Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Syczenie/buczenie karty graficznej (prawdopodobnie) Gigabyte GeForce GTX 660 OC

02 Cze 2013 16:07 7224 22
  • Poziom 7  
    Witam! Ostatnio, gdy włączyłem pewną grę, pogrzebałem w ustawieniach graficznych tej właśnie gry karta graficzna (tak mi się wydaje) zaczęła wydawać dziwny syk. Teraz dzieje się to przy każdej grze. Gdy wyjdę z nich (chociażby do menu) dźwięk ustaje (co wydaje mi się jest powiązane z wymaganiami graficznymi gry, czyli zużyciem karty). Gdy otworzyłem komputer dźwięk wydawał się bliższy cichemu buczeniu z sykiem. Sprawdziłem czy to wentylatory (przytrzymałem je), jednak to nie one. Czyściłem ostatnio komputer (odkurzaczem, sprężonym powietrzem oraz wilgotną szmatką, ale tą raczej nie dotykałem wrażliwych sprzętów, a jedynie obudowę i wentylatory). Czy przypadkiem mogłem coś uszkodzić? Proszę o pomoc.
    Specyfikacja:
    Procesor - Intel COre i7 3770K 3.5GHz BOX
    Karta graficzna - Gigabyte GeForce GTX 660 OC 2GB DDR5 PCI-E BOX
    Płyta główna Asus P8Z77-V Pro
    Zasilacz - BE QUIET! SYSTEM POWER 7 600W (BN145) 80+ silver
    RAM - Corsair DDR3 2x8GB 1600MHz CL9 XMP Vengeance Green
    Wentylatory - 1x Cool RL060 REVOLTEC; COOL REVOLTEC 12CM RL039
    Obudowa - Sharkoon REX8 ECO BLACK
  • Poziom 28  
    Podaj pełną specyfikacje z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza.

Dodano po 37 [sekundy]:

To pewnie cewki piszczą w zasilaczu.
  • Poziom 42  
    Nie podkręcałeś tej karty ?
    "Syczenie", "Szum" to oznaka przegrzanych układów GPU , lub kondensatorów/cewek w zasilaczu.
  • Poziom 7  
    Nie karta jest czysta. Zaraz podam resztę.

Dodano po 19 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że komputer jest praktycznie nowy (bodajże luty br.). Składany przez mojego ojca, ale, że go obecnie nie ma sam muszę sobie radzić.
  • Poziom 21  
    Ranlab99 napisał:
    Czyściłem ostatnio komputer (odkurzaczem, sprężonym powietrzem oraz wilgotną szmatką

Jak odkurzałeś/używałeś sprężonego powietrza - dmuchałeś po wentylatorach? Kręciły się one z "dużą szybkością"?

W tym przypadku mogłeś uszkodzić "coś" - wiatrak działa niczym prądnica w momencie gdy zacznie się kręcić. A im szybciej się kręci tym więcej indukuje prądu... przez co, coś mogło się spalić.
    Znam dwa (niezależne) przypadki, gdzie po takim czyszczeniu płyta główna szła na śmietnik...
    Jeśli przytrzymałeś ręką wentylator i nie kręcił się szybko - nic nie powinno się uszkodzić.
    Najpewniej jest wypiąć na czas czyszczenia i pamiętać aby go podłączyć (tylko spinkę od zasilania wentylatora, nie trzeba demontować całego radiatora)

Wilgotną szmatką przecierałeś płytkę z elementami elektronicznymi czy tylko plastiki?
    I znowu, jeśli tylko plastiki - nic nie powinno się stać. Natomiast jeśli elektronikę, to jak długo odczekałeś do włączenia komputera? Być może okres ten był za krótki i trochę wilgoci spowodowało zwarcie...

Ja bym polecił wybrać się do sklepu w którym kupiłeś sprzęt i poprosić sprzedawcę o posłuchanie i ocenę. To może być sporo rzeczy od faktycznie uszkodzonego któregoś podzespołu do "ten typ tak ma".
    Pod definicją "dziwny syk" jest sporo możliwości interpretacji.

PS. nie wiem czy nie pominąłbym faktu czyszczenia i tylko powiedział, że "nagle coś takiego się zaczęło dziać" - jak wspomnisz o czyszczeniu, różnie to może być. Acz miałem też przypadek, że trochę rzeczy było ewidentnie wyrwane a klient "nigdy w życiu do środka nie zaglądał"
  • Poziom 7  
    Komputer czyściłem, gdy był wyłączony i odłączony od prądu. Raczej elektroniki starałem się nie dotykać, aczkolwiek możliwe, że o coś się otarłem. Czekałem około 1h.
  • Poziom 21  
    Ranlab99 napisał:
    Komputer czyściłem, gdy był wyłączony i odłączony od prądu. Raczej elektroniki starałem się nie dotykać, aczkolwiek możliwe, że o coś się otarłem. Czekałem około 1h.

A wentylatory kręciły się szybko gdy odkurzałeś/czyściłeś powietrzem? były odpięte?
  • Poziom 7  
    Napisałem, że komputer był wyłączony, czyli wentylatory się nie kręciły. Nie były odpięte.
  • Poziom 43  
    Napisz w jakie gry grasz. Odpal program fraps i sprawdź ile klatek masz na sekundę (fps) - karta może być chałaśliwa powyżej 100-300 fps.
  • Poziom 27  
    Koledze chodzilo o to czy dmuchales powietrzem w nie jesli tak to czy szybko sie obracaly?
  • Poziom 7  
    @safbot1st Karta wcześniej działała poprawnie przy tych samych grach.

@Arteko77 A to przepraszam, nie zrozumiałem. Dmuchałem w wentylatory, ale nie w łopaty tylko bardziej między. Łopaty nie kręciły się technicznie w ogóle.
  • Poziom 21  
    Dziękuję Arteko77 za pomoc :)
    Dokładnie o taką odpowiedź chodziło - przepraszam, czasami piszę bardzo nie wyraźnie...

Jeśli nie kręciły się wentylatorki i mokra szmatka nie miała bezpośredniego dostępu do elektroniki, a do tego odczekałeś z włączeniem - jestem prawie przekonany, że nie powinno czyszczenie wpłynąć na pracę komputera (zwłaszcza negatywnie).

Najlepiej jednak jeśli byś zaprosił informatyka do domu. Tak jak pisałem wcześniej dziwny dźwięk z komputera może być spowodowany przez bardzo dużą ilość rzeczy i jest to od "nie przejmuj się tym" po "ABSOLUTNIE NIE WŁĄCZAJ KOMPUTERA" - niestety bez usłyszenia i oględzin na miejscu, bardzo nie da się powiedzieć bliżej której opcji jesteśmy.
  • Poziom 43  
    Ranlab99 napisał:
    @safbot1st Karta wcześniej działała poprawnie przy tych samych grach.

to argument ciężki do zbicia.
    grzemach napisał:
    niestety bez usłyszenia

Zawsze może wkleić nagrany odgłos do tematu. Ludzie wklejają np. beep codes.
  • Poziom 7  
    Panowie chyba udało mi się znaleźć źródło. Wydaje mi się, że to dysk wydaje ten dźwięk. Dysk SATA z programami (mam jeszcze dysk SSD, na którym zainstalowany jest system). Czy to źle?!
  • Poziom 43  
    Daj screen z CrystalDiskInfo lub SMART z HDTune.
  • Poziom 7  
    Według mnie wszystko normalnie. Dodam, że ostatnio zbadował mi się jeden dysk (poszedł na śmietnik) a ten przyszedł na jego miejsce. Ten jest praktycznie fabrycznie nowy (używany od ok. 1,5 - 2 miesięcy)
    Syczenie/buczenie karty graficznej (prawdopodobnie) Gigabyte GeForce GTX 660 OC

Dodano po 1 [minuty]:

Czy wina może leżeć w zasilaczu, ponieważ gdzieś już słyszałem o takim problemie?
  • Poziom 43  
    Wg mnie też, SMART ok. Może ktoś od dysków coś zauważy.
    Ranlab99 napisał:
    Czyściłem ostatnio komputer (odkurzaczem

Odkurzaczem raczej bym nie czyścił. Jeśli problemem jest dla ciebie tylko hałas, zawsze możesz odkręcić dysk od obudowy i położyć na czymś miękkim i nieelektryzującym się. Dodatkowo polecam przykręcić krótkim kabelkiem na 2 śrubki do odbudowy w celu uziemienia. Jeśli dźwięk powodowały wibracje powinien zmaleć.
  • Poziom 21  
    Witam!!
    Mam ten sam problem co autor tematu. Przy graniu w gry(wymagające) coś brzęczy(na pewno nie cewki bo dźwięk jest o niskiej częstotliwości). Gdy robiłem test programem "OCCT" nic nie było słychać. Dodam że na 100% to nie wentylatory i dysk twardy.
  • Poziom 8  
    ja też mam identyczna kartę i to tak ryczy że płakać się chce -.-

co najlepsze 1 raz już była w serwisie tydzień po zakupie bo był black screen jak włączałem kompa

jak bym wtedy wiedział że to tak ryczy to bym ją im oddał

Komputer mam nowy (wszystkie części wraz z obudowom i dodatkowymi wiatrakami , sam składałem)

Zauważyłem że najwięcej to ryczy przy wysokim AA i dużej ilości cieni o wysokiej jakości
    najbardziej to słychać przy temp 60-65(u mnie max)
  • Poziom 23  
    hudy1994 napisał:
    Zauważyłem że najwięcej to ryczy przy wysokim AA i dużej ilości cieni o wysokiej jakości

Mam dokładnie tak samo.
    Ale to nie jest sprzęt wadliwy. Moja 770tka syczy przy bardzo wysokim obciążeniu. Jak słyszę owo "sycznie" wiem że działa na 100% swoich możliwości. ;-)
    Panowie nie macie się czego obawiać. Z kartami wszystko jest w najlepszym porządku.
    Moja syczy już od roku i działa idealnie.
  • Poziom 23  
    domio33 napisał:
    Hudy czym zasilasz jednostkę?

To o co pytasz kolegę w nadziei że kiepski ma zasilacz to Cię rozczaruję...
    Mam konkretny PSU a też syczą cewki na karcie :D
  • Poziom 28  
    Pamiętam, że u mnie kiedyś jak miałem HD4850 to pod Furmarkiem tak niemiłosiernie syczała że myślałem że coś się pali :P