Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIG regulacja podajnika drutu impulsowo/napięciowo ESAB MIGGY 125

05 Cze 2013 16:08 3684 5
 • Poziom 19  
  Witam

  Posiadam spawarkę ESAB MIGGY 125, generalnie jestem z niej zadowolony ale od pewnego czasu mam z nią delikatne problemy, mianowicie podawanie drutu stało się dosyć niestabilne i bardzo ciężko położyć dłuższy spaw a nawet utrzymać stabilny łuk bez strzelania. Wcześniej spawała pięknie.

  Moje podejrzenia padły na sam podajnik więc rozebrałem, nasmarowałem, oczyściłem elementy z rdzy co nie poprawiło sytuacji w żaden sposób.
  Kolega zasugerował mi żeby dołożyć osobny transformator do zasilania podajnika, to też uczyniłem, sytuacja również się nie poprawiła a nawet pogorszyła. Podniesione napięcie na transformatorze podajnika (33v) spowodowało że regulacja drutu właściwie nie istnieje i skręcony na 0 potencjometr pozwala w ogóle spawać na najwyższym biegu. A podawanie drutu jest dalej nie stabilne.

  Szukam rozwiązania regulacji silnika które rozwiąże mój problem.

  Założyłem że idealnym rozwiązaniem dla mnie będzie zastosowanie stabilizatora napięcia dla silnika i zbudowałem zasilacz regulowany z 3 połączonych równolegle LM350 , każdy z nich ogarnia 3 A - jakaś strata na rezystorze wyjściowym więc założyłem wydajność zasilacza ~7,5A (niestety jestem pierdołą i nie sprawdziłem ile wciąga silnik a teraz nie mam do niego dostępu), sama kość ponoć jest zabezpieczona i niezniszczalna a mi się udało ją zniszczyć. Chciałem wykorzystać fabryczny potencjometr z mojej spawarki i wykombinowałem jakie wartości muszą przybrać poszczególne rezystory abym otrzymał pożądany zakres regulacji. Zasilacz działał pięknie przy próbach na sucho, regulował też obroty silnika ale niestety nie zdążyłem sprawdzić jak się spawa bo po kilku minutach testów się palił, co powtórzyło się 2 razy.

  Szukam więc pewnego sposobu regulacji który zapewni mi odpowiednią stabilność podawania drutu niezależną od wahań napięcia sieci. Natknąłem się na regulatory impulsowe zbudowane na ne555, jak zauważyłem dobierając odpowiedniego tranzystora można regulować stosunkowo duże prądy. Chciałem nawet kupić coś takiego na allegro ale sprzedawca zwrócił mi uwagę że napięcie wejściowe powinno być stabilizowane bo inaczej samo generowanie PWM może nie działać a nawet jak zdziała to nie uzyskam stabilnej pracy podajnika. Wracam więc do punktu wyjścia, stabilizacja napięcia...


  Podpowiedzcie mi proszę rozwiązanie mojego problemu, wieczorem wrzucę schemat tego jak dokładnie wykonałem zasilacz na LM350 , pewnie rzuci wam się w oko jakiś mój kardynalny błąd.

  Pozdrawiam

  Wiem że temat się przewijał ale proszę nie odsyłajcie mnie do wyszukiwarki bo już jej użyłem i to właśnie ona mnie skłania do budowy regulatora impulsowego.
 • Moderator
  DOHC napisał:
  wykonałem zasilacz na lmach,


  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Wielkość liter ma znaczenie!
  Proszę porzucić slang i poprawić cały tekst. To jest tekst techniczny!
 • Poziom 19  
  MIG regulacja podajnika drutu impulsowo/napięciowo ESAB MIGGY 125

  Tak to miałem podłączone i spaliło się w moment.

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 2  
  Podawanie drutu stało się niestabilne ponieważ przewód do prowadzenia drutu (wewnątrz jest metalowy giętki pancerz w którym przesuwa się drut) jest bardzo zanieczyszczony. Należy wymienić sprężynę (pancerz) . Jak kasy brak , to kilkakrotnie przedmuchać sprężonym powietrzem i przelać go jakimś rozpuszczalnikiem - ( uwaga ! sam pancerz ). Jak to nie pomorze to dodatkowo wymienić wszystkie rolki w podajniku. Nie grzebać w elektronice!
 • Poziom 19  
  Już jest trochę za późno :( bo już tam napsułem :/ masz może jakieś sugestie do moich rozważań ?

  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Można zastosować regulator PWM na LM555 z mocnym mosfetem (np.: STP80NE06-10). LM555 zasilać z scalonego stabilizatora 12V