Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym się rózni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia s

mieczysław45 04 Jun 2013 20:30 2823 9
    mieczysław45
    Level 2  
    Witam mam do was pytanie tak jak w temacie " Czym się rożni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia skutecznego wyprostowanego"
    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    mieczysław45 wrote:
    Witam mam do was pytanie tak jak w temacie " Czym się rożni wartość napięcia skutecznego przemiennego od wartości napięcia skutecznego wyprostowanego"
    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
    Niczym... dla takiej samej wartości amplitudy przebiegu sinusoidalnie zmiennego jest to taka sama wartość dla obu przypadków, ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe, a prostownik będzie idealny.
    mieczysław45
    Level 2  
    Quarz wrote:
    ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe

czy to oznacza, że przy jednopołówkowym wartość ta będzie dwa razy mniejsza?

Quarz wrote:
    a prostownik będzie idealny

a co by było w przypadku gdyby prostownik był nieidealny? chodzi o spadki napięcia na diodach? i wówczas napięcie to było by mniejsze?
    excray
    Level 40  
    darek0021 wrote:
    Tak wastość skuteczna była by 2 razy mniejsza. W prostowniku dwu połówkowym zawsze napiecie skuteczne obniża się dodatkowo o okolo 0.7V na każdej diodzie tzn jeśli masz prostownik z 4 diod i wyprostujesz napięcie zmienne o wartości skutecznej 12V to po wyprostowaniu napięcie skuteczne spadnie do 9.2V.

Raczej do 10,6V. Przewodzą jednocześnie 2 a nie 4 diody.
    Quarz
    Level 43  
    mieczysław45 wrote:
    Quarz wrote:
    ale pod warunkiem, że prostowanie jest dwupołówkowe

czy to oznacza, że przy jednopołówkowym wartość ta będzie dwa razy mniejsza?
    Nie o dwa arazy, a o pierwiastek kwadratowy z dwóch razy.
    Dla dwupołówkowego jest;
    URMS_2 = √(1•U²max/2) = Umax/√2,
    a dla jednopołówkowego jest;
    URMS_1 = √((1/2)•U²max/(2) = Umax/2,
    stąd;
    URMS_2/URMS_1 = (Umax/√2)/(Umax/2) = √2, c.n.u.

Quarz wrote:
    a prostownik będzie idealny

a co by było w przypadku gdyby prostownik był nieidealny? chodzi o spadki napięcia na diodach? i wówczas napięcie to było by mniejsze?[/quote] To należy uwzględnić wartość spadku napięcia na przewodzących zaworach prostowniczych - diodach.
    Dla małej wartości amplitudy napięcia przemiennego ma to duże znaczenie - napięcie przewodzenia diod krzemowych to ok. 0,7V - a ze wzrostem wartości amplitudy ten wpływ zmniejsza się.

Dodano po 1 [minuty]:

darek0021 wrote:
    Tak warstość skuteczna była by 2 razy mniejsza.
    Bzdura, totalna bzdura - patrz tu mój post #8.
    User removed account
    User removed account  
    excray
    Level 40  
    darek0021 wrote:
    @excray tak ale z mniejszają się dwie połówki i na mierniku będzie 9.2V.

Przemyśl to jeszcze raz gruntownie.
    Quarz
    Level 43  
    darek0021 wrote:
    [ ... ] @Quarz tak pomyliłem się chodzilo mi o to że wartość skuteczna będzię równa połowie amplitudy dla jedno połowkowego:D
    Nie tłumacz się, nic Cię tu nie usprawiedliwia, "postawiłeś" tu 'kupe', że aż strach na nią patrzeć... :!: :idea: :black:

Zaś wedle komunistycznej nomenklatury tylko poczuwający się do przewinienia - winy - tłumaczy się o to nie pytany.