Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony CDP-M49 - Odtwarzacz głośno pracuje

marek-zarzycki 01 Jun 2013 22:22 3345 13
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Jak można zaradzić na głośno pracujący napęd CD odtwarzacza?

Wcześniej miałem odtwarzacz Sony M203 i pracował znacznie ciszej niż obecny M49. Nie wiem czy to taka specyfika tego napędu, czy trzeba go jakoś nasmarować?

Jeśli tak, to jaki preparat polecacie do tego?
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Chodzi Ci o głośną pracę w trakcie odtwarzania czy podczas otwierania i zamykania tacki?
    Budżetowe CDP Sonego nie należały do cichych, ale i bardzo głośne też nie były.
    Profilaktycznie możesz posmarować prowadnice lasera, oraz prowadnicę i zębatke od wysuwania tacki.
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Chodzi o pracę mechanizmu podczas odtwarzania płyty. Kiedy jest cichy utwór delikatnie słychać pracujący mechanizm. Nie chodzi o charakterystyczny szum obracającej się płyty, bo to normalne, ale o pracę samego mechanizmu. Jest głośniejszy niż w moim poprzednim odtwarzaczu Sony CDP-M203 który był chyba o klasę niższy (i starszy) od CDP-M49.
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Jest dokładnie jak piszesz - tzn SZ-SZ-SZ. Wymieniłem kilka dni temu laser na nowy (nieoryginalny KSS-150A) ale niestety nie zwróciłem uwagi jak było przy poprzednim, ponieważ zasadniczo nie przesłuchałem ani jednej płyty ponieważ laser przeskakiwał i gubił ścieżki do tego stopnia, że nie szło niczego normalnie słuchać.

Po wymianie lasera problemy z gubieniem ścieżek i odczytem płyt znikły. Ale jak piszesz, odtwarzacz jest teraz bardzo podatny na wstrząsy. W zasadzie wystarczy niewielkie uderzenie w pokrywę i następuje przeskok ścieżki. Poza tym odtwarzacz pracuje prawidłowo tj. odtwarza ładnie wszystkie płyty, nawet te bardzo porysowane z którymi poprzedni odtwarzacz sobie nie radził.

Czy regulację śledzenia ścieżki można wykonać jakoś domowymi sposobami?
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Dzięki za możliwość sprawdzenia w Wawie :) ale niestety nie przewiduję wizyty :)

Co do oryginalności 150'tki to napisałem, że jest właśnie nieoryginalna. Oryginał to trudno byłoby dostać, aczkolwiek na ebay widziałem oryginały (przynajmniej tak zaznaczał sprzedawca) po 27 dolarów.

Ok, zostawiam tak jak jest. Najważniejsze, że wszystko działa bez zarzutu. Wreszcie mogę słuchać płyt, i to wypalanych, bez najmniejszych przeskoków czy gubienia ścieżki.
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Jeszcze korzystając z okazji zapytam o jedną rzecz. Zauważyłem dzisiaj, że odtwarzacz "przerywa" odtwarzając płytę 70-cio minutową, na ostatnich trzech utworach. Pojawia się również cykliczne przerywane szumienie w głośnikach. Jest to płytka wypalana.

Muszę sprawdzić na innej płycie i jutro dam znać, ponieważ wypaliłem ją używając innego nośnika niż dotychczas używałem do wypalania muzyki. BYć może to jest przyczyną...

[EDIT]
    Nagrałem jeszcze raz na inny nośnik i teraz jest ok. Nie wiedziałem, że płyta może mieć tutaj jakieś znaczenie.
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    dj-MatyAS wrote:
    są firmy o niezwykle podłych jakościach płyt CDR, i wypalane na niej nagrania mogą odtworzyć jedynie całkowicie sprawne i DOBRE odtwarzacze CD.

Czy mógłbyś polecić sprawdzone nośniki CD-R do nagrywania na nich muzyki? Płyta miałaby służyć do odtwarzania w odtwarzaczu i NIE byłoby na niej formatu .mp3 ale po prostu jako klasyczna płyta.
    User removed account
    User removed account  
    marek-zarzycki
    Level 27  
    Ok, dzięki za info. Poszukam czegoś na allegro. Myślałem może o jakiejś Yamaha - kilka ładnych lat temu spotkałem się z opiniami, że te nagrywarki były bardzo dobre do płyt CD. Adapter USB/IDE mam, więc jakoś to będę próbował podłączyć.