Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie spawarki inwertorowej napięciem stałym.

01 Cze 2013 22:22 8325 45
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam spawarkę Magnum MIG200 IGBT (jednofazową) i agregat prądotwórczy 5,5kW trójfazowy (aktualnie uszkodzony).

Mam zamiar naprawić agregat i przeznaczyć go do "terenowego" zasilania spawarki.
    Problem polega na niewystarczającej mocy uzyskiwanej z jednego gniazda 230V agregatu.
    Czy da się zasilać spawarkę z 3 faz poprzez prostownik trójfazowy mostkowy?
    Czy wewnętrzny mostek (spawarki) prostowniczy wytrzyma ciągłą niesymetryczną pracę?
  • TermopastyTermopasty
  • Admin DIY, Automatyka
    Nie wytrzymuje bezpiecznik ?
    A czemu nie możesz na zmiennym zrównoleglić ?
    W spawarce na zmiennym też pracują niektóre rzeczy np. wiatrak, czasem zawór. Nie będzie to takie proste.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Faktycznie, zaćmienie umysłu, zapomniałem, że międzyfazowe jest wyższe.
    Może w takim razie dać trzy mostki jednofazowe i połączyć równolegle ich wyjścia?
    Napięcie powinno być jak z jednej fazy, jedynie częstość doładowania kondensatora filtrującego wyższa, a co za tym idzie również wydajność prądowa.
  • TermopastyTermopasty
  • Admin DIY, Automatyka
    artha napisał:
    Może w takim razie dać trzy mostki jednofazowe i połączyć równolegle ich wyjścia?

Zanim tak zrobisz, to rozrysuj sobie schemat prądnicy, dorysuj mostki i pomyśl co będzie jak połączysz minusy ze sobą... (albo plusy).
  • Poziom 12  
    Rozrysowałem i... nie widzę problemu, wyjaśnisz?
    Wydaje mi się, że będzie OK.
    Narysowałem tylko dwie fazy, ale trzecia nie powinna nic istotnego zmienić.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się, że nie koniecznie. Myślę, że prąd popłynie tak.

Przecież punkt 1 będzie miał w tym wypadku niższy potencjał niż punkt 2.
    Zakładam że jesteśmy w pierwszej ćwiartce sinusoidy, a faza R wyprzedza fazę S.

Oczywiście pewności nie mam, dlatego pytam na forum. :)

WojcikW napisał:
    Napięcie stałe można podać bezpośrednio na kondensatory z pominięciem mostka prostowniczego spawarki.
    - nie da się, spawarka jeszcze na gwarancji.
  • Poziom 12  
    Rozrysowałem chwilowe... wyszło, że nie miałem racji :(

Czyli zostaje tylko wymiana stojana w agregacie na jednofazowy.

Dziękuję za pomoc i "naprostowanie".
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Mam nadzieję, że trójfazowy sprzedam, a kupie jednofazowy.
    Przezwojenie to sama strata :), ale jeszcze nie sprawdzałem cen.

W międzyczasie sprawdziłem co padło w agregacie, to zimny lut na wyprowadzeniu uzwojenia wirnika do pierścienia ślizgowego. Stojan jest w porządku, wiec z czystym sumieniem nadaje się do sprzedaży.
  • Specjalista - spawarki
    Często agregaty trójfazowe mają jedno uzwojenie nawinięte grubszym drutem, aby można było z jednej fazy wziąć około 2/3 mocy (np. 5,5 kVA daje z jednej fazy 4,2 kVA) ale tylko z jednej konkretnej, i gniazdo 230V jest zabezpieczone 16A . Ale z gniazda trójfazowego można pociągnąć więcej, tylko z konkretnej fazy, do której jest podłączone gniazdo 230V.
    Niestety nie wiem jaki to agregat, w każdym bądź razie jeżeli jesteś w stanie go udźwignąć bez problemu sam , to do żadnej spawarki się nie nadaje ;) znaczy się chiński badziew , ma na tabliczce 5,5 KW a w rzeczywistości 1,5KW...
  • Poziom 12  
    Tak ma na tabliczce prądnicy:

... a do 100kg dźwigam bez problemu :P
  • Specjalista - spawarki
    Nie jestem specjalistą od agregatów, ale ta tabliczka z daleka śmierdzi chińszczyzną, ale jaka napisałem specjalistą nie jestem... Zwłaszcza ,że i trójfazowy to ten agregat wg tej tabliczki też nie jest.
  • Poziom 33  
    artha napisał:

Czyli zostaje tylko wymiana stojana w agregacie na jednofazowy.

Możesz też "prześledzić" przewód zerowy do stojana, w niektórych agregatach punkt łączenia 3 uzwojeń jest w miarę dostępny i łatwo go rozdzielić, gdyby udało się wyciągnąć jeszcze dwa końce uzwojeń to możesz 3 fazy osobno wyprostować mostkami.
  • Poziom 38  
    Tak się zastanawiam, bo jeśli masz N, L1, L2, L3 to przecież stosując 3 diody:
    L1 --I>|--- L
    L2 --I>|--- L
    L3 --I>|--- L
    N ---------- N
    Nie przekraczasz szczytowego napięcia wyprostowanego dla 1f, masz wystarczający zapas mocy, bo każda faza przewodzi 33% okresu (czyli efektywnie są obciążone 1/3 poboru spawarki). Typowy 3 fazowy 3 pulsowy prostownik. Problem może być właśnie jak koledzy zauważyli z zasilaniem wentylatora, sterownika i wytrzymałością przewodu zerowego.
  • Admin DIY, Automatyka
    tronics napisał:
    Tak się zastanawiam, bo jeśli masz N, L1, L2, L3 to przecież stosując 3 diody:
    L1 --I>|--- L
    L2 --I>|--- L
    L3 --I>|--- L
    N ---------- N
    Nie przekraczasz szczytowego napięcia wyprostowanego dla 1f, masz wystarczający zapas mocy, bo każda faza przewodzi 33% okresu (czyli efektywnie są obciążone 1/3 poboru spawarki). Typowy 3 fazowy 3 pulsowy prostownik. Problem może być właśnie jak koledzy zauważyli z zasilaniem wentylatora, sterownika i wytrzymałością przewodu zerowego.

W ten sposób będzie ok 280V DC. Sam inwertor spawarki będzie chodził.
    Ale co z wiatrakiem i elektrozaworem ?
  • Specjalista - spawarki
    Moim zdaniem takie kombinacje to proszenie się o kłopoty. Lepiej przystosować agregat do pracy z odpowiednim obciążeniem lub kupić inny o odpowiedniej mocy.
  • Poziom 12  
    Ostatecznie zrezygnowałem z podłączenia spawarki do agregatu w wersji trójfazowej.
    W chwili obecnej zająłem się doprowadzenie agregatu do stanu używalności.

Po rozebraniu prądnicy okazała się podróbką (przy założeniu, że oryginalnie Honda nie używa aluminium do wykonywania uzwojeń). Z pewnym trudem (brak topnika do lutowania aluminium) udało mi się usunąć przerwy w uzwojeniach.
    Agregat wytwarza prąd, napięcie utrzymuje się w rozsądnych granicach.
    Niestety podłączona żarówka mruga dosyć znacznie.

Gdy tylko znajdę trochę czasu, to zmierzę częstotliwość generowanego przebiegu i obejrzę sobie przebiegi na oscyloskopie.

Czy sądzicie, że ewentualne uszkodzenie AVR może być powodem tego migotania?
  • Specjalista - spawarki
    Jeżeli ten agregat nie waży ze 150 kg (co wynika z tabliczki znamionowej ;) ) to AVR pewnie też ma adekwatny do reszty- albo go wcale nie ma...
    Nie napisałeś jaki prąd wytwarza, może nie wszystkie uzwojenia są prawidłowo połączone.
    Ja sprawdzałem prąd obciążając fazy po kolei 2KW dmuchawą. Okazało się wtedy, że jedna faza dawała napięcie , ale pod obciążeniem napięcie znikało (przerwa mechaniczna na jednym z uzwojeń wirnika- ważył ze 30kg ;) ).
  • Poziom 12  
    Jak dotąd sprawdziłem tylko obciążalność wyjść.
    Trzy halogeny fotograficzne (3x1000W) podłączone każdy do innej fazy świecą jasno i przyjemnie :) (pod obciążeniem migotanie nie występuje).
    Załączenie napięcia na wyjście najpierw daje zauważalny spadek obrotów, a następnie, wskutek działania regulatora odśrodkowego, obroty wracają do normy.
    Cytat:
    Jeżeli ten agregat nie waży ze 150 kg (co wynika z tabliczki znamionowej Wink ) to AVR pewnie też ma adekwatny do reszty- albo go wcale nie ma...
    smd - AVR jest, trzymałem go w rękach, ale z Ciebie niedowiarek :P
    Napięcie utrzymuje się w normie - 220-225 V~
  • Poziom 10  
    Trzeba podłączyć trzy diody anodami (minusami) do faz,a katody (plusy) połączyć razem i
    wyprowadzić przewód neutralny (N). Na przewodzie neutralnym mamy -,a na diodach+ i
    napięcie około 300v.
  • Poziom 9  
    hiński agregat nie uciągnie żadnej spawarki
  • Poziom 27  
    Na razie - to jesteście na najlepszej drodze do ,,usmażenia" spawarki. :D
    (z postu otwierającego nie wynika bowiem, ze producent tego urządzenia zadeklarował możliwość zasilania z agregatów mobilnych)
  • Poziom 27  
    WojcikW napisał:

Tym sposobem z agregatu nie da się niczego zasilić, bo nawet producenci żarówek nie składają takich deklaracji.

No gratuluję pomysłowości. :cry:
    Czy zadał Pan to pytanie PRODUCENTOM? :idea:
    Dla przykładu-
    Niektóre z inwertorów przenośnych Kemppi są PRZYSTOSOWANE do pracy z generatora spalinowego.