Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemnościowy przycisk-czujnik pojemnościowy

03 Cze 2013 23:40 4827 7
 • Poziom 9  
  Witam bardzo dawno mnie tu nie było, gdyż staram się pisać wyłącznie gdy coś bardzo mnie nurtuje. Mianowicie od kilku dni czujniki pojemnościowe spędzają mi sen z powiek. Oczywiście zacząłem od wujka google oraz poszperałem trochę w książkach do elektrotechniki. Czy mógłby mi ktoś podać jakieś materiały lub wyjaśnić w prosty aczkolwiek w wyczerpując sposób zasadę działania ów czujnika.

  Grzebiąc po różnych stronach natknąłem się na coś takiego:
  http://robodudes.com/135-217-thickbox/touchke...jnik-dotyku-z-bursztynowym-podswietleniem.jpg
  Ale nawet patrząc na schemat nie mogę rozgryźć jak to działa. Metodą dedukcji doszedłem że ma to coś wspólnego z porównaniem zmiany potencjału na jednym z kondensatorów w oparciu o potencjał drugiego. Chciałbym także dowiedzieć się czym jest JP2 występujące w schemacie.

  Z góry dziękuję za wszelkie próby pomocy. Dodam iż stało się to w ostatnim czasie bardzo ważną rzeczą, gdyż posiadam wiele pomysłów w których budowie chętnie wykorzystałbym taki czujnik.
 • Poziom 28  
  Cześć. JP2 to wyjście z układu (gdzie podłączasz powiedzmy diodę świecącą) a ELECTRODE to tam gdzie dotykasz palcem.
 • Poziom 28  
  Sensory działają na różnych zasadach: Wykorzystują rezystancję skóry lub pojemność elektryczną ciała. Polecam lekturę:Sensory, lub demonstrację film
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  jezix456 napisał:
  natknąłem się na coś takiego:
  http://robodudes.com/135-217-thickbox/touchke...jnik-dotyku-z-bursztynowym-podswietleniem.jpg
  Ale nawet patrząc na schemat nie mogę rozgryźć jak to działa. Metodą dedukcji doszedłem że ma to coś wspólnego z porównaniem zmiany potencjału na jednym z kondensatorów w oparciu o potencjał drugiego.


  Zasada działania jest opisana w datasheecie: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/164237/QUANTUM/QT100.html

  jezix456 napisał:
  Chciałbym także dowiedzieć się czym jest JP2 występujące w schemacie.


  To jest jeden z zacisków do podłaczenia owej bursztynowej diody świecącej.

  adam_es napisał:
  Wykorzystują rezystancję skóry


  Pojemnościowe raczej rezystancji skóry nie wykorzystują...
 • Poziom 9  
  Schematy pomocne ale jakie elementy do czego służą wiem. Nie rozumiem samej istoty działania czujnika pojemnościowego. Czyli na czym lub w jak sposób zachodzi ów pomiar zmiany pojemności.
 • Poziom 43  
  Poszukaj w google "charge transfer sensor" - ładunek przepływający impulsowo przez małą (mierzoną) pojemność ładuje duży kondensator, gdy napięcie na nim przekroczy wartość progową w określonym czasie - pojawia się sygnał wyjściowy.

  To tylko jedna z wielu metod pomiaru pojemności czujnika dotykowego, jest ich wiele z powodu wielu problemów technicznych, które konstruktorzy starają się rozwiązać - zakłócenia odbierane i generowane przez układ, czy zmiany pojemności nie spowodowane dotykiem, sprawę komplikują patenty, przyznawane często na powszechnie znane rozwiązania, co zmusza do szukania metod choćby wyglądających na różniące się od dotychczasowych.
 • Poziom 9  
  Prawdę mówiąc bardziej chodzi mi o to w jaki sposób zbliżenie zmienia czy też dotknięcie zmienia pojemność. Za nic w świecie nie mogę tego pojąć.