Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym się rózni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia s

04 Cze 2013 20:30 2466 9
  • Poziom 2  
    Witam mam do was pytanie tak jak w temacie " Czym się rożni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia skutecznego wyprostowanego"
    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
  • Poziom 43  
    mieczysław45 napisał:
    Witam mam do was pytanie tak jak w temacie " Czym się rożni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia skutecznego wyprostowanego"
    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
    Niczym... dla takiej samej wartości amplitudy przebiegu sinusoidalnie zmiennego jest to taka sama wartość dla obu przypadków, ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe, a prostownik będzie idealny.
  • Poziom 2  
    Quarz napisał:
    ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe

czy to oznacza, że przy jednopołówkowym wartość ta będzie dwa razy mniejsza?

Quarz napisał:
    a prostownik będzie idealny

a co by było w przypadku gdyby prostownik był nieidealny? chodzi o spadki napięcia na diodach? i wówczas napięcie to było by mniejsze?
  • Poziom 39  
    darek0021 napisał:
    Tak wastość skuteczna była by 2 razy mniejsza. W prostowniku dwu połówkowym zawsze napiecie skuteczne obniża się dodatkowo o okolo 0.7V na każdej diodzie tzn jeśli masz prostownik z 4 diod i wyprostujesz napięcie zmienne o wartości skutecznej 12V to po wyprostowaniu napięcie skuteczne spadnie do 9.2V.

Raczej do 10,6V. Przewodzą jednocześnie 2 a nie 4 diody.
  • Poziom 43  
    mieczysław45 napisał:
    Quarz napisał:
    ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe

czy to oznacza, że przy jednopołówkowym wartość ta będzie dwa razy mniejsza?
    Nie o dwa arazy, a o pierwiastek kwadratowy z dwóch razy.
    Dla dwupołówkowego jest;
    URMS_2 = √(1•U²max/2) = Umax/√2,
    a dla jednopołówkowego jest;
    URMS_1 = √((1/2)•U²max/(2) = Umax/2,
    stąd;
    URMS_2/URMS_1 = (Umax/√2)/(Umax/2) = √2, c.n.u.

Quarz napisał:
    a prostownik będzie idealny

a co by było w przypadku gdyby prostownik był nieidealny? chodzi o spadki napięcia na diodach? i wówczas napięcie to było by mniejsze?[/quote] To należy uwzględnić wartość spadku napięcia na przewodzących zaworach prostowniczych - diodach.
    Dla małej wartości amplitudy napięcia przemiennego ma to duże znaczenie - napięcie przewodzenia diod krzemowych to ok. 0,7V - a ze wzrostem wartości amplitudy ten wpływ zmniejsza się.

Dodano po 1 [minuty]:

darek0021 napisał:
    Tak warstość skuteczna była by 2 razy mniejsza.
    Bzdura, totalna bzdura - patrz tu mój post #8.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    darek0021 napisał:
    @excray tak ale z mniejszają się dwie połówki i na mierniku będzie 9.2V.

Przemyśl to jeszcze raz gruntownie.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    [ ... ]
    @Quarz tak pomyliłem się chodzilo mi o to że wartość skuteczna będzię równa połowie amplitudy dla jedno połowkowego:D
    Nie tłumacz się, nic Cię tu nie usprawiedliwia, "postawiłeś" tu 'kupe', że aż strach na nią patrzeć... :!: :idea: :black:

Zaś wedle komunistycznej nomenklatury tylko poczuwający się do przewinienia - winy - tłumaczy się o to nie pytany.