Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

fujitsu lifebook a series ah53 - Nie da się wyłączyć Secure boot.

02 Jun 2013 16:04 8490 5
  • Level 39  
    Witam!
    Mam przed sobą laptopa fujitsu lifebook a series ah532 z windows 8 64bit, który został zakupiony w plusie razem z internetem LTE.
    W biosie nie da wyłączyć się secure boot, jest tylko info że jest włączone ale nie da się na to najechać i wyłączyć (podświetlone na szaro).
    Czy to jest sprawka tego, że laptop jest z plusa i specjalnie nie dali możliwości wyłączenia secure boot? W innych laptopach z fabrycznym windows 8 jakie widziałam zawsze dało się wyłączyć, a tu niespodzianka.
    Poprostu nic nie da się zbootować, nawet żadnego linuxa aby zrobić kopię zapasową partycji recovery.

Czy ktoś z was jeszcze miał taką sytuację w laptopach zakupionych razem z internetem mobilnym?
  • Level 39  
    Właściciel już zabrał laptopa do siebie. Chciałam za pomocą linuksa zrobić kopię partycji recovery oraz GPT a następnie zmienić system na windows 7.
    Ostatecznie udało mi się doprowadzić do normalnego stanu użytkowania windows 8. Włączał się około 2minuty i mulił teraz jest to około 20sekund i ładnie pracuje. Właściciel jest teraz z niego zadowolny i nie chce zmieniać na windows 7.
    Za jakiś czas znowu będę go prawdopodobnie miała żeby zrobić kopię recovery to spróbuje aktualizacji biosu jak mówisz, może się coś zmieni w sprawie secure boot. Powinna być dostępna opcja wyłączenia secure boot bo bez tego w razie awarii windowsa czasami może być ciężko np załóżmy że system nie chce wstać z przyczyny wirusa i trzeba odpalić bootowalny skaner z płytki czy pendrive to w tym momencie nie da się tego wykonać.
  • Level 43  
    Można spróbować zrobić obraz i zgrać przez sieć lub wyjąć dysk (jeśli to gwarancji nie unieważni) i zgrać go na innym komputerze za pomocą dowolnego programu. Swoją drogą po co jest opcja uruchamiania z innego nośnika, skoro nie można jej użyć...
  • Level 39  
    Dysku nie można wyjąć.
    Pierwszy raz się spotykam właśnie z tym, że nie ma możliwości wyłączenia secure boot, jest taka zakładka w biosie ale wchodząc w nią w ustawienia nie można nic zmienić, wszystko jest po blokowane i podświetlone na szaro.
    Jeżeli będzie on w moich rękach jeszcze raz to spróbuje aktualizacji biosu.
    Według manuala do tego modelu laptopa ze strony fujitsu powinno się dać to wyłączyć, więc możliwe że te modele które trafiają do sieci Plus tak mają.
    Właściciel laptopa także twierdzi, że dostał z laptopem płytę recovery z win8, ale jeszcze ma się upewnić czy to jest na pewno to. Osobiście nie spotkałam się też z tym, żeby jakikolwiek producent dawał płytę z windowsem do laptopa zawsze jest tylko ukryta partycja. Płytki dawali, ale to było dawno temu , nie w dzisiejszych czasach. W zarządzaniu dyskami partycja recovery o wielkości 15GB jest widoczna.
  • Level 39  
    Wracam do tematu.
    W tym laptopie prawdopodobnie jest uszkodzony dysk(upadek), windows 8 nie wstaje, tryb awaryjny nie wstaje. Laptop nie posiada gwarancji, znajoma pogubiła wszystkie dokumenty, papiery. Wiadomo jak wygląda sprawa z tym dziwnym biosem nic nie da się zbootować, ale musze go spróbować jakoś zaktualizować i może się będzie dało secure boot wyłaczyć.
    Który bios pobrać (widzę do tego modelu tylko z pod windowsa albo źle patrze) i jak się do tego zabrać:
    http://support.ts.fujitsu.com/content/Quickse...sult.asp?q=LIFEBOOK+AH532&btnG.x=21&btnG.y=15

Dodano po 30 [minuty]:

Temat rozwiązany, żeby było można wyłączyć secure boot było trzeba założyć hasło na bios:
    http://support.ts.fujitsu.com/wdb/FAQContentS...2327&Info=SA&PLS=&Sprache=EN&LNG=COM&Todo=FAQ
    Wszystko pięknie się bootuje :)
    W sumie ciekawostka, może komuś się to jeszcze przydać.