Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wkrętarka Parkside PABSS 3,6Li - zakręci krótko i gaśnie, czasem działa

Juski 05 Jun 2013 20:03 13326 9
 • #1
  Juski
  Level 11  
  Witam wszystkich,
  zanim zacznę grzebać zapytam czy ktoś miał i rozwiązał podobny problem...

  Mam małą wkrętarkę Parkside PABSS 3,6 Li z Lidla (o taką https://obrazki.elektroda.pl/9248606300_1337083226.jpg) do drobnych robótek, która po wciśnięciu włącznika zakręci silnikiem i gaśnie (sporadycznie wystartuje i kręci). Na akumulatorze (C18650P 3,6V) napięcie spada niewiele, po podłączeniu zasilacza kontrolka ładowania szybko gaśnie - wygląda, że aku jest naładowany. Wygląda mi to na źle działające zabezpieczenie przeciążeniowe lub przed rozładowaniem akumulatora (gaśnie też LED oświetlający "pole operacyjne" ale jak puszczę spust, LED się zaświeca). Spotkaliście się z taką usterką?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Malutki_27
  Level 11  
  Mam to samo cudo, i właśnie walczę z tym samym tematem. Z tego co sobie "pozwierałem" pewne rzeczy wychodzi na to że włącznik jest do bani, ponieważ idzie przez niego duży prąd, a niestety są to tylko dwie blaszki które się zwierają.
 • #3
  jmy
  Level 11  
  Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Zużyty akumulator li-ion, uszkodzony włącznik a przede wszystkim uszkodzony układ kontroli ładowania i rozładowania. Z opisanych objawów wynika, skoro gaśnie oświetleni to prawdopodobnie zadziałało zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem (2,8v) i tranzystor odcioł zasilanie. Jeśli nie jest uszkodzony układ sprawdzający a jedyne akumulator nie trzyma parametrów (zużyty) można spróbować zmniejszyć tolerancję wykrywania rozładowania np. przez zmianę rezystorów metodą prób i błędów (może to wpłynąć na żywotność ogniwa ale i tak przecież założyliśmy, że jest zużyte). Przede wszystkim zaczął bym od wymiany ogniwa na takie co do którego jesteśmy pewni, że jest na 100% sprawne.
 • #4
  JackDobrzy
  Level 9  
  Mam podobne objawy z małym wyjątkiem, akumulator jest sprawny i naładowany.
  Także jest dobry włącznik, silnik działa przy bezpośrednim podłączeniu pod akumulator. Działa LED-a podświetlająca pole pracy i także LED-y kontrolne stopnia naładowania, wskazują pełne naładowanie. W tym przypadku elektronika nie powinna odłączać zasilania zabezpieczającego przed całkowitym rozładowaniem. Sprawdziłem wszystkie połączenia, luty, ścieżki. Po naciśnięciu włącznika słychać cichutkie stuknięcie, silnik tylko drgnie i niestety nie obraca się.
  Czy uszkodzony może być np. kondensator, czy on ma wpływ na rozruch?
 • #5
  jmy
  Level 11  
  Jeśli po naciśnięciu spustu zgaśnie również podświetlenie (latarka) to na pewno jest uszkodzona część układu odpowiedzialna na kontrolę rozładowania (6-cio nóżkowy układ - nie do kupienia). Można spróbować zaadoptować elektronikę ze zużytej baterii od telefonu komórkowego działają na tej samej zasadzie.
 • #6
  Daniel 2004
  Level 12  
  Panowie u siebie mam podobnie. Ostatnio mnie trochę zaskoczyła bo skręcałem meble i zachowanie było takie, że po naciśnięciu spustu obróciła może o 0,5mm i tyle i tak przy każdorazowym naciśnięci bez obciążenia.

  Latarka świeciła dobrze bez względu na to czy naciskałem spust czy nie.

  Teraz widzę, że jej nagle przeszło i działa poprawnie. Więc gdzie leży problem takiego zachowania?
  Przyznam, że lubię tą wkrętarkę, pomogła mi w wielu pracach i zaoszczędziła kupę czasu.

  Jedyne co mnie w niej irytuje to ledy kontrolne, które nie są od siebie oddzielone i gdy świeci świę tylko czerwony to i tak wygląda jakby świeciły się wszystkie.
 • #7
  presztak
  Level 9  
  Mam C4 z ruchomą rączką. Przestała działać tylko świeci i można użyć jako latarki. Właśnie rozebrałem i okazało się, że od tego kręcenia rączką uwaliły się przewody do silnika, po zlutowaniu działa.
 • #8
  zapparena
  Level 12  
  Mam to samo i znalazłem uszkodzenie. Wkrętarka upadła, akumulator dobił i zwarł do płytki. Wystąpiło przeciążenie i przegrzał się jeden z suwaków przełącznika kierunku obrotów. Blaszka straciła sprężystość, ma zmieniony kolor. Raz łapała a raz nie. Ktoś ma pomysł skąd wziąć taki przełącznik prawe/lewe?
  Wkrętarka Parkside PABSS 3,6Li - zakręci krótko i gaśnie, czasem działa Wkrętarka Parkside PABSS 3,6Li - zakręci krótko i gaśnie, czasem działa
 • #10
  TomekB123
  Level 19  
  zapparena wrote:
  Ktoś ma pomysł skąd wziąć taki przełącznik prawe/lewe?


  Jest to "przełącznik suwakowy" Jak wpiszesz w google grafika to masz do wyboru do koloru. Teoretycznie nie powinno być problemu z dostaniem takiego przełącznika, ale diabeł tkwi w szczegółach. Tzn. w wymiarach.