Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawka bluetooth i telefon - ładowanie jedną ładowarką.

ksz16 02 Cze 2013 13:18 24360 7
  • #1 02 Cze 2013 13:18
    ksz16
    Poziom 6  

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich:)
    Szukałem odpowiedzi na moje pytanie na forum. Znalazłem kilka podobnych tematów, ale żaden nie rozwiał moich wątpliwości do końca.

Posiadam dwa urządzenia:

1) słuchawka bluetooth Blaupunkt BT HS 112
    Akumulator: litowo-polimerowy; 3,7 V; 50 mAh
    Zasilanie: 5 V; 200 mA
    Kupiłem ją bez ładowarki - ładuję ją kablem z portu USB komputera

2) telefon BlackBerry 9790
    Bateria: litowo-jonowa; 3,7 V; 1230 mAh; 4,6 Wh
    Dołączona ładowarka sieciowa (z wyjmowanym kablem USB): 5 V; 750 mA

I teraz pytanie: czy mogę ładowarką od telefonu ładować również słuchawkę? Różnią się znacząco prądem ładowania - czy przez to nie nastąpi przeładowanie słuchawki i jej uszkodzenie lub skrócenie żywotności? Tak zrozumiałem z tego, co wyczytałem. Z drugiej strony znalazłem też inną opinię: natężenie prądu podane na ładowarce telefonu (czyli 750 mA) to maksymalne, jakie może ona dać, a słuchawka pobierze tyle, ile potrzebuje (czyli 200 mA). Nie jestem specjalistą i teraz już sam nie wiem, w co wierzyć.

Poza tym znalazłem fajny zestaw firmy Hama (ładowarka sieciowa USB + ładowarka samochodowa USB) o parametrach 5V; 800 mA. Zastanawiam się czy go nie kupić do ładowania zarówno telefonu i słuchawki. Do telefonu pasuje, bo różnica 50 mA nie ma znaczenia (chyba?), ale do słuchawki to już nie wiem.

Mam nadzieję, że nie dubluję tematu - spędziłem sporo czasu na szukaniu odpowiedzi. Nie jestem specjalistą, ale szperając w sieci trochę się dowiedziałem o ładowaniu akumulatorów litowo-jonowych i litowo-polimerowych. Niestety, ja to w sieci: panuje mętlik i można znaleźć różne opinie. Może ktoś znający się na rzeczy odpowie konkretnie na moje pytania i rozwieje do końca wątpliwości.

Z góry dziękuję.

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2013 13:26
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam !
    Nic sie nie będzie działo, ja mam słuchawkę JABRA STONE 2, gdzie ładowarka ma 15 cm kabel i z tego powodu ładuję ją z ładowarki Sony Xperia J, Samsunga Galaxy Ace GT-S5830 i jest dobrze !

2
  • #3 02 Cze 2013 14:50
    ksz16
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź.
    A jak długo ładujesz słuchawkę z tych ładowarek? No bo czytałem, że akumulatory litowo-polimerowe (taki jest w moim Blaupunkcie) są bardzo wrażliwe na przeładowanie, mogą po pewnym czasie "puchnąć" itd. Stąd te wszystkie moje wątpliwości.
    Chciałbym, żeby ktoś mi dokładnie wytłumaczył, jak to jest z ładowaniem, kwestią prądów i kompatybilnością ładowarek. Bo mnie to trochę męczy:)

1
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #4 02 Cze 2013 18:50
    leszek-56
    Poziom 19  

Słuchawka nie weźmie więcej prądu niż sama chce ,ja kupiłem w pewnym popularnym sklepie (owad z kropkami ) przejściówkę do ładowanie z 10 końcówkami podłączana do USB i ładuje nimi wszystko i jeszcze pożyczam kolegom . A w słuchawce to chyba powinieneś mieć sygnalizacje pełnego naładowania na diodzie .

3
  • #5 05 Cze 2013 01:21
    ksz16
    Poziom 6  

Tak, jest sygnalizacja naładowania. Ale wiadomo: czasem się można zagapić i zapomnieć wyłączyć.

Skoro piszecie obydwaj, że nic się nie stanie, to chyba kupię te ładowarki Hama.
    W każdym razie dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #6 06 Cze 2013 00:23
    ksz16
    Poziom 6  

Jeszcze jedna kwestia: słuchawka nie weźmie więcej prądu niż potrzebuje, ale czytałem, że na żywotność baterii wpływa też szybkość ładowania. A jeśli ładujemy większym prądem, to wiadomo, że przyśpieszamy proces. A wtedy bateria się zgrzeje i szybciej niszczy. Jak to jest? Czy to prawda w przypadku ogniw Li-ion i Li-Po?

0
  • #7 28 Lis 2016 12:06
    miszelos
    Poziom 14  

A ja mam dziwny problem: mam ładowarkę od słuchawki BT Jabra i nie mogę jej wykorzystać do ładowania telefonu, ponieważ po podłączeniu ładowanie w ogóle się nie rozpoczyna! Sprawdziłem na których pinach jest zasilanie i porównałem z inną ładowarką. Wszystko jest O.K.
    Nie wiecie o co może chodzić?

Pozdrawiam,
    Michał

Ps. Słuchawki innych producentów ta ładowarka ładuje...

0
  • #8 27 Mar 2017 14:09
    ksz16
    Poziom 6  

Przez dłuższy czas ładowałem słuchawkę ładowarką 5V; 800 mA. Potem używałem też ładowarki 5V; 2,1 A. I wszystko wydaję się być OK.
    Potwierdza się to, co napisali koledzy Robert 1960 i leszek-56.
    Temat zamknięty.

2