Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RFM73 - Wybór modułu radiowego do pilota na uP

Myrek1 02 Cze 2013 19:16 6000 15
  • #1 02 Cze 2013 19:16
    Myrek1
    Poziom 23  

Witam,
    Projektuje pilot zdalnego sterowania. Urządzenie ma mieć zasięg do 30m, jednak przy takim zasięgu nie może być nawet małego zerwania łączności przy streemingu danych. Urządzenie ma mieścić się w dłoni, ręka nie może wpływać na zasięg czy awaryjność. Teren otwarty, ma służyć do sterowania maszyną (operator czy elementy maszyny oczywiście może zasłonić odbiornik.

Wykonałem taki na RFM73 wierząc, że te moduły dadzą rade. Jednak już przy kilku metrach, przy zasłonięciu pilota ciałem i objęciu go ręką urządzenie traciło zasięg. Po dolutowaniu anteny 2,4GHz nic się nie poprawiło. To pasmo chyba nie jest dla mnie.

Jaki polecacie moduły do tego tupu komunikacji? Myślałem nad RFM23, czytałem dużo o nich i chyba dadzą rade. Czy lepiej na pasmo 433 czy 868MHz? Komunikacja z Atmega8 1MHz. Nie muszą być szybkie, ważne żeby nie było zwłoki od czasu nadania, może być góra do 50ms.

ZigBee odpadają ze względu na duże koszty modułów. Akceptowalna cena to ok do 50zł za oba.
    Dzięki

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Cze 2013 19:49
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

RFM23 obojętnie na jaką częstotliwość zadziała, chociaż na 868 MHz jest mniej zakóceń. Co do RFM73 - te moduły mają antenę wydrukowaną na PCB. Trudno uwierzyć, żeby nie umożliwiała uzyskanie kilku metrów zasięgu.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Cze 2013 20:41
    Myrek1
    Poziom 23  

Dzięki za odpowiedź.
    RFM73 działają, ale jest taki problem, że stojąc 5 metrów od bazy i zakrywając nadajnik ręką następuje zanik lub zaniki sygnału. Nadajnik ustawiony jest na transmisje 1M, 5dBm, LNA gain high (0dBm).
    W nadajniku jest RFM73 a odbiorniku RFM70. Oba skonfigurowane tak samo.

0
  • #4 02 Cze 2013 21:07
    tmf

A spróbuj dać 2xRFM73. Taki kiepski zasięg sugeruje problem z częstotliwością wykorzystywaną przez oba układy. W sensie, że nie są idealnie do siebie dostrojone. Miałem podobne objawy na RFM23, kiedy odbiornik nasłuchiwał na ciut innej częstotliwości, co skutkowało znacznym zmniejszeniem czułości.

0
  • #5 03 Cze 2013 13:30
    Myrek1
    Poziom 23  

przy 2 x RFM73 efekt ten sam. Wystarczy całą ręką objąć pilota i z 5 metrów przerywa. Może nie są to jakieś duże przerwy, ale zawsze. Tak czy inaczej ja potrzebuję stabilnej prędkości.

Chyba, że coś źle ustawiam. Ale poza mocą reszta chyba ma niewielki wpływ na jakość połączenia.

Czy wg Ciebie RFM23 będą dobre? Przed ich testowaniem chciałbym zasięgnąć opinii czy warto iść w ten temat i są lepsze niż RFM73.

0
  • #6 04 Cze 2013 22:35
    leonow32

Poziom 30  

Może jednak bluetooth? Dobre i sprawdzone BTM-222 kosztują na Allegro obecnie 60zł i na tym bez problemu da się uzyskać zasięg jaki potrzebujesz, a dodatkowo sterownie tymi modułami jest śmiesznie proste. Problem strojenia odpada, a z punktu widzenia mikrokontrolera BTM-222 to taki bezprzewodowy UART, więc prościzna ;)

0
  • #7 05 Cze 2013 09:52
    tmf

Myrek1 napisał:
    przy 2 x RFM73 efekt ten sam. Wystarczy całą ręką objąć pilota i z 5 metrów przerywa. Może nie są to jakieś duże przerwy, ale zawsze. Tak czy inaczej ja potrzebuję stabilnej prędkości.

Chyba, że coś źle ustawiam. Ale poza mocą reszta chyba ma niewielki wpływ na jakość połączenia.

Czy wg Ciebie RFM23 będą dobre? Przed ich testowaniem chciałbym zasięgnąć opinii czy warto iść w ten temat i są lepsze niż RFM73.

Tak, na RFM23 zasięg jest niezły. Na kawałku drutu bez problemu mam komunikację przez 3 betonowe stropy.
    Oczywiście proponowany moduł BT tez jest wart rozważenia - szczególnie istotna jest prostota komunikacji w oparciu o niego.

0
  • #8 06 Cze 2013 04:15
    Myrek1
    Poziom 23  

Moduł BT nie wchodzi w grę, ponieważ gotowe urządzenie ma być dostępne w cenie podobnej do zakupu dwóch modułów. W tej cenie już wolał bym wybrać ZigBee.

Zrobiłem testy, dolutowałem antenę wifi z routera i zasięg się poprawił, jednak dalej było widać przerywania. Tak więc zostaje mi kombinowanie z RFM23. Tak na marginesie, lepsze są RFM22 czy RFM23?
    A może tranreciver RFM63, albo duet RFM31 + RFM42?
    Dzięki.

0
  • #9 06 Cze 2013 16:34
    tmf

Większość z nich różni się tylko mocą wyjściową. Swoją drogą jaki masz moduł z RFM73? Z anteną w postaci obwodu drukowanego? Nie znam się na takich częstotliwościach, ale nie wydaje mi się, że przy 2,4 GHz wystarczy dolutować byle co, żeby to działało jako antena.

0
  • #10 06 Cze 2013 22:06
    Myrek1
    Poziom 23  

RFM73 z antena invF, chyba nawet tylko takie są dostępne.
    Też nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że zrobiłem ok. Odciąłem jedna ścieżkę i dolutowałem tam antenę z z routera Wifi, za dławikiem i do masy.

RFM73 - Wybór modułu radiowego do pilota na uP

0
  • #11 07 Cze 2013 09:17
    tmf

No właśnie nie wydaje mi się, że tak może być. Antena i jej obwód muszą być dopasowane, inaczej będą ogromne straty. Ale może zapytaj o to na jakimś forum, gdzie ludzie z takimi częstotliwościami mają do czynienia.
    Jak będę miał czas to sprawdzę RFM73, ale niesądzę aby były z nim takjie problemy jak opisujesz - w takiej sytuacji jego zastosowanie nie miałoby sensu. Z drugiej strony korzystając z radia zawsze musisz liczyć się z tym, że będą chwilowe przerwy w transmisji. Skoro to jest pilot to przerwy rzędu nawet kilkudziesięciu ms są niezauważalne.

0
  • #12 03 Lip 2013 20:02
    zbv
    Poziom 20  

A ja sprawdziłem komunikację między dwiema sztukami rfm73P. Szok 6 metrów zasięgu efekty takie same jak opisywał kolega parę postów wyżej. Zmiany w rejestrach robiłem zgodnie z notą katalogową w procedurach od rfm70. Dodam że na rfm70 zasięg mam 30 metrów. Zrobiłem też test mieszany rfm73P i rfm70 efekty takie same, czyli mierne 6m. Myślę że albo źle wypełniam rejestry, albo te moduły to ściema, bo deklarowany zasięg na rfm73P to 300m.
    Zwiększałem też zasilanie z 3.3V (takie miałem przy rfm70) do 3.6V bez zauważalnych efektów.

Jeżeli komuś udało się uzyskać lepsze wyniki to proszę o informację i wskazówki.

0
  • #13 06 Lip 2013 14:36
    Krauser
    Poziom 26  

Nie należy mylić RFM73 i RFM73P to całkiem inne moduły http://www.hoperf.com/rf/module/2.4g/ pracujące w różnym zakresie napięć i posiadające inne moce maksymalne. Odpowiednio 5dBm(7mW) i 20dBm(100mW) i biorąc pod uwagę porównanie do Bluetooth, gdzie zasięgi wynoszą 10m dla 4dBm(2,5mW) - klasa 2 i 100m dla 20dBm(100mW) - klasa 1 nie liczyłbym na 300m tylko raczej 13m w mieszkaniu z dwiema ścianami po drodze. Jeśli masz podejrzenie, że coś źle ustawiłeś skorzystaj z gotowego rozwiązania: http://www.embeddedwirelesssolutions.com/projects/EWS_RFM73_Chat_Example.pdf

Do dużych zasięgów i wykorzystania jako pilot należy obniżyć częstotliwość i wybrać oszczędny moduł np. RFM63W.

0
  • #14 19 Lip 2013 22:28
    zbv
    Poziom 20  

Wreszcie udało mi się te rfm73P zmusić do pracy z większą mocą. Okazało się że miałem błąd w programie i nie wyserowywałem wejść TXEN i PAEN. Efekt był taki że układ działał ale zasięg był do 6 metrów, po prawidłowym wysterowaniu wymienionych wejść rfm73P zaczął działać poprawnie.

0
  • #15 21 Lip 2013 22:45
    Marico
    Poziom 19  

Pilota już masz: po prostu użyj komórki np. z androidem, która ma bluetooth :-). Dobry moduł bluetooth będzie miał taki zasięg jaki potrzebujesz, wartość dodaną będzie prostota, bezpieczeństwo połączenia itp.

0
  • #16 28 Paź 2013 21:09
    karbon
    Poziom 21  

zbv napisał:
    Wreszcie udało mi się te rfm73P zmusić do pracy z większą mocą. Okazało się że miałem błąd w programie i nie wyserowywałem wejść TXEN i PAEN. Efekt był taki że układ działał ale zasięg był do 6 metrów, po prawidłowym wysterowaniu wymienionych wejść rfm73P zaczął działać poprawnie.

Możesz opisać jaki teraz zasięg masz?

0