Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja

wushu81 03 Jun 2013 11:49 3864 17
    wushu81
    Level 8  
    Witam. Szukam pomocy w prawidłowej konfiguracji dwóch urządzeń. Posiadam router/modem z Orange Free (zainstalowany na parterze). Nabyłem również Access Pointa Airlive AP60 w celu rozszerzenia Wifi na cały dom. Posiadam również telewizje N (dwa dekodery). Na tą chwilę mam to tak połączone:

Parter - router Hauwei B683 + po kablu Turbo dekoder N. + po kablu wędrujemy na pierwsze piętro i tam stoi sobie AP Airlive AP60 + po kablu do niego drugi dekoder z N.

Bez jakiejś specjalnej konfiguracji routera i AP jakoś działą, ale wydaje mi się, że nie stabilnie. Miałem już jakąś dłuższą przerwę w działaniu AP. Na co zwrócić uwagę w ustawieniach obu urządzeń, żeby prawidłowo ze sobą działały? Jestem raczej słabo obeznany w temacie.

W routerze mam ustawione m.in. współdzielenie SSID, szyfrowanie: otwarty WEP, WDS wyłączone, częstotliwość Kanał 11. Oba urządzenia obsługują WPS. Czy skorzystać z tego konfigrując je razem?

W AP czy wpisywać nazwę SSID z routera, czy ma być inna? Podobnie z szyfrowaniem, czy włączać je czy nie? Czy Kanał ma być taki sam jak w routerze czy inny? Ten AP ma 9 funkcji AP, AP Client, Bridge, WDS Repeater, Universal Repeater, WISP Router, WISP + Repeater, AP Router, WDS Station. Czy ustawienie domyślne urządzenia AP jest w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem przy połączeniu kablowym routera i AP? Ustawienie na 2,4 GHz (b+g+n).

Jeśli będzie ktoś tak uczynny i zechce udzielić mi wskazówek, będę wdzięczny.
    voitek1
    Level 39  
    1. Router orange powinien być jedynym z DHCP włączonym.
    2. AirLive łączysz z routerem LAN<->LAN.
    3. Sieć w AirLive ustawiasz tak samo jak w Orange, ale ustawiasz mu inny IP z tej samej podsieci.
    4. Gateway w AirLive ustawiasz na IP Orange.
    5. WYŁĄCZASZ DHCP (OFF) w AirLive. SAVE.
    6. WiFi w obydwu ustawić tak samo (to samo SSID, to samo szysforwanie i hasło), ale INNE (oddalone o min. 4ry) kanały radiowe.
    7. W Orange, możesz przyznać stałe IP do MACa LAN AirLive (czyli takie, jakie w nim wyżsej wpisałeś). SAVE.
    8. SAVE i restart (nie reset!) prądowy obydwu routerów.
    9. dekodery powinny się łączyć zarówno między sobą jak i z Internetem.
    10. Sprawdzasz...

PS
    Wyłącz b z zostaw a/g/n (jeśli nie masz żadnych kart sieciowych, które łączą się TYLKO przez b)
    Wgraj w lapka inSSIDer i sprawdź w obydwu lokalizacjach, czy nie masz zakłóceń na swoim kanale od innych sieci.
    wushu81
    Level 8  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Po pracy popróbuje je skonfigurować. Z tego co pamiętam w ustawieniach routera nie było opcji a/g/n czy samo g/n. Były b/g/n/ lub b/g. Czy jest g/n też nie jestem pewien. Sprawdzę.

Pozdrawiam
    voitek1
    Level 39  
    g/n sprawdź przede wszystkim na kartach urządzeń, a nie na routerze...
    wushu81
    Level 8  
    pkt. 3 Na routerze z Orange widzę kilka adresów ip, który użyć w pkt. 3:

Stan sieci WAN: Adres ip. 91.94.47.89
    Główny serwer DNS: 79.163.127.70
    Pomocniczy serwer DNS: 217.116.100.65

Stansieci Lan:
    Adres IP. 192.168.1.1
    maska podsieci 255.255.255.0

Serwer DHCP: wł.
    początkowy adres ip: 192.168.1.100
    Końcowy Ip: 192.168.1.150.

pkt. 4 podobnie jak poprzednio, który ip?

pkt. 7. można ale nie trzeba? jeżeli trzeba to jakie ip?

Trochę się pogubiłem w tych adresach.

Proszę o pomoc. Dziękuję

Dodano po 1 [minuty]:

insider mi nie chodzi, brakuje jakiś bibliotek. Z frameworkiem 4.5 też nie chodzi.
    voitek1
    Level 39  
    voitek1 wrote:
    g/n sprawdź przede wszystkim na kartach urządzeń, a nie na routerze...
    Nie na routerze a na kompach :!:
    wushu81
    Level 8  
    sprawdzić na kompie a nie routerze, czyli cmd i ipconfig?
    Adres ipv4 połączenia lokalnego 192.168.1.104
    brama domyślna 192.168.1.1

Czyli w Airlive ustawić ip. np. na 192.168.1.110 i gateway ustawić mu na 192.168.1.1? Czy dobrze? Jak pisałem wcześniej, nie znam się za bardzo na takich ustawieniach, więc mogę czasem pisać od rzeczy... :)
    voitek1
    Level 39  
    W KOMPIE:
    1. Sprawdzasz właściwości karty WiFi w kompie (a/g/n)
    2. TCP/IP (v.4) ustawiasz na auto - nie wpisuj nic...
    wushu81
    Level 8  
    na karcie w kompie jest 802.11b Preample (long and short).

co do drugiego punktu to mam na auto i tam nic nie zmieniałem, tylko nie wiem co z tymi ip z punktu 3 i 4 o którym pisałeś wcześniej

Dodano po 1 [minuty]:

na karcie jest jeszcze AdHoc 11n ale jest nieaktywne

Dodano po 1 [minuty]:

no i inssider już działa
    wushu81
    Level 8  
    long and short i long only.

Dodano po 8 [minuty]:

Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja

Dodano po 1 [minuty]:

trochę to trwa, bo żeby wejść na airlive muszę ustawiać ręcznie adres ip np. 192.168.100.100 i wtedy dopiero mogę wejść w jego konfiguracje
    voitek1
    Level 39  
    Jakie masz opcje w kompie z a/b/g/n ?
    1. Routery łączysz LAN<->LAN
    W routerze AirLive ustaw:
    2. IP 192.168.1.149
    3. Bramę 192.168.1.1
    4. DNS 192.168.1.1, 8.8.8.8, 79.163.127.70.
    5. Zakres: 192.168.1.103 - 192.168.1.148 (żeby ustawić włącz na chwilę DHCP)
    6. DHCP wyłączone - OFF
    7. SAVE - "Zatwierdź zmiany".
    8. Restart prądowy (nie reset!) routera.
    9. NIE UŻYWASZ PORTU WAN w AirLive.
    10. Karty w kompach (wszystkie: WiFi i LAN) w TCP/IP (v.4) na auto-config
    wushu81
    Level 8  
    kurcze wielkie dzięki, dziś już nie dam rady tego sprawdzić. Jutro popróbuje. Sam bym nigdy na to nie wpadł. Jak dla mnie za dużo tych adresów i tego wszystkiego.
    Co do właściwości karty to widzę jeszcze, że jest Wireless Mode selection i tu jest albo auto albo 801.11 b/g. Ustawione jest na auto.

Dzięki, pozdrawiam
    wushu81
    Level 8  
    Witam ponownie. Jednak nie działa to wszystko jak powinno. Niby jest ok, internet "działa" w każdym miejscu domu, zasięg z dwóch routerów. Jednak szybkość internetu przy dwóch routera spada z 5mb/s na 1-1,5mb/s, ping z 70-100 rośnie na 500-600 , download spada z ok. 1mb/s na 0.01-0.1 mb/s. Przyuważyłem to dopiero teraz ponieważ używam neta rzadko a jak tak to głównie do przeglądania stron na telefonie, a tutaj nie zauważyłem problemu. Problem zaczyna się przy chęci wysłania czegokolwiek, przy takim transferze jest to praktycznie niemożliwe.

Gdy odłączam router NR 2 (airlive) net działa jak należy.

Jakiś pomysł w czym rzecz albo co jest źle skonfigurowane jeszcze?

Pozdrawiam,
    voitek1
    Level 39  
    Pokaż ustawienia LAN z obydwu routerów
    wushu81
    Level 8  
    Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja

Dodano po 5 [minuty]:

teraz wgrywając zrzuty ekrany nie odłączałem drugiego routera (airlive) i upload poszedł z normalną prędkością. Na speedteście przy obu włączonych mam obecnie: PING 350 :o DL: 5,5 Mbps, UL początkowo w teście 0,15 końcowy doszedł do 1,5 Mbps
    voitek1
    Level 39  
    Z routera 3G daj jeszcze screen z DHCP...
    wushu81
    Level 8  
    Witam. Już zapodaje... Router+AP po kablu. Prosta konfiguracja