Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Flora CEO - 1200S prośba o sprawdzenie elementów.

Wojtek_b21 04 Jun 2013 22:26 6339 19
 • #1
  Wojtek_b21
  Level 16  
  Witam.
  Kupiłem uszkodzoną spawarkę FLORA CEO - 1200s i oczywiście chcę ją naprawić. Po rozkręceniu stwierdziłem ,że była już prawdopodobnie naprawiana.
  Uszkodzone :
  -IGBT1 i IGBT2 ( K30N60HS )
  -D15 i D22 ( Zener 18 V )
  Źle wlutowana D1 ( MUR 1560 ) - obydwie nogi do masy.
  Za D14 i D15 wstawione Zenery 18V choć na płycie oznaczone jako zwykłe diody.
  I tu prośba do osób w temacie może ktoś posiada płytę główną na stole i pomoże w ustaleniu jakie są oryginalne wartości elementów lub jeszcze lepiej schemat.
  Elementy , które mnie najbardziej interesują:
  IGBT1 , IGBT2
  D1 , D2 , D3 ( MUR 1560 )
  D14 , D15
  D22 , D23
  D29 , D30 , D31 ( SEK60-02A )
  IC2 IC3 ( A3120 )
  Co wstawić za IGBT1 ,IGBT2 żeby urządzenie było bardziej odporne .
  Czym zastapić A3120 .
  Płyta główna opisana jest jako KENDE 80 - 100S może pomoże w identyfikacji schematu.
  Czekam na pomoc.
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Tranzystory nie psują się od przegrzania, tylko od przepięć a jeszcze częściej od złej pracy generatora. Zastępowanie ich droższymi i mocniejszymi elementami może co najwyżej powiększyć straty jeśli za jakiś czas spawarka znów się popsuje.
  IGBT jest całe mnóstwo np. w TME - wybierz taki o niegorszych parametrach.
  A3120 jest ogólnie dostępny, więc nie ma potrzeby go zamieniać.

  Jeśli możesz coś poprawić to po naprawie popraw luty dobrą cyną, popraw i przyklej glutem wtyczki itp. a będzie długo i dobrze działać.
 • #3
  Wojtek_b21
  Level 16  
  Wszystko OK. Tylko nie mam pewności czy elementy :
  IGBT1, GBT2 - K30N60HS
  D1, D2, D3 - MUR1560
  D14, D15, D22, D23 - Dioda zenera 18V
  Siedziały tam oryginalnie czy zostały zamienione.
  Dalej mam prośbę o potwierdzenie lub najlepiej schemat.
  Pozdrawiam
 • #4
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Tak, oryginalnie są takie jak piszesz. IGBT zamiast ciężko dostępnych oryginałów od ixysa możesz dać hgtg30n60a4d, tańsze i mocniejsze.
 • #5
  xdave
  Level 13  
  Też ją kupiłem i właśnie zaczynam mękę z naprawą. Napisze co i jak jak się uda.

  Póki co widzę że wszystko jest czyste nie opalone, jak w nówce, nawet kurzu nie ma, może to jakieś odpady produkcyjne ....

  Nie ma u mnie rezystora R2 tego dużego zielonego nad mostkiem prostowniczym, podał byś mi jego wartość ?

  Póki co dałem 2 omy 5W, trochę się grzeje, spawarka się uruchamia, świeci biała dioda i pomarańczowa od przegrzania, na wyjsciu jałowo 45 V, 3 diody wyjsciowe spalone, znalazlem zamienniki, sa na 150V a nie na 200V jak oryginalne ale powinny dac rade shotki 60CPQ150 zamiast fast prostowniczych DSEK-02A, sa po 12 zl w tme.

  Aktualizacja 16 Lipiec 2013:
  Spawarka zdaje się ruszyła, ostatecznie po dokładnym sprawdzeniu uszkodzona okazała się tylko jedna dioda ta od dławika wyjściowego, spawarka uruchamia się normalnie, pomarańczowa dioda OverHeat gaśnie a napięcie na wyjściu wynosi ok 84 V. Nie było akurat tych szotki w tme, to dałem STTH6002CW.

  Nadal nie jest znana wartość opornika R2, ale sądząc po tym że on daje tylko impuls na przekaźnik podczas uruchamiania urządzenia to pewnie kilka omów max.

  Spostrzegłem też dwie rzeczy, ścieżki dla sekcji wysoko prądowej wydają się cienkawe, maja linie cyny, raczej należałoby tam położyć niedziana plecionkę i zacynować po ścieżkach. Druga sprawa to ta dioda co ją wymieniłem, nie przyglądałem się dokładnie ale to zdaje się dioda prostopadła zaporowa od dławika wyjściowego, wiec to 60A prądu dla tej diody to za mało, raczej trzeba by podłączyć drugą równolegle i dodać nie duży wentylator na radiator diodowy. Zmieniłem też pasty termo na znacznie lepsze. Diody MBR przy IGBT w sekcji wejściowej tez należało by przykręcić do radiatora przez izolacje z miki.

  Aktualizacja 17 lipca 2013:
  OK, działa, ładnie spawa, elektrody 3mm to max jak na tą spawarkę, czas pracy pewnie ok 10 minut/h, jakoś tam specjalnie się mocno nie grzeje, najlepiej elektroda 2 i 2,5 mm. JA sprawdzałem na ER-146, elektroda miedzy innymi 2,5mm i gałka na 85A to takie wg mnie optymalne ustawienie. Elementy konstrukcyjne ładnie łączy, kątowniki profile, nawet te grubsze nie co. Ale jak bym miał polecić coś to lepiej kupować inwertor z 160 A minimum z bajerami typu hot start , antistick, czy tam nawet ARC, aby był zapas i na elektrody grubsze i dłuższy na czas pracy z krótszymi przerwami. No i firma lepsza jakaś markowa, spawarka invertorowa tania to nie urządzenie dla idiotów, trzeba mieć trochę wiedzy i rozwagi w użytkowaniu aby tego nie spalić. Ale zawsze można zrobić tuning chłodzenia w takiej małej ;)
  Opornik R2 dałem 1ohm 10W.
 • #6
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Z tego co pamiętam R2 ma wartość 4,7R 8W
 • #7
  mlsio
  Level 2  
  Mam rockwortha ariw 125 płytka taka sama.
  Taka przestroga: spawarka przewróciła się na bok i zdaje się, że puknęły o siebie radiatory tranzystorów IGBT, efekt podobny.
  tylko u mnie polecialy IGBT, zenery i R2.
  U mnie IGBT to k50t60 czym to zastąpić?
  Ma ktoś moze schemat tego ustrojstwa, ciekawi mnie co to jest na płytce TP1 TP2 obok wyjścia na potencjometr.
 • #8
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  mlsio wrote:
  k50t60 czym to zastąpić?

  Możesz takie takie wstawić.
 • #9
  mlsio
  Level 2  
  Dziękuję za pomoc.

  Dodano po 6 [minuty]:

  a taki wystarczy IRG4PC50FPBF ?
 • #10
  mekaro
  Level 11  
  Witam.podepnę się do tematu.spawarka flora ceo 1200s,jw. świeci dioda przegrzania.opornik zaznaczony na zdjęciu został wymieniony ponieważ opisany jako 4,7Koma wykazywał 1,5 M oma. jednak wydaje mi się że zbytnio się grzeje .sprawdziłem już wszystkie elementy, wydają się raczej sprawne.została jeszcze płytka sterownika.jest tam element oznaczony jako D9.był na nim jakiś pryszcz,ale go zdrapałem ,być może jest uszkodzony,ale nie widać napisu w związku z tym prośba ,może ktoś ma podobną płytę (zauważyłem że większość spawarek 100-u amperowych ma tę samą płytę np. rockworth, dedra, kinzo jakby ten sam chińczyk to robił)to mógłby mi to rozszyfrować .Z góry dziękuję
  Spawarka Flora CEO - 1200S prośba o sprawdzenie elementów. Spawarka Flora CEO - 1200S prośba o sprawdzenie elementów.
 • #11
  xdave
  Level 13  
  sprecyzuj syntetycznie co Ci trzeba, lookne w swojej
 • #12
  mekaro
  Level 11  
  syntetycznie to chciałbym poznać dane elementu zaznaczonego czerwonym kółkiem na tym zdjęciu. element smd oznaczony jako D9 wygląda jak tranzystor, ale oznaczenie sugeruje diodę i wygląda na uszkodzony. Spawarka Flora CEO - 1200S prośba o sprawdzenie elementów.
 • #13
  xdave
  Level 13  
  przepuszcza prąd we wszystkie strony ?
  sprawdziłeś elementy mocy (duze tranzystory i diody) w pozycji wlutowanej ?
 • #14
  mekaro
  Level 11  
  Sprawdziłem diody w pozycji wlutowanej , a tranzystory w pozycji wlutowanej, a potem w pozycji wylutowanej, wypada mi jeszcze wylutować diody,ale na razie nie daje mi spokoju płytka regulatora .przepraszam bo żle zaznaczyłem elementy na zdjęciu.zaznaczyłem D9, a ma być D10. te elementy to diody shotky podwójne i właśnie D10 ma na jednej jakby zwarcie (ok 68 mV w dwie strony).dlatego potrzebuję wartość tej diody , jest zaznaczona na czerwono na tym zdjęciu, miała ona jakiegoś pryszcza , myślałem że to kalafonia i zdrapałem, a to mogło coś z niej wypłynąć. Spawarka Flora CEO - 1200S prośba o sprawdzenie elementów.
 • #15
  xdave
  Level 13  
  Diody tak nie sprawdzisz, przeplew może być spowodowany elementami pobocznymi, i czemu ten R03 taki zielony jest ?

  ja bym na Twoim miejscu upewnił się najpierw czy elementy mocy działają poprawnie a nie rozbebeszał płytkę sterującą
 • #16
  mekaro
  Level 11  
  nie wiem dlaczego jest zielony, pewnie taka jego uroda ,wygląda na dobry. tranzystory mocy nawet podmieniłem na hgtg 30n60.pewnie jeszcze spróbuje wylutować diody i pomierzyć ,a jak nie diody to pozostaje płytka.czytałem na forum wpis jednego forumowicza ,podobna spawarka, podobny problem i kontaktował się z serwisem ,dostał odpowiedż że na 80% płytka sterująca.
 • #17
  xdave
  Level 13  
  no to sprawdź te diody, bo najczęściej one zdychają i tranziaki główne, możesz tez sprawdzić taki duży opornik kolo sekcji zasilania, była o nim mowa wyżej, a co do płytki sterującej to nie powinno być problemu o ile pamiętam to jakiś prosty pospolity układ na scalakach analogowych ?
 • #18
  hermuś
  Level 9  
  Witam
  Posiadam spawarkę z tą samą płytą główną Kende80-100S (CEO-1000S)
  Mam uszkodzenie zasilacza. Proszę o podanie wartości Diody D18 oraz D12 i rezystora R9. elementy uległy spaleniu. Dziękuje
 • #20
  star_vad
  Level 11  
  R12 = 1k i R9=100ohm To jest clon Telwina