Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PMR/LPD Intek SL-01D - uszkodzone - rozstrojone?

04 Cze 2013 21:36 2622 5
  • Poziom 31  
    Witam

Radia nie działają do końca tak jak powinny. Przy zakresie PMR446 jedno z nich musi być ustawione na inny kanał "o jeden wyżej" niż drugie.
    Ustawienie tych samych kanałów w pewnych sytuacjach powoduje pojawienie się przerywanego, niezrozumiałego dźwięku, ale tylko w jednym kierunku, tzn. nadawanie ze sprawnego radia i szumy w uszkodzonym.

Wadliwe radio ustawione na kanał np. 2 nadaje i odbiera na kanale 1 ale jedynie w paśmie PMR446.
    Sprawa najistotniejsza to zakres LPD433. Niestety zakres LPD433 nie działa wcale - nie ma komunikacji. To pasmo jest zupełnie rozstrojone w wadliwym radiu.

Wszystko widać na filmach.
    https://www.youtube.com/watch?v=mTBU6U2_Z9Y
    https://www.youtube.com/watch?v=NoSb1UFc5PY
    https://www.youtube.com/watch?v=bAmHT6tKj0I

Celowo umieściłem je w bliskiej odległości aby można było zaobserwować kiedy i na którym kanale dochodzi do sprzężenia zwrotnego.

W tym sprawnym udało mi się złapać sygnał pilota od samochodu na kanale 35, to wadliwe nie odbiera praktycznie nic na LPD.
    Co zrobić z tym fantem ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mipix napisał:
    Radia nie działają do końca tak jak powinny. Przy zakresie PMR446 jedno z nich musi być ustawione na inny kanał "o jeden wyżej" niż drugie.

Wstroić prawidłowo wzorzec syntezera częstotliwości PLL w tych radyjkach (zabawkach).

Cytat:
    Wadliwe radio ustawione na kanał np. 2 nadaje i odbiera na kanale 1 ale jedynie w paśmie PMR446.

Bez obrazy ale do takiego "ustawienia" wzorca, radia (oba radia) oddaj do serwisu.

Cytat:
    Sprawa najistotniejsza to zakres LPD433. Niestety zakres LPD433 nie działa wcale - nie ma komunikacji. To pasmo jest zupełnie rozstrojone w wadliwym radiu.

O to właśnie i bardzo bobrze, ponieważ pasmo LPD w tych częstotliwościach zmieniło "status" pracy tylko dla emisji cyfrowych - fonia na LPD jest wręcz Zakazana (na dzień dzisiejszy)

Cytat:
    W tym sprawnym udało mi się dostroić się do pilota od samochodu

Bez przesady, tylko czy Ty wiesz , który to kanał na LPD a i z jaką częstotliwością i dewiacją nadaje pilot sterujący do autka.
    Podpowiem, że na 100% nie wiesz na jakiej częstotliwości nadaje twój pilot - z prostej przyczyny, że większość takich nadajników to generator przestrajany kondensatorem i nie jest nawet stabilizowany poprzez PLL.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Dzięki za odpowiedź.
    Na wstępie dzięki za informację o zakazie nadawania audio na paśmie LPD. Proszę nie palić mnie na stosie tylko z faktu iż posiadam radio które jest w stanie nadawać w tym paśmie. Nie mam zamiaru być piratem radiowym. Skoro TU napisali, że na LPD nie można transmitować audio, to nie można i kropka, nie mam zamiaru z tym polemizować. Zakupiłem radia ze względu na funkcję VOX na której mi zależy.

SP5ANJ napisał:
    Bez przesady, tylko czy Ty wiesz , który to kanał na LPD a i z jaką częstotliwością i dewiacją nadaje pilot sterujący do autka.
    Podpowiem, że na 100% nie wiesz na jakiej częstotliwości nadaje twój pilot - z prostej przyczyny, że większość takich nadajników to generator przestrajany kondensatorem i nie jest nawet stabilizowany poprzez PLL.

Małe sprostowanie. Moje autko ma 110 koni pod maską a pilotem otwieram drzwi.
    Włączając funkcję skan w radiu na kanale 35 złapałem transmisję cyfrową z pilota (kluczyka samochodu - legalnie nadającego w tym paśmie). Ta sztuka udała się tylko na sprawnym radiu. To wadliwe (rozstrojone) nie złapało nic.

Moje pytanie.
    1. Jak się zabrać za strojenie wzorca syntezera częstotliwości PLL. Wystarczy częstościomierz?
    2. Jaki będzie szacunkowy koszt zestrojenia tego w serwisie?
    3. Czy bez aparatury mogę to zestroić?
    4. Czy da się wyłączyć pasmo LPD?

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam ponownie.

Niejako "wywołałeś" mnie to tzw. tablicy, abym odpowiedział na Twoje pytania. :D

mipix napisał:
    Proszę nie palić mnie na stosie tylko z faktu iż posiadam radio które jest w stanie nadawać w tym paśmie. Nie mam zamiaru być piratem radiowym.

Zgodnie z "zasadami" Naszego Forum/Działu nie analizujemy "formy prawa" co do zagadnień Radiokomunikacyjnych. Być PIRATEM się NIE godzi. :!:

Cytat:
    Skoro TU napisali, że na LPD nie można transmitować audio, to nie można i kropka, nie mam zamiaru z tym polemizować.

A czy nie "prościej" było "zajrzeć" do wątku (na niebiesko) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1632731.html - głównego Moderatora tego działu. (?)

Cytat:
    1. Jak się zabrać za strojenie wzorca syntezera częstotliwości PLL. Wystarczy częstościomierz?

Oczywiście, że TAK co do częstotliwości na wyjściu nadajnika przy włączonym tłumiki około -20dB.
    Cytat:
    2. Jaki będzie szacunkowy koszt zestrojenia tego w serwisie?

Jak na "warunki" Warszawskie - to myślę, że około 40zł.- (bez VAT) (nie wszystkie serwisy są VAT-owcami).
    Cytat:
    3. Czy bez aparatury mogę to zestroić?

Możesz, lecz długo by pisać - jak. :!:
    Bez obrazy ale jest to wyższa szkoła jazdy nawet dla Radiotechnika, aby zestroić oba radia i to w częstotliwości dla PMR (0,00625kHz), gdzie samo zestrojenie dla dwóch radii tak, aby "działały" (między sobą) poprawnie - nie jest trudne - lecz poprawność częstotliwościowa z shift-em kanałowym jak podałem wyżej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Witam

Nie obrażam się. Zaryzykowałem regulację. Tym czym można było pokręcić to pokręciłem. Z pewnością nie zepsułem tego radia bardziej. Jedyny postęp to synchronizacja na LPD z przesunięciem o jeden kanał z jednoczesnym przesunięciem PMR o 2 kanały.
    Czyli jak wynika z tabeli częstotliwości:
    dla PMR różnica dwóch kanałów to 2x 12,5kHz (25kHz)
    dla LPD różnica jednego kanału to 25kHz
    Jest w tym logika.
    Jak rozumiem skoro zestroję to radio dla Pasma PMR z różnicą tylko jednego kanału to tracę komunikację na LPD ponieważ wtedy te kanały trafiają na dziurę pomiędzy dwoma kanałami.
    Pytanie brzmi, dlaczego nie mogę zejść z regulacją o jeden kanał niżej czyli o kolejne 12,5kHz ?
    Czy jest sens otwierać zalutowane puszki i majstrować przy cewkach o ile tam jakieś są ?

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Witam
    Po kombinacjach metodą prób i błędów doszedłem do tego, że zwiększenie pojemności na trymerze o 12pF powoduje przesunięcie o 2 kanały w dół. Dalej wydedukowałem, że dławik (tu 2,2µH) zrobi odwrotną robotę. Tym sposobem udało się złapać właściwą częstotliwość. Strojenie odbyło się metodą "na ucho". Ustawiłem 5 innych radiów (tak się to chyba odmienia) na odbiór na kolejnych sąsiednich kanałach i kręciłem szóstym (wadliwym) przy włączonym nadawaniu. Tym sposobem wiedziałem mniej więcej na którym kanale znajduję się w danej chwili. Gdy już złapałem właściwy kanał przeszedłem na odbiór i dostroiłem dokładnie na ucho, tak by nie trzeszczało. Teraz przy nadawaniu kanały są zgodne a odbiór czysty, nic nie sieje po kanałach sąsiednich zarówno na PMR466 i LPD433.
    Dodatkowo musiałem przelutować rezonator 20.950Y, ponieważ jego dotknięcie powodowało losowe rozstrajanie.
    Nie wiem w jaki sposób powstała usterka. Może od upadku kwarc się jakoś przestroił (uszkodził) - podobno to możliwe.
    W sumie wyszło dobrze mimo, że lutowanie na zdjęciu makro nie wygląda wzorowo.

Przed:
    PMR/LPD Intek SL-01D - uszkodzone - rozstrojone?PMR/LPD Intek SL-01D - uszkodzone - rozstrojone?

Po modyfikacji:
    PMR/LPD Intek SL-01D - uszkodzone - rozstrojone?PMR/LPD Intek SL-01D - uszkodzone - rozstrojone?
    Pytanie: Czy można w jakiś sposób wyłączyć pasmo LPD? Nię chcę aby skaner przeszukiwał to pasmo - bo to strata czasu.

Pozdrawiam.