Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki Genius SP-HF1201A trzeszczą podczas regulacji głośności

Kysu1557 02 Jun 2013 15:23 3777 8
    Kysu1557
    Level 16  
    Witam. Posiadam głośniki Genius SP-HF1201A więcej ino tu: Link
    Mam je już 2 rok lecz od jakiegoś czasu po prostu podczas zmiany głośności w głośnikach nie spod komputera one trzeszczą. Dzieje się to tylko tak podczas zmiany głośności do połowy a od połowy do maxa nic się nie dzieje. Ogólnie podczas gdy leci sobie muzyka to nic nie trzeszczy i wszystko działa wyśmienicie jak na początku ale jakakolwiek próba regulacji to od razu trzeszczenie. Nie wiem czym jest to spowodowane czy one już chcą "wyzionąć ducha" czy co ale one nie są wcale stare i wyglądały na dosyć solidne. Dałem za nie ok 130zł i myślałem, że potrzymają troche dłużej. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    technikabasenowa
    Level 33  
    Do wymiany potencjometr ( dorażnie można go rozebrac i psiknąć wd-40 lub podobnym ).

Moderated By Pablo1964:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.

adambyw
    Moderator of Acoustics
    Głośniki genius za 130zł w technice estradowej. Ciekawe. Przeniosłem gdzie trzeba, choć chyba powinienem w kosz.

Z doświadczenia widzę że zarówno WD jak i kontakt to nieporozumienie dla potencjometrów przynajmniej bez rozkręcania.
    O ile czasem na chwilę przestają trzeszczeć, to często wypłukują z ośki smar, który powoduje że potencjometr stawia lekki opór i płynną regulację. Można potencjometr rozebrać i delikatnie wyczyścić bieżnie i tylko bieżnie kontaktem. Jeżeli potencjometr nie jest jakiś bardzo nietypowy, najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. Zważywszy że jego koszt to najczęściej około 2zł.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Kontakt PR ma w sobie smar, nigdy mi sie nie zdarzyło aby potencjometr stawiał opór po czyszczeniu i konserwacji.

Co do jednego się zgadzam, w tych głośnikach najlepiej wymienić potencjometr na nowy, jego koszt z wysyłką to 6zł.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Troszkę niewyraźnie napisałem, mea culpa.
    Nowy potencjometr w łożysku ośki posiada smar o sporej lepkości który powoduje że potencjometr chodzi płynnie i stawia lekki opór.
    Kontakt zwłaszcza jeżeli zaaplikuje się go w większej ilości go wypłukuje, przez co potencjometr chodzi bardzo lekko, z luzem na ośce. Podobnie w potencjometrach suwakowych gdzie są ślizgacze ze smarem na górnej metalowej obudowie, lub po bokach. W suwakowych suwak chodzi nieregularnie lekko z zacięciami, zamiast łagodnym ruchem.

Z drugiej strony jak potencjometr i tak do wywalenia to nie zaszkodzi spróbować. Natomiast sugeruję nie stosować tego jako profilaktykę.
    Kysu1557
    Level 16  
    Ok dzięki za porady.

btw. Czemu Cie dziwi taka cena za te głośniki?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Bo taki przedział cenowy, marka nijak ma się do działu estrady i studia, a w takim umieściłeś swój post, czym złamałeś regulamin pkt:
    3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Kysu1557
    Level 16  
    Temat rozwiązany. Znajomy coś pogrzebał, przeczyścił i nasmarował i działa jak złoto. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.