Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajniki w wodzie? (Łódź podwodna)

plip 02 Cze 2013 15:55 906 2
  • #1 02 Cze 2013 15:55
    plip
    Poziom 8  

Witam!
    Od pewnego czasu tworzę łódź podwodną do dość nietypowych zastosowań.
    A mianowicie chciałbym nagrać co znajduje się wewnątrz studni :D
    Ale nie o łodzi chciałbym pisać.

Zastanawiam się jak mógłbym zwiększyć zasięg sterowania?
    Początek podwodnej jamy, gdzie sąsiad ma studnie nieużywaną bo tam jest jakaś jama wapienna itp.
    Podczas kopania studni u tego sąsiada pan który kierował wiertłem powiedział że takie jamy wyglądają naprawdę epicko i od tego czasu postanowiłem się tam dostać.

Tak więc wróćmy do mojego problemu nie mam jeszcze układu sterowania ponieważ jestem na etapie wodoszczelnej obudowy, zanurzania,wynurzania itp.
    Myślałem aby spuścić na kablu jakieś nadajniki które będą działać na zasadzie: jeden przekazuje sygnał dalej i dalej.
    Samo zejście do tej jamy to 20m w dół i gdyby tam zainstalować system który łapałby sygnał od łodzi i przekazywał go do góry na kablu to byłoby git!
    Można by także prościej zrobić łódź na kabel ale to odpada kompletnie.

Można zrobić kupić coś takiego?

PS: NIE INTERESUJĄ MNIE GOTOWE ŁODZIE PONIEWAŻ NIE SPEŁNIĄ WYMAGAŃ.

0 2
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2013 17:21
    wieswas
    Poziom 33  

Woda silnie tłumi fale radiowe z wyjątkiem fal długich, ale zmodulować fale długie pasmem częstotliwości wymaganym do przesyłania obrazu się nie da.
    Nie wiem czemu nie chcesz zastosować kabla ?
    Mógłby on przesyłać obraz z łodzi do komputera i z komputera sygnały sterujące łodzią. W razie czego mógłbyś łódź wyciągnąć za kabel. Aby kabel nie był za ciężki można co kilka cm przykleić krążek ze styropianu. Także zasilanie napędu łodzi, zasilanie kamery i reflektora mogłoby być przesyłane tym samym kablem.
    Łódź samodzielna nie udźwignie wystarczająco pojemnego akumulatora.
    Jako kabel najtaniej byłoby zastosować skrętkę sieciową.

0
  • #3 03 Cze 2013 20:45
    plip
    Poziom 8  

Po dłuższym przemyśleniu zdecydowałem się jednak na kabel ;P

0