Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Regulator temperatury z termometrem i minutnikiem

wang3r 03 Cze 2013 00:05 1770 10
  • #1 03 Cze 2013 00:05
    wang3r
    Poziom 8  

Potrzebuję nie tylko projektu ale też wykonania.

Całość to naczynie z ~ 5 litrami wody jako kąpiel dla grzejących się w niej pojemników z chemikaliami.

Chodzi o to, żeby ustrojstwo, umożliwiało:

1. Na ustawienie i utrzymywanie zadanej temperatury kąpieli (z dokładnością nie mniejszą niż 0,5⁰C w zakresie od 20⁰C - 60⁰C)
    2. Posiadało termometr z pomiarem z dokładnością 0,1⁰C
    3. Minutnik (sprawa bardziej skomplikowana)
    3.1. Minutnik musi umożliwiać ustawienie od trzech do ośmiu różnych czasów i ich kolejne odmierzanie
    3.1.1. Po zakończeniu odmierzania czasu powinien wymagać potwierdzenia przed przystąpieniem do odmierzania kolejnego
    3.2. Powinien pozwalać się zaprogramować (tu kolejna komplikacja)
    3.2.1. Albo za pomocą klawiatury i wprowadzania ilości czasów oraz wartości dla poszczególnych odliczań
    3.2.2. Albo za pomocą podłączenia do komputera (USB?) i wgraniu odpowiednio przygotowanego pliku z programem

Zasada działania urządzenia jest dość prosta:
    - Urządzenie podgrzewa chemię do określonej (zadanej) temperatury.
    - Ustawiam (lub programuję) minutnik (np. trzy odliczenia, pierwsze 2:00 minuty, drugie 3:30, trzecie 4:00 minuty)
    - Potwierdzam uruchomienie minutnika
    - - System odlicza pierwsze ustawienie (2:00 minuty) i zatrzymuje się do czasu potwierdzenia (naciśnięcie guzika?)
    - - Po otrzymaniu potwierdzenia odliczany jest drugi czas (3:30 minuty) i znów zatrzymanie
    - - Po kolejnym potwierdzeniu odliczany jest kolejny czas (w przykładzie 4:00 minuty)

Najwygodniejsza droga kontaktu to PW, proponuję zacząć od ustalenia ceny (projekt + wykonanie, ewentualnie projekt i dalej będę szukał wykonawcy).

Jeśli o czymś zapomniałem doprecyzujmy to w temacie, żeby dojść do finalnych założeń, mogłem coś pominąć bo w zakresie elektroniki jestem (niestety) równie biegły co czytaniu hieroglifów.

EDIT: Aktualizuję, żeby w jednym miejscu wszystko było.

Hm, nie zdawałem sobie z tego sprawy, w zasadzie 'każdy' termometr cyfrowy ma taką dokładność, rozumiem że to 'nie' wynika z dokładności tylko z tego, że tak lepiej wygląda?
    Jeśli to spory problem to może być z dokładnością do 0,5⁰C jak termostat a w ostateczności przeboleję nawet 1⁰C jeśli to drastycznie zmniejszy cenę.

Co do obudowy - tutaj sprawa jest jeszcze otwarta dlatego, że nie wiem jakiej wielkości będzie elektronika, samo urządzenie nie będzie miało skomplikowanej obudowy, to 'wanna' z pokrywką w której są wycięte otwory na pojemniki z chemią.

- Dokładność odmierzanego czasu wystarczy 0,1 s.
    - Pojemność wanny z kąpielą nie będzie większa niż 5 litrów.
    - Grzałki, powinny mieć moc wystarczającą do ogrzania kąpieli, wydaje mi się, że z powodu bezwładności wody i w celu uniknięcia konieczności majstrowania jakiegoś przyrządu do mieszania, najrozsądniej będzie umieścić w kąpieli dwie grzałki wzdłuż brzegów wanny (takie grzałki akwarystyczne w formie rurek...) - 2 x 200W?
    - Pojawiło się jeszcze pytanie czy czujnik temperatury będzie mógł współpracować z chemią - wyobrażam sobie raczej pomiar kąpieli, bo chemia będzie w menzurkach więc pomiar wygodniej będzie zrobić w wanience a nie w menzurkach

Zmajstrowany przykład pulpitu nawigacyjnego:

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 03 Cze 2013 08:20
    FastProject
    Poziom 28  

Większym problemem nie jet tu timer, a termometr mierzący z dokładnością 0,1⁰C.

Czy naczynie i odbudowę elektroniki także należy wykonać?

• #3 03 Cze 2013 09:43
    wang3r
    Poziom 8  

FastProject napisał:
    Większym problemem nie jet tu timer, a termometr mierzący z dokładnością 0,1⁰C.

Czy naczynie i odbudowę elektroniki także należy wykonać?

Hm, nie zdawałem sobie z tego sprawy, w zasadzie 'każdy' termometr cyfrowy ma taką dokładność, rozumiem że to 'nie' wynika z dokładności tylko z tego, że tak lepiej wygląda?
    Jeśli to spory problem to może być z dokładnością do 0,5⁰C jak termostat a w ostateczności przeboleję nawet 1⁰C jeśli to drastycznie zmniejszy cenę.

Co do obudowy - tutaj sprawa jest jeszcze otwarta dlatego, że nie wiem jakiej wielkości będzie elektronika, samo urządzenie nie będzie miało skomplikowanej obudowy, to 'wanna' z pokrywką w której są wycięte otwory na pojemniki z chemią.

Dostałem też kilka ciekawych pytań na PW, odpowiem tutaj, żeby był komplet:

- Dokładność odmierzanego czasu wystarczy 0,1 s.
    - Pojemność wanny z kąpielą nie będzie większa niż 5 litrów.
    - Grzałki, powinny mieć moc wystarczającą do ogrzania kąpieli, wydaje mi się, że z powodu bezwładności wody i w celu uniknięcia konieczności majstrowania jakiegoś przyrządu do mieszania, najrozsądniej będzie umieścić w kąpieli dwie grzałki wzdłuż brzegów wanny (takie grzałki akwarystyczne w formie rurek...)
    - Pojawiło się jeszcze pytanie czy czujnik temperatury będzie mógł współpracować z chemią - wyobrażam sobie raczej pomiar kąpieli, bo chemia będzie w menzurkach więc pomiar wygodniej będzie zrobić w wanience a nie w menzurkach

• #4 03 Cze 2013 10:09
    FastProject
    Poziom 28  

wang3r napisał:

Chyba myli Pan dokładność pomiaru z rozdzielczością wyświetlania pomiaru.

Jak moc grzałek?...tu nikt nie będzie zgadywał i Pan musi o tym zdecydować.

• #5 03 Cze 2013 10:27
    wang3r
    Poziom 8  

FastProject napisał:
    wang3r napisał:

Chyba myli Pan dokładność pomiaru z rozdzielczością wyświetlania pomiaru.

Jak moc grzałek?...tu nikt nie będzie zgadywał i Pan musi o tym zdecydować.

Nie mylę, jak wyświetlane jest 22,1⁰C to pomiar musi też być minimum z dokładnością do 0,1⁰C...
    (chyba, że mierzy 22⁰C a dziesiątne części dodaje sobie 'losowo').

Co do mocy grzałek, dwa razy 200W powinno wystarczyć.

• #6 03 Cze 2013 11:05
    FastProject
    Poziom 28  

wang3r napisał:

Nie mylę, jak wyświetlane jest 22,1⁰C to pomiar musi też być minimum z dokładnością do 0,1⁰C...
    (chyba, że mierzy 22⁰C a dziesiątne części dodaje sobie 'losowo').
    .

W takim razie nie każdy termometr ma taką dokładność, bo nie jest to takie proste i oczywiste do osiągnięcia.

• #7 03 Cze 2013 11:14
    wang3r
    Poziom 8  

Rozumiem, dlatego w najczarniejszym scenariuszu (lub jeśli to drastycznie wpływa na koszty) wystarczy taki o dokładności 1 stopnia.

• #8 03 Cze 2013 11:50
    janek1815
    Poziom 38  

Jest Pan bardzo elastyczny. Jakie chemikalia będą podgrzewane skoro potrzebują takiej precyzyjnej temperatury. Utrzymanie dokładnej temperatury też jest problematyczne z powodu bezwładności wody.

• #9 03 Cze 2013 12:14
    wang3r
    Poziom 8  

janek1815 napisał:
    Jest Pan bardzo elastyczny. Jakie chemikalia będą podgrzewane skoro potrzebują takiej precyzyjnej temperatury. Utrzymanie dokładnej temperatury też jest problematyczne z powodu bezwładności wody.

Jestem elastyczny ponieważ jednym z głównych priorytetów jest cena, dodatkowo elastyczność wynika z tego, że całkowicie się nie znam na temacie. Jeśli specjalista pisze, że osiągnięcie dokładności 0,1 jest problemem, to wierzę i zakładając moje minimalne wymagania - w tym przypadku się godzę. Ważniejsza jest regulacja temperatury z dokładnością do 0,5 stopnia niż jej wyświetlanie. (Proces mogę sprawdzić zewnętrznym dokładnym termometrem, jeśli regulacja będzie działała, termometr będzie traktowany tylko jako potwierdzenie gotowości urządzenia - po zalaniu wodą temperatura będzie rosła do temperatury roboczej).

Co do sterowania, zmajstrowałem coś takiego:

Tak bym sobie wyobrażał sterowanie.

Teoretycznie (rozwojowo) fajnie byłoby móc określać etykietę, która będzie się wyświetlała zamiast T1 (np Płukanie) ale to bajer raczej niż realna konieczność.

Edit:
    Rzeczywiście bezwładność to to, co mnie martwi najbardziej, jednak mam nadzieję, że użycie dwóch umieszczonych po bokach grzałek pozwoli na eliminację tego problemu.
    Docelowo jeśli okaże się to istotne najwyżej zwiększę objętość kąpieli, co powinno po nagrzaniu do temperatury roboczej wyeliminować problemy. Proces trwa maksymalnie 60 minut, wiec w tym czasie 10l czy 15l wody powinno właściwie z niewielką tylko pomocą samo w sobie utrzymać temperaturę.

• #10 09 Cze 2013 20:11
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Urządzenie które (chyba) mogło by spełnić te wymagania istnieje i jest seryjnie produkowane, proszę sprawdzić czy się nadaje http://bolecki.pl/spz.php

• #11 09 Cze 2013 23:36
    wang3r
    Poziom 8  

Bolek jesteś genialny!
    Doczytam szczegóły i jeśli to jest to, (i do tego kosztuje 350zł!) to masz u mnie wielkie zimne z pianką!

Dzięki!