Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemnościowy przycisk-czujnik pojemnościowy

03 Cze 2013 23:40 4827 7
  • Poziom 9  
    Witam bardzo dawno mnie tu nie było, gdyż staram się pisać wyłącznie gdy coś bardzo mnie nurtuje. Mianowicie od kilku dni czujniki pojemnościowe spędzają mi sen z powiek. Oczywiście zacząłem od wujka google oraz poszperałem trochę w książkach do elektrotechniki. Czy mógłby mi ktoś podać jakieś materiały lub wyjaśnić w prosty aczkolwiek w wyczerpując sposób zasadę działania ów czujnika.

Grzebiąc po różnych stronach natknąłem się na coś takiego:
    http://robodudes.com/135-217-thickbox/touchke...jnik-dotyku-z-bursztynowym-podswietleniem.jpg
    Ale nawet patrząc na schemat nie mogę rozgryźć jak to działa. Metodą dedukcji doszedłem że ma to coś wspólnego z porównaniem zmiany potencjału na jednym z kondensatorów w oparciu o potencjał drugiego. Chciałbym także dowiedzieć się czym jest JP2 występujące w schemacie.

Z góry dziękuję za wszelkie próby pomocy. Dodam iż stało się to w ostatnim czasie bardzo ważną rzeczą, gdyż posiadam wiele pomysłów w których budowie chętnie wykorzystałbym taki czujnik.
  • Poziom 28  
    Cześć. JP2 to wyjście z układu (gdzie podłączasz powiedzmy diodę świecącą) a ELECTRODE to tam gdzie dotykasz palcem.
  • Poziom 28  
    Sensory działają na różnych zasadach: Wykorzystują rezystancję skóry lub pojemność elektryczną ciała. Polecam lekturę:Sensory, lub demonstrację film
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jezix456 napisał:
    natknąłem się na coś takiego:
    http://robodudes.com/135-217-thickbox/touchke...jnik-dotyku-z-bursztynowym-podswietleniem.jpg
    Ale nawet patrząc na schemat nie mogę rozgryźć jak to działa. Metodą dedukcji doszedłem że ma to coś wspólnego z porównaniem zmiany potencjału na jednym z kondensatorów w oparciu o potencjał drugiego.

Zasada działania jest opisana w datasheecie: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/164237/QUANTUM/QT100.html

jezix456 napisał:
    Chciałbym także dowiedzieć się czym jest JP2 występujące w schemacie.

To jest jeden z zacisków do podłaczenia owej bursztynowej diody świecącej.

adam_es napisał:
    Wykorzystują rezystancję skóry

Pojemnościowe raczej rezystancji skóry nie wykorzystują...
  • Poziom 9  
    Schematy pomocne ale jakie elementy do czego służą wiem. Nie rozumiem samej istoty działania czujnika pojemnościowego. Czyli na czym lub w jak sposób zachodzi ów pomiar zmiany pojemności.
  • Poziom 43  
    Poszukaj w google "charge transfer sensor" - ładunek przepływający impulsowo przez małą (mierzoną) pojemność ładuje duży kondensator, gdy napięcie na nim przekroczy wartość progową w określonym czasie - pojawia się sygnał wyjściowy.

To tylko jedna z wielu metod pomiaru pojemności czujnika dotykowego, jest ich wiele z powodu wielu problemów technicznych, które konstruktorzy starają się rozwiązać - zakłócenia odbierane i generowane przez układ, czy zmiany pojemności nie spowodowane dotykiem, sprawę komplikują patenty, przyznawane często na powszechnie znane rozwiązania, co zmusza do szukania metod choćby wyglądających na różniące się od dotychczasowych.
  • Poziom 9  
    Prawdę mówiąc bardziej chodzi mi o to w jaki sposób zbliżenie zmienia czy też dotknięcie zmienia pojemność. Za nic w świecie nie mogę tego pojąć.