Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Serwer] Do małej firmy. Jaki wybrać?

whitegamer 03 Jun 2013 23:24 5352 2
    whitegamer
    Level 9  
    Witam, muszę złożyć/kupić, serwer do małej firmy, główne założenia:

-musi obsługiwać min. 5 stanowisk, z których będą robione kopie zapasowe min raz w tygodniu do tego drukarka oraz 2 maszyny, które będą korzystały z udostępnionych folderów.
    -Dyski 2x1Tb w raid 1
    -W przyszłości baza subiekta, oraz zdalny dostęp z internetu do niektórych plików. O ile istnieje taka możliwość?
    -Oczywiście współdzielenie plików po sieci wewnętrznej.

W tym momencie w zakładzie znajduje się jedynie router wi-fi, jeśli się nie mylę jest to jakiś TP-Link, nie jestem teraz w stanie powiedzieć jaki to model, jak będzie trzeba to podam. Do niego podłączone są teraz 3 laptopy i jeden stacjonarny przez wi-fi. 5-te stanowisko jak się pojawi też pewnie będzie podłączone przez wi-fi.

Jeśli chodzi o użytkowanie serwera, nie będzie on jakoś mocno obciążany, kilka razy dziennie będą umieszczane małe pliki na dysku, dlatego też nie wiem czy jest sens stawiania serwera i czy nie wystarczy po prostu zwykły serwer(?) NAS do kopii zapasowych, z kolei zwykły serwer byłby bardziej przyszłościowy (cały czas rozwijająca się firma). Prosił bym o propozycje i ewentualne za i przeciw tak by łatwiej było mi podjąć decyzję.

Nie wiem ile takie serwery mogą kosztować, więc wstępnie max to 2500zł z dyskami, jeśli nic w tej cenie się nie znajdzie, jestem w stanie dać więcej, jeśli będzie warto. Do tej pory udało mi się zapoznać jedynie z ofertą della, a dokładniej modelem t110 i wydaje się dość ciekawy, szczególnie serwis i wsparcie, ale może jest coś lepszego.

I jeszcze takie pytanka na koniec:
    Czy do serwerów są dołączane jakieś aplikacje pozwalające robić kopie zapasowe, czy trzeba zakupić licencje/oddziele programy?
    Jak wygląda instalowanie programów na serwerze, czy każdy ma dostęp do tego programu na swoim stanowisku, jeśli tak, jak wygląda sprawa legalności (licencji)?
    Czy zamiast dedykowanego serwera nie lepiej postawić zwykły pc? Czym to się będzie różnić?

Trochę chaotycznie rozpisane, jeśli coś jest nie jasne proszę pytać :)
    Mr_Unk
    Level 17  
    Nie mam pojęcia jak się instaluje bazę subiekta i co to za baza, ale jeśli MSSQL (co w przypadku aplikacji na win jest dość powszechne) to rozwiązania darmowe odpadają.

W kwestii sprzętu:

Windows Server to niestety dość drogie rozwiązanie w zasadzie skazujące Cię na zakup dedyka wraz z supportem. Konfiguracja tego jest bardzo pokręcona i raczej wątpię byś sobie poradził, nawet ze wsparciem wujka googla, jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z serwerami MS. Innym problemem jest straszna zasobożerność takiego systemu. Nie wiem jak DELL, ale miałem wątpliwą przyjemność pracy z HP Proliant ML150, jednym z tańszych, właśnie przeznaczonych do małych firm. Nie dość, że mulił niemiłosiernie (restart potrafił trwać 10 min !!), to pożerał na proste zarządzanie zasobami 6 czy 7 użytkowników jakieś 60% procesora i grubo ponad 4GB RAM. Do tego chłodzenie samego serwera było tragiczne - wentylator przy starcie wył jak turbina w samolocie, a po załadowaniu systemu nadal był bardzo słyszalny. Pewnie w droższych serwerach jest o wiele lepiej, niemniej szukasz czegoś na początek i w sensownej cenie.
    Do tego, aby wykorzystać w pełni jego możliwości, musisz na swoich stacjach roboczych używać Windowsów w wersji co najmniej Professional (home odpadają zupełnie) i skonfigurować logowanie do domeny. Oprogramowanie niezbędne do wymaganej przez Ciebie funkcjonalności jest w zasadzie zawarte w systemie, ale jego konfiguracja bez porządnej znajomości systemu jest trudna, długa i uciążliwa.

Dużym plusem jest możliwość logowania się z dowolnego miejsca (np z domu, gdy zajdzie taka potrzeba) za pomocą pulpitu zdalnego. Kolejnym może też być dość intuicyjne zarządzanie użytkownikami i udziałami, zwłaszcza jeśli nie lubimy konfiguracji tekstowej (i/lub googlowania). Można także zarządzać aktualizacjami windowsów na wszystkich komputerach w firmie z jednego miejsca i o wiele więcej, ale nie będę robił MS reklamy, jako, że wykracza to poza Twoje zapotrzebowanie.

Alternatywą (gdyby nie ta nieszczęsna baza) mógłby być dowolny serwer unixowy. Tu sprawa jest o tyle sympatyczniejsza, że przy Twoich wymaganiach można by spokojnie złożyć tani komputer (na dobrej płycie głównej). RAID można zrobić programowo, więc płyta nie musi go obsługiwać, kluczowa byłaby ilość złącz SATA (żebyś mógł w przyszłości bezproblemowo dodać więcej dysków). Procesor jest w takim układzie sprawą totalnie marginalną, może być tani celeron, dzięki czemu oszczędzimy na poborze prądu, 4 GB pamięci też w zupełności wystarcza. Myślę, że w 1200zł (oczywiście netto) mieścisz się ze sporym zapasem, a jakby się uprzeć, można zjechać niżej. Co do konfiguracji - musisz sobie postawić SAMBĘ (czyli serwer plików i drukarek, do udostępniana w/w), oraz FTP (dostęp do plików z zewnątrz), do tego wypadałoby skonfigurować sobie firewall (tzn zablokować cały ruch poza niezbędnym do pracy serwera). Do każdej z tych czynności wujek google dostarczy Ci nieskończone ilości poradników "krok po kroku". Wszystko to jest oczywiście darmowe. Gdybyś się uparł, możesz się zgłosić do firmy outsourcującej usługi IT, żeby Ci taki serwer skonfigurowali (jednorazowo) i przeszkolili z dodawania użytkowników / udziałów. Na pewno wyjdzie łącznie sporo taniej niż dedyk.

Podsumowując:
    - jeśli zdecydowałbym się na serwer Windowsowy (ze względu na bazę subiekta - przy czym trzeba to sprawdzić, bo piszę "na oko"), to raczej dedyk od DELLa lub innego producenta (DELLa sobie ludzie cenią) wraz z supportem.
    - jeśli rezygnujemy z bazy (albo jest możliwość postawienia jej na linuxie), wybrałbym tani PC z linuxem i ew. jednorazowy support na potrzeby pomocy z konfiguracją.

W kwestii backupu kluczowe jest pytanie: "co dokładnie chcesz backupować?"
    Jeśli jakieś pliki, dokumenty itp, to wystarczy je zapisać na serwerze i skonfigurować backup na nim. W obu omówionych przeze mnie serwerach, masz odpowiednie mechanizmy (na linuksie jest to kwestia niezbyt skomplikowanego skryptu, który znajdziesz na googlu, na windowsie - poklikać tu i tam).
    Jeśli jakieś dane jakiejś specjalistycznej aplikacji, warto byłoby sprawdzić czy owa aplikacja może zapisywać dane na dysku sieciowym - to by załatwiło sprawę.

Co do aplikacji i licencjonowania, jest to sprawa specyficzna dla danej aplikacji.
    Widziałem sytuację, gdy całą firma używała jednego RAKSa zainstalowanego właśnie na serwerze (przy czym w danej chwili tylko 1 osoba mogła z niego korzystać, ze względu na jedną tylko licencję).
    Jeśli masz na myśli Subiekta, to myślę, że warto przeszukać forum pod tym kątem.
    whitegamer
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź, przemyślę temat linuxa, jak na razie najlepiej wypada, nigdy nie miałem okazji korzystać więc najpierw ogarnę o co tam chodzi. Baza subiekta nie jest głównym priorytetem, zawsze można zrobić backup na komputerze na którym się teraz znajduje, najważniejsze by dane były bezpiecznie przechowywane :)

Baza subiekta działa na SQL i podobno da się postawić na linuxie więc chyba już podjąłem decyzję, jeszcze raz dzięki.