Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa mieszacz częstotliwości w układach typu BFO?

05 Cze 2013 21:45 1587 5
  • Poziom 14  
    Witam potrzebuje prostego układu do zmiksowania sygnałów z dwóch generatorów ok 2x400kHz, jeden jako wzorcowy, częstotliwość drugiego będzie się zmieniała, na wyjściu chciałbym otrzymać różnicę, czy układ mieszacza typu BFO jak tutaj nadaje się do tego?

http://gopherapp.net/wp-content/uploads/2012/12/simple-bfo-metal-locator-circuit-diagram.jpg

Przy F1=F2 rozumiem że na wyjściu jest 0, a co się dzieje kiedy częstotliwości się rozstrajają?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Są różne mieszacze, tu masz bramkę NAND, załóżmy że generatory mają wypełnienie 50% i częstotliwości różnią się o 1Hz, na wyjściu uzyskasz sygnał PWM o wypełnieniu zmieniającym się w zakresie 50-100% tak jakby był modulowany przebiegiem trójkątnym o częstotliwości 1Hz, potrzebujesz filtra dolnoprzepustowego żeby wyciąć 400kHz i harmoniczne których będzie wiele.

W takich układach możesz mieć problemy ze stabilnością częstotliwości (generatory na bramkach nie są stabilne, na różnicy będzie to bardziej przeszkadzzać), może się zdarzyć spontaniczna synchronizacja lub przeciąganie częstotliwości jednego generatora przez drugi, jeśli nie będą dobrze odseparowane.
  • Poziom 14  
    Dziękuje czyli taki układ odpada, zależy mi jednak na precyzji. Czy istnieje jakiś konkretny alternatywny lub układ scalony (np mieszacza) który sobie z tym lepiej poradzi?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    To zrób tak jak robią radioelektronicy, generatory LC, sygnały sinusoidalne i mieszacz, który działa jak analogowy układ mnożący, na wyjściu uzyskasz sumę i różnicę częstotliwości, odfiltrowujesz różnicę i masz sinus na wyjściu, w dawnych czasach były produkowane generatory m.cz. działające na tej zasadzie jednym pokrętłem stroiło się przez cały zakres 0-20kHz przy czym "0" to były powolne zmiany napięcia o nieregularnym kształcie czyli skutek niestabilności krótkoczsowej generatorów - tamte konstrukcje osiągały poniżej 1Hz, ale były to wielkie lampowe "szafy" zajmujące pół stołu, w środku generatory były solidnie ekranowane od siebie, więc trudno porównać z czymś współczesnym.

Przejrzyj schematy konstrukcji krótkofalarskich to coś znajdziesz.

Do czego to ma być?
  • Poziom 14  
    Dziękuje, znalazłem taki układ scalony

http://www.qsl.net/n9zia/omnitracs/IAM81008.pdf

Wygląda zachęcająco.

Chcę w wykrywaczu który posiada mikroamperomierz jako wskaźnik zastosować mikroprocesor z lcd, wygodna do pomiaru będzie różnica częstotliwości.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Co do zasady działania - to jest to.
    Układ przeznaczony aż do 5GHz, cała specyfikacja obejmuje zakres powyżej 50MHz jest tylko wzmianka, że pod dodaniu kondensatorów, może pracować poniżej 50MHz, ten układ nie był projektowany do twojego zastosowania (400kHz), trochę nie podoba mi się stosowanie tak dużego "zapasu", ale nie jestem specjalistą od układów mikrofalowych nie podam żadnych konkretnych argumentów ani za, ani przeciw.