Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa ledowa - napięcie 14,7V z alternatora

05 Cze 2013 21:35 1731 13
  • Poziom 13  
    Witam, zakupiłem dzisiaj 30cm kawałek białej listwy ledowej na12V. Czy mogę to zasilać instalacją samochodową (alternator i akumulator)? Listwa będzie dostawać 2,7V więcej niż ma napisane. Nie wiem co na to powiedzą jej rezystory. To taka listwa zalana silikonem, wodoszczelna. Zużyje mi się takie coś bardzo szybko? Czy lepiej dołożyć mały układ: stabilizator LM7812 + kondensator 470u na wejściu i 10u na wyjściu?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Dodaj w szereg mały rezystorek, ale raczej powinno działać.
  • Poziom 13  
    Najmniejszy mam 100R no chyba, że szeregowo dwa dać wyszło by 50R. Problem taki, że naprawdę są małe. Te rezystory są na 0,25W więc nie wiem czy prądowo wytrzymają? Ewentualnie listwę do 20cm mogę skrócić. Nie liczyłem ile tam diodek i oczywiście poboru prądu nie znam, a teraz to leży w garażu.
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie lubią te listwy przekraczania napięcia, bo one pewnie pracują na granicy dopuszczalnych parametrów (czyli przy prądzie maksymalnym dopuszczalnym). Wzrost napięcia to przekroczenie prądu dopuszczalnego.
    Bawiłem się nimi, bo mi zostały kawałki z jednej robótki i postanowiłem wsadzić je do starego radia samochodowego, które kiedyś miało mikrożaróweczki 12V do oświetlania skali. Żarówki dawno "wyszły" i jakoś nie szukałem nowych, a zastąpić się innymi nie dało, bo miejsca minimalna ilość...
    Ledy się zmieściły, ale jedna świeciła coś dwa tygodnie, druga chyba z tydzień dłużej.
    Dopiero wtedy zmierzyłem napięcie. 12,4V, żarówkom to przez lata nie przeszkadzało...
  • Poziom 13  
    Czyli dobrze czułem, że takie napięcie mocno skraca żywotność. Jaki rezystor byłby najlepszy? 50Ω na 0,5W?

Właśnie sobie przypomniałem mały patent. Czasami w samochodach żarówki od podświetlenia tablicy rejestracyjnej maja w szeregu podłączona diodę prostowniczą. Na pewno nie chodziło w takim przypadku o zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem. Dioda prostownicza czy nawet dwie szeregowo połączone powinny mi dać pożądany efekt. A takie na 1A to mam:)
  • Poziom 38  
    Zwykła dioda prostownicza ma spadek napięcia ok 0.7V, więc aby uzyskać pożądany efekt musiałbyś użyć 4 sztuk takich diod połączonych w szereg...
  • Poziom 13  
    Dziękuję na jakiś czas wystarczy takie rozwiązanie. A jaki rezystor byłby najlepszy?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    novcio napisał:
    A jaki rezystor byłby najlepszy?

Rezystor powinien mieć jakąś wartość oscylującą w granicach od 30 do 50om i 0.5W mocy...
  • Poziom 13  
    To dam równolegle 2rezystory po 100om takie 0,25W wyjdzie 50om 0,5W:) taniej niż diody prostownicze.
  • Poziom 38  
    novcio napisał:
    To dam równolegle 2rezystory po 100om takie 0,25W wyjdzie 50om 0,5W:)

Można i tak... ;)
  • Poziom 42  
    Przy 30cm to prąd takich taśmy (no właśnie jaka to jest taśma, typ diod LED lub zdjęcie takiej taśmy) jest w granicach 12 odcinków x 3szt LED = 190mA

W przykładzie trzeba by użyć rezystora 15Ω/1W

A najlepiej odczytać wartość rezystora w tej taśmie LED
  • Poziom 38  
    oj napisał:
    A najlepiej odczytać wartość rezystora w tej taśmie LED

Wydaje mi się że ta wartość nie ma znaczenia... dodatkowy rezystor ma uzyskać spadek 2.7V... Z obliczeń wyszło mi 20om ale by zejść trochę poniżej napięcia progowego diod led zaproponowałem trochę większą rezystancję... Do obliczeń przyjąłem bodajże prąd 0.12A odcinka 30cm.

A najlepiej to odczytać model taśmy lub moc lub ewentualnie dokonać pomiaru pobieranego prądu przy zasilaniu paska led z 12V (np. zasilacz stabilizowany)...
  • Poziom 17  
    Sprawdź miernikiem ile pobiera twoja taśma przy 12V. Jeżeli 190mA to daj 5 połączonych równolegle rezystorów 100R.
  • Poziom 13  
    Z braku czasu nie mogłem nic mierzyć dzień za krótki. Jak skończę ten ledowy moding to edytuje posta i napiszę jakie rozwiązanie zastosowałem.