Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cięcie korytek i rurek kablowych - jakie narzędzia ?

Jacek28 02 Cze 2013 15:18 8013 28
  • #1 02 Cze 2013 15:18
    Jacek28
    Poziom 19  

Możecie polecić jakieś ciekawe uniwersalne narzędzie do cięcia korytek kablowych i rurek PCV ? Wysokoobrotowa kątówka zbyt mocno topi plastik, więc męczę się brzeszczotem ale często po takim docięciu muszę wyrównywać szlifując papierem ściernym. O ile do rur znalazłem kilka ciekawych noży to do korytek nie mogę nic ciekawego namierzyć. Myślę, że coś w stylu małej przenośnej gilotyny byłoby najciekawsze.

0 28
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2013 15:33
    scandaliks
    Poziom 25  

Jacek28 napisał:
    Wysokoobrotowa kątówka zbyt mocno topi plastik

Proponuję "kątówkę" markową z regulacją obrotów,ja pracuje na akumulatorowej Makicie :) Nic nie topi, nic nie pali tylko że kosztuje ponad tysia, więc zwlekałem z UK za 140 funów.Ale przewodówki też mają regulację.Tylko markowe produkty kolego ,przeszło przeze mnie chyba ze 30 modeli szlifierek kątowych różnych marek i makitą można robić cały dzień. Jak kupisz za 30 w tesco to ręka odpadnie :)

0
  • #3 02 Cze 2013 15:53
    Jacek28
    Poziom 19  

Niestety niedawno kupiłem całkiem niezłą moim zdaniem Hitachi G13SR3 i szkoda mi teraz dokupować drugą, skoro ta mi naprawdę odpowiada. Jednak prześledzę temat, może znajdę coś ciekawego to swoja sprzedam albo zostawię jako zapas.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Cze 2013 16:00
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Jak Twoja przecinarka nie ma regulatora obrotów to dorób regulator zewnętrzny na U2008 .

0
  • #5 02 Cze 2013 16:17
    Jacek28
    Poziom 19  

daduszeryf napisał:

Cześć.Jak Twoja przecinarka nie ma regulatora obrotów to dorób regulator zewnętrzny na U2008

Świetny pomysł, ale to zajmie trochę czasu i pewnie około 50 zł lub więcej aby to jakoś wyglądało i funkcjonowało. Znalazłem natomiast BOSCH 850 z regulacją obrotów i chyba na to się skusze, jesli te 2800 obrotów nie będzie topić PCV.

0
  • #6 02 Cze 2013 16:30
    scandaliks
    Poziom 25  

Jacek28 napisał:
    Hitachi G13SR3
    Nie jest zła,ale nie można ją regulować i jest strasznie ciężka.Mam wkrętarkę 18V hitachi i jest od trzech lat super tylko futerko już słabo trzyma :) Moja Maki ma z aku niecały kilogram,to ręka nie boli, przypomina zabawkę i wielu się już śmiało z niej :) Mój kumpel z firmy używa Dremela i też wycina cuda,chociaż to komicznie wygląda super rozwiązanie.

Dodano po 1 [minuty]:

jak masz małe instalacje to korytka z narożnikami ,ale cena nieopłacalna przy powyżej 15 metrach :)

Dodano po 10 [minuty]:

Jacek28 napisał:
    BOSCH 850
    Jacek28 napisał:
    Znalazłem natomiast BOSCH 850

Niiieeee to się kończy po roku,chyba że dwie listewki na dzień :( Tej lini nie polecam wogóle.Jej odpowiedniki z lini "zielonej" były 100% lepsze,już takie Black Decker dłużej żyły.

0
  • #7 02 Cze 2013 16:33
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja do cięcia plastiku miałem założoną do szlifierki kątowej małą tarczę z prostymi zębami. I cięło to rewelacyjnie, nie szarpało, nie topiło. Tylko wybitnie należy uważać podczas cięcia.
    W sumie to wyrzynarka też by pewnie zdała egzamin, choć będzie wolniejsza. Za to nie będzie problemów z utrzymaniem kąta cięcia.

0
  • #8 02 Cze 2013 16:40
    scandaliks
    Poziom 25  

Najlepiej założyć tarcze do cięcia plastiku/plexiglas chyba na Conrad były kiedyś.

Błażej napisał:
    Tylko wybitnie należy uważać podczas cięcia.
    Bardzo trzeba uważać, dwa razy na okulistyce,lepiej pełne tarcze.

1
  • #9 02 Cze 2013 16:50
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie, no okulary i środki bhp, to podstawa. Jeśli nie miałeś, to sam jesteś sobie winien. Ja, po na szczęście niewielkim urazie oka, teraz ubieram do każdej pracy mechanicznej niosącej ryzyko.

-1
  • #10 02 Cze 2013 16:54
    scandaliks
    Poziom 25  

Błażej napisał:
    Jeśli nie miałeś, to sam jesteś sobie winien

Odbicie od policzka pod okulary,teraz używam Sity pełne ala kroniki Riddica (jak pływackie),a najlepiej gogle mieć ;)

0
  • #11 02 Cze 2013 17:01
    Jacek28
    Poziom 19  

scandaliks napisał:
    Niiieeee to się kończy po roku,chyba że dwie listewki na dzień :( Tej lini nie polecam wogóle.Jej odpowiedniki z lini "zielonej" były 100% lepsze,już takie Black Decker dłużej żyły.

Zbiłeś mnie z tropu trochę. Wygląda to niebieskiego BOSCH a takie sprzęty pracują u moich znajomych od lat bezawaryjnie. Z drugiej strony nie mogę jej namierzyć w katalogu producenta. Ja potrzebuję takiej szlifierki na maksymalnie kilkanaście godzin pracy w miesiącu, więc myślę, że powinna być OK. Zresztą są 3 lata gwarancji na to.

0
  • #12 02 Cze 2013 17:10
    scandaliks
    Poziom 25  

Bosh to loteria ,3 lata na firmę??Mówię o używaniu jej w firmie.

0
  • #13 02 Cze 2013 17:21
    Jacek28
    Poziom 19  

scandaliks napisał:
    Bosh to loteria ,3 lata na firmę??Mówię o używaniu jej w firmie.

Mam zarejestrowane na firmę przedłużenie do 3 lat na młotowiertarkę i nie doczytałem się ograniczeń co do użytku w firmie.

0
  • #15 02 Cze 2013 20:03
    Jacek28
    Poziom 19  

fakerus napisał:
    Witka, to jest model GWS 850 CE

Tak, o tym piszę. Model 850 C nie ma regulacji obrotów. Swoją drogą dzisiaj przetestowałem moją Hitachi z cienką tarczą do stali i nie ma żadnego problemu z cięciem korytek i rurek - nic się nie topi, tnie równo i bez zadziorów. Temat uważam więc za zamknięty.

0
  • #17 02 Cze 2013 20:39
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Jacek28 napisał:
    Możecie polecić jakieś ciekawe uniwersalne narzędzie do cięcia korytek kablowych i rurek PCV ? Wysokoobrotowa kątówka zbyt mocno topi plastik

Z objaw podejrzewam, że stosujesz tarcze do metalu. Spróbuj gładką tarczą diamentową. Idealnie tnie przy wysokich obrotach i jeszcze dodatkowo ostrzy się.

0
  • #18 03 Cze 2013 05:35
    wojekkk
    Poziom 17  

Ja cialem katówka z najciensza tarcza jaka wystepuje do metalu, chyba 1mm. Korytka kablowe tna sie rewelacyjnie.

0
  • #19 03 Cze 2013 06:12
    reweriko

Poziom 25  

Nie ma lepszego rozwiązania jak kątówka z maksymalnie cienką tarczą (gruba tarcza topi)
    Wycinasz co chcesz i jak chcesz model w tym przypadku bez znaczenia.
    Mam na myśli oczywiście koryta o dużych przekrojach...
    Małe przekroje ? Oczywiście.. moje ulubione narzędzie "obcinaczki"

Pozdrawiam.

0
  • #20 03 Cze 2013 15:25
    Jacek28
    Poziom 19  

William Bonawentura napisał:
    Z objaw podejrzewam, że stosujesz tarcze do metalu. Spróbuj gładką tarczą diamentową. :idea:lnie tnie przy wysokich obrotach i jeszcze dodatkowo ostrzy się.

wojekkk napisał:
    Ja cialem katówka z najciensza tarcza jaka wystepuje do metalu, chyba 1mm. Korytka kablowe tna sie rewelacyjnie.

Tak jak napisałem wyżej próba z najcieńszą tarczą do metalu przebiegła pomyślnie :) Diamentówka do ceramiki również nic nie paliła przy 11 000 obr. Obcinaczki, które polecił alster1 na pewno rozważę przy najbliższych zakupach. Dziękuję wszystkim za rady.

0
  • #21 05 Mar 2015 20:41
    stasiek725
    Poziom 10  

Witam. Nie zakładając nowego tematu,co proponujecie do cięcia korytek metalowych. Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście brzeszczot i kątówka nie wchodzą w grę. Pozdrawiam.

0
  • #22 05 Mar 2015 22:43
    raffin
    Poziom 23  

Ja używam Boscha GWS850EC z regulacją obrotów.
    Cienką tarczą 1mm tnie bez problemu korytka i rurki i wszelkie inne plastiki i czasami jakieś aluminium (kwestia doboru obrotów).
    Jeśli chodzi o gwarancję to niebieski rejestrowany Bosch ma 3 lata na firmę bez wzgledu na dzialalnosc.
    https://www.bosch-gwarancja.pl/

1
  • #23 06 Mar 2015 22:32
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Można ciąć zwykła kątówką, tylko cienka tarcza ( np. do stali inox), a ja od dawna plastiki ( korytka, rurki RL a głównie rury PVC kanalizacja) tnę pełnymi tarczami do ...betonu/kamienia, czyli widiowymi.
    Tnie sie bardzo wydajnie, nie topi tworzywa, ale pył jest nieunikniony.

0
  • #24 07 Mar 2015 07:35
    stasiek725
    Poziom 10  

Witam, a co z korozją. Opiłki też fruwają w różne strony. Pozdrawiam

0
  • #25 11 Mar 2015 22:47
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

O jakich opiłkach piszesz przy cięciu plastiku?

0
  • #26 11 Mar 2015 23:13
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

andrzej lukaszewicz napisał:
    O jakich opiłkach piszesz przy cięciu plastiku?

chyba nie doczytałeś :)

stasiek725 napisał:
    Witam. Nie zakładając nowego tematu,co proponujecie do cięcia korytek metalowych. Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście brzeszczot i kątówka nie wchodzą w grę. Pozdrawiam.

0
  • #27 12 Mar 2015 07:00
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Rzeczywiście, odpowiedź była jak najbardziej na:

Jacek28 napisał:
    do cięcia korytek kablowych i rurek PCV ?

Do ocynkowanych tylko cienkie tarcze 1,1mm inox, duze obroty, nie powoduje "palenia" stali i nie uszkadza ocynku.

0
  • #28 17 Mar 2015 19:35
    stasiek725
    Poziom 10  

Witam. Kątówka odpada ze względu na iskry. Kupiliśmy coś takiego(https://youtu.be/-wgPRdO64eY), tylko makite. Kończę temat. Pozdrawiam

1