Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa niani elektronicznej Angelcare AC401

ando09 05 Cze 2013 13:53 28488 55
  • #1 05 Cze 2013 13:53
    ando09
    Poziom 15  

Na początku muszę przeprosić jeśli jest to zły dział, ale nie wiedziałem gdzie zwrócić się o pomoc. Wracając do tematu, wyświetlacz niani elektronicznej Angelcare AC401 mojej bratowej przestaje działać poprawnie tzn. część tego wyświetlacza zaczyna mrugać a czasami nawet nie świeci, i boję się że to coś poważniejszego. Jest ona już po gwarancji. I tutaj moje pytanie skąd wziąć potrzebne części do ewentualnej naprawy gdy już wyświetlacz padnie całkowicie? I co może być przyczyną?

4 29
  • #2 05 Cze 2013 13:56
    yokoon
    Poziom 28  

Sprawdź zasilanie, jak jest zasilana ta niania.

2
  • #3 05 Cze 2013 14:05
    ando09
    Poziom 15  

Zasilana jest 4 akumulatorkami i dwa z nich są inne od pozostałych (Wyświetlacz pokazuje pełne naładowanie). Objawy wystąpiły dzisiaj, aktualnie nie występują.

0
  • #4 05 Cze 2013 14:24
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

ando09 napisał:
    wyświetlacz niani elektronicznej Angelcare AC401 mojej bratowej przestaje działać poprawnie tzn. część tego wyświetlacza zaczyna mrugać a czasami nawet nie świeci,

Tam jest wyswietlacz LCD, przyczyna może być w niekontaktowaniu między wyświetlaczem a płytką, przypadek częsty jeśli uzyto gumowych łączników. Warto też zaobserwować czy aby nie jest to problem z wyswietlaczam a z podświetleniem.

2
  • #5 05 Cze 2013 14:34
    ando09
    Poziom 15  

Tam jest dużą czcionką napisane temperatura w pokoju dziecka i znika tylko jedna litera. Wydaje mi się ze ona tak jakby szybko się wygaszała i znów pojawiała (takie migotanie).

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko jest kwesta czy będzie niania pracować właściwie nawet po tym jak padnie wyświetlacz?

0
  • #6 07 Cze 2013 09:56
    ando09
    Poziom 15  

Jak naprawić taki wyświetlacz? i na co zwrócić uwagę przy rozkręcaniu?

3
  • #7 07 Cze 2013 10:34
    Krzyś33
    Poziom 25  

A spróbuj lekko docisnąć wyświetlacz (oczywiście bez szybki osłonowej) i czy nadal będą takie same objawy. Jeśli nie to tak jak kolega wyżej ći napisał- słaby kontakt wyświetlacza z płytką. Uszkodzenie wyświetlacza raczej nie powinno mieć wpływu na pracę urządzenia.Pozdrawiam

1
  • #8 08 Cze 2013 16:39
    ando09
    Poziom 15  

Posiada ktoś pełną wersję instrukcji obsługi w formie elektronicznej?

-1
  • #9 08 Cze 2013 23:34
    _MST_
    Poziom 14  

Mam ten sam model i podobny problem. Właśnie kilka elementów przestało być widocznych na wyświetlaczu. Niektóre elementy raz widać raz nie. Np. pojawiają się za jakiś czas, potem za jakiś znikają, za to pojawiają się inne brakujące. Rozebrałem, wyświetlacz jest na taśmie jakby papierowej (nie na gumkach), z obu stron taśma klejona (do druku i do wyświetlacza). Dziwne, że jak naciśnie się wyświetalcz, to kryształki w miejscach które świecą - zmieniają zabarwienie, a w miejscach gdzie nie świecą na stałe - nic, jakby tam nie było takich elementów, które mogą się zapalić. Dociskanie, ruszanie taśmą - bez efektów, choć nie jestem pewien czy przez chwilę nie pogorszyłem, ale jak pisałem te segmenty czasami znikają, za jakiś czas wracają. Jutro spróbuję pomierzyć czy wszystkie przewody taśmy mają przejście. Choć gdyby to była taśma to chyba musiała by się utlenić bo wygląda na oko jak trzeba. Niania nie była zalana, czy uderzona. Baterie zmieniałem. Poza wyświetlaczem niana w pełni funkcjonuje (dźwięk, sterowanie, komunikacja z bazą).

1
  • #10 10 Cze 2013 22:38
    _MST_
    Poziom 14  

Teraz już mogę na 100% potwierdzić, że to wina taśmy. Niby taśma nie pracuje, ale straciła jakość styku z płytką drukowaną i to ona jest powodem zanikania niektórych elementów wyświetlacza. Taśma jest na stałe połączona z wyświetlaczem i jest przyklejona do płytki drukowanej. Co zrobiłem? Oderwałem ją od druku, nieco skróciłem, potem zmyłem końcówkę rozcienczalnikiem do farb, aby odkryć grafitowe ścieżki na końcu taśmy. Przyłożyłem tak skróconą taśmę do oczyszczonego druku, przycisłem palcem - wszystko świeci. Teraz problem jak przedłużyć taśmę aby połączyć wyświetlacz z drukiem (15 przewodów). Ścieżki na taśmie są grafitowe (nie ma opcji się do nich przylutować). Do druku natomiast można by się przylutować. Pozostaje wykombinować jak przedłużyć taśmę, bo ją skróciłem na tyle, że nie sięga już do druku. Póki co mam tylko pomysł podlutowania cienkich drucików do druku i przyklejanie ich jakimś klejem przewodzących do grafitowych ścieżek na taśmie. Robota jak przedłużanie rzens w salonie kosmetycznym, ale może się uda.... Jutro jadę szukać przewodzącego kleju lub lakieru. Jak mi się ta sztuka uda - porobię fotki i wrzucę.

0
  • #11 07 Sie 2013 12:22
    magnum1
    Poziom 2  

Witam, mam pytanie w jaki sposób dokonać demontażu niani aby dobrać się do wyświetlacza. Odkręciłem cztery śrubki i teraz co dalej. Obudowa niani składa się w zasadzie z 3 części, 2 białe i jedna przezroczysta w odcieniu zieleni nałożona na te dwie tylko jak ją ściągnąć żeby nic nie połamać. Proszę o jakąś wskazówkę.

2
  • #12 08 Sie 2013 12:10
    _MST_
    Poziom 14  

Dajcie z tydzień czasu to wszystko ładnie opiszę. Naprawiłem mój wyświetlacz tej niani. Trochę mnie to czasu i nerwów kosztowało, ale porobiłem fotki do publikacji krok po kroku, jak sobie poradziłem z naprawą taśmy. W każdym razie teraz działa bez problemów.

11
  • #13 16 Sie 2013 22:04
    swider2701
    Poziom 2  

Szanowny kolego, czy możesz coś więcej dorzucić, chodzi o obiecane szczegóły. Właśnie mam takie same uszkodzenie, tyle że sam dopełniłem końca tej tasiemki bo finalnie odpadła od strony wyświetlacza. nie mam jej jak przymocować. natrafiłem na Twój post więc jestem ciekaw końca. Pozdrawiam

0
  • #14 18 Sie 2013 12:27
    swider2701
    Poziom 2  

Kolego _MST_
    strasznie potrzebuję Twojego doświadczenia w tej kwestii, please daj znak że ten temat masz jeszcze na oku.

0
  • Pomocny post
    #15 18 Sie 2013 22:28
    _MST_
    Poziom 14  

No dobra, oto moje boje z LCD do AngelCare AC-401.
    Nasz cel to odbiornik z fotki poniżej.

Zaczynamy od rozbiórki. Odwracamy:

Zdejmujemy klapkę na baterie:

i wykręcamy 4 śruby:

To wszystkie śruby. Teraz trzeba wysunąć do góry niebieską część obudowy, którą trzymały dwie górne śruby. Może nie chcieć zejść łatwo, ale trzeba stanowczo pociągnąć ją ku górze. Musi zejść. Nie jest klejony. Jak już zejdzie obudowę uda nam się rozłożyć na pół. Wtedy odręcamy dwie kolejne śruby:

Po ich odkręceniu odginamy górną płykę i odkręcamy cztery kolejne śruby. Dwie górne to śruby mocowania wyświetlacza LCD:

Po odkręceniu całości można wyjąć elektronikę i wygląda to tak:

Sam wyświetlacz LCD umieszczony jest w białej ramce. Dość prosto można rozchylić malutkie zatrzaski aby wyjąć go z ramki. Pod szybką LCD jest plastk rozprowadzający światło podświetlające wyświetlacz:

Gdy odegniemy obudowę LCD zobaczymy, że taśma jest przyklejona do druku:

No i teraz niestety w moim przypadku włączenie niani i próba docisku palcem tej taśmy tylko chwilowo poprawiała stan wyświetlanej treści. To co zrobiłem, to delikatnie oderwałem taśmę od druku, po czym skróciłem taśmę, wyczyściłem druk z resztek taśmy, a końcówkę taśmy zmyłem rozpuszczalnikiem uniwersalnym do farb, aby odsłonić grafitowe ścieżki:

No i najgorsze. Jak przymocować taką taśmę z grafitowymi ścieżkami do druku? Pewnie znajdą się łatwiejsze sposoby, ale mnie wpadł do głowy ten, który opiszę poniżej. Postanowiłem niejako zrobić samemu taśmę z drutów i przylutować ją do druku, a z drugiej strony przykleić druciki do taśmy za pomocą lakieru przewodzącego, używanego m.in. do naprawy przerwanych ścieżek ogrzewania tylnej szyby w samochodach. Aby przerzedzić styki poprzecinałem taśmę i wsunąłem kawałek papieru co druga ścieżka:

Taśmę postanowiłem zrobić z drutów wyciągniętych z przewodu zbudowanego z linki. Zdjąłem izolację i uciąłem sobie trochę takich drucików, po czym pobieliłem cyną ich końce:

Do przyklejenia tak pobielonych drucików do grafitu użyłem takiego lakieru/kleju przewodzącego:

Klej miał 2 składniki, które trzeba było zmieszać, następnie poczekać 24h na pełne utwardzenie:

W ten sposób przykleiłem druciki do połowy ścieżek, na drugi dzień przeplotłem papier wystawiając na wierzch pozostałe ścieżki i przykleiłem kolejne druciki. Całość po wyjęciu papieru wyglądała tak:

Pozostało uformowanie taśmy, tak aby druciki się nie zwierały. Rozciągnąłem je przyklejając je taśmą klejącą do podłoża, po czym zrobiłem kilka ścieżek z kleju na gorąco (do pistoletu). Zauważcie że zostawiłem papier przepleciony co druga ścieżka aby izolował sąsiadujące ścieżki:

Przylutowałem druciki do druku:

Podłożyłem pod szybkę LCD obudowę z podświetleniem i włączyłem nianię, aby zobaczyć czy wszystko pali się jak trzeba:

"Spawy" wykonane klejem na gorąco musiałem spłaszczyć, bo taśma by się nie zmieściła pod obudową. W tym celu rozgrzałem nożyk i zciąłem nadmiar kleju:

Tak chaupniczo wykonana taśma zmieściła się pod obudowę wyświetlacza LCD i całość wygląda tak:

Pozostało poskręcać wszystko w odwrotnej kolejności i gotowe.

Szczerze powiedziawszy do tematu podchodziłem kilka razy. Traciłem już nadzieję, że uda mi się skutecznie tą taśmę przymocować jakoś do druku. Nie wiem czy drugi raz chciałbym to przeżyć raz jeszcze, bo klej przewodzący jaki miałem nie należał do najbardziej trwałych (druciki czasami się odrywały). Zanim mi się udało kilka razy przycinałem taśmę, ale w końcu się udało i działa idealnie.

Pewnie są prostsze sposoby. Idealnie byłoby mieć taką taśmę samoprzylepną i po prostu przedłużyć nią oryginał, ale nie wiem czy coś takiego można kupić. Może są też prostsze sposoby przyklejenia grafitu do druku. Jeśli tak podzielcie się wiedzę z innymi.

Mam nadzieję, że komuś powyższy tutorial się przyda, albo przynajmniej uświadomi, że może prościej będzie dokupić nowy/używany, ale sprawny odbiornik zamiast bawić się w majsterklepkę.

12
  • #16 19 Sie 2013 09:03
    swider2701
    Poziom 2  

Niesamowicie opisany tutorial, ale .....
    ja mam niestety uszkodzenie po drugiej stronie, tzn. u mnie tasiemka nawalała od strony wyświetlacza LCD i stamtąd odpadła całkowicie pozostawiając ślad ścieżek
    Widzę że się strasznie umodrowałeś z tym. Sam nie wiem czy miałbym tyle zaparcia, ale muszę coś jednak wymyśleć u siebie. Szkoda że to nie to samo. Co do połączeń tasiemki i wyświetlacza to spotkałem w necie takie firmy jak ta: http://aceef.pl/index.html
    i oni naprawiają podobne rzeczy
    w każdym razie napiszę tu jak znajdę rozwiązanie na moją bolączkę.
    dzięki _MST_ naprawdę doceniam że chciało Ci się to wszystko opisać.

0
  • #17 19 Sie 2013 19:20
    _MST_
    Poziom 14  

Uuu no to faktycznie gorszy scenariusz. Ale ta firma wygląda nieźle. Jak się zdecydujesz daj znać ile wzięli.

0
  • #18 24 Sie 2013 19:38
    swider2701
    Poziom 2  

Niestety po walce (nierównej), poległem i odpuściłem dalszą naprawę.
    mimo iż skróciłem tasiemkę nie byłem w stanie jej przymocować termiczną obróbką do wyświetlacza. Wyczytałem na którymś temacie na forum o naprawach wyświetlaczy i tasiemek, ale niestety u mnie się to nie sprawdziło, choć szło dobrze. |teraz jedynie pozostaje albo szukać zewnętrznego serwisu który pewnie by zaradził wymianą całego modułu wyświetlacza (wraz z tasiemką), albo pozostawić jak jest - bo działa tyle że nie pokazuje i nie można jej ew. programować z menu bez widzenia co się robi :(
    dzięki wszystkim za pociągnięcie tematu.

1
  • #19 22 Lut 2014 20:49
    madziulass
    Poziom 1  

Hej _MST_,
    zrobiłam też tą nianię dziś - ale innym sposobem. Odczepiłam taśmę z płytki, wyczyściłam styki rozpuszczalnikiem, skróciłam taśmę i przygrzałam ją do styków żelazkiem (z nastawieniem na bawełnę), przez zwykły papier :). Trochę się zeszło, ale wszystko działa. Piszę ten post, w razie jakby ktoś miał też problem z ekranikem.
    pozdrawiam

4
  • #20 09 Kwi 2014 12:16
    ertevu
    Poziom 18  

Ja również naprawiłem dzisiaj to urządzenie dzięki poradzie koleżanki madziulass.
    Przy czym mnie poszło to jeszcze łatwiej. Pomyślałem , że skoro żelazkiem do prasowania można tasiemkę " przykleić " - to można tym sposobem także odkleić ją od płytki. Jednak mimo przygrzewania tasiemka trzymała się mocno. Podłączyłem zasilanie - i okazało się, że wszystkie segmenty otrzymały już " łączność " więc naprawa została zakończona.
    Pozdrawiam.
    Henryk.

3
  • #21 22 Kwi 2014 16:28
    bierutek
    Poziom 10  

Dzięki chłopaki super sprawa słuchawka naprawiona. Nic nie trzeba robić samo żelazko przyłożyć i przygrzać i jest cacy. I dostałem ofertę od dystrybutora w razie czego:

Niestety w wypadku tego uszkodzenia wymieniamy płytę główną lub oferujemy nową słuchawkę.

Koszt wymiany 100zł+15zł wysyłka /3mc gw
    Nowa słuchawka 150zł+15zł wysyłka /24mc gw

4
  • #22 18 Cze 2014 09:09
    Gretz
    Poziom 12  

POTWIERDZAM - metoda z żelazkiem działa w 100%
    Jedna mała uwaga/wskazówka dla tych, co będą tak naprawiać - dajcie pod spód tasiemki papier, żeby się nie przykleiła do płytki na zbyt długim odcinku, bo nie odwrócicie z powrotem wyświetlacza ( mi udało się "na styk")

Dodano po 12 [minuty]:

ando09 napisał:
    Posiada ktoś pełną wersję instrukcji obsługi w formie elektronicznej?

Proszę bardzo

4
  • #23 30 Lip 2014 13:31
    sosna101
    Poziom 2  

Witam wszystko fajnie ale za nic nie mogę ściągnąć te niebieska cześć no nie idzie a nie chce połamać pomocy jakieś porady film lub zdjęcia.
    Pozdrawiam Adam

2
  • #24 04 Paź 2014 23:57
    tasman120
    Poziom 1  

Niesamowite ale patent z żelazkiem działa:)))dziekuje!

2
  • #25 07 Paź 2014 22:21
    szczypiorek3323
    Poziom 9  

Sposób Madziulass działa, podgrzanie scala nitki taśmy do płytki. Jednakże łatwiej i poręczniej jest zrobić to lutownicą z włożonym zamiast grotu zagiętym drutem.

U mnie udało się naprawić wyświetlacz, ale dwie diody słabiej świecą od pozostałych, a pod większym kątem w ogóle ich nie widać. Bez dotykania słuchawki problem czasami sam zanika. Ma ktoś jakiś pomysł na to?

0
  • #26 11 Lis 2014 22:46
    lucas_wro
    Poziom 1  

Potwierdzam. Działa samo "przygrzanie" taśmy do płytki. Wyświetlacz jak nowy.
    Wielkie podziękowania dla kolegi _MST_, który sporo się napracował i madziulass za dodatkowe wskazówki.

@sosna101 - problem z tym plastikiem jest do załatwienia. Spróbuj podwarzyć plastikowa kartą od fronu, żeby podchaczyć zaczep i pociagnij do góry. Zejdzie na bank. Oczywiście po uprzednim odkręceniu 2 śrubek jak na zdjęciach kolegi _MST_.

Pozdrawiam!

1
  • #27 24 Lis 2014 23:31
    damae
    Poziom 7  

Mam ten sam problem wyświetlaczem. Proszę o informację jak długo trzeba to przygrzewać i na jakiej temperaturze? Czy to przez jakiś materiał czy papier?

Pozdrawiam,
    Ewa

0
  • #28 25 Lis 2014 06:57
    bierutek
    Poziom 10  

Ja robiłem to przez papier i grzałem chwilkę. Trzeba próbować stopniowo i patrzyć czy wszystkie segmenty świecą. Natomiast problem jest taki że po paru miesiącach znowu dzieje się to samo. :(
    Ja niestety swoją nianię załatwiłem bo skręcałem ją włączoną żeby widzieć czy wszystkie segmenty się świecą i niestety nie przeżyła tej operacji, coś się zwarło i już się nie włączyła. :(

Musiałem zainwestować w nową słuchawka 150zł+15zł wysyłka. Pocieszające jest to że mam na nią teraz 24miesiące gwarancji.

0
  • #29 26 Lis 2014 20:17
    _MST_
    Poziom 14  

bierutek napisał:
    Musiałem zainwestować w nową słuchawka 150zł+15zł wysyłka. Pocieszające jest to że mam na nią teraz 24miesiące gwarancji.

Spytam przy okazji jak wygląda proces parowania nowej słuchawki ze stacją bazową? Przytrzymuje się dłużej przycisk na stacji bazowej, czy może coś ustawia się w słuchawce?

1
  • #30 26 Lis 2014 23:03
    bierutek
    Poziom 10  

_MST_ napisał:
    Spytam przy okazji jak wygląda proces parowania nowej słuchawki ze stacją bazową? Przytrzymuje się dłużej przycisk na stacji bazowej, czy może coś ustawia się w słuchawce?

Nie pamiętam dokładnie, w instrukcji jest opis. Chyba się trzymało przycisk na nadajniku i włącza słuchawkę. Wraz z nową słuchawką dostałem ksero z instrukcji z opisem jak to parować.

2