Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria X0172LIB - Uszkodzone ogniwa i przegrzany element elektroniki

02 Cze 2013 14:19 2085 3
  • Poziom 7  
    Witam. Temat dotyczy baterii od wkrętarki LI-ION 18V na ogniwach 18650, wg mnie ten dział jest najbardziej pasujący do założenia mojego tematu. Jeśli tak nie jest proszę o przeniesienie.

Opis problemu:
    Po rozładowaniu bateria nie dała się naładować - ma obecnie 8V.
    Baterię rozkręciłem i pomierzyłem ogniwa, 3 ogniwa (kolejne po sobie) miały 0V.
    Dwa pozostałe po ~4V.
    Elektronika baterii jest bardzo przyjazna ponieważ nie ma kontrolera i nie trzeba robić resetu.
    Pod ładowarką elektronika ładuje wszystkie ogniwa, te z napięciem 0V także - napięcie na nich wzrasta do 0,8V. Po odłączeniu ładowarki napięcie bardzo szybko spada do 0V. Rezystancja uszkodzonych ogniw jest na poziomie 1-2ohm czyli zwarły i jedynie przewodzą prąd dalej.
    Wymienię wszystkie ogniwa i po problemie.

Pozostaje kwestia przegrzanego elementu elektroniki. Element porządnie się zgrzał ponieważ wytopił wgłębienie w plasticzanym stelażu a ogniwa.
    Nie mogę doczytać co to jest. Wszystko jest zalane twardym lakierem, zacząłem go zdejmować nożykiem ale zdarłem kawałek obudowy.

Wygląda mi to na IR ... 024 ... 022, ale jakie jest jego pełne oznaczenie?
    Wrzucam zdjęcie, element pierwszy po prawej:
    Bateria X0172LIB - Uszkodzone ogniwa i przegrzany element elektroniki
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 7  
    Hi, I just read your response to my topic. Thank you very much for giving indications of the elements of the picture. Overheated IRFR024 element is not damaged. I bought only new Sanyo UR18650FM 2600mAh cells, and regenerated battery.
    New SANYO cells do not have such power as the original. The maximum load is 5A. Voltage during operation significantly decreases and even a fully charged battery, it seems as if it were empty.
    Sorry for vocabulary, translator helped me:)
    Regards