Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Mux2 i mux3 z tego samego nadajnika - brak sygnału mux3

pawgat 05 Cze 2013 12:56 8094 14
  • #1 05 Cze 2013 12:56
    pawgat
    Poziom 2  

Witam, proszę o pomoc w poniższej kwestii.

Na obrazku poniżej umieściłem moje położenie względem nadajników dvbt.

Sytuacja u mnie wygląda tak:

Odbieram doskonale MUX 2 (siła 95%; jakość 80%) ale na mux1 i mux3 brak sygnału.
    Mux2 odbiera mi na antenie typu yagi (bez wzmacniacza) ale mux3 nadawany z tej samej lokalizacji z tą samą mocą już nie odbiera - dlaczego?

Czy możliwa jest sytuacja, że: mux1 ma za słaby sygnał (25kW/20km),mux2 sygnał ok (100kW/20km), a mux3 ma za mocny sygnał spowodowany doświetleniem pobliskiej stacji (40W/5,5km)???? Różnica w azymutach stacji nadawczej i doświetlającej jest niewielka.

Dodam, że korzystam z dekodera ferguson ariva, a ponieważ mieszkam w trudnym terenie górzystym i na mapach zasięgu moja lokalizacja jest oznaczona jako wątpliwa jeśli chodzi o dvbt więc sprawdziłem sytuację przy podłączeniu anteny TELMOR IQ OPTIMA ( z tzw. inteligentnym wzmacniaczem). Niestety jedyna różnica jest taka , że na mux1 i mux3 siła sygnału pojawia się na 0,5 sekundy (95%) i zaraz znika, a po paru sekundach znów się pojawia.

Jakieś sugestie??? Będę wdzięczny za każdą...

0 14
  • #2 05 Cze 2013 13:21
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Nic nie piszesz o lokalizacji własnej i nadajników. Nie musimy przecież szukać o jakich nadajnikach jest tu mowa - aby Tobie pomóc.
    Regulamin pkt 3.1.15.

Teren górzysty jest w 80% terenem trudnym do zdiagnozowania na odległość - co jest nie tak a co tak. :cry:

Cytat:
    ... więc sprawdziłem sytuację przy podłączeniu anteny TELMOR IQ OPTIMA ( z tzw. inteligentnym wzmacniaczem)

Podpowiem, że tzw. "inteligentnym wzmacniaczem" - to po mojemu - jest to tylko chwyt marketingowy - i już.
    Przecież aby dorobić ARW automatykę regulacji wzmocnienia w takim wzmacniaczu - to taki wzmacniacz byłby połową odbiornika - a przecież nie jest (wedle schematu). :!:

Pozdrawiam.
    PS. Popraw zdjęcia.

0
  • #3 05 Cze 2013 13:29
    Darek.S
    Poziom 31  

A nie ma w okolicy jakiegoś BTS?? W mojej miejscowości akurat jest i niestety robi problemy. Został uruchomiony w Sylwestra 2010 i od razu pól miejscowości straciło i tak już nienajlepszy odbiór ( na owe czasy jeszcze analogowy). Pan z UKE wezwany na miejsce stwierdził, ze BTS nadaje silno ale w normie ale sygnał TV jest słaby i BTS przesterowuje nagminnie stosowane wzmacniacze ( nie rzadko te z dolnej półki i mocno wysilone). Myślałem , że po uruchomieniu DVBT sytuacja ulegnie poprawie. Byłem zdziwiony kiedy antena typu "krokodyl" umieszczona na dachu nie zapewniała żadnego odbioru. Ta sama antena położona na stoliku ogrodowym łapała już wszystko. Tyle, ze wspomnianego BTS-a zasłaniał w tym ustawieniu blaszany dach sąsiada. problem został rozwiązany przez obrócenie istniejącej anteny o prawie 180 stopni. Odbiór ze Skrzycznego już był możliwy

0
  • #4 05 Cze 2013 13:50
    pawgat
    Poziom 2  

Nadajnik to Rzeszów/Sucha Góra
    Stacja doświetlająca Strzyżów/Działy

Profil terenu do nadajnika:
    Profil terenu do stacji doświetlającej:

Antena taka Link

0
  • #5 05 Cze 2013 14:18
    jacekko0
    Poziom 31  

Lepszym rozwiązaniem byłby antena typu Yaga lub Atx na kanały UHF 21-69 z niewielkim wzmacniaczem.

0
  • #6 05 Cze 2013 14:25
    Darek.S
    Poziom 31  

Rozumiem, ze nie dysponujesz żadnym lepszym miernikiem. Więc o profesjonalnym pomiarze mowy nie ma. Na twoim miejscu pokusiłbym sie o spróbowanie wzmacniacza kanałowego Telmor robi taką wersje Eco trzykanałową. Tylko musiałbyś poprosić kogoś o zestrojenie.

0
  • #7 05 Cze 2013 14:40
    pawgat
    Poziom 2  

Jeżeli założymy, że mam za duży poziom sygnału mux3 (doświetlenie) a optymalny mux2 (stacja nadawcza) to czy przy takiej charakterystyce dookólnej anteny można znaleźć ustawienie zapewniające stłumienie sygnału mux3 przy jednoczesnym zachowaniu sugnału mux2 na poziomie zapewniającym odbiór.

Tak jak napisałem mam jeszcze antenę typu yagi, która działała bez wzmacniacza.

0
  • #8 05 Cze 2013 14:49
    Darek.S
    Poziom 31  

Bez pomiaru to niewiele tu można powiedzieć. Możesz mieć np dobry poziom sygnału ale tak wielodrogowy odbiór, że nie ma mowy o synchronizacji odbiornika do danych. Z tych przekrojów wynika, ze nadajnik jest dobrze zasłoniety przez teren.

1
  • #9 05 Cze 2013 15:15
    pawgat
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o profil terenu to zdaję sobie sprawę, że teren trudny ale nie wyjaśnia to dlaczego mux2 nadawany z tą samą mocą z tej samej lokalizacji działa nawet bez wzmacniacza.

Bardziej mi chodzi o potwierdzenie czy doświetlenie z mocą 40W w odległości 5 km może przesterować sygnał mimo przysłonięcia przez teren???

0
  • #10 05 Cze 2013 16:27
    Darek.S
    Poziom 31  

A co sam wskaźnik sygnału w dekoderze mówi na kanale 29? Pomiar zrób na kierunkowej bez wzmacniacza i obracaj anteną. Chodzi o to by "złapać" możliwie sygnał tylko z jednego nadajnika. 40W nie powinno przesterować głowicy. Zreszta odstrajając kierunek anteny masz wpływ na siłe sygnału. Jeszcze raz powtórzę, ze bez pomiaru lepszym miernikiem ( osobiście dysponuję Neonem to jest to troche robota w ciemno. A w trudnych warunkach w ciemno i we mgle

Dodano po 9 [minuty]:

pawgat napisał:
    Jeżeli chodzi o profil terenu to zdaję sobie sprawę, że teren trudny ale nie wyjaśnia to dlaczego mux2 nadawany z tą samą mocą z tej samej lokalizacji działa nawet bez wzmacniacza.

Bo ostatni odbity sygnał wpada jeszcze w ramkę próbkowania zatem symbol jest odebrany poprawnie. Przy większym czasie opóznienia próbkowane sa jednocześnie dwa symbole i "kicha" A różne częstotliwości odbijają się różnie. Zjawiska fali stojącej itp itd. W mojej okolicy np kanał 50 miał straszne odbicia a inne juz mniejsze. W analogu było to wyraźnie widać na ekranie w "cyfrze" już nie .

0
  • #11 06 Cze 2013 00:41
    irekr
    Moderator

Stacją doświetlającą w Strzyżowie bym się specjalnie nie przejmował, jej system antenowy promieniuje głownie w kierunku południowym i nie powinien mieć wpływu na odbiór u Ciebie.

Przemieściłbym antenę nieco w bok, w górę lub w dół, w górach nie ma reguł, szczególnie na Podkarpaciu. To najgorszy propagacyjne region w Polsce. Wiele dni (i nocy) spędziłem w Twoich okolicach kombinując z antenami, nie tylko do celów telewizyjnych.

Przekręć antenę w kierunku na Prehybę, Tarnów i na koniec Święty Krzyż, możesz się mocno zdziwić...

0
  • #13 10 Cze 2013 18:44
    Darek.S
    Poziom 31  

Wszystko to pięknie i czemu nie , ale na zasadzie Hobby/Zabawy. I tylko dla siebie ew dobrego znajomego. Są takie firmy jak Dipol czy Telkom Telmor reszty nie wymienię i osobiście jeśli chce się mieć święty spokój to warto skorzystać.

0
  • #14 18 Wrz 2013 20:00
    piotrfire
    Poziom 12  

Mam a w zasadzie miałem podobny problem. Mieszkam 9km od nadajnika na ślęży (moc 50KW) widzę go z okna. Do tej pory miałem idealny odbiór , ale na początek mux3 zczął kostkować a teraz kostkuje wszystko. TV pokazuje moc sygnału 92% a jakość "dobra" ale mimo wszystko kostkuje czy możliwe że tuner w tv uległ uszkodzeniu?

Podpinasz się do cudzego tematu a Twój problem jest nawet w innym województwie. :!:
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html .

[SP5ANJ]

0
  • #15 18 Wrz 2013 23:44
    Darek.S
    Poziom 31  

Proponuje sprawdzić inny dekoder u ciebie ( tyle się tego sprzedało, że na pewno jakiś znajomy pożyczy. I zasadnicze pytanie antena ze wzmacniaczem czy bez? Przy tej odległości wzmacniacz byłby grzechem no ale cóż człowiek grzesznym jest

0
  Szukaj w 5mln produktów