Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefunken VRV620 - Czyszczenie, renowacja, uruchomienie

03 Jun 2013 22:50 3600 15
    User removed account
    User removed account  
    Piotr Ziemowit
    Level 13  
    Naprawdę zabytek :-) Nawet strojenie kanałów ma na potkach. Najpierw wyczyść mechanizm, nasmaruj, zobacz czy paski są sprawne i się nie kleją. Jeśli przewijanie działa to powinien też napęd taśmy. Sprawdź rolkę dociskową i sprzęgło cierne. Na ostatniej fotce jest mechanizm spowalniający wysuwanie kasety. Działa poprzez zwiększenie prędkości na kołach, a te skrzydełko na końcu to taki hamulec aerodynamiczny, przynajmniej na taki wygląda.
    Takie sprzęty były nie do zajechania.
    User removed account
    User removed account  
    Piotr Ziemowit
    Level 13  
    Kombinuj :-) Są odpowiednie smary do sprzętu Audio Video, ale jak dasz nawet zwykły tawot to też będzie ok. Z olejem maszynowym daj sobie spokój. Nie dociskaj sprzęgła elektromagnesu ba siłę, może akurat w tym momencie nie powinien zaskoczyć mimo pojawienia się na cewce napięcia. Sprawdź mechanizm rozrządu, może się zwyczajnie przestawił po traktowaniu - na chama......
    User removed account
    User removed account  
    marck1
    Service technician RTV
    W tych sprzętach, używany był smar grafitowy lub molibdenowy.
    Gaguspan
    Level 24  
    W tego typu sprzęcie elementy cierne ( talerzyki, rolki gumowe na sprzęgle oraz inne kółka gumowe ) powinny być czyste. Istotną sprawą jest czystość przełącznika switch. Wystarczy, że jest w środku zapieczony i efekt może być taki jaki kolega opisał.
    User removed account
    User removed account  
    Gaguspan
    Level 24  
    Jest to tzw. Mode switch, odpowiada za prawidłowe przełączanie magnetowidu w odpowiedni tryb pracy. Wygląda z pozoru jak potencjometr suwakowy ( w tym modelu ), lub okrągły z otworem w środku ( z wycięciem ). Wystarczy, że w środku jest brudny i dźwignia Cam Gear ( lub kółko ) źle ustawia mechanizm .
    Znajduje się pod mechanizmem.
    Nie mam rysunku, ale jest to stary mechanizm Gold Stara lub Yoko. Jak możesz tozamieść zdjęcie od spodu wtedy wskażę Ci lokalizacje tego przełącznika.
    Pzdr
    marck1
    Service technician RTV
    Gaguspan wrote:
    Nie mam rysunku, ale jest to stary mechanizm Gold Stara lub Yoko.

Nie żartuj, przecież to typowy (jak na tamte lata) JVC.
    User removed account
    User removed account  
    Gaguspan
    Level 24  
    marck1 wrote:
    Gaguspan wrote:
    Nie mam rysunku, ale jest to stary mechanizm Gold Stara lub Yoko.

Nie żartuj, przecież to typowy (jak na tamte lata) JVC.

Tak zgadza się, tylko, że inni producenci ( GS, Telefunken ) wykorzystali ten model jako bazowy dla swoich produktów.
    marck1
    Service technician RTV
    Bazowym modelem, dla tych "innych producentów" a było ich, co najmniej 8 (tak naprawdę był tylko jeden) - był nim model JVC HR7300.
    Ale do rzeczy, proszę, trochę tej mechaniki - skoro autor podjął się naprawy tego dziadka, to powinno się przydać.
    User removed account
    User removed account  
    karol1996
    Level 19  
    Witam
    Jestem szczęśliwym posiadaczem nieco wyższego modelu vcr'a JVC, o którym mówił Kolega marck1 - ja mam HR-7700 EG.
    Mechanika magnetowidu jest prawie podobna.
    Po pierwsze:
    Gaguspan wrote:
    Jest to tzw. Mode switch, odpowiada za prawidłowe przełączanie magnetowidu w odpowiedni tryb pracy.

Tutaj nie ma Mode-switcha!!!
    Jest tylko jeden wyłącznik krańcowy opasania!
    Zaznaczyłem go na tym zdjęciu:
    Na początku opasania włącza on także drum i capstan.
    Po drugie:
    :arrow: Shqippy Raczej proszę nie rozbierać mechanizmu opasania. Potem jest go bardzo trudno złożyć.
    Po trzecie:
    Shqippy wrote:
    Z nieznanego mi jeszcze powodu, nie dociąga do końca - rolki nie stykają się. Po przytrzymaniu ręką napęd na rolkę pojawia się - niestety tylko na luzie (bez kasety) - z kasetą wewnątrz mimo dociśnięcia nie rusza. Spróbuję przeczyścić te rolki, może ruszy.

Czy na elektromagnesie odpowiedzialnym za dosuwanie tej rolki jest napięcie?
    Po czwarte:
    Czy opasanie trwa do końca?(Czy zaznaczony przełącznik jest przełączany)
    Po piąte:
    Jeżeli opasanie nie trwa do końca, to proszę wykonać taki eksperyment:
    Proszę zasłonić czujnik obrotów głowicy(zaznaczony na zdjęciu), po czym włączyć odtwarzanie. Głowica nie powinna ruszyć, silnik opasania nie powinien stanąć(opasanie dojdzie do końca, silnik się nadal kręci). Jeśli tak się stanie, to proszę odsłonić czujnik.
    Proszę opisać, co się stało po odsłonięciu czujnika.

Pozdrawiam,
    Karol
    User removed account
    User removed account