Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 atmegi złączone przez line I2C SDA i SCL

Krzysztof_lolek 05 Cze 2013 22:31 1386 5
  • #1 05 Cze 2013 22:31
    Krzysztof_lolek
    Poziom 11  

Witam!
    Czy można spiąć dwie atmegi przez I2C? Wyjście Tx mam zajęte bo przesyłany jest nim sygnał do wyświetlacz graficznego LCD. Wolne porty to PA4 do PA 7 w atmega 32. Na linii SDA SCL ma podłączonego PCF8563 i to dział czy można przesyłąć także dane do innego atmegi? Proszę o pomoc i sugestię.

0 5
  • #2 05 Cze 2013 22:47
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Tak, da się.
    Jeden z procesorów (ważniejszy) jest zawsze masterem I2C, natomiast drugi, który uznasz za mniej ważny, konfigurujesz jako slave i nadajesz mu adres nie będący w konflikcie z niczym innym co jest podpięte do tych linii. I wtedy master może przesłać i/lub odczytać jakieś dane z układu slave, którym będzie druga "atmega".

0
  • Pomocny post
    #3 05 Cze 2013 22:48
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Oczywiście, że można. Jedena z ATMeg musi pracować jako slave I2C. Ściągnij sobie z Helionu przykłady do mojej książki, masz tam konfigurację w której połączone są dwa procesory przez I2C.

0
  • #4 06 Cze 2013 08:00
    Krzysztof_lolek
    Poziom 11  

Dzięki za szybką odpowiedź ja chciałbym to zrobić w Bascom-ie bo w tym na razie programuję. Czy ktoś może to robił i natrafił na problemy, a może ktoś ma jakiś przyklad chodzi mi np. o kwestię nadawania adresu, bo jeśli chodzo o odczyt to można przerobić to co ma czyli komunkację z PCF8563.

0
  • #5 07 Cze 2013 20:34
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Krzysztof_lolek napisał:
    Czy ktoś może to robił i natrafił na problemy, a może ktoś ma jakiś przyklad chodzi mi np. o kwestię nadawania adresu

Są takie biblioteki - płatne - I2CSlave oraz TWISlave. Przykłady są w helpie.

0