrobił to co jest tematem tego wątku. Proszę przeczytać tytuł: Zasilanie spawarki inwertorowej napięciem stałym. Na ten temat toczy się dyskusja, przy czym napięcie stałe jest z agregatu 3-fazowego po wyprostowaniu, obciążeniem mała spawarka jednofazowa inwertorowa. Jest oczywiste, że nikt przy zdrowych zmysłach nie zasili silnika AC wentylatora tej spawarki napięciem 300V DC. Nie przeszkadza to jednak by uruchomić taką spawarkę gdy zasilimy ten silnik napięciem 230V AC.
    SQ5AZP napisał:
    ...W swojej wypowiedzi podałeś pewne cechy, które ze względów konstrukcyjnych źródeł spawalniczych są istotną przeszkodą dla zasilania ich z generatorów mobilnych...
    Jest to tylko kwestia doboru agregatu odpowiedniej mocy (np. 400% mocy spawarki) i ewentualnie kompensacja mocy biernej pojemnościowej.

• #39 04 Kwi 2015 22:13
    jekab
    Poziom 23  

WojcikW napisał:
    est to tylko kwestia doboru agregatu odpowiedniej mocy (np. 400% mocy spawarki) i ewentualnie kompensacja mocy biernej pojemnościowej.

A gdzie tam będzie moc bierna pojemnościowa ? Dziwy jakieś

• #41 04 Kwi 2015 23:54
    jekab
    Poziom 23  

WojcikW napisał:
    Nie dla każdego dziwy.

Dziwy bo nie spotkałem się ze spawarką która obciąża zasilanie, mocą bierną pojemnościową.

Ciekawe jaka ?

• #42 05 Kwi 2015 00:22
    WojcikW
    Poziom 38  

Taka jak w temacie tego wątku.

• #43 05 Kwi 2015 15:06
    jekab
    Poziom 23  

WojcikW napisał:
    Taka jak w temacie tego wątku.

Nie ma szans by taka spawarka pobierała moc bierną pojemnościową.

Pobiera małą indukcyjną lub tylko czynną.

• #45 06 Kwi 2015 18:18
    jekab
    Poziom 23  

WojcikW napisał:
    Dlaczego nie ma szans?

No szansa jest .
    Kolega kupi sobie kondensator do kompensacji mocy biernej i podłączy równolegle do zasilania tej spawarki.

Będzie wtedy spawarka z takim dodatkowym kondensatorem ,która pobiera moc bierną pojemnościową.

• #46 06 Kwi 2015 20:24
    WojcikW
    Poziom 38  

artha napisał:
    Witam.
    Mam spawarkę Magnum MIG200 IGBT (jednofazową) i agregat prądotwórczy 5,5kW trójfazowy (aktualnie uszkodzony)...
    Zadałem sobie trud i znalazłem instrukcję spawarki, która jest tematem wątku:
    http://pako.sklep.pl/templates/images/files/1429/1395762268-mig-200-mmatig-digital.pdf
    Spawarka ma tekie parametry:
    Model MIG 200 MMA/TIG DIGITAL
    Napiecie zasilania 230 [V]
    Pobór mocy 6,3 [KVA]
    Współczynnik mocy Power factor 0,9
    Zabezpieczenie zasilania 20 [A]
    Trochę mi się kłóci to zabezpieczenie 20A z poborem mocy 6,3kVA.
    6300VA/230V=27,4A
    Pewnie krótki czas spawania przy maksymalnej mocy pobieranej powoduje, że bezpiecznik przetrzyma. Tak czy inaczej moc agregatu jest za mała.