Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór długości kabla antenowego

03 Cze 2013 15:21 3381 8
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Jestem w trakcie wykonywania instalacji RTV.
    Wygląda ona następująco - w piwnicy postawiłem szafę 19" i do niej doprowadziłem przewody od anteny TV Sat i anteny DVB.
    Następnie z szafy do TV w pokojach. Odcinki mogą mieć około 20 mb od anteny do multiswitch'a i potem z 15 metrów do TV - tunera TV. Całość instalacji (łącznie z elektryką - (instalacja inteligentnego budynku)) wykonuję w topologii gwiazdy,

zastosowałem kabel triset-113 - z DIPOLu

czy moje odległości nie są zbyt duże ?
    w sieciach strukturalnych jest maksymalna długość toru - czy w instalacjach TV też jest coś takiego? nie wiem jak obliczyć straty i jakie są dopuszczalne. Nie bardzo mam jak to teraz sprawdzić na konkretnym sprzęcie.

całość będzie spięte z
    A2675 Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
    A9662 Antena satelitarna aluminiowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LH
    A98266 Konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK Ultra 0.2dB
    R70812 Multiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną

z góry dziękuję za pomoc

S.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Wszystko możesz przeciez regulować wzmacniając lub tłumiąc całe pasmo lub poszczególne kanały. W Twoim przypadku długości kabli nie wydają się znaczące i z tłumieniem sygnału nie powinieneś mieć kłopotu.
    Pozdrawiam
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Moderator
    Im krótsze kable tym lepiej.

W dużym zaokrągleniu przyjmij tłumienie 0,1 dB/m kabla. Reszta to prosta matematyka sumowania logarytmu.

A po grzyba stosujesz w Tarnowie wzmacniacz na antenie naziemnej. Sygnały są tak olbrzymie ze raczej chyba tłumik jest potrzebny,.....
    Wprowadzenie na wejście multiswicha napięcia z naziemnej więcej jak 1 mV to proszenie się o kłopoty....
  • Poziom 15  
    A.... i oczywiście gniazda końcowe R/TV/SAT :D
    Nie pomyl z przelotowymi :D
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi. Tak naprawdę najbardziej zależy mi na TV SAT - DVB-T to tylko dodatek :)
  • Poziom 10  
    Ja tam zamierzam za niedługo kłaść podobną instalację na słabszej antenie (Dipol 19), bez wzmacniacza z rozgałęźnikiem na dwa wyjścia. Według mnie kabel ma niewielkie znaczenie. Rozgałęźnik powoduje tłumienie prawie 4dB, czyli tyle co 40m kabla! A 4dB to niewiele (dopóki jesteśmy powyżej czułości odbiornika to nie ma problemu).
  • Moderator
    Jeżeli zależy Ci na satelicie to tym bardziej powinieneś zwracać uwagę na poziomy sygnałów naziemnej, szczególnie gdy masz do czynienia z modulacjami COFDM. Podanie zbyt silnego sygnału na multiswich może odbić się bardzo niekorzystnie właśnie w pasmie satelitarnym.
    W analogach ten problem w zasadzie nie występował gdyż "widać" było przesterowanie sygnału analogowego, natomiast przester cyfry naziemnej będzie szczególnie dokuczliwy dla satelitarnych emisji DVB-S2.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ivan_S napisał:
    Tak naprawdę najbardziej zależy mi na TV SAT

Nie będziesz miał żadnych problemów, kabel dałeś dobry, zrobione też jak powinno być, tylko nie zapomnij:
    nieistotny napisał:
    oczywiście gniazda końcowe R/TV/SAT

Jeśli masz wszędzie wyprowadzone po 2 kable do gniazd (do PVR), to nie zapomnij by i gniazda były podwójne dla toru sat!.
    Przykładowo:
    Dobór długości kabla antenowego

I tutaj też nie żałuj pieniędzy na te gniazda, cena za nie też przekłada się na jakość ich wykonania, bezawaryjną pracę, łatwość zamontowania, wygląd.
  • Poziom 8  
    dziękuję wszystkim za porady :)