Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon TK6 - Domofon Unifon TK6 jak podlaczyc?

25tomek25 04 Kwi 2018 18:04 8898 53
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Stary unifon nie ma żadnej nazwy? Jeżeli nie, to ja na twoim miejscu narysowałbym jego schemat. Potem zamian na nowy nie będzie problemem. Po prostu trzeba ustalić przeznaczenie poszczególnych kabelków. Można też próbować podłączać tak jakbyśmy nie wiedzieli jaki unifon był poprzednio, tzn. tak jakby było tylko 5 kabelków. Opis postępowania jest tu podany w pkt. 4. Tam też na końcu jest tabela zamienników, gdybyś jednak ustalił jego nazwę (producenta). https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html
    Magdalena16
    Poziom 7  
    Nie ma nazwy. Jedynie przy kablach w Starym są literki. Przy czerwonym M. Niebieski 0. beżowo brązowy T
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Na logikę biorąc, to M - mikrofon, 0 - masa, T - słuchawka. ten kabelek z lewej strony to otwieranie bo jak widać idzie do przycisku z kluczykiem. Ostatni kabelek po prawej powinien być wywołaniem. Zastanawia mnie jednak element nad nim. Czy to jakiś brzęczyk? Albo inaczej jakie było wywołanie do tej pory?
    Magdalena16
    Poziom 7  
    No i przy odkładania słuchawki cos piszczy
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Być może wywołaniem w starym był brzęczyk a nie melodia. Pytałem o to w poprzednim poście.
    Wszystko działa, a czy otwieranie też?
    Pisk, czyli sprzężenie przy odkładaniu słuchawki można wyeliminować zmniejszając wzmocnienie mikrofonu (potencjometr montażowy na górze płytki).
    Co się zaś tyczy dzwonka, to do sprawy wrócimy, gdy dostanę odpowiedź.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Nie chodzi mi o tę kostkę ze śrubkami, bo to oczywiste, ale o to coś co ma jakąś cewkę (uzwojenie). Według mnie to rodzaj terkotki czy brzęczyka i takie było wywołanie w tym starym unifonie. Nowy unifon na wywołaniu ma wkładkę słuchawkową (tą samą co do słuchania rozmowy) i wymaga aby z instalacji przychodziło wywołanie w postaci melodii.
    Magdalena16
    Poziom 7  
    Oki czyli na prosty rozum co powinnam zrobić aby działał dzwięk??
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Zamontować generator lub buzzer. Pytanie tylko jakie napięcie jest tam na wywołaniu. Po pierwsze ile wolt, a po drugie stałe czy zmienne?
    Inna opcja, to przeniesienie tego starego brzęczyka do nowego unifonu.
    Magdalena16
    Poziom 7  
    Oooo tego nie wiem. Dopiero jutro bede mogla sprawdzić.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Ten domofon jest w Niemczech czy u nas w kraju?
    Obejrzyj stary unifon. Być może pod spodem jest jakiś numer, model?
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Zatem może to być unifon firmy STR. Tam m.in. stosują takie oznaczenia u ciebie. Wywołanie zatem jest widocznym na zdjęciu brzęczykiem (summer) i przyłączony on jest jak widać na schemacie do masy i kabelka wywołania. Spróbuj zatem za pomocą długich kabelków przyłączyć go do masy, czyli 2 (jeden koniec), a drugi koniec do kabelka wywołania, ale musisz go odłączyć od zacisku 1 i dać bezpośrednio do drugiego końca brzęczyka. Zacisk 1 musi pozostać wolny. W takim przypadku brzęczyk będzie działał po staremu.
    Nowy unifon nie ma ws obie żadnego dzwonka, bo pasuje do systemów w których dzwonek jest wspólny dla wszystkich. W twoim starym unifonie jest indywidualny dzwonek (brzęczyk).
    Inna opcja, to zakupić jakiś dzwonek, bądź sygnalizator, który podłączysz zamiast tego brzęczyka.

Przykładowy schemat niemieckiego systemu domofonowego. Tu brzęczyk jest zasilany napięciem zmiennym ~8V.

Magdalena16
    Poziom 7  
    Dziękuję
    Dzis spróbuję podpiąć stary brzeczek 😊😊i dam znać😊😊
    Krucha91
    Poziom 2  
    Dzień dobry,
    Także mam problem z podłączeniem.
    Po 3h walki się poddalem, nic nie słychać w słuchawce albo unifon w sposób ciągły otwiera drzwi.
    W instalacji z bloku są 3 białe żyły... Ktoś jest w stanie pomóc?

Przesyłam zdjęcie podłączenia poprzedniego domofonu Unifon TK6 - Domofon Unifon TK6 jak podlaczyc? Unifon TK6 - Domofon Unifon TK6 jak podlaczyc?
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Twój stary unifon to Wekta i ma kolejno od lewej:
    1 - wywołanie - biały
    2 - masa - pomarańczowy
    3 - słuchawka - biały
    4 - mikrofon - zielony
    5 - przycisk (mostek do masy)
    6 - przycisk - niebieski
    Instalację masz 5 żyłową dlatego też widać zrobiony mostek z kawałka kabelka między 2 a 5.

Wykorzystane są dwa białe kabelki. Musisz je sobie oznaczyć, bo nie jest to obojętne jak je podłączysz do nowego unifonu. Każdy biały je skręcony z kolorowym tworząc w ten sposób pary. Po tym można je rozróżnić (te białe).
    Krucha91
    Poziom 2  
    Witam,

Instalacja jest 6 żyłowa. Jeden biały nie był w ogóle podłączony już w starym unifonie.

Mam obecnie taka sytuację.:
    Unifon dzwoni,
    Słysze osobę na dole ale ona nie słyszy mnie
    Potrafię otworzyć drzwi.

Czy powinienem coś pozmieniać w kolejności kabli lub w z workach? Unifon TK6 - Domofon Unifon TK6 jak podlaczyc?
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Krucha91 napisał:

Instalacja jest 6 żyłowa. Jeden biały nie był w ogóle podłączony już w starym unifonie.
    Oznacza to, że instalacja jest 5 żyłowa. Chodzi o ilość żył użytych przez system domofonowy. Ta 6 żyła jest niewykorzystana i traktujemy ją jako rezerwową.
    Przy instalacji 5 żyłowej lewa zworka musi być zdjęta.
    Krucha91
    Poziom 2  
    Ale instalacja jest 6 żyłowa.

3 pary.
    Zielony - bialy
    Niebieski - bialy
    Pomarańczowy - bialy

Zdjęcie zworek w jakiejkolwiek konfiguracji powoduje utratę wszystkiego.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Krucha91 napisał:

Zdjęcie zworek w jakiejkolwiek konfiguracji powoduje utratę wszystkiego.

Zworki mają jedynie wpływ na otwieranie elektrozaczepu. Zdjęcie jednej, drugiej lub obydwu jednocześnie nie może wpływać na rozmowę ani wywołanie.

Ps. Wcześniej napisałem, abyś oznaczył sobie białe kabelki. Inna opcją było ich lepsze skręcenie w parę z odpowiednim kolorem.
    ROWE
    Poziom 27  
    Jeśli nie ma rozmowy w dół to;
    1. Załóż zworkę z prawej str. a zostaw wolną zworkę z lewej str.
    2. Jak nie ma przedmuchu mikrofonu w słuchawce, to trzeba sprawdzić czy nie zwarty jest pion mikrofonu unifonów lub przerwa .
    Najprościej można sprawdzić przedmuch u sąsiadów i porównać.
    3. Gdy wszyscy nadal mają to samo, winien jest wzm. głośnika lub sam głośnik w panelu.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Nie można wykluczyć też uszkodzenia w samym unifonie. Chodzi o wzmacniacz mikrofonowy. Na płytce jest potencjometr, który reguluje wzmocnienie. Fabrycznie jest ustawiony tak, że unifon powinien od razu działać (bez żadnych regulacji). Zakładam, że nikt wcześniej nim nie kręcił. W sumie na zdjęciu go akurat nie widać w całości i nie można określić w jakiej jest aktualnie pozycji.
    Jak masz jakikolwiek miernik, to sprawdź czy na żyle mikrofonowej masz napięcie (oczywiście względem żyły masy).