Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł zasypowy na węgiel i drewno?

onbrzeg 02 Jun 2013 17:14 26571 39
    onbrzeg
    Level 9  
    Witam. Stoję przed dokonaniem wyboru pieca do mieszkania na poddaszu. Mieszkanie ok. 120m, ocieplone 30cm wełny. Oprócz tego jeszcze cwu (dwupłaszcz. 120l). Mam już nowy komin ok. 8 m, fi 180 (ocieplony). Palę głównie węglem i drzewem.
    Podstawowym zadaniem dla pieca jest to, aby często nie trzeba było do niego biegać.
    Po wizycie w sklepie sprzedawca namawiał mnie na Defro komfory, jak dobrze pamiętam, 12 KW co o tym sądzicie? Proszę o pomoc i porady.
    onbrzeg
    Level 9  
    Kwota jak chce przeznaczyc to maks. 4500- 5000 zł. a czy te 12 KW da rade na tych moich 120 m. bo z ta sprawnoscio kotłów bywa roznie producenci pisza po 80% a bywa ze nawet 50 nie ma. potrzebuje piecyk ktory smialo utrzyma cieplo przez noc. bo o to głównie chodzi.

Dodano po 2 [minuty]:

No i gosc w splepie mowil ze do tego defro komfort tez moge dokupic nadmuch
    W0jtek92
    Level 37  
    Ten kocioł utrzyma ciepło przez noc mając dobre paliwo. Jeśli masz spore straty ciepła to lepiej kupić ten o mocy 15 kW, bo pod uwagę trzeba wziąć że bojler też swoje bierze bo jakiś 1 kW podczas jego grzania, Posiadasz już jakąś instalację C.O? Czy dopiero się przymierzasz do wykonania jej?

Dodano po 1 [minuty]:

Tak. Model proponowany przez sprzedawcę ma opcję montażu nadmuchu.
    onbrzeg
    Level 9  
    mowil ze ten komfort ma taka mozliwosc, mam juz cala instalacje. tylko smigalo to pod jednym piecem na dole tescie gora ja. Terea chce sie odlaczyc. dotej pory jak paliłem na 50-55 stopni to mialem goraco
    W0jtek92
    Level 37  
    No więc musisz tylko liczyć koszt podłączenia kotła do obecnej instalacji, do tego jakaś pompa C.O, No a kocioł ten jest naprawdę przyzwoity i porządny przede wszystkim. Ale Ja osobiście postawiłbym na 15 kW model tego Defro.
    onbrzeg
    Level 9  
    generalnie pompy tez juz posiadam jedna co druga cwu pozostal tylko piec- a to podstawa i trza dobrze wybrac zeby problemów nie było. tez myslałem o tym wiekszyc lepiej miec maly zapas niz za słaby piec
    W0jtek92
    Level 37  
    Nie zapomnij iż warunkiem gwarancji dla kotła jest zamontowanie zaworu 3 bądź 4 drogowego. Wtedy kocioł dłużej pożyje i mniej się szlami.
    onbrzeg
    Level 9  
    a na jakiej zasadzie działa ten zawór słyszałem o tym lecz nie zagłebiałem sie w temat
    W0jtek92
    Level 37  
    Zawór 3 drogowy pilnuje optymalnej temperatury powrotu C.O do kotła, np. Gdy temp. Wyjściowa z kotła wynosi 65 st C, to zawór ustawia się na około 50st C. Po to by kocioł nie otrzymywał zbyt chłodnej wody na płaszcz z powrotu C.O bo to sprzyja szlamieniu się i wytrącaniu kamienia z wody, zawór 4 drogowy działa podobnie tyle że na nim potrafimy ustawić maxymalną temperaturę wody jaka pójdzie na grzejniki pomimo wyższej temp. Na kotle, np na kotle jest 65 st. C. Zawór ustawiasz na 55 st. C. I ten oto zawór pilnuje by więcej niż 55 st C. Nie poszło na grzejniki i odsyła nadmiar ciepła spowrotem do kotła.
    onbrzeg
    Level 9  
    dzieki za konkretne wytłumacznie . no i wstepnie decyduje sie na ten defro komfort plus 15 KW
    User removed account
    User removed account  
    gersik
    Level 33  
    onbrzeg wrote:
    generalnie pompy tez juz posiadam jedna co druga cwu pozostal tylko piec- a to podstawa i trza dobrze wybrac zeby problemów nie było. tez myslałem o tym wiekszyc lepiej miec maly zapas niz za słaby piec

Nic głupszego nie czytałem w tym wątku ( lepiej jest mieć mały zapas niż za słaby piec). kolego musisz się zdecydować jak chcesz palić w kotle stale czy cyklicznie i od tego zacznij. Jak już to będziesz wiedział to będziemy zastanawiać się dalej.
    wnoto
    Level 34  
    Zależy Ci na małej obsłudze kotła a chcesz rozłączyć system od teściowej. Może spróbuj dojść do porozumienia i do obecnego układu zakup "akumulator" ciepła. Pozwoli to na dłuższe okresy bezczynności a przede wszystkim poprawi sprawność całego układu. Nie wspomnę o tym że jak rozumiem nie trzeba będzie nosić drewna, opłątu na piętro.
    Nawet jeśli będziesz więcej "dopłacał" to koszt inwestycji znacząco może Ci się zmniejszyć.

Wydajesz kupę szmalu a decyzję chcesz podjąć po 2-3 mailach ....
    onbrzeg
    Level 9  
    nie wiem czy 5 tys to tak duzo, a nie bede nosil tego na pietro bo piec ma byc na dole w osobnej kotlownii. a palic ma sie stale

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

moze to i duzo ale swiety spokoj jest bezcenny :)
    gersik
    Level 33  
    Jeżeli ma się palić stale to musisz kupić kocioł dolnego spalania. A jeśli chcesz jak najmniej zaglądać do kotłowni to tylko kocioł z podajnikiem, ale wtedy trzeba się zdecydować na jeden rodzaj opału.
    onbrzeg
    Level 9  
    Rózne opinie słyszałem na temat kotłów z podajnikem, jedni chwala inni nazekaja. chodzi głównie o to by piec trzymał te 5-6 godz. wiadome ze wszystko zalezy od kalorycznosci opału. do tej pory robiłem tak ze w dzien - drzewo na noc -- wegiel. no i fajnie by bylo zmiiescic sie w 5 tys.
    gersik
    Level 33  
    To jeszcze raz się zapytam czy ma to być kocioł w którym bedziesz palił stale czy cyklicznie bo widzę że nie widzisz różnicy w paleniu bo raz piszesz że palić ma się stale a raz że ma trzymać 5-6 godzin. Zdecyduj się w końcu bo od tego zależy jaki kocioł powinieneś kupić. Poczytaj o kotłach górnego i dolnego spalania.
    onbrzeg
    Level 9  
    Z tego co czytam to piec z dolnym spalaniem jest sprawniejszy i zadziej musi byc zasypywany - a o to mi chodzi. Nie jestem specjalista w tych tematach wiec sorry kolego za problemy
    User removed account
    User removed account  
    gersik
    Level 33  
    Kocioł z dolnym spalaniem wcale nie jest rzadziej zasypywany tylko rzadziej rozpalany. W takim kotle zapalasz raz na tydzień i tylko dosypujesz opału. Po wygaszeniu czyścisz kocioł i zapalasz od nowa. W kotle górnego spalania rozpalasz praktycznie codziennie i pali się w nim aż do wygaśnięcia. I teraz czy to rozpalanie co dziennie (np. wracając po pracy) ci wystarczy czy masz mieć całą dobę jednakowo ciepło w domu.
    User removed account
    User removed account  
    onbrzeg
    Level 9  
    No to jezeli ciezko bedzie o taki dobry piec to moze lepsza opcja bedzie kupno pieca do palenia tradycyjnego- rozpalanie codziennie. wieczorem bym zasypywal a rano przed praca rozpalał. Wkoncu w nocy nie musi byc w domu tak goraco przynajmniej dla mnie. Tylko do tej pory przy tym wspólnym paleniu uzywalismy piece z dmuchawa, wogóle nie jestem zadowolony z takiego rozwiazania. wola piec z miarownikiem ciagu. I tu znowu pytanie jaki? jest tego tyle na rynku ze naprawde ciezko wybrac cos konkretnego. Kazy sprzedawca chwali to co ma na sklepie
    wnoto
    Level 34  
    Temat dla mnie ciężki bo chęć odłaczenia się od "teściowej" zakrwawa na samobiczowanie. Dokładasz sobie kosztów i roboty w coedziennej obsłudze pieca. Do tej pory rozumiem że było to podzielone.

Nie wiem co Ci doradzić. Ale zwrocił moją uwagę fakt że pisałeś iż przy 50C w obecnym rozwiązaniu to miałeś gorąco. Istnieje obawa że będzie małe zapotrzebowanie na ciepło u Ciebie i kocioł kupisz przewymiarowany. Generalnie trudno będzie sterować takim kotłem i może mieć on b.niską sprawność i szybciej się zużywać. Wyprodukowanego przez niego ciepła nie będzie gdzie oddać ...
    onbrzeg
    Level 9  
    o to chodzi ze tylko ja go obslugiwalem bo nikomu sie nie chcialo .... ruszyc
    User removed account
    User removed account  
    onbrzeg
    Level 9  
    jak dobrze pamietam 19KW

Dodano po 14 [minuty]:

i powiem ci ze u mnie grzeje fajnie a na dole jest gorzej podejrzewam ze cos nie tak jest w ukladzie. chciałem sie za to wziasc no ale.... ze 2 metry rury od powrotu maja w ziemi i tam robi sie chyba babka powietrza bo powrót od mieszkania na dole jest zimny. Teraz jak chodzi samo cwu na dole to pompka pcha fajnie i powrót goracy ale otwarciu zaworu na c.o. jest juz gorzej. MAja co i cwu na jednej pompie.No i ostatni grzejnik w ukladzie jest cieply tylko na gorze. Ja góre mam na osobnej pompie i z rozdzielaczem i jest naprawde fajnie

Dodano po 4 [minuty]:

cchciałem przerobic ten powrót z zrobic im c.o. i cwu na osobnych pompach. ten powrót jest tak ze idzie na jednym poziomie potem schodzi jakies 30cm w dół potem znowu do gory i do pieca.Rura chyba 1.25cala ja mam swoj potrót podlaczony przed piecem ale juz za ta babka powietrza czy jak to nazwac

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Zastanawiam sie tak teraz czy nie lepiej moze sie nie pierdzielic z tym wszystkim tylko przerobic ten powrót i wsadzic nowy piec ten dolnogo spalania na gore i dół. czytalem o tym piecu co tam jest teraz. i okazuje sie ze to jakies dziadostwo z pleszewa i dlatego trzeba tak czesto do tego latac. piec od Kowalskiego UKS-G 18 KW a powierzchnia jaka jest na gorze i dole to lacznie ok 200 m
    User removed account
    User removed account