Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie w budynku - Czym wykonać?

adikas 02 Cze 2013 14:22 12381 22
  • #1 02 Cze 2013 14:22
    adikas
    Poziom 12  

Witam!

Buduję płytę fundamentową. W projekcie zasilania budynku jest napisane:

"W pobliżu miejsca wprowadzenia WLZ-tu należy wykonać uziemienie o rezystancji <30 Ohm (przewód PE należy przyłączyć do GSU zlokalizowanej w obrębie rozdzielnicy TM)"

sieć TN-C
    WLZ - YAKY 4x35 (120m od ZK)

Grunt jest gliniasto-piaszczysty z wodami gruntowymi około 1,5 m poniżej terenu.
    Jakiego rodzaju uziemienie zastosować, czy wystarczy jeden pręt lub płaskownik wpuszczony w ziemię na jakąś głębokość, czy jakieś obwodowe po całej płycie trzeba robić? Proszę o znawców tematu o podanie jakiegoś sensownego i niedrogiego rozwiązania. Z góry dziękuję!

2 22
  • #3 02 Cze 2013 15:38
    .Jack
    Specjalista elektryk

adikas napisał:
    Jakiego rodzaju uziemienie zastosować

Uziemienie fundamentowe sztuczne. Rezystancja takiego uziemienia nie przekracza 10 Om. Sprawdzone, na wielu obiektach. I praktycznie, dobrze wykonane, jest niezniszczalne.
    Więcej info w podanym materiale.

1
  • #4 02 Cze 2013 20:16
    Aroman
    Poziom 12  

.Jack napisał:
    adikas napisał:
    Jakiego rodzaju uziemienie zastosować

Uziemienie fundamentowe sztuczne. Rezystancja takiego uziemienia nie przekracza 10 Om. Sprawdzone, na wielu obiektach. I praktycznie, dobrze wykonane, jest niezniszczalne.
    Więcej info w podanym materiale.

Może kolega wytłumaczyć jak się ma uziom fundamentowy do rezystancji? bo ja myślałem, że tu się liczy rezystywność gruntu

-1
  • #5 02 Cze 2013 20:50
    .Jack
    Specjalista elektryk

Aroman napisał:
    jak się ma uziom fundamentowy do rezystancji? bo ja myślałem, że tu się liczy rezystywność gruntu

Uziom fundamentowy znajduje się w najniższej części podziemnej budynku w dolnej warstwie ławy, gdzie rezystywność jest stała, a grunt wilgotny nie będący bezpośrednio pod wpływem warunków atmosferycznych jak warstwy powierzchniowe ziemi.
    Autor napisał że grunt jest gliniasto piaszczysty, czyli sprzyjający dla utrzymania wilgotnego środowiska, także wilgotności betonowego fundamentu. Jeszcze się nie spotkałem aby rezystanacja była większa od 10 Om. Zresztą dla uziemienia ochronnego nie jest to aż tak ważne.
    Proszę zapoznać się z podanym linkiem przez kolegę Krzyśka, gdzie doktor Musiał dokładnie wyjaśnił zasady wykonywania i funkcjonowania uziemienia fundamentowego.

1
  • #6 02 Cze 2013 21:16
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego Aroman poczytać o uziomach typu A i uziomach typu B

2
  • #7 02 Cze 2013 22:14
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Hmmm. Nie wiem czemu każecie Koledze Aroman poczytać. Słusznie zwrócił uwagę na rezystywność gruntu bo rezystancja uziomu fundamentowego wprost od niej zależy (strony 19 i 20 wskazanego linku).
    Osiągnięcie wartości rezystancji uziemienia samego uziomu fundamentowego dla domku jednorodzinnego poniżej 10Ω wcale nie jest takie pewne Kolego .Jack.

0
  • #8 02 Cze 2013 23:48
    adikas
    Poziom 12  

Dzięki za link do lektury. Będę miał fundament o pełnej termoizolacji str 17 pkt 6. Budynek niewielki 8/12m. Raczej bez instalacji piorunochronowej, nigdzie tego w projekcie nie wyczytałem a i domek będę miał najniżej jak można w okolicy.
    I teraz powiedzcie czy dobrze rozumuję: Po wybraniu ziemi po dfundament około 1m, ułożę sobie bednarkę dookoła dna wykopu i wyciągnę jeden punkt po zewnętrznej stronie wykopu ponad ziemię. Jak już wyleją płytę i postawią zewnetrzną ścianę budynku to bednarkę wprowadzę do środka przez ścianę i w środku zakończę pod tablica rozdzielczą?
    I nie będę musiał już robić kraty wyrównawczej bo nie mam instalacji odgromowej?

0
  • #10 03 Cze 2013 15:52
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego Mar cik ja i chyba kolega Jacek nie negujemy wpływu rezystywności gruntu na pomiary tylko pokazujemy koledze najlepszy optymalny wybór jeśli jest na etapie fundamentu.
    A kolego adikas tam w jednym z opracowań pana Doktora są piękne zdjęcia jak to zrobić .

1
  • #11 29 Maj 2014 08:43
    adikas
    Poziom 12  

Witam! Minął rok. Dom stoi. Zrobiłem tak. Na dnie wykopu ułożyłem po kwadracie bednarkę około 8/8m i wyciągnąłem przez płytę fundamentową pod skrzynkę. Około marca podłączyłem już własny prąd i zrobiłem pomiar tego uziemienia. Wychodziło około 10,8...11 Ohm. Niby tylko trochę powyżej granicznej wartości, ale nie dało mi to spokoju, więc wbiłem dodatkowo, kawałek dalej jedną szpilkę 3m w ziemię. Sama miała około 27 Ohm, ale połączona z bednarką spowodowała spadek do 7,5 Ohm. Szału nie ma, ale zgodnie z przepisami.
    P.S. Przy ulicy mam ZK i linie napowietrzną. PEN jest ze starej bednarki, która wchodzi po betonowym słupie gdzieś w ziemię. Tam jest tylko 0,3 Ohm!! Nie wiem jak oni to uzyskali.

0
  • #12 29 Maj 2014 09:42
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Niby tylko trochę powyżej granicznej wartości...
    Ile razy można pisać, że nie ma żadnej granicznej wartości. Rezystancja uziemienia szyny PE nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej. Każda jej wartość jest akceptowalna.
    Cytat:
    Tam jest tylko 0,3 Ohm!! Nie wiem jak oni to uzyskali.
    Po prostu połączyli bednarkę z przewodem PEN.
    Więc zmierzyłeś kolego, ale nie wiesz co.
    Po ci więc taki pomiar?

0
  • #13 29 Maj 2014 10:10
    adikas
    Poziom 12  

A nikt tu nie pisał o tym ani razu, że nie ma wartości granicznej, chyba jakiś przepis o tym mówi, skąd te wytyczne<10 Ohm?
    Znajomy elektryk też polecił mi polecił zejść ponizej 10.

Pomiar przy słupie robiłem jak mi PEN z pod licznika wyskoczył, z ciekawości jaką mam ja rezystancje z PENa z domu a jaką z sieci, ale faktycznie ta z sieci to 4-tym drutem leci więc dlatego taki dobry wynik.

0
  • #14 29 Maj 2014 10:13
    stomat
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Ile razy można pisać, że nie ma żadnej granicznej wartości. Rezystancja uziemienia szyny PE nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej. Każda jej wartość jest akceptowalna.

Proszę zbytnio nie uogólniać bo jeszcze ktoś uwierzy. Jeżeli każda wartość byłaby akceptowalna to również ∞, czyli brak uziemienia, a to nieprawda.

0
  • #15 29 Maj 2014 10:20
    kkas12
    Poziom 41  

Z tą wartością to jest identycznie jak z dobrowolnością stosowania norm.
    Gdy tylko demagog to usłyszy natychmiast twierdzi iż norm stosować nie należy. A gdy usłyszy że wartość rezystancji uziemienia PE nie ma znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej to zaczyna ględzić o nieskończoności lub widelcu wbitym w ziemię.

Ale jeśli ma kolega jakieś konkretne wiadomości na ten temat to proszę się nimi z nami podzielić.

0
  • #16 29 Maj 2014 10:41
    adikas
    Poziom 12  

Jak mi niebieski spod licznika wyskoczył, to napięcia na fazach przy obciążeniu były straszne, na jednej 170V a na drugiej 260V. I w tym przypadku chyba im niższa wartość rezystancji uziemienia na PEN tym lepiej (równiejsze napięcia). Aby nie spalić sobie np. TV Czy dobrze myślę?
    Od ochrony przeciwporażeniowej to chyba wyłączniki różnicowoprądowe są.

0
  • #17 29 Maj 2014 11:43
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego "narysuj" sobie sytuację o której piszesz. Żadne uziemienie Ci w tym przypadku nie pomoże. Ale, gdybyś PEN podzielił w tablicy głównej w budynku to taka sytuacja nie miała by miejsca.
    Identyczny przykład braku pojęcia o tym co się robi opisałem tu Link

0
  • #18 29 Maj 2014 12:10
    adikas
    Poziom 12  

No ale jak nie ma PEN, bo się odłączył, to instalacja zero bierze z ziemi chyba?

Co do podziału to jest podzielone, ale dla mnie to jakieś "wirtualne" jest, co to za podział, może tylko na kolory żył, bo i tak się stykają zielona i niebieska z PEN.

0
  • #19 29 Maj 2014 12:50
    kkas12
    Poziom 41  

Tym zdaniem

Cytat:
    Co do podziału to jest podzielone, ale dla mnie to jakieś "wirtualne" jest, co to za podział, może tylko na kolory żył, bo i tak się stykają zielona i niebieska z PEN.
    udowodniłeś kolego, że kompletnie nie orientujesz się z zagadnieniu w którym zabierasz głos.

0
  • #20 29 Maj 2014 13:09
    adikas
    Poziom 12  

Cieszę się, że w końcu coś udowodniłem ;)
    Ten podział PEN próbowałem zgłębić czytając wiele postów i mądrych wykładów. Ale jakoś nie mogę do końca zrozumieć po co? Może mi kolega powie?
    Mimo wszystko podzieliłem jak należy. Z PEN za rozłącznikiem na ż-zielony i niebieski. Ż-zielony na listwę ż-ziel i do GSW, a niebieski blok i z niego na RDC itd. Filozofii wielkiej w tym nie ma.

0
  • #21 29 Maj 2014 13:20
    kkas12
    Poziom 41  

Po to, abyś mógł stosować mniejsze przekroje niż 10mm2 Cu, po to aby przewodem ochronnym PE nie płynęły prądy robocze i po to abyś mógł zastosować wyłącznik RCD.

Co to znaczy "Z PEN za rozłącznikiem..."?
    Czyżby Przewód PEN był przerywany tym aparatem?

0
  • #22 29 Maj 2014 13:34
    adikas
    Poziom 12  

Przepraszam źle napisałem. Myślałem, że mam 4 polowy rozłącznik, rozłącznik jest 3 polowy, PEN puściłem przez ZUGa, a z ZUGa wychodzą dwa żyły P i N.

Dodano po 2 [minuty]:

Trochę odbiegliśmy od tematu. Myślę, że można go zamknąć.
    Uziom zrobiony <10 Ohm i wsio!

0
  • Pomocny post
    #23 29 Maj 2014 13:34
    kkas12
    Poziom 41  

Nie tak.
    Więc nie pisz, że postąpiłeś jak profesjonalista.
    Żyłę PEN należy wpiąć najpierw na szynę PE a dopiero później na szynę N.
    Każdy inny sposób jest partackim rozwiązaniem mogącym w przyszłości "zaowocować" zagrożeniem porażeniem.

0